Иновативни сгради, пречистващи въздухаНов тип бетон пречиства въздуха, използвайки слънчевата светлина. Тя играе ролята на катализатор в процес, който преобразува вредните частици в соли. Надеждите на производителите на материала са той да бъде използван в повече сгради и дори улици, за да може замърсяването в градовете да бъде драстично намалено.
Сградата Palazzo Italia в Милано е първата, в която се използва иновативният материал. Цялата є фасада и части от интериора є са изградени от панели, чиято основна съставка е белият цимент, носещ името i.active Biodynamic.
В световен мащаб все повече хора осъзнават опасностите, които крие състоянието на въздуха в мегаполисите. Последствията са необратими, а нивата на смога растат с всеки изминал ден. Промяна в ситуацията, застрашаваща живота и здравето на обществото ни, може да настъпи, само ако правителствата и бизнесът обединят усилия в посока пречистване на въздуха и намаляване на замърсяването от различни източници.
Големите градове страдат от неизмеримо замърсяване на въздуха. Според данните на Световната здравна организация близо половината от градското население по света е изложено на 2,5 пъти по-замърсен въздух, отколкото се препоръчва. Твърде високите нива на смога правят жителите на тези населени места податливи на респираторни заболявания и други здравословни проблеми.
В контекста на не особено обнадеждаващата ситуация, всяка иновация, целяща да подобри условията, в които живеем, е глътка свеж въздух за човечеството. Буквално! Ето защо решихме да ви разкажем за италианския павилион, построен за изложението Expo Milano. Част от него е и Palazzo Italia - сградата, която, така да се каже, яде смог.
За изграждането на нейната фасада от 9000 квадратни метра са изразходвани 2000 тона от специална смес, която съдържа бетон и фотокаталитични субстанции, използващи слънчевата светлина, за да борят с нейна помощ замърсяването.
Италианска строителна фирма е разработила “биодинамичен” цимент, направен от рециклирани отпадъци от мрамор, който абсорбира азотния оксид и серния диоксид и ги превръща в безвредни соли. Те, от своя страна, биват отмивани от дъждовната вода.
Азотният оксид е един от основните замърсители на въздуха, произвеждан от трафика и изгарянето на изкопаеми горива. Свързва се с много на брой белодробни заболявания и се смята, че увеличава риска от астма и алергии.
Изчислено е, че ако в голям град като Милано 15% от видимите градски повърхности се покрият с почистващия смога цимент, замърсяването ще бъде намалено наполовина.
Виртуозна комбинация между стил, функционалност и технологични иновации
Архитектурните прийоми на компанията Nemesi&Partners, автор на проекта, са резултат от задълбочени и продължителни проучвания на възможностите за комбинация между съвременните тенденции и заобикалящата ги среда - екологична, културна, социална и икономическа. Сложните асиметрични геометрични форми, “играта” със светлината и сенките, просторният и функционален интериор са отличителна част от работата на екипа.
В този забележителен обект архитектурата е използвана като изразно средство, което включва не само изтънчени форми и прецизен стил, а и технологична иновация от ново поколение, гарантираща устойчиво използване на всички материали.
Амбициозният проект се превърна в архитектурното събитие на 2015 година. Но как се е стигнало до този екстравагантен дизайн? От Nemesi&Partners решават да създадат уникална сграда, чийто екстериор и част от интериора да наподобяват формите, които клоните сформират в гъста гора. Не само визията обаче е иновативна. Използваният биодинамичен (biodynamic) цимент превръща зданието в проект от световно значение!
Името на невиждания досега материал не е случайно, а се явява съвкупност от неговите най-важни характеристики. “Bio” частта идва от фотокаталитичните възможности на продукта, патентовани от неговия производител. Понятието “dynamic” пък описва специфичната структура на материала, която му позволява да заема сложни форми като тези от фасадата на Palazzo Italia.
Преди изложението неговият президент Диана Брако направи следното изявление: “Нашият проект ще бъде прозорец към миналото, настоящето и бъдещето на Италия. Искаме италианският павилион да бъде своеобразна демонстрация на възможностите за иновации на нашите компании, като същевременно да популяризира развитието на устойчивите продукти и еко съвместимите технологии. Емблематичен пример за това ще бъде Palazzo Italia, уникална сграда с вдъхновена от природата архитектура, която чрез своите структура и обем наподобява гора от дървета, в която посетителите не могат да се изгубят, но могат да изживеят вълнуващи мигове.”
“Италианският павилион е изграден като място, което да защитава и култивира млади таланти, нови енергии и различни култури” - казва Марко Балич, артистичен директор на италианския павилион. “Целта е да постигнем увереност в своите способности и в нашето бъдеще като човешки същества и като италианци”.
Детайли от конструкцията
Италианският павилион се състои от Palazzo Italia (на 6 нива, с обща площ 14,400кв.м.) и няколко временни постройки (с обща площ 12,500кв.м). По време на изложението цялата налична площ - 27,000кв.м - е била използвана за разполагането на различни тематични щандове.
Общо 15 души са участвали в процеса по разработка на биодинамичния цимент, а проучванията по темата са продължили над 10000 часа. Реализацията на проекта е отнела 7 месеца за изготвяне на финалния проект и 14 месеца за построяване на зданието.
Обемистите панели, използвани при изграждане на фасадата - над 900 броя с размери 4х4,2m - помагат да се реализира идеята за интерактивна архитектура, способна да въздейства на околния свят. Концепцията за дървоподобна структура не просто помага на сградата да се впише в градската джунгла. Тя е от значение за превръщането є в организъм; в пълноправна част от околната среда, използваща по оптимален начин слънчевите лъчи и помагайки на въздуха да бъде чист.
Геометричните форми по фасадата помагат до вътрешността на сградата да достига мека дневна светлина, без това да вреди на микроклимата. Специалистите определят архитектурата на Palazzo Italia като “естествена”, комбинираща поетичен дизайн и технологична експерименталност в удивително и енергоспестяващо тяло.
В сградата ще се помещават зони за изложения, офиси, институционални зали и места за събития.
Архитектурни решения от ново поколение
Дизайнът на италианския павилион е избран сред 68 проекта, участвали в международен конкурс през 2013 година. “Представяхме си архитектура, чиято идея е да накара хората в сградата да се чувстват като част от общност. Чрез иновативния и модерен проект сме се опитали да надградим великите традиции на италианската архитектура” - казва Мишел Моле, основател и директор на “Nemesi”.
Palazzo Italia бе основна забележителност на изложението, тъй като изпъкваше със своята архитектура и централно разположение. Височината на сградата е 35 метра - това бе най-високата постройка на Expo Milano и същевременно единствената, която не е временна. Palazzo Italia се основава на концепцията за “градска гора”, като се вписва идеално в нея със своите клони. Силуетът на линиите създава интересна игра между светлината, сенките, изпъкнатите и вдлъбнатите места по фасадата. По този начин е създадена сграда, която повече прилича на скулптура, отколкото на поредния скучен исполин от бетон. Впрочем извивките на клоните, които оформят външния облик на зданието, помагат на сградата да се превърне в истинско произведение на изкуството.
Според създателите на проекта, фоайето на основната сграда е свързано с енергията на общността. Това място - символичното сърце на комплекса - е било начална точка на маршрута за разглеждане на изложението. Посетителите по време на изложението са имали възможност постепенно да открият качествата на Palazzo Italia, опознавайки зданието от различни ъгли. Заставайки в тази централна част и поглеждайки нагоре, човек сякаш вижда огромни дървета, чиито корени навлизат дълбоко под земната повърхност. Над техните преплитащи се клони пък има огромен стъклен покрив - най-логичният завършек на една стилизирана гора.
Италианският павилион включва и няколко модерни по-малки постройки, изградени по “суха” технология, за да се гарантира тяхното безпрепятствено демонтиране след края на изложението.
