СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIV, брой 2, 2017

Най-високотехнологичната болница у нас

МБАЛ Уни Хоспитал, Панагюрище

Създаването на постоянна болница в Панагюрище стартира през 1884 г. по идея на Благотворително дружество Свети Пантелеймон и местната управа, чрез събиране на средства от населението. През 1886 г. недовършената постройка, заедно с терена, са подарени на държавата, което води до отварянето на Панагюрска държавна болница с 20 легла през 1892 г. През 1971 г. в Панагюрище започва строителството на Районна болница. Тя е построена върху площ от 1400 кв.м, на 8 етажа. С решение на Общинския съвет в Панагюрище от 2000г. общинската болница започва да носи името на Събо Николов. Тя има статут на общинска болница до 31.03.2014г., когато собственик на 90% от капитала става създаденото инвестиционно дружество Асарел Панагюрище Здраве. Проектът за модерния медицински комплекс в Панагюрище е пример за успешен модел на публично-частно партньорство - между Община Панагюрище, Асарел-Медет, привлечени инвеститори и десетки лекари и медицински специалисти от Панагюрище и страната. Първата копка е направена на 29 април 2015 г. и само за няколко месеца е извършена пълна реконструкция на съществуващата амортизирана сграда на болницата и допълнително е построен онкологичен център, технологично свързан с медицинския комплекс.Създаването на постоянна болница в Панагюрище стартира през 1884 г. по идея на Благотворително дружество Свети Пантелеймон и местната управа, чрез събиране на средства от населението. През 1886 г. недовършената постройка, заедно с терена, са подарени на държавата, което води до отварянето на Панагюрска държавна болница с 20 легла през 1892 г. През 1971 г. в Панагюрище започва строителството на Районна болница. Тя е построена върху площ от 1400 кв.м, на 8 етажа. С решение на Общинския съвет в Панагюрище от 2000г. общинската болница започва да носи името на Събо Николов. Тя има статут на общинска болница до 31.03.2014г., когато собственик на 90% от капитала става създаденото инвестиционно дружество Асарел Панагюрище Здраве. Проектът за модерния медицински комплекс в Панагюрище е пример за успешен модел на публично-частно партньорство - между Община Панагюрище, Асарел-Медет, привлечени инвеститори и десетки лекари и медицински специалисти от Панагюрище и страната. Първата копка е направена на 29 април 2015 г. и само за няколко месеца е извършена пълна реконструкция на съществуващата амортизирана сграда на болницата и допълнително е построен онкологичен център, технологично свързан с медицинския комплекс.

Болницата Уни Хоспитал осигурява многопрофилно лечение, като разполага с 19 клиники и отделения. Разполага с 310 легла, 718 висококвалифицирани медицински и немедицински специалисти и техника от последно поколение, която е уникална не само за България, но и за Балканския регион.

В тази свръхмодерна болница са внедрени двата най-добри мултимодални медицински линейни ускорителя, които са от най-висок клас на световно равнище. Внедрените високи технологии позволяват да се въведе едновременното съчетаване на образни диагностични методи (позитронно-емисионeн томограф - ПЕТ-СТ, магнитен резонанс, компютърен томограф, роботизиран ангиограф, ултразвукови методи и други), заедно с оперативни интервенции, най-модерни инвазивни методи и телекомуникационни връзки с водещи центрове във всички специалности. В болницата е оборудвана първата за страната ни, а и за Югоизточна Европа, хибридна операционна зала с роботизиран ангиограф. Уникална микробиологична лаборатория позволява най-бързата диагностика и адекватно лечение.

Високотехнологичните уреди и медицинско оборудване са част от една болнична среда със здравословен микроклимат, която трябва да отговаря на определени изисквания по отношение на вложени материали в подове, стени и конструкции на таваните и по отношение на инсталациите. Повече за този етап от изграждането на болницата разказаха водещи фирми на нашия пазар, които са доставили материали и са внедрили различни системни решения.

Системи за сухо строителство от Кнауф България
В модерната и високотехнологична болница в Панагюрище - Уни Хоспитал, компанията Кнауф България е доставила следните висококачествени продукти: гипсови строителни плоскости Кнауф 130 000m2, акустични плоскости Knauf Cleaneo 100m2, специална плоскост за лъчезащитни системи Safeboard 800m2, гипсфазерни строителни плоскости Vidiwall 9000m2/ Vidifloor 1000m2, циментови плоскости Aquapanel 4000m2, ревизионни клапи Кнауф 35бр.

Плоскостите Knauf Cleaneo® са акустични перфорирани плоскости с въздухопречистващ ефект. Те съдържат в гипсовото си ядро специални вещества, които имат свойството да неутрализират неприятни миризми. Осъществява се каталитичен процес без натрупване на вредни вещества или изразходване на добавките, така че продължителността на действие на Knauf Cleaneo® е практически неограничена. При перфорираните плоскости се постига по-бързо разграждане на вредните вещества чрез по-голямата ефективна повърхност на плоскостите.

Голяма стъпка напред в областта на сухото строителство, която ще промени революционно конструирането и оформянето на сградите в Европа. Разработената от Knauf USG Systems AQUAPANEL® циментова плоскост предлага изпитана алтернатива на масивните строителни материали при изграждане на фасади и козирки, преградни стени, облицовки и тавани в мокри помещения. AQUAPANEL® циментовата плоскост се състои от минерални компоненти, свързващо вещество и покриващ слой от портланд цимент и армираща стъклофазерна мрежа. AQUAPANEL® циментовата плоскост е негорима (клас А1 по БДС EN13501), изключително здрава, устойчива на висока влажност, както и на пряк контакт с вода.

За помещенията, където трябва да се осигури защита срещу радиационно облъчване, са използвани плоскосите Knauf Safeboard - безоловната стена за радиационна защита. Новата гипскартонена плоскост е изцяло без олово и въпреки това осигурява 100% защита от рентгеновите лъчи. При различни изисквания за дебелината на оловния слой, се променя само необходимият брой слоеве от плоскости Safeboard.

Кнауф предлага богата гама продукти за целия процес на строителство - от цялостни енергоефективни системи до довършителни работи в интериора на сградите.

Системно ОВК решение от Hoval
Комфортът в сградите, свързани със здравеопазването, е от особена важност и има няколко основни фактора, които могат да го гарантират - това са оптимално затоплена и климатизирана сграда и постоянно количество топла вода. Всичко това може да бъде постигнато чрез добро системно решение, включващо високофективен кондензен газов котел, комбиниран и със соларна инсталация, и система за бързо производство на топла вода без риск от легионела чрез водо-воден подргевател.

В новооткритата болница Уни Хоспитал в гр. Панагюрище този комфорт е гарантиран. За отопление на отделните корпуси са изградени две котелни помещения. В малкото котелно са монтирани каскадните кондензни котли UltraGas 1000D с мощност 1000kW и системата ModulPlus F32 за бързо подгряване на водата. Тази модулна система има няколко основни предимства – поддържа воден обем от 700l, от които дава изключително голям дебит топла вода до 7500l/h, като заема изключително малко място - стъпката му е 1,5m2. В голямото котелно имаме две каскади от кондензни котли UltraGas 1000D с обща мощност 2000kW, както и две соларни инсталации с ефективните колектори UltraSol – едната с 24 солара, групирани на 3 групи по 8, а втората от 3 солара. Управлението им е директно от контролната система TopTronic E, врадена в котлите, а соларните помпени групи са с вградени дебитомери, чрез които се следи спечелената енергия от слънцето.

Цялата отоплителна инсталация се контролира от интелигентната система TopTronic E, а чрез wi-fi модула, монтиран в котелното, системата може да бъде контролирана и наблюдавана от разстояние – от компютър, телефон и таблет. Използването на системата TopTronic Е има и друго голямо предимство. Тя следи прогнозата за времето 3 дни напред и регулира плавно и напълно автоматично мощността, така че да нямаме загуби поради инертност на системата. Т.е. ако прогнозата е, че след 3 дни очакваме слънчево и топло време, системата първо намалява плавно мощността на котлите, така че в топлия ден тя вече да е в желаните стойности, а също така пресмята затоплянето на битова гореща вода, така че да използва максимално слънчевата енергия. Няма да бъде използвана излишно енергията от кондензните котли, за да затопли максимално бойлерите, а ще поддържа системата така, че в топлия ден чрез соларите да използва максимално безплатната енергия на слънцето за основното затопляне на водата.

Така бе постигната едновременно ефективност и комфорт в болницата, благодарение на правилния избор с ефективни съоръжения и интелигентен контрол от Hoval.

Климатични камери oт Дамвент
Економайзерите от серията max.e на Дамвент бяха избрани за основно вентилационно оборудване за новопостроената Уни Хоспитал в Панагюрище. В предлаганите решения компанията е поставили всички елементи на вентилационната инсталация в една система, спестявайки: 1) Значителни инвестиционни разходи - Оборудване като водохлаждащи агрегати (чилъри), циркулационни помпи, буферни съдове, тръби и тръбна арматура, изолация и контролни органи са изключени от списъка с доставяни елементи; 2) Енергийни разходи - Климатичните камери с двустепенна рекуперация са най-енергоефективните решения за обработка на свеж въздух, oсигуряващи коефициенти на трансформация (СОР/ЕЕR) значително по-високи от останалите решения на пазара. Като например нетният СОР на системата на съоръженията от серията max.e3 достига стойности до 15. Това е постигнато чрез използването на високоефективен ротационен регенератор със сорбционно покритие и електронно комутирани вентилатори задоволяващи най-високия клас на енергийна ефективност IE4 Premium Efficiency and ERP conformity – 2015/EC controller integrated. 3) Разходи за сервиз и поддръжка - имайки само една система, вместо 3-4 различни системи - Дамвент поема изцяло отговорността по поддръжката на вентилационните и климатични инсталации. При хибридните решения, произвеждани от Дамвент, се избягва често срещаният проблем при възникване на проблем при изградена вече инсталация да се прехвърля на отговорността между отделните доставчици, от което страда единствено крайният клиент. Економайзерите от серията max.e са стандартни продукти за Дамвент, което предполага и поддържането на сериозни количества от всички основни компоненти на склад, което е от изключителна важност за крайния клиент, особено на подобен висок клас обекти какъвто е болница Уни Хоспитал. Въздушните филтри са единствения консуматив в климатичните камери. За всички съоръжения те са микроклетъчен тип, който се характеризира с по-дълъг живот, по-голяма филтърна площ стандартно използваните джобни филтри. 4) Труд – економайзерите от серията max.e спестяват изключително много монтажни и други дейности на обекта - монтаж на водоохлаждащи агрегати (при водни системи)/VRF системи, помпи, тръбна арматура, изолация и др. 5) Хибридните системи за вентилацията в Болница Уни Хоспитал са доставени изцяло оборудвани със системата за управление, което спести допълнителни разходи за нейното изграждане на обекта в сравнение със стандартните решения, които се използват в много други обекти. Интегрираната система за управления също така облекчи изключително много процеса по пуск и настройка на цялостната система. 6) Място необходимо за оборудването – Всички климатичните камери, обслужващи „чистите помещения”, са монтирани на покрива на сградата, като с това се освобождават повече вътрешни обеми. Съоръженията, обслужващи общообменната вентилация на общите части в администрацията и болничните стаи, са предвидени за подтаванен монтаж, с което също се спестява място.

Системите за ОВиК са реализирани от КИС Клима
За екипа на фирма КИС Клима болницата Уни Хоспитал е едно предизвикателство, постигнато за 180 дни, разпределено на 33000 кв.м. и решено с прилагането на най-високите и качествени системи за отопление, вентилация и климатизация в България и Европа.

Уни Хоспитал е образец за съвместяване работата на висококачествени и енергийно ефективни машини и апарати от световни производители, като HOVAL, DAMVENT, TOSHIBA, DAIKIN и MAXA.

Отопление: 3MW осигурени от 3 броя газови кондензационни котли HOVAL UltraGas® (1000D), допълнени от 100kW соларно поле за производство на битова гореща вода, осигурено от три групи HOVAL ULTRASOL 8V и проточен подгревател HOVAL Modul-plus.

Вентилация: За всички операционни и стерилни помещения вентилацията е решена с продукти на DAMVENT – 100% хигиенни въздухообработващи климатични камери, окомплектовани с термопомпени блокове за двустепенна термодинамична рекуперация от трето поколение и ротационни рекуператори със сорбционно покритие, вентилаторни секции с инверторни вентилатори с “Plug-fan” технология, както и съпътстващите ги филтриращи секции с класове на филтрация F7 + F9 + HEPA H14 (High Efficiency Particulate Air Filter).

Климатизация: 2,5MW осигурени от 24 модулни, дигитални, инверторни водоохлаждащи агрегата на MAXA, системи на директно изпарение DAIKIN VRV IV и системи на TOSHIBA за целогодишно охлаждане на помещения с работещи високотехнологични медицински апаратури.

Всичко това е реализирано от КИС Клима благодарение на коректни партньори, като ГБС – Пловдив, ХОВАЛ, ДАМВЕНТ, ДЖЕЙ ДИ ДИ КЛИМА и др.

Вилф Инженеринг е изградила газова инсталация на компресиран метан
Вилф Инженеринг е фирма, която работи в областта на проектирането, доставката и монтажа на газови, отоплителни, вентилационни и климатични инсталации, парни инсталации. Дружеството осъществява цялостно обслужване от технически консултации, разработване на индивидуални идейни и технически проектни решения, доставката, монтажa и въвеждането в експлоатация на инсталациите. Дружеството притежава удостоверение от ДАМТН за работа със съоръжения с повишена опасност: Парни и водогрейни котли, котли с високотемпературни органически топлоносители, тръбопроводи за водна пара и гореща вода, съдове, работещи под налягане, газопроводи, газови инсталации, съоръжения и уреди за природен газ и втечнени въглеводородни газове, както и необходимите сертификати за осъществяване на производствените дейности.

Един от големите обекти, по който е работила фирмата, е Уни Хоспитал Панагюрище, като изгражда цялостна газова инсталация на компресиран метан. На обекта фирмата е изградила газова инсталация, захранвана с природен газ в компресирано състояние при налягане 200bar. Природният газ се доставя на обекта чрез специализирани ремаркета с инсталирани батерии бутилки. На територията на обекта е изградена площадка за разполагане на ремаркетата и подвързването им към газовата инсталация. На площадката е разположена и газорегулираща станция, която осъществява в автоматичен режим поддържането на работните параметри и непрекъснатото захранване с природен газ към двете котелни помещения, осигуряващи потребностите от отопление и гореща вода на обекта. В отговор на високото ниво на отговорност на изискванията към инсталацията са вложени висококачествени материали и са реализирани инженерни решения с цел постигане на непрекъсване на захранването с природен газ при зададените проектни работни параметри. Функционирането на инсталацията се контролира превантивно чрез автоматична мониторингова система, която при отклонение на работните параметри от определените стойности сигнализира обслужващите лица, както и лицензираната фирма за поддръжка.

За работата си по този обект от фирмата споделят: „Предизвикателство при реализирането на обекта представляваха високите изисквания към инсталацията. И тук е моментът да изкажем благодарност на всички колеги, както и на нашите партньори и доставчици, за положените усилия и непоколебимата отзивчивост при спазването на необходимото качество и сроковете на реализиране“.