СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XV, брой 1, 2018

Конференция за възможностите за изграждане на нулевоенергийни сгради

Конференция за възможностите за изграждане на нулевоенергийни сгради

В дните 20-22 юни 2018г. в Бургас ще се проведе Конференция за представяне на възможностите за финансиране по приоритет Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021, посветена на темата за почти нулевоенергийните сгради.

В отговор на изискванията на Директива 2010/31/EО за енергийните характеристики на сградите, от 1.01.2019г. всички нови сгради публична собственост трябва да отговарят на националното определение за Сгради с близко до нулево потребление на енергия. Като част от пакета Чиста енергия за всички европейци на ЕК, през 2018г. се очаква да бъдат окончателно одобрени и новите преработени версии на директивите за енергийната ефективност и енергийните характеристики на сградите, в които темата за почти нулевоенергийните сгради и енергийно ефективните сградни обновявания е дори още по-силно застъпена.

В отговор на тези предизвикателства, и в помощ на общинските администрации, за първи път приоритет Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство въвежда тематично направление „Сгради с близко до нулево потребление на енергия“, по което ще бъдат финансирани проекти за нови сгради и сградни обновявания, проектирани и изпълнени по новите стандарти. Според Директива 2010/31/EО за енергийните характеристики на сградите, всяка държава членка приема собствена дефиниция за сграда с близко до нулево потребление на енергия, която трябва да се осъвременява на всеки три години (за България това предстои през 2018г.). Тази дефиниция се основава на следните най-общи принципи: висока енергийна ефективност; преимуществено използване на ВЕИ за задоволяване на вече минималните потребности от енергия за осигуряване на комфортен микроклимат в сградата; икономическа ефективност в целия жизнен цикъл.

Националното определение за Сграда с близко до нулево потребление на енергия е въведено от Закона за енергийната ефективност чрез Националния план за сгради с близко до нулево потребление на енергия 2015-2020г. По силата на това определение, "Сграда с близко до нулево потребление на енергия" е сграда, която отговаря едновременно на следните условия: а) енергопотреблението на сградата, определено като първична енергия, отговаря на клас А от скалата на класовете на енергопотребление за съответния тип сгради; б) не по-малко от 55 на сто от потребената (доставената) енергия за отопление, охлаждане, вентилация, гореща вода за битови нужди и осветление е енергия от възобновяеми източници, разположени на място на ниво сграда или в близост до сградата. Практическото преминаване към строителство по новите изисквания представлява сериозно предизвикателство към всички, участващи в създаването на стойност в строителния сектор. Прилагането на дефиницията означава двукратно намаление на потребната енергия (при сравнение на граничните стойности), съчетано с ангажимент за използване на възобновяеми източници на енергия на място или в близост до сградата и с все по-силно нарастващите изисквания към комфорта и здравословните условия на обитаване. Това поставя качествено нови изисквания към възлагането, проектирането, изпълнението и използването на новите сгради, а предизвикателството нараства многократно, когато се опитаме да приложим тези норми в процеса на сградно обновяване.

Целта на конференцията е да представи европейския опит в строителството на сгради с отлични енергийни характеристики и възможностите за подготовка и финансиране на общински проекти. В програмата са включени различни тематични сесии с участието на авторитетни български и международни лектори и интерактивни формати, които ще допринесат за реалния обмен на идеи и възможности за съвместни дейности. Специален акцент е планираното изложение за строителни фирми, производители и дистрибутори на строителни материали, компоненти и изделия, които ще представят най-новите технологични и проектантски решения за почти нулевоенергийни и пасивни сгради. Като част от съпътстващата програма ще бъде проведено обучение за общински експерти, проектанти и строителни специалисти. Организатори на събитието са Министерството на енергетиката с подкрепата на EEA Grants, Община Бургас, Общинска мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия, Център за енергийна ефективност ЕнЕфект и фондация „Визия за научен и технологичен растеж“.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини