Багеримашини от ново поколениеРазпоредбите за намаляване на вредните емисии от дизелови двигатели
на различни видове механизация, Етап IV в Европа, са в сила от известно време. Въпреки това, именно сега се въвеждат последните модели машини. С навлизането на разпоредбите от миналата година, краят на преходния период наближава. Това означава, че голям брой нови багери, предназначени за пазарите на Европа, ще са оборудвани с нови нискоемисионни двигатели.
Според новите изисквания изпусканите от машините отработени газове следва да съдържат с 90% по-малко азотни окиси (NOx) и фини прахови частици (PM), в сравнение с изискванията на
Етап 1/Етап I в края на 90-те години на миналия век. Тези мерки имат за цел да подобрят качеството на въздуха за цялото общество, но технологията, чрез която се постига това подобрение, има своята цена. Прилагането на която и да е технология за намаляване на вредните емисии, като дизелови окислителни катализатори (DOC), дизелови филтри за фини частици (DPF) и селективна каталитична редукция (SCR) към системите за отработени газове, увеличава пазарната цена на машините. Налице са изисквания и за оперативните разходи. Дизеловите филтри за фини частици трябва да бъдат почиствани или подменяни на всеки няколко хиляди работни часа, а за да функционира, SCR системата изисква специална дизелова изпускателна течност, позната на някои пазари като AdBlue. В стремежа си да намалят тези разходи за клиентите си, производителите търсят начини с всеки следващ етап на разпоредбите да направят машините си все по-икономични по отношение разхода на гориво, като именно това се случва и при Етап IV. Основната цел е двгигателите да бъдат по-иконмични, което може да се изразява в прилагането на нов по-малък двигател с по-нисък разход на гориво, в сравнение с използвания преди това двигател, пригоден за всички машини, или в прилагането на същия двигател, но в по-икономичен режим на работа.
Друг момент в Европа и Япония е фактът, че в Етап IV/Етап 4В няма нови ограничения за двигателите под 56kW и изискванията за нивата на вредните емисии за тези двигатели остават същите, както при Етап IIIB/Етап 4А. Това стимулира производителите да варират около бариерата от 56kW, когато е възможно, което от своя страна е приложимо за багери до около 15 тона. За по-големите масови земекопни машини, изискванията на Етап IV/Етап 4 важат с пълна сила, което се доказва от големия брой нови представяния през последните месеци.
През първата половина на тази година Caterpillar представи голям брой нови машини, съвместими с Етап IV/Етап 4. Едно от най-интересните попълнения при багерите е моделът 336F ХЕ Нybrid, който заменя 336Е Н. Машината с тегло 37-39 тона е оборудвана с хидравлични акумулатори за улавяне на изразходената енергия, както и с други подобрения в хидравличната система. Основният принцип на дизайна е двигателят да работи при постоянна скорост, което е възможно най-икономичният начин за използване на един дизелов двигател. Посредством помпа и адаптивна хидравлична клапа, хидравличният поток се управлява и насочва накъдето е необходимо. Според Caterpillar хибридният модел може да осигури с до 20% по-голяма икономия на гориво, в сравнение със стандартния модел 336F и с до 25%, в сравнение с предишния стандартен модел 336Е. Едно допълнително подобрение, което според производителя е на първо място в индустрията, е системата за измерване на полезния товар Cat Production Measurement. Системата позволява на операторите да измерват теглото на товара в движение, което гарантира, че камионите са оптимално натоварени, както и допринася за проследяване на производителността. Системата използва сензори в подемните цилиндри за да калкулира полезното тегло с точност +/- 5%.
Междувременно, през последните няколко месеца Komatsu представи забележителен брой багери Етап IV, като голяма част от новите модели бяха показани на изложението Intermat, проведено през месец април 2015 г. в Париж. Новите машини, предназначени за европейския пазар, включват моделите PC210LC-11, PC240LC-11, PC290LC/NLC-11, PC360LC_NLC-11 и PC490/LC-11. По този начин производителят покрива до голяма степен всички основни размери багери, използвани в строителния сектор в класовете от 20 до 50 тона.
