СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 6, 2016

Цветни фасади

Екстериорните архитектурни цветове са може би най-видимият признак за съживяване в градската среда. Използват се все по-често като инструмент както в програми за фасадно саниране на стари сгради, така и във фасадните решения на новопостроени обекти. Опитът на много архитекти е показал, че цветът може да бъде значителен атрибут на формата. От него могат да се извлекат съществени ползи за заобикалящата среда. При фасадите например, цветните повърхности на сградите могат да бъдат проектирани да променят постепенно външния вид на средата по време на ежедневните вариации на светлината.

Тези трансформации или по-скоро илюзии за тях, които са характерни за естественото визуално възприемане в природата, могат да се въведат за подобряване естетиката на създадената от човека среда. Внасянето на цвят във фасадата не означава просто промяна на застроената среда. Цветът може да се използва като силно въздействащ инструмент в планиране на градските фасади, като обединяващ фактор на привидно различни направления – съхраняване на архитектурно, културно и историческо наследство, икономическо развитие, устойчиво планиране, естетика и подобряване средата на живот.

Цветни фасадни бои и мазилки
Основен метод за декориране на градските фасади от векове е използване на бои и мазилки. Цветът е главен елемент на архитектурната концепция и пренесен чрез фасадните бои и мазилки отразява историята и характера на града и сградите. Истината е че днес заобикалящите ни цветове на фасади са преобладаващо скучни, а богатите цветове са по-рядко явление. Може би една от причините за това е че наситените нюанси на фасадни бои и мазилки доскоро са били считани за непрактични от гледна точка на това че избледняват. Благодарение на новите технологични разработки при фасадните системи, много водещи производители на бои и мазилки вече са намерили решение на проблема с по-устойчиви на UV-лъчи и на други външни влияния пигменти, така че „непрактичните цветове” вече остават в миналото.

На въпроса: „С какъв цвят асоциирате града?” 90% от запитаните отговарят: „сив” - цвета на градската среда и на праха, с който след време се покриват дори цветните фасади. Но това може да се промени. След появата на цветните телевизори, никой не иска да гледа черно-бели. Защо тогава фасадите да са почти изцяло в нюанси на сивото? Това е против природата на човека, надарен със способността да различава цветове. Вече се предлагат фасадни бои и мазилки, които отблъскват праха и придават смисъл на избора на цвят, различен от сивия. С използване на нанорешетки на частиците на кварца, фасадните бои и мазилки вече не са основа за полепване на мръсотии, не се деформират от температурни амплитуди, не се надуват и разпукват от влагата, не са склонни към изцветяване на соли по повърхността, а пигментите улесняват самопочистването на фасадата от ветрове и дъждове. Те запазват цвета си без да се налага често почистване и пребоядисване.

Причините да изберете цветни бои и мазилки за фасадите на проекта си може да са много. Към трайността на съвременните цветове, може да се добави тяхното разнообразие – основен плюс в свободата на избора. Картели със стотици цветове на бои и мазилки за фасадно приложение могат да се открият в предложенията на много производители. Градските цветове са пряко отражение на традициите и културата на града и цялостния стил в проектирането на средата. Те са компонент на особеностите и чара на града. С разнообразието от цветове при фасадните бои и мазилки днес можете да съхраните тези особености на средата и да внасяте промени в общия план.

Това няма да остане незабелязано – цветът е първото, което прави впечатление и ролята му върху фасадите не се изчерпва само с външния им облик. В цялостния план цветните фасади влияят върху качеството на публичното пространство и икономиката. Тъй като цветните градове са по-рядко явление, те неизменно привличат вниманието на туристите. Фотографии с фасади с цветовете на дъгата се радват на голям интерес и много хора са готови да прекосят земното кълбо, за да ги видят.

Когато става дума за цветни фасади, завършени с бои и мазилки, не може да не споменем петте рибарски селища на италианската Ривиера Cinque Terre, включени в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство. Цветните фасадни бои позволяват пъстрият им вид да се запази почти непроменен от Средновековието. С цветните си фасади е известен и град Сейнт Джонс в Канада. Климатът му е по-студен от този в нашата страна, но внушението му е за доста по-топло и удобно място. Това впечатление се създава от ярко боядисаните стени на сградите. Идеализираният от поп културата калифорнийски стил на живот изисква безоблачно настроение и ярки цветове, така са оцветени и фасадите в жилищни райони на градове като Сан Франциско и Лос Анджелис.