Визията им е вдъхновена от традиционните италиански села. Приземният и първият етаж на придружаващите здания в повечето случаи се явяват малки квадрати. Освен това, всяко от тях има тераса и покрита пътека, а различните геометрични форми образуват огромна мозайка, в която всяко парченце притежава свой дизайн и автономност.
В тези сгради по време на изложението са били разположени представители от различни части на Италия, които са разполагали с място за срещи и събития.
Иновативен и устойчив подход
Palazzo Italia е символ на съвременното производство. Едно италианско архитектурно и конструктивно предизвикателство - проект, който се характеризира с иновации в сферата на дизайна, материалите и технологиите.
Постройката си е самодостатъчна - разходът на електричество клони към нула, благодарение на фотоволтаичните прозорци и фотокаталитичните свойства на новия вид бетон, използван за фасадата. Когато материалът установи контакт със слънчевата светлина, той може да “улови” замърсявнето на въздуха, превръщайки вредните частици в инертни соли и намалявайки нивата на смога.
Използваният хоросан включва над 80% рециклирани материали, включително скраб от мраморните кариери в Карара, което помага на крайния продукт да има повече блясък, отколкото белият цимент.
Това е “осмотична” сграда, която не злоупотребява с природните дадености и не вреди на екологичния баланс, дори напротив - обменя енергия с околната среда. Манифестация на новостите в света на строителството.
Други примери
Едно от най-значителните постижения на съвременните архитектура и строителство - Palazzo Italia - не е единственият пример за технологична иновация, целяща намаляване на вредните емисии във въздуха. Въпреки че през последните години Мексико Сити бележи неимоверен напредък във всички аспекти на градската среда и взаимодействието є с хората, градът все още се бори със сериозното замърсяване на въздуха. Смогът над града често го завива с непрогледна перелина, но вече има една сграда, която въздейства благоприятно на околната среда - болницата Torre de Especialidades. Нейната фасада е изградена от специални плочи, покрити със специален бетон. Неговата тайна е в съдържанието на титаниев диоксид, който взаимодейства с въздуха. И по-конкретно: тази фасада разгражда вредните частици до въглероден двуокис и водни молекули. Крайните продукти на тази химична реакция - също както при Palazzo Italia - се отмиват от дъжда. Изчислено е, че сградата може да неутрализира дневното замърсяване, осъществено от 1000 автомобила.
Въпреки че глобалната промяна не може да настъпи от една-единствена сграда, това е значителна стъпка в правилната посока. Иновативната технология може да осигури свеж въздух на близките квартали. Нейните изобретатели се надяват да вдъхновят други обществени сгради да последват този обнадеждаващ пример.
Материал, “консумиращ” смог, е използван и в Богота, Колумбия. Там повече от 1,5 милиона коли и 100000 машини от градския транспорт използват дизелово гориво, така че градът със сигурност има нужда от подобна грижа.
Нивата на замърсяване в Лима, Перу също са екстремно високи. Дейността на транспортния и индустриалния сектор не е ограничена от наредби за опазване на околната среда, а в момента се наблюдава и бум в строителството - всички тези факти са всъщност предпоставки към влошаване качеството на въздуха. Ето защо дори малки стъпки като тази, за която ще ви разкажем, са от огромно значение. Университетът по строителство и технологии в Перу е разработил билборд, който пречиства въздуха. Планира се новото попълнение в градската среда да бъде монтирано в близост до мащабни строежи, тъй като то съумява да елиминира бактериите във въздушното пространство около мястото, на което е поставено.
Вместо да се строят нови сгради чрез последно поколение технологии, в Манила, Филипините, стените на сградите не просто се боядисват, а се изрисуват със зелено на цвят вещество, което пречиства въздуха. За целта от градската управа са поканили десет художника, които да покрият над 8000 квадратни метра стени, колони и мостове с атрактивни рисунки. Според извършените проучвания, специалната боя намалява количеството на вредните частици във въздуха наоколо с повече от 18%. Звучи като едно добро начало!
Представете си един свят без смог, в който хората дишат свободно. С малки стъпки в правилната посока може да се постигне глобална промяна. Просто трябват непрестанни усилия и много, много време. 04/03/2018 |