В областта на енергийната ефективност продължаваме да търсим устойчиви решенияРазговор с г-жа Таня Христова, кмет на община Габрово, за работата на Общината в областта на енергийната ефективностГ-жо Христова, Община Габрово е една от водещите и активни общини в областта на енергийната ефективност. Бихте ли казали на какъв етап е Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради? Какво е реализирано година и половина след нейното стартиране?
- Енергийната ефективност е без алтернатива и ние сме го показали с много инициативи и реализирани проекти. Габрово една от водещите общини в България по отношение на прилагане на политики в тази сфера и можем да се похвалим с качествени резултати. Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради е изключително важна не само за Габрово, а и за цялата страна. Програмата ще позволи на хората, които живеят в отговарящите на условията сгради, да обновят домовете си, а животът на блоковете ще бъде удължен. Чрез новите мерки за енергийна ефективност ще се оптимизират месечните сметки на живущите, топлинният комфорт ще се повиши и като цяло ще се подобри качеството на жизнената среда. За да бъде успешно реализирана Програмата, е необходимо участниците в процеса да подходят много отговорно. В Община Габрово сформирахме екип от служители с различни компетентности – юристи, строителни експерти, финансисти и други, които да консултират гражданите и да им оказват необходимата подкрепа по учредяване и регистриране на сдружения на собствениците и в по-нататъшните основни стъпки за кандидатстване по Програмата. Актуализирахме информацията и образците в раздел „Етажна собственост“ на общинската интернет страница във връзка с промените в ЗУЕС. Към средата на м. юли в Габрово са регистрирани 117 сдружения на собствениците и 83 заявления за интерес и финансова помощ, като след извършената оценка, 65 от тях са одобрени. Сключените договори с Областен управител и с Българска банка за развитие /ББР/ за целево финансиране са 37. За останалите заявления, получили положителна оценка, са подадени искания за финансиране към ББР. Изпълнението на дейности по сградите, които са одобрени и имат подадени искания към ББР за сключване на договори за целево финансиране през 2016 г., може да започне през 2017 г., след като бъдат приключени дейностите по всички сгради с договори от 2015 г. и при наличен финансов ресурс. За 8 сгради вече имаме сключени договори за инженеринг – проектиране и изпълнение на СМР, както и за осъществяване на строителен надзор и инвеститорски контрол. По тях имаме издадени 3 разрешения за строеж и на терен вече се работи. Общата стойност на договорите е почти 6 660 000 лв.
С какви темпове продължавате работа по Националната програма? Какви цели сте си поставили до края на тази година?
- Имаме амбицията максимален брой от допустимите многофамилни сгради в Габрово да бъдат обхванати от Програмата. Надявам се с изпълнението на тези първи блокове, които до началото на есента ще бъдат санирани, хората да променят гледната си точка и да бъдат още по-активни. През месец юли обявихме обществена поръчка за избор на изпълнител на СМР за 4 сгради с готови работни проекти. В сила е решение за избор на изпълнител на инженеринг за други 4 сгради. Към поръчката проявиха интерес 12 фирми. Предстои да сключим договорите за инженеринг и за строителен надзор. В ход е процедура за избор на изпълнител на инженеринг за 6 сгради с обща прогнозна стойност около 8 300 000 лв. Обявени са поръчки за инженеринг, строителен надзор и инвеститорски контрол за още 9 сгради, за които има изготвено енергийно и техническо обследване. Очакваме да започнат СМР дейностите по сграда на ул. „Варовник“ № 11, одобрена по програма „Енергийно обновяване на българските домове“, които ни бе възложено да довършим. Очакванията ни са до края на годината да бъдат санирани поне 10 сгради. Вниманието ни е насочено към подпомагане на хората, както при вземането на решение, така и на всеки етап от отделните стъпки в процедурата за кандидатстване. Една от причините, които спъват развитието на дейностите, е трудностите, които хората срещат в усилията си да се сдружат. Проведохме серия от информационни срещи с жителите на отделни квартали за разясняване на условията за включване в Програмата и за да отговорим на техните притеснения и въпроси. Напредъкът ежемесечно ще бъде представян и на електронната страница на Общината, където ще могат да се видят работните проекти и новият облик на сградите след изпълнението им.
За кои други текущи проекти и инициативи, касаещи енергийната ефективност в Община Габрово, бихте искали да споделите с читателите на списание Строители?
- За последните 7 години Община Габрово реализира проекти за над 20 млн. лв., с които са въведени енергоспестяващи мерки в образователната, социалната, спортната, културната инфраструктура. В близо 24 обекта от образователната инфраструктура, в Дома за възрастни с физически увреждания, в зала „Възраждане“. Изградени са два нови центъра за настаняване от семеен тип. Енергийно ефективни мерки са приложени и при преустройството на бившия детски център в „Комплекс за интегрирани услуги за деца и семейства“ и в зала за акробатика, лека атлетика и бокс в СК „Христо Ботев“. В Габрово се намира първата пасивна обществена сграда в България – детска градина „Слънце“, сертифицирана от института в Дармщат. Модернизирахме уличното осветление в 128 габровски села с над 1 млн. лв. от Международен фонд „Козлодуй“. В областта на енергийната ефективност продължаваме да търсим устойчиви решения. Ще се фокусираме върху публични сгради с цел да ги превърнем в нискоенергийни, за което ще разчитаме главно на европейския ресурс. През м. юли ще стартира изграждането на ново котелно помещение за природен газ в ДЯ „Зора“ и подмяната на отоплителната инсталация в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ със средства от ФМ на ЕИП. Габрово е водещ партньор в новоизградената национална мрежа за устойчиви и иновативни /зелени/ обществени поръчки в рамките на проект по програма „Хоризонт 2020“ с участието на 13 организации от 8 държави-членки на ЕС, както и ОМЕЕ „Екоенергия“. Във връзка с инвестиционната програма по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г. ще подготвим две устойчиви поръчки – за доставка на 11 електробуса по проекта за интегриран градски транспорт и за внедряване на енергоспестяващи мерки в основните училища „Св. св. Кирил и Методий“ и „Цанко Дюстабанов“. Проектите предстои да бъдат внесени за оценка до края на м. юли. За 2017 г. с отпуснатите средства по приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“ на ОПРР сме планирали енергоспестяващи мерки в Дома на културата „Емануил Манолов“ – емблематична сграда, която е не е имала сериозен ремонт от построяването си – повече от 50 г. До края на тази година ни предстои да закупим един електромобил, за който ще получим финансова помощ от 20 хил. лв. от Националния доверителен екофонд по пилотна схема за насърчаване използването на електрически превозни средства.
Фокусът за развитието на Габрово е в контекста на град, провокиращ възможности за индустриален напредък, с добра транспортна комуникация, с качествен културен и туристически потенциал. Това идентифицира визията на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, в който са заложени най-големите инвестиции в Габрово до 2020 г. основно с европейски средства.
Зала за акробатика, лека атлетика и бокс в спортен комплекс „Христо Ботев“ –
проектът за внедряване на мерки за енергийна ефективност е изпълнен с финансиране по Програма „Национална схема за зелени инвестиции“ на Национален доверителен екофонд /ос 1 – Процедура за набиране на проекти за повишаване на енергийната ефективност в сгради/
25/09/2016 |