Идеал Стандарт ще работи все по-активно със строителните специалистиРазговор с арх. Александър Бояджиев, експерт развитие на дизайнерска програма в Идеал Стандарт – ВидимаАрх. Бояджиев, да започнем разговора с новости от компанията. Разкажете за някои инициaтиви от дейността Ви, проекти, нови продукти.
Ние от Идеал Стандарт-Видима сме обвързани изключително тясно с професионалистите в областта на строителството и проектирането. Ето защо се опитваме да отговорим на всички нужди и изисквания на специалистите в тези области. През тази година представихме редица важни иновации в обзавеждането на санитарните помещения, нaсочени в три главни категории: жилищни, обществени сгради и един по-специален сегмент на обществените сгради, здравните заведения. При последните наблегнахме на концепцията и нуждата за по-висока хигиена и контрол на инфекциите. Въведохме специално разработените линии Contour 21+ при керамиката и Markwik 21+ при смесителите. При първата серия искам да отлича иновативния дизайн за болничните мивки и технологията Hydro Fin, която намалява нежеланите пръски с до 90%, което увеличава значително хигиената. При смесителите Markwik 21+ е налична опцията за пълен демонтаж и дезинфекция, а технологията SmartGuard дава възможността за контролирана самодезинфекция през определен интервал от време, което намалява риска от развиване на бактерии и бактериални инфекции. Тези технологии са изключително предимство в борбата с вътрешно-болничните инфекции, които както добре знаем са един от основните рискови фактори за хигиената в болничните заведения.
Бихте ли описали съвременните тенденции при оформление на санитарните помещения? Каква е фирмената политика по отношение на продукти, решения и услуги в отговор на тези тенденции?
Съвременните тенденции се различават в отделните категории сгради. Наблюдават се различни насоки на развитите на този тип помещения в жилищните, обществените и индустриалните сгради. При жилищните се наблюдава тенденцията на така наречената отворена баня или „en suite”. При този стил банята и спалнята имат визуална връзка и се търси максимално обединяване на двете пространства. Съответно като иновативна фирма се стремим да отговорим на последните тенденции в дизайна и във връзка с това тази година пуснахме на пазара колекцията за цялостно обзавеждане на банята - Connect Air. Тя е разработена от световния дизайнер Робин Левин и цели да постигне пълна лекота и хармония в дизайна на линиите си, което да й позволи лесното вписване в интериора.
От друга страна, тенденциите при обществените и индустриалните сгради са в търсене на по-издръжливи, енерго- и водноефективни и функционални продукти. За тази цел ние от Идеал Стандарт лансирахме тази година няколко иновации. Една от тях е новият керамичен механизъм при смесителите с технологията FirmaFlow, която удължава жизнения цикъл на смесителите от 10 до 15 години, а това е нещо, което всеки инвеститор търси при подбора на продукти в обектите си.
Също така стартирахме и новата линия тънкостенни мивки с името Ipalyss. Освен с красивия си дизайн и един от най-здравите материали при тънкостенната керамика на пазара, линията дава възможност за избор от няколко варианта на оцветяване, което дава по-голяма свобода в дизайнерските концепции за хотелска баня, примерно при бутиковите хотели.
Какво значение отдавате на технологичните иновации в работата си? Бихте ли споделили за конкретни решения, които сте въвели при разработването и предлагането на продукти?
Мога спокойно да кажа, че технологичните иновации са основна концептуална линия в работата на Идеал Стандарт – от идейното разработване на продукта до внедряването му в работния процес и производството. Ще спомена две иновации при продуктите. Първата е Aquablade технологията при тоалетните чинии, която патентовахме и стартирахме преди няколко години на пазара. Благодарение на намаляването на неизмитата част с 20% и увеличаване на хигиената с до 75% бих казал, че тази иновация вече се наложи на пазара и е предпочитана от потребителите. През 2018-та сме заложили старта на нашия нов смесител Intellimix, специално предназначен за обществени пространства. При него смесването на вода и сапун се случва едновременно от смесителя, което води до оптимизиране на използването им. Тази иновация отговаря на високото търсене на по-енергоефективни продукти при обществените сгради от типа на търговски центрове, летища и др.
Тук е мястото да отбележа и аз като архитект, че от Идеал Стандарт се опитваме да отговорим на нуждите на проектантите и за тази цел сме на път да обезпечим абсолютно всеки наш продукт с CAD и BIM файлове. Вече имаме създадена библиотека с над 5000 BIM файлове, в които има и готови модулни решения. BIM проектирането настъпва все по-широко в България, а в страни като Англия и Германия вече е задължително. Създадените BIM файлове за продуктите ни са напълно приложими и за българските стандарти, а част от тях са достъпни на сайта ни. При нужда от техническо обезпечаване с файлове, независимо BIM или CAD формат, екипът ни и лично аз сме насреща, за да могат проектантите да свършат своята работа по-бързо и качествено. Добре знаем, че времето днес е един от най-скъпите и дефицитни ресурси, а BIM технологията скъсява времето при проектирането изключително много в сравнение със стандартните CAD системи. Точно поради тази причина ние от Идеал Стандарт – Видима сме изключително BIM насочени на централно ниво за обезпечаване на продуктите с файлове.
В заключение, бихте ли споделили как ще продължите развитието си? Имате ли конкретни планове, предстоящи събития, за които да споделите?
Плануваме бъдещето ни да бъде още по-тясно обвързано с професионалистите в областта на строителството и проектирането. За целта ще бъдем още по-близо до тях, за да може да разберем проблемите и нуждите им по-добре и съответно да отговорим на тях. Предвидили сме различни мероприятия, които да проведем съвместно с различните професионални общности, както и различни активности за студентите в областта на проектирането и строителството. Вече имаме редица проведени срещи и семинари с различни общности в областта на проектирането, както и няколко студентски работилници с УАСГ и НБУ.
През септември ще стартира и 14-то издание на конкурса Ideal Standard Баня на годината 2017. Тази платформа дава добра възможност на млади дизайнери и архитекти да покажат своите умения и да отворят вратата на своята реализация. Досега опитът ни показва, че за прохождащите дизайнери и архитекти конкурсът е добър старт в професията, а за вече утвърдените – заслужено признание.
Чрез конкурса Идеал Стандарт представя и иновативните си продукти, които до голяма степен през последните години задават тенденциите в индустрията. Създаването на проект за баня е истинско предизвикателство, защото трябва да бъдат съобразени много аспекти – социалния живот на човека и неговите нужди, функционалност на продуктите, дизайн и ергономия. Потребителят също търси съчетанието на добър дизайн с издръжливост и функционалност на продуктите. Както добре знаем голяма част от баните в българските домове са с малки размери около 4 кв. м., поради тази причина е изключително предизвикателство понякога да се постигне добър и функционален дизайн с успешно внедряване на всички елементи за това пространство.
Всяка нова тенденция в оформлението на санитарните помещения води до нови казуси за разрешаване, но това е един добър стимул за работа и доказване на професионализъм както от наша страна като производител, така и от страна на архитектите и дизайнерите.
21/09/2017 |