СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIV, брой 5, 2017

Личните предпазни средства при работа на строителния обект

Личните предпазни средства при работа на строителния обект

Броят на трудовите злополуки в България расте с всяка изминала година. Строителството е един от най-рисковите сектори, в който ежегодно се регистрират десетки случаи на увреждане на здравето, станало през време или по повод на извършваната работа. При повечето от злополуките последствията за живота и здравето на хората биха били много по-малки, ако се използваха лични предпазни средства. Предоставянето на лични предпазни средства е едно от задълженията на работодателя, осигуряващо защита на работещите. Именно работниците трябва да са убедени в необходимостта от използването на предпазните средства. Парадоксално е, че се наблюдава точно обратното – участниците в строителния процес „небрежно” забравят или отказват да използват лични предпазни средства. Как да бъде решен този проблем?

Статистиката борави с ясно дефинирани понятия, и то съвсем хладнокръвно. Тежестта на всеки инцидент се изразява чрез броя на дните, изгубени за всяка злополука, но това число не може да даде представа за страданията на пострадалите или за мъката на близките на загиналите. Освен в личен план, злополуките засягат също бизнеса и обществото като цяло.

Така наречените „лични предпазни средства” и специално работно облекло са предназначени именно за опазване на здравето и безопасността на работещите. ЛПС трябва да осигуряват защита от рисковете, при които се прилагат, без те самите да водят до увеличаване на който и да е риск; да отговарят на условията на съответното работно място; да са съобразени с ергономичните изисквания и здравословното състояние на работещите; да съответстват на размерите на използващия ги, след подходящо регулиране, ако е необходимо. И въпреки тези строги определения, използването на предпазните средства не е на висота.

Доказано е, че човек е толкова по-склонен да изпълнява дадено правило, колкото по-убеден е от неговата полза. Може би трябва да се започне от обяснението!

Обикновената строителна каска може да спаси живот
Тя е позната на всеки. Произвежда се предимно от полиетилен с висока плътност PE-HDPЕ. Предназначена е главно да осигури защита от падащи обекти, за предотвратяване на мозъчни наранявания и черепни травми. Изработена е да поглъща енергия при удар чрез частично разрушаване на корпуса или околожката. И може също да осигури защита за кратко време от инцидентен контакт с електрически проводник от 440 волта.

Но хората обикновено не си дават сметка как дори малки предмети, падащи от малки височини, могат да причинят катастрофални наранявания. Мозъкът е с изключително фина структура. Нараняването от падащ предмет може временно или постоянно да наруши работата му. В зависимост от това коя зона на мозъка е засегната, ударът може да причини парализа или дори смърт.

Въпреки че има евтин, ефективен инструмент за защита на главата и лицето от такива травми - защитната каска, се чуват най-различни доводи и обяснения защо тя не се ползва. Едно от най-често срещаните твърдения е, че е твърде тежка. Реално теглото на защитната каска е около 350g. За сравнение – една широкопола дамска сламена шапка тежи толкова! Едно друго оплакване – че носенето на каска сгорещява много главата, се опровергава с правилно избрана каска с вентилиращи отвори.

Каквото и да е оправданието, трябва да му се противопостави смислен и аргументиран отговор, за да се докаже необходимостта от носенето на защитна каска. Тя не просто е защита на главата, тя може да защити срещу въздействия цялата горна част на тялото - ушите, носа, очите, устата, шията, раменете, горната част на гърдите и горната част на гърба, тя може да спаси живот по този начин.

Предпазният колан не е мода, а необходимост при работа на височина
Работещите нависоко, обикновено монтажници на стоманени конструкции, са много добри професионалисти. И точно при тях настъпва състоянието на прекалена самоувереност. „Това на мен не може да ми се случи!” – е убеден всеки работник, не желаещ да ползва предпазното средство, което е подходящо за съответната височина и извършвана дейност. Обикновено това са осигурителни ремъци или предпазни колани, наричани още сбруи.

Ремъците (предпазните въжета) служат за връзка между работещия и конструкцията и предоставят възможност за движение при максимална безопасност, като същевременно създават минимално неудобство на работещия. Ремъците, които позиционират работника към работно място с повишен риск от падане, се подбират с поглъщател на енергия, за да се намали натоварването върху човешкия организъм в момента на спиране на падането. Има и ремъци, предназначени да попречат на работещия да достигне зона, където съществува опасност от падане, но в която не са предвидени строително-монтажни дейности и не е необходимо присъствие или преминаване.

Предпазните колани срещу падане от височина с позициониращ колан са най-универсални, подходящи са за много ситуации, свързани с работа на височина и предоставят оптимален комфорт. Х-образната конструкция на лентите на гърба допринася за много добро разпределение на тежестта, като намалява натиска в определени зони при продължително висене в колана. В случай на падане при обезопасяване на гръбна точка, тежестта на тялото се поема от бедрените ленти и позволява човек да остане по-дълго време във висящо положение в очакване на спасителни действия.