Един добър пример за положителното въздействие на яркия цвят на фасадите върху икономическото развитие и благосъстоянието на града е град Хускар в южната част на Испания. През 2011 г. той се превръща в снимачна площадка на 3D филма Смърфовете, заради което всички къщи, дори и църквата са пребоядисани в цвета на главните герои - светло синьо. Използвани са над 4000 литра боя. Шест месеца след края на снимките на жителите е предложено да се върне оригиналният бял цвят на фасадите, но те отказват. Благодарение на новия имидж на селището, туристическият поток към него се е увеличил с цели 500 пъти.

Освен за акцентиране върху културното и историческото наследство, цветът във фасадните бои и мазилки може да се използва за редица архитектурни похвати, подобряващи външния вид на средата и правейки я по-приемлива за хората. Цветните фасади могат да улеснят интегрирането на доминиращите изкуствени форми, т.е. признакът им цвят да е обединяващ фактор при свързването помежду им и с техния фон. Тук цветовете са обвързани с тези на околната среда и тонирането е по-скоро пасивно. Друг подход е активното добавяне на цвят във фасадите, за да се засили акцента върху архитектурата. За да се привлече окото към характеристики, които са достойни за внимание, са удачни противопоставяния на силни цветове върху целевите форми срещу неутрални фонове. Тази концепция на разделяне архитектите следват, когато искат да създадат нова атмосфера с тенденция към изразяване на архитектурното разнообразие.

Цветно фасадно стъкло
Без светлина цветовете биха останали невидими. Ето защо съвременна тенденция в цветните фасади е цветът да се внесе чрез стъкло. Вече много производители разработиха богати цветни предложения на фасадни стъкла, които откриват големи възможности за експериментиране със светлината, формите и пространството. Цветовете са от едва доловими до интензивни. Степента на прозрачност също може да варира – прозрачни, полупрозрачни и непрозрачни фасади. Някои продукти позволяват комбиниране на няколко цветни вътрешни слоя от различни цветни групи, за да се получи цвят по избор. Пигментите на ламинираните цветни слоеве са разработени така че да не променят цвета си от пряка слънчева светлина. Системите за ламиниране на цветно фасадно стъкло са различни. Най-често се използват такива на базата на EVA (Ethylene Vinyl Acetate) и PVB (Polyvinyl Butyral), които осигуряват отлична адхезия към стъклото, оптична яснота, гъвкавост и издръжливост на външни условия. Това прави възможно да се отговори на техническите изисквания и естетичните търсения при фасадите с нов материал. Друго предимство е че тази технология позволява интегрирането на цветните стъклени фасади с други материали като LED светлини във вътрешността на стъклените панели и фотоволтаични клетки за конвертиране на слънчевата светлина в електричество.

Цветните фасадни стъкла могат да се включват в структурна окачена фасада, полуструктурна окачена фасада и композитни панели. Могат да се закаляват, огъват и ламинират. Трябва да се има предвид, че различните цветове различно отразяват светлина и абсорбират топлината. Например, бронзовото стъкло контролира добре отраженията и слънчевата топлина подобно на сивото, но пропуска повече слънчеви лъчи. Зеленото и светлосиньото стъкло пропускат още повече светлината.

Изборът на фасаден материал е важен още на етап планиране. От него ще се оптедели как структурата ще функционира и ще се вмести в пространството. Цветното фасадно стъкло, предвид неговата динамика и визуална жизненост, заслужава специално внимание в избора като модерен материал, който би могъл да предложи неограничен диалог между закритото и откритото пространство. Пример за това е реализираният с такъв фасаден материал проект за обновяване на паркинг в Санта Моника, САЩ. Въпреки че гаражите обикновено не се свързват с високи архитектурни стандарти за проектиране, този в Санта Моника може да ни накара да преразгледаме предишните си концепции.

