СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIV, брой 7, 2017

Все повече специалисти осъзнават необходимостта от фасадния инженеринг

Разговор с инж. Венета Новакова, Директор R&D ЕТЕМ Груп

Все повече специалисти осъзнават необходимостта от фасадния инженеринг

Инж. Новакова, тази година се проведе четвъртото издание на Международната конференция за фасаден инженеринг, организирана от ЕТЕМ, бихте ли споделили впечатленията си?
Изключително радващо е, че фасадният инженеринг не се възприема като някакво имагинерно понятие, а става все по-популярен сред хората. И докато в първите издания на конференцията по-скоро нещата бяха само на думи, то сега виждам колко голям е интересът към тази дисциплина и колко висок е отзвукът у нас. Истината е, че българската публика е изключително любопитна. Фактите са достатъчно красноречиви – над 700 човека посетиха конференцията. Това са хора, които вярват и са убедени, че фасадният инженеринг е изключително необходим. Мисля, че вече няма човек от бранша, който да не е осъзнал необходимостта от фасадно проектиране. Забелязвам, че все повече се търси специалиста фасаден инженер, когато става въпрос за по-сложни обвивки на сградите.

Бихте ли казали кои бяха акцентите и ключовите теми на тазгодишната конференция?
Както всяка година водеща беше сигурността, структурната стабилност, разбира се – животът и здравето на хората. В тази връзка, акцент беше поставен върху пожаробезопасността. Особено ролята на добре проектираните детайли, работата още на ниво дизайн. Дневната светлина също друга много важна тема. Ние, които имаме щастието да живеем в климатичен пояс, където има светлина в изобилие, сякаш не я ценим. Но имаше лектори от скандинавски държави, където дневната светлина е само няколко часа, които акцентираха в презентациите си именно върху тази важна особеност. Разбира се, от значение е и как ще бъде дозирана светлината, защото прекалено много осветеност също създава неприятности. Тук вече идват иновациите при слънцезащитите, щори, ламели и т.н. Работата с BIM също е една важна тема, която беше засегната, макар че тук все още не ползваме предимствата на BIM в пълна степен. Надявам се, че с времето все повече ще се осъзнават ползите от този процес и ще добие по-голяма популярност.

Преподавате и фасаден инженеринг, бихте ли казали какъв е интересът към дисциплината?
Определено има развитие. В два от нашите университета – УАСГ и ВСУ „Любен Каравелов“ има дисциплина фасаден инженеринг в магистърските програми. Имам вече студенти, с които работя по-активно. Считам, че тази дисциплина все повече ще намира своето място. Разбира се, конструкторската дейност няма да изчезне, а ще се надгражда и преформулира. С оглед на популяризиране на идеята сред повече специалисти, създадохме и Асоциацията по фасаден инженеринг, на която съм председател. Стремим се да привлечем и хората, които работят на свободна практика, и тези, които продават продукти, всички, имащи някакво отношение към сградната обвивка.

Да завършим с интересни моменти от дейността на ЕТЕМ. Какво бихте споделили с читателите?
Следваме новите тенденции, акцентираме върху всички неща, за които говорих в началото – структурна сигурност, комфорт, енергийна ефективност. Разработваме продукти, с които целим все повече намаляване коефициента на топлопреминаване, системи за външна слънцезащита, добре обмислени и разработени детайли. Все неща, които са част от проекта на ниво дизайн и строго индивидуални за всеки конкретен обект. Все по-сложни и атрактивни стават фасадните обвивки, със специфични геометрии. Всичко това налага индивидуален подход, прилагането на нови технологии и похвати. InDeWaG е друг важен за ЕТЕМ проект, особено заради факта, че българска компания участва в този международен проект по програмата Хоризонт 2020 на ЕС. Работата в международен екип, с участието на различни специалисти, е голямо предизвикателство. Продължаваме да се разпростираме по картата на света и мисля, че това е достатъчно показателно, че хората ни оценяват. Оценяват продуктите ни, оценяват това, което правим.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини