СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIV, брой 3, 2017

Сградата на Walltopia в София Тех Парк

Сградата на Walltopia в София Тех Парк

Collider Activity Center е новопостроената сграда на компанията Walltopia. Сградата, която се намира в София Тех Парк, е многофункционална, съчетава работна среда, място за почивка и физическа активност. В сградата се помещава най-големата зала за катерене в страната. Катерачният център е и акцентът в сградата и заема голяма част от партерния етаж, а катерачните стени достигат до 19 метра в най-високата си част. През обема на катерачния център в атриум преминават мостчета, които са свързващото звено между площите за катерене и офисните помещения. В сградата се помещават офисите на Уолтопиа и на няколко софтуерни компании. Приятно място за почивка и отдих е озелененият покрив, а за по-голямо удобство на служители и посетители е изграден подземен паркинг етаж.

В настоящия материал ще представим в детайли етапи от изграждането на сградата, постигането на атрактивна визия, функционалност и комфорт, благодарение на избраните материали и технологични системи, за които разказаха повече някои от фирмите, участвали в проекта.

Вдъхновяващ интериор с продукти и системи от Кнауф
С продуктите и системите на Кнауф полето за изява е огромно. Гъвкавостта на материалите позволява на архитектите да оформят пространството според вижданията си. Независимо от вида на сградата, продуктите и системите на Кнауф предлагат перфектните решения. Те позволяват творческа свобода за дизайн и за създаване на вдъхновяващ интериор без ограничения. Всички предлагани системи са сертифицирани и отговарят на нормативните изисквания.

Вложени Кнауф системи в проекта Collider Activity Center:
W112 - единична конструкция от метални профили, облицована двуслойно с гипсови плоскости от всяка страна;
W113 - единична конструкция от метални профили, облицована трислойно с гипсови плоскости от всяка страна;
W623 - предстенна обшивка с конструкция от CD метални профили, позволяваща изпълнението на големи височини, благодарение на директните окачвачи, които свързват конструкцията към стената;
W626 - свободно стояща предстенна обшивка с конструкция от CW метални профили, облицована двуслойно с гипсови плоскости;
W628 - облицоване на шахтова стена;
W312 - единична конструкция от метални профили, облицована с гипсфазерни плоскости от вътрешната страна на колоната и гипсови плоскости от външната на колоната;
D112 - система, изградена на метална конструкция от CD метални профили на две нива (носещи + монтажни), която може да се комбинира с различни видове облицовка, според изискванията на тавана. Използвайки стандартна конструкция на две нива от CD метални профили, съчетана с облицовка от перфорирани плоскости Cleaneo Akustik, се създава акустично ефективна система за таван тип D127.

В обекта са вложени следните продукти: над 50 000m2 гипсови плоскости Кнауф, 100 000m метални профили Кнауф, 400m2 Aquapanel Outdoor, 200m2 гипсфазерни плоскости Vidiphonic, 800m2 акустични плоскости Knauf Cleaneo.

Добрата акустика е незабележима. Комфортът, който ще почувствате, когато сте в стая с добра акустика, е същността на перфектния баланс между звука, който чувате и стаята, която виждате. С Knauf Cleaneo Akustik се постигна съвършена акустика, независимо от геометрията и функцията на помещението. Акустичните плоскости Knauf Cleaneo освен добра акустика, предлагат дизайнерска визия в помещенията, подобрявайки климата в помещението, с помощта на зеолита, който се съдържа в ядрото на плоскостта.

Създаването на комфортно и здравословно място за обитаване е предизвикателство, което може да постигнете, използвайки продуктите и системите на Кнауф. Акустика, форма, естетика, комфорт, екологични продукти – всички тези аспекти са важни при създаването на пространство, което да съответства на вашите нужди.

Двукомпонентен циментов разтвор за хидроизолация Mapelastic от MAPEI
MAPEI е международна компания, с 80-годишен опит в производството на богата гама от най-подходящите материали за всеки вид ремонтни и строителни свързващи хидравлични материали, готови строителни разтвори, продукти за защита и хидроизолация, строителни лепила, гъвкави уплътнители и специални мазилки. Подходящият продукт за всяка ситуация: от бент до виадукт, от исторически сгради до строежи на бъдещето. MAPEI може да отговори на изискванията на всеки модерен строителен проект, както и на всяка програма за реставрация. За една от новите и изключително атрактивни сгради в София – Collider Activity Center, MAPEI е доставила иновативния си продукт за хидроизолация Mapelastic, с който е бил хидроизолиран плувният басейн на покрива на сградата.

