Инструменти за обработка и декорация на стени и таваниКогато се поставят декоративни и защитни покрития при довършителни работи, се спазва строга последователност на работните процеси, за да се получи наистина професионален резултат. Първоначално основата се подготвя като се почиства от стари покрития, оглежда се за пукнатини и неравности и при необходимост се шпаклова и шлифова. После ненужните остатъци се премахват и се оставя да изсъхне. След това се грундира и едва тогава се боядисва или се полага мазилка. За всички тези етапи са необходими разнообразни инструменти. Пазарът днес предлага разнообразни варианти на различни производители и марки, които ще Ви помогнат в такъв тип задачи, ще направят работата комфортна и ефективна, а крайния резултат - качествен.
За извършване на довършителни работи вътре и извън помещения се използват широк набор инструменти, които осигуряват качество, удобство и ефективност на работния процес. Ще се спрем на групата инструменти, предназначени за подготовка на основата, включваща почистване, отстраняване на дефекти и грундиране на повърхностите, както и за замазки, шпакловки и поставяне на бои и мазилки при интериорни и екстериорни работи, монтажни инструменти.
Скрепери, длета, стъргалки
Незаменим инструмент при различни довършителни работи е скреперът. С негова помощ можете да отстраните стара боя и да премахнете излишък от засъхващи строителни смеси и разтвори. В действителност това е разновидност на шпаклата. Състои се от пластмасова или дървена дръжка, към която се прикрепя остро метална пластина. Тя е може да се сменя, което е много удобно при изтъпяване ръба за остъргване. Съществуват и във вид на електрически инструмент. Електрическите длета се използват за остъргване на лакове, бои, остатъци от лепила и други материали. Употребата на различни изстъргващи аксесоари разширява спектъра на приложение на инструмента и дава възможност за извършването на различни задачи, като изравняване на повърхности, премахване на скоби и други ненужни материали. Можете да регулирате броя ходове на длетото според материала, който обработвате докато машината работи. По форма остриетата могат да са разнообразни, например клинообразно, голям и малък полукръг, плоско с прав край и плоско със заоблен край.
Пистолети за горещ въздух
В много ситуации пистолетите за горещ въздух са надеждни помощници. Те служат за отстраняване на бои и лакове, оформяне, заваряване и свиване с горещ въздух. При универсалните модели с безстепенно регулиране на температурата с потенциометър се позволява прецизност на работата. Някои от тях имат сваляща се топлозащита за работа в тесни места. Стабилната повърхност за стационарно положение е важно предимство, както и възможността за работа с лява ръка и с разнообразни консумативи. Има и модели с максимален комфорт, при които могат да се запаметят четири положения, така че въздухът и температурата да са правилно настроени. Те предлагат регулиране на температурата с точност до десети и индикация чрез светодиоден дисплей. При голяма продължителност на експлоатация има предвидено автоматично изключване на нагряването и охлаждане в рамките на една минута. Ергономичният дизайн е също цел за всеки производител.
Съществуват и контролирани от микропроцесор пистолети за топъл въздух. Зададената и реалната температура се показват на дисплей с течен кристал. Мощността на топлината се избира чрез натискане на копчета под дисплея, а въздушната струя – чрез тристепенен ключ. Тези модели се отличават с копчета за продължително нагласяне на температурата, удобна дръжка, електронен контрол на температурата, двойна защита от прегряване: термостат и топлинен прекъсвач и регулиране на температурата на стъпки през 10°C.
Тези инструменти се използват за равномерно нагряване при различни довършителни работи без опасност от прегаряне на материала. Типично приложение на пистолета е премахването на стари бои, които под въздействие на топлата струя въздух омекват, подпухват над основата и лесно могат да се изстържат със скрепери, шпакли и стъргалки. Предимства на използването на този род инструменти са бързина, добро почистване на основата и липса на прах.
Маламашки, мистрии и шпатули
Тези инструменти се използват за нанасяне и разпределяне на различни състави по подове, стени и тавани. Освен това с тях се изглаждат фуги и големи неравности. Дръжките са обикновено дървени или пластмасови, а металната пластина, свързана към тях може да има различни форми (трапецовидна, заоблена, триъгълна) и различни ръбове – равни и назъбени. Дръжката може да е извита и омекотена за по-голямо удобство при работа. Металната пластина обикновено е изработена от висококачествена стомана, за да издържа тежестта на строителния материал, с който се работи. Изглаждащите маламашки с равни ръбове служат за изравняване на строителни смеси. Едни от най-популярните разновидности са маламашките за фугиране, за драскани и венециански мазилки, както и изглаждащите мистрии и мистриите за вътрешни и външни ъгли. При полагането на плочки по тънкослойния метод лепилният разтвор се изтегля с гладка мистрия и след това се набраздява с назъбена маламашка.
Четки и валяци
Валяците са надеждни и лесни за използване помощници в грундирането и нанасянето на финишни покрития. Различават се по размер и дизайн на цилиндъра и дръжката, както и според материала, с който е обвита ролката. Цилиндри с диаметър по-малък от 40mm (15-30mm) се използват за обработка на повърхности в трудно достъпни места. Дължината на ролката също варира според предназначението. Покритието върху цилиндъра може да е от кожа, велур и изкуствени материали - полиамид, полиакрил, полиестер във вид на плат или пяна. Изборът се прави според вида на материала, който ще нанасяте. Кожа се използва за блажна боя и лакове, велур - за постигане на много гладка повърхност, полиамид – за всички видове водно-дисперсионни бои и основи, съдържащи разтворители, полиакрил – за бои на водна основа и бои с органични разтворители и полиестер - за прилагане на емулсионни бои. Използват се и специални валяци с широк избор от крайни декоративни ефекти при полагане на мазилки и гъсти бои. Те се различават по формата на релефната си повърхност и големината на порите. Използва се дори естествен сюнгер. Така се постига голямо разнообразие от ефекти.
