Необходим е засилен контрол върху качеството на влаганите дограми и остъклени фасадиРазговор с Христо Щерев, Председател на СБВПФГ-н Щерев, бихте ли запознали читателите на списанието с актуални моменти от работата на Сдружение Български врати, прозорци и фасади?
Сдружение „Български врати, прозорци и фасади” е браншова асоциация с идеална цел, създадена през 2004г. За 13-те години от съществуването си то е единственото обединяващо родни и чуждестранни фирми – производители, търговци и вносители на врати, прозорци, фасади, системни профилни доставчици на PVC и алуминиеви системи, доставчици на специализиран обков за тях, производители на стъклопакети и обработено стъкло, а отскоро приобщихме и фирмите за прахово боядисване на алуминиеви профили.
СБВПФ участва активно и на експертно ниво при промяна на националното законодателство и хармонизирането му с европейското в областта на вида, качеството и изискванията към влаганите в строителството продукти.
Нашата основна функция е да защитаваме интересите на фирмите в страната, като водим активен диалог с държавните институции, проучваме и подпомагаме решаването на казуси, свързани с правни, икономически, финансови, екологични, митнически и други аспекти от дейността им.
Основни акценти и цели пред нас са издигането на авторитета на нашия бранш и създаването на благоприятна бизнес среда – лоялна, предвидима и с фирми, работещи на светло.
Най-големите предизвикателства пред нас са липсата на адекватен контрол на качеството и на изискванията към влаганите в строителството продукти като дограми и остъклени фасади, противопожарни врати, както и цялостното обезценяване на труда на заетите в бранша. Всичко това нарушава лоялната конкуренция и влошава качеството на ползваните от крайния потребител продукти.
Какви са действащите стандарти и на какви изисквания трябва да отговарят прозоречните и фасадни системи?
Прозорците и стъклените окачени фасади съставят т.нар. прозрачна ограждаща повърхност на една сграда и имат основно значение за намаляване загубата на енергия и за осигуряване на подходящ климат за обитаване в помещенията – те определят количеството пропусната и отразена енергия, светлина и т.н.. Когато говорим за качествена дограма и фасада, е важно да се съобразим както с енергийните характеристики на прозорците, така и с тяхната статика, за да може да се гарантира сигурността и дълготрайността им.
Съгласно действащото законодателство, пределните стойности на коефициента за топлопреминаване на прозоречни системи към момента е 1,4W/m2K за прозорци от PVC и 1,7W/m2K за алуминиеви прозорци. Това са и коефициентите залегнали в Националната програма за саниране. Тук бих искал да подчертая, че коефициент 1,4W/m2K за PVC прозорец може да се постигне с профилна система с ширина минимум 70mm и, ако се използва еднокамерен стъклопакет, то той трябва да е с нискоемисийно стъкло и напълнен с газ аргон, в противен случай трябва да се използва двукамерен стъклопакет (т.нар. трислоен стъклопакет) с две стъкла с ниска емисия. Точно в този аспект наблюдаваме масови нарушения по програмата за саниране и ще продължим да алармираме компетентните органи.
Какво е мястото на контрола върху дейностите по саниране на сградите?
Според нас контролът на влаганите материали в момента е силно занижен и формален. Трябва общините час по-скоро да въведат ефективен механизъм за контрол на съпъстващите документи на всеки производител, както и въвеждане на физически контрол на място преди монтажа, за наличие на газ аргон в стъклопакетите и дали са вложени необходимите материали за изработката на един прозорец, съгласно изискванията на системния доставчик. Сдружение „Български врати, прозорци и фасади” е готово да окаже експертна подкрепа и да предостави безвъзмездно необходимите измервателни уреди за тези проверки. 18/08/2017 |