Mapelastic e двукомпонентен циментов разтвор за хидроизолация на балкони, тераси, бани и плувни басейни с повече от 30 години опит и повече от 300 милиона квадратни метра успешно хидроизолирани площи. Предлага и ефективна защита на стоманобетонни конструкции срещу агресивното действие на CO2 и хлориди. Основни предимства на продукта са, че запазва гъвкавостта си при много ниски температури. Mapelastic e със CE-сертификация, в съответствие с EN 1504-2 и EN 14891 и защитава бетонните повърхности срещу проникване на CO2 (карбонизация). Устойчив е и на ултравиолетови лъчи. Примери за приложение на продукта могат да бъдат: хидроизолиране на бани, душ кабини, балкони, тераси, плувни басейни и др. преди полагане на крайни покрития от керамични плочки; хидроизолиране на бетонни резервоари, използвани за съхранение на вода; защита срещу проникване на въглероден диоксид, на бетонни стълбове и греди, и пътни и железопътни виадукти, както и конструкции с недостатъчно бетоново покритие на армировката; защита на бетонни повърхности, които може да влязат в контакт с морска вода, анти-обледенителни соли, като например натриев или калциев хлорид и сулфати.

Покрития Спарклинг силвър мат и РАЛ 7043 мат от Деяколор
Хората винаги са се възхищавали на атрактивния външен вид – естетичната обвивка. Покритието, така погледнато, е обвивката на предмет, неговата „кожа”. Както предпазваме кожата си, за да е здрава и привлекателна, така трябва да защитаваме покритието на продуктите: срещу UV радиация, атмосферни влияния, надраскване или мръсотия. Праховите покрития са изключително издръжливи и със значителна цветова и гланцова устойчивост. Нивото на гланцовост определя как ние възприемаме цветовете, дали ни допада даден продукт и как виждаме качеството му. Докато гланцовите повърхности имат силен естетически израз, матовите често се използват, за да подчертаят елегантността на детайла.

При избор на система за прахово покритие е от голямо значение да се вземат предвид местоположението и околната среда, където ще е разположен обектът. Атмосферните условия - влажност, слънцегреене, замърсяването на въздуха, видът на материалите определят изискванията към това какво да бъде праховото покритие.

За обект Collider Activity Center Деяколор предоставя два продукта - прахова боя
РАЛ 7043 мат от серия 29 и Спарклинг силвър мат, металик от 68-ма супер устойчива серия на TIGER Coatings Austria. И двата цвята са с архитектурно приложение и с много добри механични параметри, покривност и устойчивост на атмосферни влияния.

Покритията от 29-та серия са подходящи за корона и трибостатично нанасяне. Конкретният продукт е с гладка, матова повърхност 25+5 гланцови единици. Покрива изискванията на стандарти GSB лиценз 107i, Qualicoat P-0267 (кат.1, клас 1), ААМА 2603-02 както и 1 година Флорида тест. За постигането на подходяща плътност и гладкост се изисква дебелина на покритието от поне 60-80μm и не повече от 110μm.

68-ма серия са продукти от високоустойчив клас на полиестерна основа. Подходящи са за корона и трибостатично нанасяне, а за постигане на добро покритие се препоръчва дебелината му да е 60-80μm. Конкретния цвят е клиентска разработка специално подбран от фирмата изпълнител на проекта.

Архитектурните покрития TIGER, предлагани от Деяколор, са изключително устойчиви. За да бъдат съхранени във времето, всички те изискват правилна поддръжка. Основното почистване на повърхностите се изисква, както за да се запази декоративният им вид, така и за да се ограничат атмосферните влияния, на които са изложени фасадните елементи във външна среда.

Фирма Ти Ейч Консултинг е изпълнител на озеленения покрив
Ти Ейч Консултинг завърши изграждането на 1550m2 интензивно покривно озеленяване върху наклонена повърхност от 12% на една от най-емблематичните сгради, намираща се в София Тех Парк - Collider Activity Center.