А, и пак опираме до каската – не само че е необходима, но има и допълнително условие. Здравият подбрадник се препоръчва при работа на височина, за да не падне каската от главата при евентуално падане.

И при всички тези очевидни преимущества на работата с предпазни средства пред необезопасената работна позиция, самоувереността, рутината и може би амбицията за бързо изпълнение на много работни операции карат монтажниците да пренебрегват правилата.

Не само трябва да се използват предпазни средства при работа на височина, но те трябва много грижливо да се проверяват преди всяка употреба. Няма никаква полза от тях, ако са повредени, претъркани, с неизправни карабинери и ако не са безопасно закачени.

Помнете, че 46% от паданията от високо са с фатален край.

Предпазни очила – мястото им е ясно.
И това място не е в джобовете, а на главата, но не по-горе от очите и не около врата. Отворени или затворени, обикновени или за специални дейности, дори предпазни шлемове – изборът зависи от естеството на работата, а целта е една – защита на очите от прах, абразивни частици, химикали, силна светлина и др.

И какво чуваме от работниците? „Потят се; Не ми пасват при носа; Има пролуки; Нямам добра видимост; Създават ми неудобства при работа”. Все нещо не е наред. Обаче изборът на предпазни очила е голям, от леки и анатомични, отворен тип, с противонадраскващи се лещи срещу механични увреждания, до очила за оксижен c повдигащ екран, които се прихващат към главата с еластична лента. Ако трябва, избираме предпазен шлем - за заваряване, който може да бъде изработен например от полипропилен и да разполага с подвижен визьор. Ако очите не са защитени, не само не бива да извършвате заварки, но дори не бива да наблюдавате процеса. Опасни процеси, изискващи предпазни очила, са и тези, при които се работи с ъглошлайф, флекс, къртачи, бормашини, циркуляри – и трябва да сме сигурни, че използваните очила са правилно избрани за работата, която трябва да се свърши.

Ако се осмисли какво би ни спестила употребата на подходящите предпазни очила, не бихме чували признания от рода на „На мен два пъти са ми вадили метални стружки от окото. Единия път стружката е била гореща и докторът каза, че без малко съм щял да ослепея с едното око. Вече като работя с метал, задължително си слагам очила.”

Само една малка частица в окото може да погуби зрението Ви. Запомнете, очила се сменят, очите – не.

Антифон или увреждане на слуховия апарат?
Прекомерният и продължителен шум води до ред поражения – звън в ушите, намалена способност за чуване, дори постоянна загуба на слуха. Процесът е много коварен – намаляването на слуха става бавно, почти неусетно, но е необратимо. Трябва ли да започнем да усещаме, че не чуваме много добре? Много по-разумно е предпазването - създаването на навик да се използват антифони при работа с перфоратор, ъглошлайф, къртач, дори при чистене с професионална прахосмукачка. На пазара има голямо разнообразие от подходящи предпазни средства за шумозащита. Външните антифони, наречени наушници, закриват ушната раковина отвън и могат да бъдат самостоятелни, с прикрепващи устройства към главата, или монтирани към каска или друго защитно средство. Вътрешните антифони закриват външния слухов канал или прилягат към него. Антифоните могат да бъдат за еднократно и за многократно използване, а в зависимост от материала – твърди, еластични и влакнести. Предлагат се и противошумни шлемове.

Тапите за уши по принцип са по неефикасни, но са по-удобни. Могат да се използват до 115dB – това е горната граница на т.н. зона на сигурност. Наушниците са по-ефикасни, но са по-неудобни за носене – пристягат и запарват, особено през лятото. С антифонна каска или наушници горната граница на зоната на сигурност е 125dB. Без употреба на защитно средство зоната на сигурност е 85dB. След измерване на шума на работното място в dB и в Hz (честота), могат да се изберат най-подходящите антифони, за да се намали този шум под нивото на 85dB. При прилагане на граничните стойности на експозиция, действителната експозиция на работещите се изчислява, като се отчита намаляването на шума от използваните лични предпазни средства за защита на слуха.

Антифоните дори вече се произвеждат така, че да позволяват да се чува говор, без да се отделят от ушите. За съжаление, въпреки всичките му качества, антифонът се възприема като чуждо тяло от организма и е възможно да се появят дискомфорт, сърбежи, главоболие и други странични ефекти. Ето защо понякога работещите предпочитат да бъдат изложени на шум за няколко часа, без да носят антифони. Ако това се повтаря регулярно, последствията не са добри. Работещите трябва да имат избор на защита на слуха, така че да могат да изберат най-удобното решение, което ще гарантира употребата му. Те трябва да бъдат обучени да използват, съхраняват и поддържат правилно личните предпазни средства за слуха, за да имат максимална полза от тях.

Средата винаги е шумна, прашна и опасна. А когато е много шумна, рискът от увреждане на слуха е много голям.