Предлагайки невероятна гледка към Тихия океан и града, новата сграда осигурява един незабравим момент при пристигане в административния център. Стъклените фасадни панели, наподобяващи ярка дъга приветстват дневната светлина в структурата на паркинга, намалявайки необходимостта от изкуствено осветление. През нощта сградата се откроява на фона със светещата си в различни цветове обвивка. Този свеж, иновативен метод за използване на цветове в архитектурния дизайн също така отразява целта на самата сграда: многото цветове, модели и размери на стъклените панели са реплика на колоритното разнообразие от автомобили вътре. Това е препоръка на много архитекти: дизайнът не трябва да прикрива уникалния характер на сградата, а напротив – материалите трябва да позволяват неговото подчертаване.

Паркингът в Санта Моника е първият в САЩ паркинг, получил LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) сертификат, което е впечатляващо постижение за всяка сграда в областта на опазване на околната среда, чрез използване на устойчив архитектурен дизайн. Сградата показва стратегии в дизайна, материалите и строителните практики, които запазват природните ресурси и намаляват отпадъците. Използването на цветни ламинирани стъклени панели е от съществено значение за създаването на екологосъобразна структура, която заедно с това е отражение на градския живот.

Цветни фасадни панели
Друг много практичен и естетичен начин за изпълнение на цветни фасади предлагат различни варианти на метални, ламинатни (HPL, High Pressure Laminate), полимерни и композитни сандвич панели. Те все по-често се използват във вентилируеми фасади, за бързо изграждане на нови структури, за обновяване и подсилване на съществуващи сгради. Могат да се използват самостоятелно или като акцент в комбинация с други материали за подчертаване качествата на сградата. Този тип материали са много гъвкави, предлагат различни цветове, форми и големини на панелите, което прави възможностите за дизайн с тях неограничени. Тук се отнасят и фасадни системи, базирани на изображения и шаблони, които се облепят върху външната повърхност на панелите. Всеки шаблон, лого или снимка могат да се принтират в цветни изображения за фасадни панели. Такъв продукт е Ruukki Expression - комбинация на енергийна ефективност и безброй дизайнерски възможности.

Когато става въпрос за високотехнологичен продукт, който улеснява архитектите в постигане на извити и плоски фасадни повърхности в различни цветни варианти, не може да не споменем и Etalbond. Той е атрактивен и гъвкав, подходящ е за екстериорни повърхности на всякакъв тип сгради, при ново строителство и ремонтни дейности. Продуктът започва да се произвежда от компанията Etem, която превръща Etalbond в своя запазена марка. Представлява композитен сандвич-панел от нетоксична полимерна сърцевина и алуминиева облицовка. Предлага се в различни дебелини и дължини. Алуминиевите плоскости и сърцевината са слепени и пресовани в здрав композитен панел, устойчив на тежки външни условия, включително замърсена градска и индустриална среда. Подобен тип материали произвеждат и други производители. Те се наричат общо Bond или имат други наименования, съдържащи bond в името си, както е при продукта на Alubond U.S.A. с най-голям производствен капацитет в света, предлаган от Оркикем. Компанията предлага и HPL цветни фасадни панели Trespa с референтни проекти по целия свят.

Композитните панели са изградени на общ принцип и имат много общи предимства. Монтажът и замяната на повредени панели са лесни. Няма мокри процеси, така че използването им не се ограничава от климатичните условия. Освен това имат дълготрайни свойства, осигуряват висока енергийна ефективност, подпомагат отстраняването на топлина и влага от дъжд или конденз, блокират слънчево затопляне и осигуряват непрекъсната изолация, с което значително намаляват нуждата от климатизация, генерират икономия на разходите на сградата и подобряват енергийния й клас. Така, освен за подобряване на външното пространство, работят и за по-комфортни условия вътре в сградата. Панелите са устойчиви на условията на открито. Слънцето и дъждът няма да ги повредят. Те са непроницаеми дори спрямо киселинни дъждове. Усъвършенствани са и за UV-устойчивост на цвета. Не натрупват мръсотия и са лесни за поддръжка. За всички тези качества отделните производители представят конкретна информация за своите продукти и покриват различни гаранционни срокове.

Промените в реконструкцията на съществуващи и изграждане на нови структури са комплексни и не биха били възможни без участието на цветовете и познанието за естетическата и емоционалната им роля в градската среда. Редица проекти са показали, че умелото внасяне на повече цвят във фасадите на сградите значително подобрява социалната, икономическата и културната среда.