Ландшафтният проект е реализиран, следствие на съвместната разработка между екипа на Ти Ейч Консултинг и възложителя Уолтопия. Проектът е без аналог за България по размери, специфика и технология за реализиране на зелена покривна градина. Дейностите по изпълнението на озеленения покрив включват:

Дренаж и отводняване - Фирма ЕСХА разработва система за осигуряване на оптимален дренаж, отводняване и задържане на водното ниво, която обслужва и нуждите от водонапояване за покривното озеленяване. Технологията е изключително лека и лесна за полагане, осигурява пълна защита на хидроизолацията.

Полагане на почвен субстрат - Използван чист хумусен субстрат, с цел да се запазят минералните и плодородни качества на почвата за дълги години, а не широкоразпространените олекотени субстрати, които с годините влошават своите минерални и плодородни качества.

Поливна система - Поливната система не е стандартна за поливане на тревни площи с разпръсквачи, а с подземно капкова напояване от марката RainBird.

Архитектурни елементи съпътстващи озеленяването - Архитектура от функционално и естетически оформени кътове за сядане с пейки и кашпи, изградени от габиони и седалки от декинг. Алейната мрежа също е изградена от декинг, което е истинско предизвикателство от страна на конструкция и монтаж поради 12%-товия наклон на терена. Друг интересен архитектурен елемент са монтираните пейки по обшивката на най-високия покрив, подчертаващ външната тераса, прилежаща към басейна, изградена отново от декинг. Фирмата изпълнител е използвала специално доставена африканска дървесина - масарандуба, която притежава отлични характеристики, като твърдост и издръжливост на атмосферни условия.

Тревни площи и декоративни храстови групи - Изцяло изградени с тревен чим, зелените площи имат уникален характер, който се допълва и от декоративни храстови групи. Около 120m2 растителност е проектирана и изпълнена в нестандартно задигнати метални клоцове. Крайният резултат на цветарниците е неповторим.

Други акценти са засадените разнообразни видове декоративни треви и клоцове, изградени от габиони, в които са засадени красиви магнолии.

„При проектирането заложихме на прави и остри геометрични форми, придаващи отличителна и начупена визия, която да кореспондира и с раздвижените елементи на стените за катерене, находящи се в близост до озеленения терен“, коментират специалистите от Ти Ейч Консултинг.

Система Интензивен зелен покрив от ЕСХА България
В съответствие с високите изисквания на Уолтопия и след проведена електронна процедура за избор на изпълнител на предвиденото в проекта на холандския архитект Невил Марс покривно озеленяване на Колайдър Активити Център, ЕСХА България достави система Интензивен зелен покрив на холандската фирма Nophadrain® – дренажен композит ND 5+1, HDPE мембрана за защита и приплъзване ND TSF 100, разделителни профили ND GreenLiner и др. Комплексното изпълнение на системата заедно с озеленяването беше възложено на един от основните партньори на ЕСХА България – Ти Ейч Консултинг.

Системата Интензивен зелен покрив е проектирана за интензивна растителност, която изисква голямо количество вода и постоянна поддръжка. Върху изпълнената хидроизолационна система (вкл. противокоренова мембрана), се полага разделителен слой за защита и приплъзване, предотвратяващ предаването на движения и напрежения от горните пластове върху хидроизолацията.

Като следващ слой, в зависимост от наклона на основата и изискванията за дренажен капацитет и обем на водния резервоар, се използват многофункционалните дренажни композити ND 4+1, ND 5+1 или ND 6+1, които осигуряват бързо оттичане на излишното количество вода и необходимата устойчивост на натоварване (якост на натиск до 700 kPa) от интензивната растителност и почвения слой. СЕ-маркираните (EN 13252) иновативни дренажни композити Nophadrain® се произвеждат от високоякостен полистирен (HIPS), вместо от масово използвания високоплътен полиетилен (HDPE), който деформира при продължително натоварване. По този начин се гарантира изключително висока якост на натиск на дренажния пласт и се осигурява постоянен дренажен капацитет за дълъг експлоатационен период (50 години, DIN 4095).

Допълнително предимство е фабричното интегриране на няколко слоя – защитен (разделителен), дренажен и филтриращ, в един общ дренажен елемент, което гарантира бърза, лесна и удобна инсталация на три слоя едновременно.

Чрез използването на водоабсорбиращи панели от минерална вата ND WSM-50 се осигурява допълнителна възможност за съхраняване на част от атмосферната вода (ок. 40 l/m2), впоследствие усвоявана от растенията по естествен път. Излишното количество вода се отвежда чрез дренажния композит към водоприемниците, предпазвайки по този начин растителната среда от наводняване. Водозадържащите панели играят също роля и на предварителен филтър, когато вместо гранулиран субстрат за растителна среда се използва пръст (почва).

Интериорни стъкла Лакобел и Мателак от AGC
В интериора на една сграда изборът на материали е важен от гледна точка на дизайна и идеята, която проектантът иска да внуши, но също така материалите трябва да отговарят на редица изисквания – да са лесни за поддръжка, устойчиви на зацапвания, влагоустойчиви и т.н. Един от материалите, част от модерния интериор на Colider Activity Center, е стъклото. Използваните в обекта стъкла са от сериите Лакобел и Мателак 2020, предлагани от компанията AGC.

Обновената гама Лакобел и Мателак 2020 представя еднакъв брой цветове едновременно с бляскав и матов завършек. Лакобел има цветно лаково покритие от задната страна на стъклото. По този начин стъклото предпазва боята от нараняване и придава бляскаво излъчване и брилянтна визия. Стъклата Лакобел могат да бъдат използвани само за интериорни приложения: за мебели, облицовки на стени и дори за дъски за писане.

При Мателак едната страна на стъклото е лаково оцветена, а другата е киселинно матирана. Специфичният процес на матиране придава на стъклото завършена сатенена визия. Боята от своя страна придава непрозрачност и цвят. Мателак има много приложения в интериорния дизайн: облицовки на стени, врати, маси, етажерки, гардероби и много други. Всички цветове от Лакобел и Мателак могат да бъдат използвани във влажна среда, като например бани и кухни. Лакобел и Мателак са материали, подходящи за изчистения съвременен стил на живот и обитаване - те са лесни за поддръжка и високо устойчиви на зацапване. За допълнителна безопасност може да се постави безопасно (SAFE) фолио върху боядисаната страна на стъклото, което дава допълнителна защита в случай на счупване и предотвратява риска от наранявания и други щети.

Стъклата за стъклените фасади са от Saint-Gobain Building Glass Europe
След няколко тръжни етапа за подбор на доставчик на стъклата за стъклените фасади на Collider Activity Center е избран Saint-Gobain Building Glass Europe.

Критериите на инвеститора за избор на стъклената фасада са доста стриктни по отношение на енергийната ефективност, преноса на естествена дневна светлина в помещенията, соларната защита и не на последно място неутралната визия. В този контекст Saint-Gobain успява да предложи най-доброто решение за остъкляване.

За осигуряването на минимални енергийни загуби от отопление са избрани двукамерни фасадни стъклопакети. Фасадите с лице на север и северозапад са от две нискоемисийни стъкла SGG PLANITHERM® XN, разделени в стъклопакета от SGG PLANICLEAR®, стандартното флоатно стъкло на Saint-Gobain. Тази конфигурация осигурява коефицент на топлопреминаване от Ug= 0.5W/m²K, при пренос на естествена дневна светлина от Lt=72%. За остъкляването на фасадите с лице на югоизток и югозапад, заради интензивното слънцегреене през горещите месеци на годината, и за да предпазва помещенията от прекомерно прегряване, двукамерният стъклопакет е решен в следната конфигурация: SGG COOL-LITE® XTREME 60 като външно стъкло, SGG PLANICLEAR® – средно и SGG STADIP® SILANCE PLANITHERM XN – вътрешно.

SGG COOL-LITE® XTREME е серията от продукти на Saint-Gobain с много висока селективност – над 2, и неутрална визия. Селективността е отношението на пропуснатата дневна светлина Lt към количеството преминала слънчева енергия - соларен фактор - g през остъкляването. В този случай преносът на светлина през стъклопакетите е Lt=54%, а соларният фактор g=0.26. Соларен фактор от този порядък позволява използването на голяма остъклена площ по фасадата, без това да увеличи риска от прегряване и прекомерното използване на изкуствена климатизация.

За безопасността и комфорта на обитателите на сградата вътрешните стъкла на всички стъклопакети по фасадите сa SGG STADIP® SILANCE. SGG STADIP® са ламинирани стъкла на Saint-Gobain, a SILANCE е обозначението за подобрена шумоизолация. Чрез използването на ламинирано стъкло SGG STADIP® SILANCE освен безопасност (при счупване това стъкло не се разпада на остри парчета, а остава закрепено към поливинил бутираловия PVB филм, задържащ двете стъкла заедно) се постигат нива на редуциране на проникналия външен шум от порядъка на над 40dB. В случая коефицентът на шумоизолация Rw=44dB, което е от ключово значение за акустичния комфорт вътре в сградата, имайки предвид непосредствената близост на бул. Цариградско шосе.

Системите Schüco във фасадата на Collider Аctivity Center
Един от най-новите и интересни референтни обекти на АЛУКЬОНИГЩАЛ за 2017 година е Collider Activity Center – сградата на компанията Walltopia в София. Сградата е със смесено предназначение за обществено ползване и отдаване на офисни помещения. В обекта са използвани окачени фасади Schüco FW50+ (с видима капачка) и Schüco FW50+SG (структурно залепено стъкло). Вградени са клапи от система Schüco AWS 114 във вертикалните остъклени фасади на сградата и специална прозоречна разработка с моторизирано задвижване за остъклените фасади с обратен наклон. Входните врати на обекта са от система Schüco ADS 70.HI. Като вътрешна слънцезащита за офисните помещения се използват ролкови текстилни щори на WAREMA – за които продукти АЛУКЬОНИГЩАЛ е представител от 2015 година.

Архитектурният проект на сградата претърпя няколко преработки след първоначално проведения архитектурен конкурс, които се отразиха на общата визия и на фасадните решения. За обекта бяха избрани тройни стъклопакети, като част от фасадата по ниските нива се изпълнява като структурна със силиконови фуги, други части – като капачкови фасади с видим външен профил.

Особено предизвикателство пред проекта са фасадите с обратен наклон. Предвид приложението на тройни стъклопакети и тяхното голямо тегло се налага внимателно да се проектират притискащите капачки, които надеждно да придържат стъклопакетите към фасадната конструкция. За клапите в тези наклони се налага автоматизиране, поради невъзможност за ръчно отваряне на тежките крила. Използването на стандартен обков с завинтване към крилата и касите крие голяма опасност от откъсване и изпадане на цяло крило. Поради тази причина Schüco разработи специална профилна геометрия, в които пантите представляват част от самия профил и така се елиминира възможността от откъсване на крилото от пантите.

Окачената фасада е сложна комбинация от алуминиеви профилни системи и поддържаща стоманена конструкция, като стоманата отвътре има функция на носещ конструктивен елемент, а отвън - като архитектурен елемент, който придава допълнителен обем на и без това екзотичната форма на сградата. Външната форма на сградата загатва за формата на катерачните стени на спортния център във вътрешността, които са с височина на самата сграда и се завършват отгоре с остъклени покриви от профили Schüco FW50+. Покривните площи са озеленени и представляват зони за отдих за ползвателите на сградата.

Фасадите с обратен наклон представляват и предизвикателство по отношение на вътрешните текстилни щори. От една страна е неизбежно провисването на текстила, от друга страна е трудно ръчното им управление, поради необходимостта от неудобно навеждане към механизма за изтегляне. Единственото наистина удобно решение за управление се оказва моторизирана текстилна щора на WAREMA (тип “Back-pull“ роло).

Освен всички иновации на системите, които са в полза на дизайна и комфорта, Schüco се отличава и с редица иновации в областта на фасадите по отношение и на спестяването на енергия. Съвместимостта на фасадните системи Schüco с всички останали системи на марката предоставя изключителни предимства за всички участници в производствения процес: инвеститори, архитекти, проектанти и производители.

Помпи Wilo за отоплителните, климатичните и водните системи в сградата
WILO SE е водещ производител на помпи и помпени системи за цялостно управление на водите, сградно строителство и индустрия. В една от най-атрактивните новопостроени сгради в столицата - Колайдер Активити Център, са внедрени помпи на Wilo за отоплителните, климатичните и водните системи. Помпите с честотно регулиране от серия Wilo-CronoLine обслужват специално изградения в основите на сградата акумулатор на топлина с обем 300 куб. м. С тяхна помощ се доставя акумулираната през нощта студова или топлинна енергия до различните помещения на сградата. В отговор на високите изисквания по отношение на комфорта и поддържането на параметрите на микроклимата, при топлозахранването на индукционните греди има резервираност на помпите, постигнато чрез използването на основна и резервна помпа от серия Wilo-Crono Block. Същият принцип е спазен и при студоподаването, реализирано чрез помпи Wilo-CronoLine. Отоплителните секции на климатичните камери са обслужвани от високоефективни помпи Wilo с мокър ротор и ЕС двигател. Отпадната топлина от водоохлаждащите агрегати се използва за подгряване на водата за битови нужди в сградата. Това се реализира и с помощта на електронни помпи IP-Е със сух ротор. Допълнителен принос за комфорта на посетителите на центъра дава и фактът, че всички работещи помпи в сградата са четири полюсни, с ниско ниво на шум.