Също в края на миналата година беше представен моделът PC228USLC-10 – верижен багер с къс радиус с тегло до 24.5 тона, който е съвместим с междинния Етап IIIВ.
Багерът в 22-тонния клас, модел РС210LC-11, е оборудван с двигател на Komatsu с мощност 123kW, съвместим с Етап IV, който осигурява с 6% по-добра икономия на гориво за тази машина, отколкото предшествениците на модела. Специалистите от Komatsu обясняват, че новият багер не просто отговаря на европейските изисквания за намаляване на вредните емисии от Етап IV, а предлага значителни предимства при разхода на гориво, осигурява 3G комуникация, подобрява комфорта на оператора и включва нови функции за безопасност. Също така, РС210LC-11 разполага с тежкотоварна ходова част, която допринася за постигането на по-висока товароподемност. Още повече, когато машината е настроена в режим за повдигане, хидравличното налягане се покачва, с цел повишаване на подемната сила с до 7%.
Hitachi, също така представи нови модели машини и на изложението Intermat 2015, включително първата машина в Европа от гамата Zaxis-6 – багери, съвместими с Етап IV. Моделът, който беше представен, е ZX300LC-6. Новата хидравлична технология TRIAS II намалява загубите, като редуцира количеството на хидравличната течност, която се връща в резервоара, благодарение на съвместния контрол на помпата и клапана. Добавени са два соленоидни клапана за по-добър и ефективен контрол на потока в помпата, като се намалява разхода на гориво, а загубата на гориво се предотвратява с автоматична функция за изключване. Мощността на двигателя на ZX300LC-6 е увеличена до 186kW (250 к.с.), като за сравнение, мощността на предишния модел ZX290LC-5 е 140kW (188 к.с.). Това, според производителя, повишава производителността с 14% в PWR режим на работа и означава по – добра ефективност на разхода на гориво, като за тон преместен материал се изразходва по – малко количество гориво, вместо принципно по-нисък разход на гориво.
При тестването на новата гама багери Zaxis-6 на Hitachi, основният приоритет на производителя е да се увери, че машините работят правилно. Следващите приоритети включват гарантиране на управляемостта и експлоатационния опит. Всички тестове, проведени от компанията по отношение на представянето, са положителни.
На изложението Intermat беше представена за първи път и НХ гамата верижни багери на Hyundai, съвместими с Етап IV. Моделите НХ300 L в 30 – тонния клас и НХ520 L в 52-тонния клас, бяха представени от Hyundai като най – мощните и най-ергономичните машини, които компанията някога е създавала. Произведени в Ulsan, Южна Корея, машините са проектирани от нулата, поради което производителят добавя „НХ” към наименованията на моделите, така че да се различават от предишните серии. По-малката от двете машини е снабдена с дизелов двигател на Cummins, като EGR и SCR-технологиите допринасят за постигане на икономия на гориво между 3% и 6%. В същото време, НХ520 L е снабден с 13-литров двигател на Scania с мощност 331kW. През тази година предстои да бъдат представени и други модели на Hyundai, като последните серии варират в гамата от 12.5 до 90 тона оперативно тегло.
Междувременно, с много бързи темпове през тази година, Doosan пусна на пазара новата си гама багери, съвместима с Етап IV/ Финален Етап 4. Към новите модели се включват 40-50 тонните DX420LC-5, DX490LC-5 и DX530LC-5 в най-тежката част от гамата.