По отношение на четките за боядисване днес има редица изисквания към качеството. Те трябва да поемат и да задържат боята по време на преноса до обработваната повърхност, без да капят. Ако четката е добра, тя ще разпределя боята равномерно. Четките се различават по вид на влакната, форма и материал на дръжката. Дръжките са обикновено пластмасови и дървени. Към тях най-често чрез метален клип се свързват нишките – естествени, синтетични и смесени. Кръглите четки са предназначени за боядисване на прозорци, врати, гладки и профилирани повърхности, плоските - за боядисване на големи площи от дървен материал (врати, мебели и т.н.), специални се използват в труднодостъпни места за боядисване на радиатори, тръби, метални конструкции. Има и големи четки за тавани, стени, за прилагане на грундове, варови и дисперсионни бои, както и за импрегниращи агенти. Те са доста големи по размер, но много продуктивни. Кръгли четки с малък диаметър се използват за декориране с шаблони.
Пистолети за боядисване
За фино пулверизиране на боята, нисък разход и получаване на равномерно покритие, особено на големи повърхности се използват пистолети за боядисване. Изключително предпочитани са за трудно достъпни, разположени над главата и със сложна форма повърхности. Те се различават по капацитет и дебит, така че има модели за различни по големина повърхности и детайли. Отличават се с практичност, удобство и лекота на работа. Моделите за малки повърхности са леки (обикновено около 1.5kg) с обем на резервоара 500-600ml. Съвременните модели позволяват бърза смяна на боята и лесно почистване. Някои предлагат регулируема дюза за боя в няколко степени, например вертикално, кръгово или хоризонтално разпръскване, а също и вградено безстепенно дозиране за боята според материала. При прекъсване на работа дизайнът позволява оставяне на инструмента в стабилно състояние.
За по-големи повърхности се използват по-мощни пистолети. Те са и по-тежки – около 2.8kg и затова при някои модели се предлагат с удобни за пренасяне ремъци и маркуч с различна дължина. За най-големите проекти се предлагат модели с мощна турбина на колела, резервоар над 800ml и маркуч над 3m. Има модели професионални бояджийски пистолети, предназначени за полагане на запълващия слой грунд. С тях се осъществява подготовка за постигане на оптимален краен резултат. Обикновено универсалните решения са подходящи за използване с всички видове грунд на пазара, в това число и с най-новите праймъри на водна основа. Предлагат се в няколко размера дюзи. Разработени са нови устройства на въздушния клапан за плавно пускане и контрол. По същия начин производителите предлагат пистолети за финишно покритие.
Класическият вариант е пневматичен пистолет, въздушен компресор и маркуч, който ги свързва. Някои производители предложиха като оптимално решение системи с бояджийски пистолети, при които боята се разпръсква чрез въздушна струя под ниско налягане – 3-5bar. Това води до по-ниска консумация на енергия, по-слаб шум и олекотяване на системата. Освен това е разработена технология за контрол на факела на струята разпръсквана боя, чрез обгръщането му с въздух. Така той става по-концентриран, боята се нанася по-равномерно, разпръскването във въздуха намалява, което пък води до намаляване на разхода на боя. Освен за въздушно асистирано, съществуват и системи за безвъздушно полагане на покрития.
За безвъздушно полагане на декоративни и защитни покрития се използват бутални помпи, задвижвани обикновено със сгъстен въздух. Те упражняват необходимото налягане върху боята като това става регулирано в зависимост от гъстотата на боята и отвора на дюзата. Под действие на това налягане течната боя се разпръсква през дюзата на частици с малки размери без да се смесва с въздушната струя. Предимства на метода са използване на по-малко разредители, повишаване качеството на покритието и увеличаване дебелината на слоя боя, нанесена с една ръка. Помпите се различават по своите дебит и налягане, така че има модели за леки, средно тежки и тежки покрития. Специално за приложение в строителството се използват и инжекционни помпи. Възможни варианти за създаване на високото работно налягане (над 120 атмосфери) са пневматични и електрически мембранни помпи. Използването им води до 30% увеличаване на използваемостта на боята, намаляване на разпрашаването и подобряване условията на труд. Недостатък е по-бавното съхнене на покритието, поради по-малко количество разредители и по-високото ниво на шум, и електро-консумация заради създаваното високо налягане.
На пазара могат да се открият и комбинирани пистолети, в които се съчетава безвъздушно боядисване с допълнителен въздух. Те имат по-различни възможности от безвъздушните системи като по-ниското работно налягане, необходимо за добро разпрашаване на боята – 60-80 атмосфери и по-бавното износване на дюзите и пистолета. От въздушната капачка на пистолета излиза струя въздух, насочваща материала към работната повърхност. Така се постига до 15% икономия на боя в сравнение с безвъздушното и до 40% спрямо традиционното въздушно боядисване. 04/03/2018 |