С успешната реализация на този проект и постигнатите високи изисквания за комфорт в помещенията, Wilo отново потвърди, че името на компанията е синоним на високи технологии в помпената индустрия. Базирана в Дортмунд, с над 7500 служители по целия свят и повече от 60 дъщерни дружества, WILO SE е компания с водещ приоритет да бъде системен доставчик. Компанията, чиито продажби достигнаха повече от 1200 милиона евро през миналата година, е с поглед в бъдещето и непрекъснато инвестира в научни изследвания и развитие.

Охлаждащи/отопляващи индукционни апарати X-BEAM от TROX
TROX X-BEAM са активни индукционни апарати охлаждащи/отопляващи и са част от ОВК системата на Колайдър Активити Център. Тези индукционни апарати DID632 от най-ново поколение, представляват „воден радиатор“ с две серпентини – топла и студена, което означава че две съседни помещения могат да работят в два отделни режима, един охлаждащ, а другият отопляващ, в зависимост от нуждите на обитателите. През тях се подава единствено вода и въздух. Водата идва от чилъра и термопомпените агрегати, а въздухът от климатичните камери на покрива.

Използваните X-BEAM въздух-вода индукционни апарати предлагат енергийно ефективни решения за вентилация на модерни офис и административни сгради. С много опции за монтаж се гарантира изпълнението на най-прецизните архитектурни изисквания. Компактни са по отношение на височина DID632 - 210mm, а последният модел DID642, който излиза на пазара тази година е само 170mm и по този начин се пести пространство в окачения таван. Могат да бъдат инсталирани както в окачени тавани, така и в открити пространства като свободно висяща с допълнителна ивица, която осигурява правилнито разпределение на въздуха в помещението при липсата на растерен или от гипсокартон таван. Снабдени с хоризонтален топлообменник, те осигуряват двупосочно подаване на въздуха, а също така има решения и за еднопосочно подаване, когато се налага. Иновативните дюзи с няколко типоразмера, в зависимост от нуждите на помещението, са разработени от TROX и причиняват малки загуби на налягане, което облекчава режима на работа на вентилаторите на климакамерите. Осигурявайки до 450 м3/ч въздушен поток, активният индукционен апарат на TROX e подходящ за големи затворени пространства. Изчислени са да подават въздуха с много ниски нива на шум - под 35dBA звукова мощност, дюзите осигуряват и скорост на въздуха в работна зона под 0,2 м/с, липсват въздушни течения, което прави климата в помещението комфортен за обитателите.

В Колайдър Активити Център се използва четиритръбна система на активните индукционни апарати DID632, която е и безкондензна. Причина за това е режимът на работа охлаждане. Температурата на подаваната вода е около 14-15ºС, но винаги е над точката на росата с около 1К, т.е. няма риск от образуване на конденз. Този режим на работа – подавана вода 14-15 градуса и отвеждана – 18-19 е отлично енергоспестяващо средство, особено за чилъра, който работи в режим с по-малка консумация на електроенергия. Друго предимство при режим отопление е, че активните индукционни апарати на TROX могат да работят при температура нa водата от 35ºС. Липсата на вентилатор (по този начин се пести електроенергия), както и на каквито и да е движещи се части в активния индукционния апарат на TROX, го прави лесен за поддръжка (само почистване с прахосмукачка на топлообменника) и с много дълъг експлоатационен период 25-30 години, като по този начин инвестицията е изключително рентабилна в X-BEAM системите на TROX.

Компанията Термоинженеринг МПЗ е изпълнила ОВК системата
В обекта на Walltopia - Collider Activity Center в Техпарк София, е реализирана високотехнологична идея за икономия на енергия, базирана на система, която включва: топлинен воден акумулатор (за топлина и студ) с обем от 350m3 за съхранение на топлинна и студова енергия, изграден под нивото на паркинга, на кота – 6.00, а паркингът е на кота -3.00. Резервоарът е огромен за размерите на сградата и заема около 1/4 от площта на цялата фундаментна плоча. През нощта той акумулира студ или топлина, в зависимост от сезона, която се генерира от система термопомпени агрегати „въздух-вода“ и един водоводен чилър, в комбинация с охладителна кула. В основния режим на работа термопомпените агрегати и чилърът работят през ноща, използвайки ниската тарифа на ел. енергията и акумулират топлинна или студова енергия във водния акумулатор и през деня, водни циркулационни помпи захранват всички индукционни греди, монтирани в отделните офиси, зали и заведения, както и отоплителни и охладителни секции на климатичните камери, осигуряващи пресния въздух за цялата сграда.

Заради междинните сезони и различните по вид изисквания за топлина и студ, в отделни части на сградата, е заложена четиритръбната система на захранване на т.н. Active Chilled Beams – Активни Индукционни Греди, което прави възможно едновременно отопление и охлаждане на отделни зони в сградата.

Изпълнител на това решение е компанията Термоинженеринг МПЗ, съвместно с New System, които предоставят системата за сграден мениджмънт (BMS) на цялата климатизация на сградата.

Вентилационната система в подземния паркинг е изградена с оборудване от Systemair
Принципът на импулсна вентилация е приложен в подземния паркинг на сградата на Colider Activity Center, за да се постигне енергоефективно и икономично в инвестиционно и експлоатационно отношение решение за контрол на дима в ранната фаза на възникнал пожар и поддържането на приемливи нива на въглероден оксид при ежедневна експлоатация.

Паркингът притежава две обособени пожарни зони с площи от 1400m2 и 1100m2 съответно и височини между 2,35 и 2,52m. Засмукването на замърсен въздух се осъществява през вертикални шахти от отделни за всяка зона монтирани на покрива аксиални температуроустойчиви вентилатори (300оС/2 ч). Избраните модели са AXC 900-10/21o-4(B) за 38000м3/ч и AXC 900-10/25o-4(B) за 44650м3/ч.

Компенсиращият пресен въздух постъпва по естествен път през жалузийни решетки на отвори в стените.

Насочването на въздуха към точките на изсмукване се реализира чрез компактни индукционни струйни (jet) двускоростни вентилатори за хоризонтален монтаж модел IV 50-4/8 (B). Височината им от 285mm не компрометира ограничената височина на паркинга. Броят и разположението им е потвърдено от изчислителен хидродинамичен (CFD) анализ, изготвен от Systemair, доказващ постигането на параметрите, свързани с допустимите температури и зони на видимост в пожарна среда, определени от признатия стандарт BS 7346-7.

Управлението на аксиалните и струйни вентилатори зависи от режимите на използване на паркинга – всекидневен (с контрол на СО-замърсяването) и авариен (при пожар) – като разликите са в регулирането на оборотите им, съобразно схема, предложена от производителя.

Струйните вентилационни системи са активни системи, предлагащи ефективни решения за вентилация и отвеждане на дим при затворени или подземни паркинги. Тези системи, при които липсват въздуховоди осигуряват нормална вентилация, димоотвеждане в случай на опасност или комбинация от двете, т.е. вентилаторите са с двойно предназначение. Този тип системи гарантират бързо отвеждане, охлаждане и ограничение разпространението на дима в случай на пожар, което означава - по-добро управление в сравнение с конвенционалните такива. Всяка една безвъздуховодна вентилационна система за паркинги включва струйни /jet/ вентилатори, основни въздухоотвеждащи и нагнетяващи вентилатори и управление, свързано с детектори за въглероден оксид, топлина и дим. Прилага се принципът "действие при нужда" на база измерванията на сензорите. Струйните вентилатори могат да се управляват индивидуално или по групи в зоните на пожар.

Иновативни технологии на Siemens осигуряват комфортa в сградата
Една от най-успешните български компании и световен лидер в производството и дизайна на изкуствени катерачни стени и съоръжения за активно забавление – Walltopia, се довери на технологиите на Siemens за новата си офис сграда. Намиращ се на територията на София тех парк, Колайдър Активити център е място, което предлага не просто офиси, а пространство с атмосфера и дух и най-висока доза комфорт. Не само за работещите, но и за тези, които са там, за да се възползват и от новооткритата и най-голяма зала за катерене в България.

