СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XV, брой 2, 2018

Сградно осветление тенденции и системи

Съвременните тенденции в сградното осветление могат да се разглеждат в различни аспекти – видове светлинни източници, особености в тяхното разположение, енергийна ефективност, функционалност, дизайн, свързаност с други инженерни системи, автоматизация и управление на осветлението. Напоследък навлязоха толкова много новости в осветлението, които е трудно да се обхваната в една статия. Тук ще се спрем на някои от тях. Ще разгледаме как могат да се реализират нови идеи, как се прилагат нови технически решения и какви ползи можем да извлечем, реализирайки на практика тези съвременни тенденции в сградното осветление.

Сградните светлинни инсталации съществуват толкова дълго, колкото и лампите с нажежаема жичка. Докато обаче използването на този изключително популярен, но разточителен на енергия светлинен, източник става все по-ограничено от закона, осветителната техника продължава да се развива. На пазара влизат много нови решения и продукти, предлагащи богат избор от LED устройства. Този избор е свързан с диапазон от цени и качества. Разпространението на LED технологиите позволи на дизайнери и архитекти постепенно да интегрират осветлението в структурата на сградата по разнообразни нови начини, позволяващи повече креативност, функционалност и енергийна ефективност. В тази статия ще разгледаме някои примери, които описват най-новите тенденции в тази област.

Осветление на няколко нива
До неотдавна беше норма вътрешното осветление в помещенията да се изчерпва с една-две лампи. Днес много модерни проекти на обществени, търговски и жилищни сгради включват вътрешно осветление на няколко нива. Връхното осветление на тавана запазва функциите си, но вече все по-често забелязваме светлинни източници вградени в стената, на нивото на пода, на допълнителни нива, в ниши и за подчертаващо осветяване на картини и други интериорни елементи. С други думи, в съвременните интериорни пространства се наблюдава ясна тенденция към разполагане на светлинните източници в диференцирани пластове, т.е. на няколко нива. Това ви позволява чрез осветлението да съхраните триизмерното пространство на помещението и визуално да се подчертае дълбочината и комфортът. Освен това, осветлението на няколко нива е много по-функционално. То позволява лесно да преобразите пространството и да получите различни ефекти.

Подово осветление
Много модерно стана използването на осветяване на отделни предмети и вертикални повърхности. Светлината идва отдолу и това само по себе си е нещо необичайно и много красиво. Поставянето на осветителни тела в пода ви позволява да създадете допълнително ниво в обхвата на осветлението. Естествено просто поставянето на осветителни тела на случайни места в пода не е достатъчно. Предварително всичко трябва да се проектира и изчисли професионално, на базата на това какво си представяте като краен ефект от използването на такова необичайно и технически сложно разполагане на осветителни тела. За тези цели е желателно да се използват светодиодни (LED) източници на светлина, тъй като те не се загряват и излъчват достатъчно ярка светлина.

Активно използване на LED източници на светлина
Някои дизайнери по осветление смятат, че скоро всички източници на светлина ще бъдат LED. Светодиодната технологията става все по-популярна в света на осветлението. LED лампите са станали главни действащи лица в каталозите на повечето производители на осветителна техника и присъстват все по-често в сградното осветление. Светодиодните лампи са по-ефективни от други източници на светлина, консумират много малко енергия и имат дълъг живот. Светлоотдаването им е 120/150lm/W, докато при луминесцентните лампи е 60-100lm/W, а при лампите с нажежаема жичка – едва 10-24lm/W.

По-голямата част от производителите активно работят върху подобряване работата на светодиодните лампи, големи инвестиции са направени в дизайна на отражатели за висока производителност, за да се увеличи максимално количеството излъчвана светлина. В допълнение се търсят нови начини за отнемане на топлина от светодиодите. Високият контраст на излъчване, който осигуряват LED лампите, подобрява яркостта на осветените обекти и засилва цветопредаването – индексът му е 75-85Ra, докато при лампите с нажежаема жичка е 68Ra. КПД на използване на светлинния поток при светодиодното осветление достига 100%, а при стандартно улично осветление – до 75%.

Производителите са установили, че потребителите търсят повече топли цветове на светлината, заради приликата със съществуващите традиционни източници на светлина. Поради тази причина, тенденцията е да се увеличи LED с цветна температура 2700°К или под нея и с по-еднороден спектър. Друга тенденция е да се намалят разходите за производство на светодиодни лампи, което ще позволи още по-активно използване на светодиодните лампи в сградното осветление.

Използване на модерни системи с движещи се осветителни тела
Една от най-интересните тенденции във вътрешното осветление е използването на различни осветителни системи, които позволяват лесно да промените мястото и посоката на светлинния поток от лампите. Така на мода идват, вградени и окачени върху кабелни и шинни системи, движещи се лампи. Такива устройства могат да се движат и въртят под различен ъгъл, като по този начин се получава различна концепция на осветление в помещението. Подобни нови технически решения позволяват да се разширят възможностите в използването на осветлението, като с едни и същи светлинни източници можете да получите едновременно общо равномерно осветление и насочено осветление, когато е необходимо.