Защита на дихателните органи
На строителната площадка често се извършват работи, свързани с образуване на вреден прах, изпарения или газове – дялане на камъни, разбиване на бетон, пресяване на пясък, бояджийски работи и мн.др. В такива случаи следва да се използва респиратор. Най-простият тип е обикновената еднократна дихателна маска или маската със сменящи се хартиени филтри, но те са ефективни само за защита от обикновен прах.

При по-специални дейности, когато се налага използване на дихателни апарати с маски, покриващи цялото лице и с подаване на въздух под налягане, както и на противогази, небрежно отношение не се наблюдава, тъй като опасностите в тези случай са много явни – най-често липса на кислород и/или наличие на отровни газове.

„Забравя се” използването на маските при не толкова очевидните вредни вещества. Може би, ако всеки е наясно, че продължителната експозиция на прах се проявява с повишаване на някои белодробни заболявания, предимно респираторни инфекции на горните дихателни пътища и бронхити, дихателната маска ще заеме мястото си на лично предпазно средство.

Ръкавици, обувки, дрехи
Може да изглеждат несъществени, но тези аксесоари са много важни. Представете си само едно порязване – и всяко движение, всяка дейност стават трудни и болезнени. Толкова сме свикнали с ръцете си, че ги възприемаме като даденост, която е застрахована от травми. Трябва да се осъзнае реалността – ако искаме ръцете да ни служат, длъжни сме да ги пазим и да се грижим за тях. Специализираните ръкавици и ръкави предпазват ръцете от механично нараняване при удар, порязвания и убождане, спомагат за защита от електрически уреди, изгаряния, увреждане от химически вещества.

Не е трудно да се направи правилен избор на защитни ръкавици. Ако трябва да се избегне контакт на кожата с течни агресивни почистващи средства – разтворители, белина и др., подходящи са непромокаемите ръкавици; при ремонтни и монтажни работи се ползват ръкавици за механична защита; при използване на различни бои - предпазни ръкавици. Освен това добре е да се носят памучни ръкавици под предпазните ръкавици. Един съвет – да се избягват ръкавици, направени от естествен каучук или латекс, не само заради риск от алергични реакции към тези материали, а и защото не дават ефикасна защита по отношение на някои съставки на боите. И още – ръкавиците се носят при работа, не е необходима прекалено продължителна употреба.

Може би носенето на защитни работни обувки се посреща с най-малко неприязън. Пак се чуват някои слаби възражения, но очевидно чувството за сигурност, когато здраво си стъпил на краката си, не е за пренебрегване. И как да е другояче – вижте защитната обувка, тип „Кубинка”, изработена от естествена кожа и с ходило с двойна плътност, което е противохлъзгащо, антистатично, противопробождащо, устойчиво на замърсявания с масла, петролни продукти и агресивни течности, устойчиво на температура до 180°С, или високата работна обувка, със сая от водонепропусклива кожа, усилена отпред с полиуретан, със стоманено бомбе, противопробождаща стоманена вложка, поглъщане на енергията от ходилото, което е и противохлъзгащо и устойчиво на масла и въглероди. Естествено, че има и по-леки работни обувки, но изборът им трябва да е предопределен от естеството на работата.

Що се отнася до работното облекло, то не бива да бъде заменяно от потници, тениски, шорти, разръфани дънки, вързани на кръста ризи и т.н. Предназначението му е да пази. Да пази кожата от слънце, от вреден прах, от досег с химически вещества; при специални случаи материалът за изработката на облеклото може дори да бъде огнеупорен; да пази работещия от неволно закачане в елементи, машини, въртящи се части – неслучайно най-често използваните работни дрехи са якета, престилки и гащеризони, а закопчаните, прибрани или вързани ръкави, презрамки, колани и връзки елиминират рискове от неочаквано повличане, спъване, загуба на равновесие. Много важно е връхната дреха да е с цвят, видим отдалеч, и да има елементи от светлоотразително покритие, което се забелязва дори в тъмна среда. Голяма част от инцидентите със строителни машини стават, защото работникът не е бил забелязан.

И ако обучението, разясняването и убеждаването не са достатъчни?
Работниците и служителите са длъжни да използват правилно, съгласно инструкциите, предоставените им от работодателя лични предпазни средства и специално работно облекло.

За нарушения на трудовата дисциплина, в това число и неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд, работодателят може да налага предвидените в Кодекса на труда дисциплинарни наказания – забележка, предупреждение за уволнение, уволнение, описани в чл.186, чл.187 и чл.188 от Кодекса на труда. Внимание - съгласно КТ, глобата е вид административно наказание, и се налага от съответния контролен орган, а не от работодателя.

С общи усилия трябва да се създава такава работна атмосфера, при която хората да работят ефективно, с желание и усещане за целта. Здравето и безопасността да се възприемат като личен ангажимент и отговорност на всеки. Личните предпазни средства не само предпазват, а означават грижа, означават преданост към мисията и екипа. Използването на ЛПС - това е закон, който трябва да бъде и личен избор.