Системите на Siemens, инсталирани в сградата с площ 15 196 кв.м., имат важна роля за този комфорт. Използваните в Колайдър Активити център технологии са базирани на техническо решение, разработено и внедрено от Ню Систем и МП3 Термоинженеринг - партньори на направление Сградни технологии на технологичния концерн в България.

В сградата е инсталирана система за сграден мениджмънт и енергиен мониторинг, както и най-актуалната версия на софтуера на Siemens Desigo Insight V6 за ефективното им управление.

Концепцията на системата за сградна автоматизация е разработена на база изискванията на инвеститора - с разпределена логика, модулна и комуникативна. Тя управлява студо- и топлопроизводството в енергийния център на Колайдър Активити център, климатичните камери, смукателните вентилатори, наблюдава сигналите от противопожарните клапи и извършва отчет на изразходваната отоплителна/охладителна енергия в офисите.

Част от системата за сградна автоматизация на новия офис на Walltopia е и системата за енергиен мониторинг. Чрез нея се извършва отчет и визуализация на различните измервателни устройства като топломери, студомери, електромери за наематели, мултимери за електрическа енергия. Наличието на обобщена информация за реалното количество потребена енергия в отделните офиси е значимо предимство за инвеститора и наемателите.

Комфортната за наемателите и посетителите на Колайдър Активити център среда, независимо дали са на работното си място, катерачния център на Walltopia, в ресторанта или кафенето в сградата, се гарантира също от продуктите на Siemens.

Инсталирани стайни термостати Siemens осигуряват необходимата температура във всяка отделна зона, спрямо изискванията на работещите и заетостта в сградата. Термостатите управляват вентилите на индукционните греди, захранвани от четиритръбна система. Това решение позволява едновременно отопление и охлаждане на отделни зони в сградата. Специални сензори отчитат липсата или наличието на човек в дадено помещение, на базата на което се определя и режимът на поддържане на дадена температура – Есоnomy или Comfort. Решението дава възможност при наличието на човек в помещение автоматично да се определя количеството свеж въздух, който се подава от климатичните камери. По този начин се гарантира икономия на енергия в помещения, които към даден момент не се използват, без това да е за сметка на комфорта на обитателите в останалата част от сградата.

Решението на Siemens предоставя възможно най-оптимална среда за 700-те обитатели на Колайдър Активити център от гледна точка на температура и свеж въздух. Същевременно то е и надежден инструмент за ефективен мениджмънт на сградата, както и предпоставка за сериозни възможности за оптимизиране на разходите за нейната поддръжка.

Използваната система за сграден мениджмънт на Siemens e интелигентна и всеобхватна. Тя предоставя в реално време пълна информация за подробен анализ, сравнение и за целенасочени корекции в съответствие с използваемостта. Отличава се също и с модулна функционалност и опции за разширения. Тази възможност е особено важна при офис сгради тип open space, тъй като впоследствие обикновено се налагат промени при тяхното отдаване. Интелигентната система за сграден мениджмънт е предпоставка и за дигитализирането на сградните технологии - процес, който в контекста на Интернет на нещата е въпрос единствено на време.


Най-голямата зала за катерене в България
Над 700 човека посетиха официалното откриване на залата за катерене на най-успешния производител на катерачни стени в света – Walltopia.

Walltopia Climbing & Fitness впечатлява с дизайн, височина и нововъведения, като LED хватки и избор на маршрути през мобилна апликация, и по нищо не отстъпва място на най-добрите катерачни зали в света.

Със своите 1731 кв. метра катерачна площ Walltopia Climnbing & Fitness става и най-голямата зала за катерене в България. Фокусът е поставен върху катерене на високи стени – 1455 кв. метра, които варират от 13 до 19 метра в най-високата част на залата. Останалите 276 кв. метра са отделени за боулдър с височина от 4.5 метра.

В деня на откриването залата отвори със 150 катерачни маршрута, които ще се допълват и обновяват ежемесечно, за да подсигурят общия капацитет от 250 човека в едно и също време.

Сред гостите на събитието бяха алпинистите Боян Петров, Николай Петков, Милкана Русева, най-успешният състезател по спортно катерене – Пепи Иванов, и актрисата Анжела Недялкова.