Кабелните (въжени) системи се състоят от два паралелни кабела, монтирани между стените, които са много лесни за инсталиране. За разлика от класическите системи, носещите елементи в този случай не се фиксират в тавана. Кабелът обикновено е фиксиран хоризонтално върху противоположните стени на помещението, въпреки че има вариации и за вертикално разположение на въжетата. Повечето кабелни системи могат да се разтягат на разстояние от 12 метра. За по-дълги разстояния е необходимо да се осигурят допълнителни поддържащи елементи за фиксиране на въжетата.

Интересна е и възможността за използване на кабелни системи за осветление в малки помещения, проектирани в стила на минимализма. Като целта е да се създаде усещане за безтегловност, сякаш осветителните тела „плуват“ в пространството. Такива системи са много функционални за помещения с високи тавани или тавани със сложен дизайн, върху които монтирането на осветление не е удачно. Могат да се използват както LED така и халогенни лампи. И двата типа имат своите предимства и недостатъци. Изборът зависи от предпочитанията на потребителя. Когато монтирането е на голяма височина, трябва да се използват по-големи и по-мощни лампи.

Комбиниране на различни източници на светлина
Не беше отдавна времето, когато вътрешното осветление се поемаше почти изцяло от лампи с нажежаема жичка и луминесцентни лампи. Сега производството на лампи се фокусира главно върху въпросите за енергийна ефективност, така че стана много актуално използване на различни енергоспестяващи крушки – особено компактни луминесцентни и LED. Условно към енергийно ефективните решения можем да причислим и съвременните халогенни лампи, които са с по-добро цветопредаване от лампите с нажежаема жичка.

В много проекти сега се наблюдава комбиниране на различни видове източници на светлина във вътрешните пространства, които се допълват взаимно. За общо равномерно осветление се използват компактни луминесцентни лампи. За да се получат ивици скрита светлина се прилагат светодиодни ленти и линейни луминесцентни лампи, за общо локализирано осветление – халогенни лампи, а за да се създадат фокусни точки – халогенни и LED лампи. За декоративно осветление са подходящи оптични влакна, както и светодиодни и халогенни лампи. Съчетаването на различните решения в проектите прави осветлението в сградите многофункционално, тъй като всеки вид осветление изпълнява определена роля.

Прилагане на скрито осветление
Много актуално стана използване на скрито осветление – когато има светлина, а източникът не се вижда. Обикновено такова решение е предпочитано за осветление по дължината на рафтове, при тавани на много нива, при стълбища и други. За получаване на скрито осветление се използват предимно източници на светлина с линейна форма. С помощта на скритото осветление вътрешните пространства изглеждат по-оживени и привлекателни. По принцип със скрито осветление се изгражда не основно, а допълнително фоново или акцентиращо осветление. То дава мека светлина, която прави пространствата по-уютни. Използва се за витрини в магазини, бар плотове в заведения, стълби и тавани в обществени, офис- и жилищни сгради.

Включване на сградното осветление в IoT
Концепцията Интернет на нещата (Internet of Things, IoT) се базира на компютърна мрежа от различни обекти (устройства и предмети), които комуникират помежду си и с външната среда чрез вградени електронни устройства.Терминът се използва, за да опише какво се случва, когато вече не само компютри и смартфони са свързани към интернет, но също така и хладилника, отоплението, вентилацията и осветлението. Идеята на IoT е мрежите да се организират и преустроят така, че в част от операциите да не е необходимо участието на човека. Осветлението е идеална мрежа за изграждане на IoT услуги. Инсталирани навсякъде в сградите в тавани, стени и подове, със своята жична система те са готови да се включат в Интернет на нещата. Необходимо е само да добавите няколко сензори или камери и някаква връзка за данни.

Управление степента на яркост на осветлението
Друга съвременна тенденция в сградното осветление е използване на димери – електрически устройства за промяна на яркостта на източниците на светлина. Ако в помещението има осветление на няколко нива, с използване на димери много лесно може да се промени светлинната среда. С приглушаване на връхното ниво на осветление и оставяйки с по-ярка светлина осветяването на картини, може да се акцентира на произведения на изкуството, а с регулиране яркостта на лампи на нивото на пода може да се получи много красива светлинна обстановка. Управлението с димери може да се програмира и автоматизира. Всъщност активното използване на димери в сградното осветление с програмирани светлинни сценарии е основна крачка към организирането на интелигентната сграда. Освен всички светлинни ефекти и удобството на управление, димерите предлагат още предимства – те увеличават живота на лампите и помагат да направите енергийни спестявания.