Машините са оборудвани с двигатели DC13 на Scania, които отговарят на изискванията на Етап IV, без необходимост от DPF филтър. Също така, багерите имат по-висок въртящ момент при по-ниска скорост, така че се осигурява икономия на гориво, тъй като двигателите работят при 1800 оборота в минута, вместо при 2000, както моделите от Етап IIIB. Това гарантира 5% по-висока икономия на гориво, но двигателят на DX420LC-5, например, има с 11% по-висок въртящ момент. В същото време, 30-тонният DX300LC-5 предлага с 8% по-висока теглителна сила, 900кг по – висок подемен капацитет и с 30% по-висок въртящ момент, в сравнение с модела LC-3, който замества. Doosan отново разчита на двигатели Scania, в този случай – 9-литровият DC-9, с мощност 202kW при въртящ момент 1800 оборота в минута, което е увеличение на мощността с 27% в сравнение с LC-3. Въпреки тези увеличения, по данни на производителя машината изразходва с 10% по-малко гориво от предшественика си.
Верижният 25-тонен багер, модел DX255LC-5, е оборудван с шест-литров двигател Scania. Също така, Doosan увеличава подемния капацитет и мощността на тази машина, като шумът при работа е намален спрямо предишния модел. Разходът на гориво също е намален с между 4% и 9%, сравнено с DX255LC-3.
Друга ключова характеристика на машините е системата Cortes - телематична система в двоен режим, което означава, че може да се свързва с Интернет едновременно чрез сателит или чрез мобилна мрежа. Със системата са снабдени всички багери на Doosan над 14 тона, съвместиви с Етап IV.
Case добави машини с подобни размери към гамата си верижни багери, като означението „D” към наименованието на моделите показва, че багерите отговарят на Етап IV/Финален Етап 4. По данни на Case, новите машини са снабдени с SCR-технология за постигане на съвместимост с разпоредбите за намаляване на вредните емисии. Новите багери, които включват моделите CX250D, CX300D, CX350D и CX370D от 25 до 40 тона, осигуряват с 8% по-добра икономия на гориво от предишните модели. Добавянето на нова хидравлична помпа с електронен контрол и по-голям главен клапан, допълнително повишават производителността и бързата реакция на машината, ускорявайки работата с 12%, при увеличена с 6% пробивна сила.
Междувременно, главната компания на Case-CNH Industrial предефинира ролята на дъщерната марка New Holland, за да възвърне присъствието си в строителния сектор в Европа. Дълги години двете компании имаха припокриващо се портфолио от продукти, което вече се променя. Стратегията на Case е да имат изключително голяма продуктова гама с модели от 1 до 75 тона. Марката New Holland все още съществува, но само за компактни машини. За Европа, Средния Изток и Африка, в основния фокус за клиенти на строителна механизация е Case Construction Equipment. По този начин всяка машина от 1 до 75 тона предназначена за строителство на инфраструктура, в промишлеността, рециклиране или жилищно строителство е с марката Case Construction Equipment. Под марката New Holland се предлагат компактни продукти основно през дистрибуторската мрежа за селскостопанска механизация.
Предишният партньор на CNH – Кobelco, в момента предлага багерите си на световния пазар, следвайки стратегията за разрастване на съвместното дружество CNH от края на 2012г. На изложението Intermat бяха представени новото Поколение 10 багери, оборудвани с двигатели Етап IV. От компанията обясняват, че в тежкотоварен режим, машините са с 6.7% по-продуктивни от предишните модели при същия разход на гориво. В същото време, при нормален и екологичен режим на работа, разходът на гориво е намален.
Liebherr представи първия си багер от гамата машини съвместими с Етап IV – 40 – тонният R 946, който е захранван от фирмения шестцилиндров SCR двигател с мощност 200kW. Производителят набляга на здравата и издръжлива конструкция на багера, акцентирайки върху Х-образната ходова рама и използването на сензори в хидравличната система, която анализира товарите и използва компютърен контрол за оптимизиране представянето на двигателя и хидравличната система.
Въпреки, че последното поколение багери Етап IV/Финален Етап 4 имат по-висока пазарна цена от предшестващите ги модели, големите производители компенсират това, като акцентират върху подобреното представяне и по-ефективния разход на гориво 25/09/2016 |