СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIV, брой 5, 2017

Производителят на скелета Layher съветва как да работим безопасно на строителния обект

Производителят на скелета Layher съветва как да работим безопасно на строителния обект

Скелето е временна конструкция, която осигурява безопасни условия при работа на височина. То е част от временно работно оборудване, състоящо се от елементи, които са сглобени заедно, за да създадат работни площадки на височина и да осигурят достъп до тези работни площадки. Такова оборудване, което може да е стационарно, подвижно или на конзола, закрепена директно за фасадата. Работата със скеле се регламентира от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. Раздел IV от Глава 1 съдържа общите изисквания за работа на височина, а раздели I и II на Глава 3 – специфичните изисквания за скелета, платформи, люлки и стълби.

При използването на скеле съществуват различни рискове, затова е важно да се направи оценка на риска при работа със скеле. Ето основните рискове: Срутване, преобръщане или разпадане на скелето; Падане на хора или предмети от скелето; Токов удар.

Основни причини: дефектно или амортизирано оборудване; претоварване на скелето; неподходящо оборудване (клас на работа съгласно БДС EN 12811); неправилен монтаж; недостатъчно укрепване; нестабилна основа; липса на колективни предпазни средства - парапети, бордови дъски; липса на лични предпазни средства - каска, колан с предпазни въжета; близост до електрически инсталации; удар от превозно средство или кран.

За да се избегнат рисковете, най-вече за живота и здравето на работниците изграждащи или ползващи строителните скелета, трябва да се спазват мерки за безопасност:

- Проверка дали скелето има всички необходими документи - сертификати за качество, инструкции за монтаж и експлоатация от производителя, технически данни за елементите.

- Ако се комбинират части, направени от различни производители, то е невъзможно да се разчита на инструкцията на производителя за осигуряване на съответствие и затова е забранено, освен ако фирмата на потребителя не състави проект, който да взема предвид такова комбиниране на части.

- Ако скеле се използва от различна фирма от тази, която го монтира, последната трябва да предаде документацията и чертежите на фирмата, която използва скелето.

- Когато се избира скеле, което отговаря на съответните стандарти – EN 12810 и 12811 за фасадни скелета и EN 1004 за мобилни скелета – не е нужно да се правят изчисления за всяка работна ситуация. Ще бъде достатъчно да се погледне съответния стандарт, при условие че скелето е монтирано в съответствие с конфигурациите, описани от производителя в указанията за монтаж. При други конфигурации е нужно да се изготви отделно изчисление и съответно проект за монтаж.

- Съответствие на скелета: технически контролен лист
Използвайте оборудване, което е в добро общо състояние (без усуквания, пукнатини, корозия или други признаци на износване/претоварване) и окомплектовано; Използвайте скеле от подходящ клас за работата и което ще издържи на работните натоварвания (виж конкретно по-долу); Придържайте се към инструкциите и схемата за монтаж; Осигурете стабилност и здравина на основата/почвата.

- Достъп до скелето и въвеждане в експлоатация
По време на сглобяване, след всяко изменяне на конструкцията или след като е открито несъответствие, отговорникът трябва да постави подходяща сигнализация и да забрани достъпа до опасни/несъответстващи части. След сглобяването ръководителят на монтажа на скелето трябва да провери съответствието и правилността на монтажа, преди да изготви документ за разрешаващ експлоатацията на скелето.

За повече информация може да се консултирате с Лайер.