Превръщаме стените в хоризонти Стената от хилядолетия е символ на пречка, а професията интериорен дизайнер се сблъсква с много пречки през последните 10 години в България. Задачата на Асоциацията на интериорните дизайнери в България (АИДБ) и в буквален, и в преносен смисъл е да превръща стените в хоризонти – както за дизайнерите, така и за бизнеса и неговите клиенти.
“За щастие стените вече не са това, което бяха и можем да говорим за пречките в минало време. Не само че ги превъзмогнахме, но Асоциацията със своите членове ги превърна във вълнуващи възможности.”, коментира Гена Събева, председател на Асоциацията.
Това е и самата идея на създаването на Асоциация преди повече от 7 години. Доброволното сдружение се нагърбва с нелеката задача да институционализира професията „интериорен дизайнер“, както и да защитава и представлява интересите на своите членове. Мисията, която Асоциацията и отдадените й членове изпълняват, е да осигури успешно взаимодействие между всички участници в процеса на създаването на красива и хармонична среда.
„Нашата отговорност е да изградим динамична и ефективна връзка между инвеститор, дизайнер и производител.“ – обяснява Гена Събева, която е в сърцето на организацията. „Заедно с нашите членове и партньори ние изграждаме средата и културата на работа по правилен начин. Това е един процес на съвместни решения, родени непосредствено от нуждите на специалистите и решени от партньорите. Ставайки партньор на АИДБ подкрепяш и променяш дейността на дизайнери, архитекти и строители. Основна цел на АИДБ е повече бизнес за всички в областта.“
Когато говорите с членовете на Асоциацията, не може да не ви направи впечатление. Ето какво споделя Миглена Стумбова, основател на Студио ШкафА: „АИДБ ми помогна много при стартирането на кариерата ми: със семинарите, на които съм присъствала, срещите и лекции с утвърдени дизайнери, контактите, които съм създала благодарение на тях. Сега смятам, че тяхната роля е била решаваща за мен в началото, но сега като работещ вече дизайнер съм на мнение, че ролята им е още по-важна за мен. Те са организацията, на която аз разчитам да постави ясните параметри на професията, която съм избрала, да провежда разяснителни кампании сред обществото за ползите и очакванията от дизайнерите.“
Това е постижимо само чрез множество тематични и продуктови събития, образователни академии, голям брой по-малки фокусирани срещи между инвеститор и изпълнители, събиране и селектиране на информация от цял свят, споделяне на ценен опит от най-добрите професионалисти, очертаване и споделяне на тенденции.
Един от успешните формати е Клубът на дизайнера - формат, в който се събрат дизайнер с инвеститори, или партньор с дизайнери. Форматът е много тясно фокусиран с интересна концепция и подходяща локация. Първият за тази година Клуб на дизайнера беше на тема „Интериор без бюджет“. Царският дворец на жълтите павета събра интериорните дизайнери и лично директорът господин Петко Христов ги разходи из дворцовите потайности, след което научиха за предизвикателствата да работят с най-скъпите материали и мебели и получиха съвети как да борят тази нелека задача.
Годишните конференции, организирани от АИДБ, са също изключително ценени от общността и имат за цел да засилят усещането за споделеност и сътрудничество между интериорните дизайнери – млади и доказани професионалисти с многогодишен опит. Те имат голям принос да се регламентира професията на интериорния дизайнер у нас, както и да се създадат условия за реални срещи между инвеститори и дизайнери и да се създадат конкурентни условия за представяне и избор.
Сред известните и успешни събития на Асоциацията са и Наградите АНТРЕ, които предстоят през април месец и специализираната Академия за дизайн през юни месец в Стара Загора.
Една от основните роли на Асоциацията е така да се каже „пътеводна“. Очертава тенденции във всички сфери на интериорния дизайн и предоставя платформа и среда на участниците в процеса да споделят опит.
Тенденция – професионален поглед в бъдещето с АИДБ
Ако можем да изведем една тенденция, която през последното десетилетие обобщава посоката и в дизайна, и в човешките ресурси, и в бизнеса като цяло, това е постоянната промяна и търсенето на все по-дълбок смисъл. Защото както е казал големият бизнес идеолог Гай Кавазаки „Прави смисъл, не пари и парите ще дойдат сами.“
Една от тенденциите в офис пространствата, която дойде от самия бизнес е да се вкарва смисъл в дизайна и да се ползват нетипични носители на послания като стените и стъклата. Напоследък те започват да се ползват за носител не само на емоционална ергономия, но и на корпоративен смисъл.
Превръщането на смисъла във визия е новост за България. Има малко студия, които се занимават с инфографики и видео-графики и преобразуването им в пространствени решения. Новатори в тази услуга са InfoGraffiti – студио, което работи за клиенти като Mondelez, Heineken, Coca Cola, Societe Generale Expressbank, MTel и много други компании в България и по света.
Специално за Асоциацията на интериорните дизайнери и за списание Строители те споделят с нас 3 начина, по които инфографиките в офиса помагат за постигане бизнес-целите.
С увеличаване на броя на виртуалните екипи и работната мобилност работните пространства днес са много различни отпреди 10 години. Офисът отдавна не е просто място за работа, но и поле за творчески обмен на идеи и взаимно вдъхновение. Това е мястото, където хората се забавляват, сътрудничат си и се наслаждават на живота.
Отворените пространства с много бюра (т.нар cubicles) и скучните стаи отстъпват на по-гъвкави и отворени помещения за срещи и работа. Правилното използване на инфографики също може да допринесе за подобряване на офис атмосферата. Ето три възможни начина, по които инфографиките могат да работят за Вас:
Ако визуализирате ключовата фирмена информация - като история, структура, мисия и основни ценности, това ще покаже на служителите и клиентите какво представлява компанията и ще повиши чувството за принадлежност и доверието в бранда.
Инфографика, показваща основните характеристики на фирмения продукт/услуга, може да мотивира и да вдъхновява настоящите и бъдещите служители. Моралът на персонала също може да бъде подсилен чрез показване на ключови за компанията постижения и цели.
Чрез инфографики може да се обособят пространства, специфични за определени дейности. Например - декориране на столовата с факти за здравословното хранене, поставяне на вдъхновяващи цитати в залите за срещи, определяне на място, където служителите могат да напишат идеите си и т.н.
Каквото и да решите да направите - едно е сигурно - офисът на фирмата ще се усеща много по-приветлив и „готин“ ако украсите стените с инфографики и посланията влезнат в ежедневието чрез интериора. А ако хората се наслаждават на обкръжението си, те винаги са по-мотивирани, продуктивни и щастливи, нали. 04/03/2018 |