СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XV, брой 3, 2018

Изграждане на пристройки към къщи

Изграждане на пристройки към къщи

Пристройката, някъде използвана като зимна градина, може да играе ролята на алтернативен източник на енергия за дома. Когато е разположена между отопляваните помещения и осезаемо по-хладната улица например, тя изпълнява функциите на буферна зона и намалява потребността на стаите от допълнително отопление.
Ако нейната конструкция е реализирана с оглед на съвременните изисквания и чрез наличните технологични иновации, то зимната градина може да се превърне във важен и незаменим компонент на системата за отопление на дома.


Обикновено зимната градина, или оранжерията, представлява помещение, предназначено за отглеждане на растения. На пръв поглед идеята за подобна отделна постройка изглежда трудноизпълнима, даже невъзможна. Но вече има достатъчно фирми, които предлагат консултация, изготвяне на индивидуален проект, съобразен с целите и бюджета на клиента, както и изграждане до последния детайл.

В нея е напълно възможно да се създаде такъв интериор, че дори през зимата да се чувствате сякаш сте се озовали в някое райско екваториално кътче или пък на почивка в далечна и гореща страна. Но днес няма да разглеждаме тази част от дома в споменатия аспект.

Повечето хора не осъзнават, че през студените месеци, чрез спазване на определени условия, зимната градина би могла да има сериозни последствия върху количеството енергия, от което се нуждае домът, за да бъде постигната в него оптимална температура. До 70-те години на миналия век се считало, че няма как закритото остъклено пространство да осигури икономия на енергия. Ала с времето се появявали все повече предпоставки за строителство на екологични домове, в които остъклените повърхности играят ключова роля.

В Германия даже провели експеримент, чиято цел била да се открие отговор на въпроса “Може ли една оранжерия да бъде обитавана целогодишно?”. Изводът бил, че разходите по отопление в мрачните и по охлаждане в слънчевите дни, биха били твърде високи. В резултат на този опит обаче, се появила иновативната идея за зелена слънчева архитектура, наричана още Grüne Solararchitektur. Тя се основава на концепцията за каменно здание, съединено с оранжерията, което да служи за убежище през студените месеци.

Влиянието на остъкленото помещение върху разходките за отопление се дължи на факта, че то ограничава загубата на топлина през външните стени на дома, с които граничи. По този начин защитава голяма част от сградата от неблагоприятните влияния на атмосферните условия. Същевременно неговите остъклени повърхности позволяват на оскъдните през зимата слънчеви лъчи да преминават през тях. По този начин в домашната оранжерия се събира топлина, която загрява и съседните помещения.

Не е задължително зимната градина да бъде отоплявана, за да може разходите за огрев да бъдат чувствително намалени. Дори напротив - наличието на определени видове отоплителни уреди е предпоставка за загуба на положителния ефект от спестените пари чрез слънчеви лъчи. Фактически остъкленото буферно пространство, особено ако е разположено от южната страна на дома, се явява работещ слънчев колектор. Безсмислено е да се отоплява зимната градина, само за да се подобри нейната ефективност като буферна зона - това всъщност ще увеличи разходите на домакинството, без да доведе до значителен ефект.

Фактът, че единственият енергиен източник в остъкленото пространство е слънцето, трябва да бъде отчетен при взимане на решение за какво точно ще се използва това помещение. Тъй като при твърде студени зимни дни е възможно температурата да падне и под нулата, е необходимо предварително да се прецени дали в тази постройка ще се отглеждат растения или не.

Как да използваме зимната градина за отопление
Ако искате да постигнете високи нива на енергоефективност, е важно да започнете от най-важното условие - разположението на зимната градина. Тя трябва да бъде отделена от отопляваната част на дома посредством масивна празна стена.

Най-добре е своеобразната преграда да бъде боядисана в тъмен цвят, за да може възможно най-ефективно да поглъща слънчевите лъчи. Нито една част от стената не трябва да попада в сянката на допълнителни елементи от сградата, тъй като в противен случай ще се намали нагряваната площ. Оптимални резултати биха били постигнати чрез черен зид. Това би подпомогнало поглъщането и акумулирането на топлината, както и активното є отдаване към съседните помещения.

През нощта, или когато слънцето бива закрито от облаци, температурата в съответните стаи ще се понижи. Тогава нагрятата стена ще започне да отдава топлина и изстудяването на дома ще протече по-бавно. Колкото по-голяма е повърхността на общата стена, толкова по-големи количества енергия биха могли да бъдат събрани от нея.

Стената трябва да бъде изградена от плътен и тежък материал, който има високи нива на топлинна мощност, или иначе казано - е способен да акумулира топлина. Изключително неподходящи за целта са материали като клетъчен бетон или пореста керамика, както и различните видове кухи блокове. Много по-добро решение би било използването на дебели керамични, клинкерни или варовикови тухли, както и бетон, камък или глина. С цел увеличаване на площта, поглъщаща слънчевите лъчи, по повърхността на стената може да бъдат разположени ребра, гънки и други пространствени структури.

Използването на зимната градина като алтернативен източник на енергия би могло да бъде обезпечено, само ако по време на отоплителния сезон тя бива огрявана в периода от 9 до 15 часа. Разбира се в дните, в които има слънце.

Това може да се гарантира като остъкленото помещение бъде изградено на южната част на къщата. Ако е разположено на изток или запад, едва ли ще постига значителен ефект, а в случай, че е на север, въобще няма да способства събирането на топлина. Зимната градина представлява буферно помещение, а благодарение на неговата конструкция, загубата на топлина през зимата намалява осезаемо. Дори в най-студените дни, в оранжерията температурата е поне с 5°C по-висока, отколкото тази навън.

Ролята на прозорците в граничната стена
Помещенията, отоплявани с помощта на зимна градина, трябва да бъдат осветявани с естествена светлина. Ето защо в стената между тях и оранжерията е препоръчително да има прозорец с енергийно ефективна дограма.

Преимуществото на наличието на прозорци в зида, отделящ зимната градина от останалите помещения в дома, се изразява в това, че по този начин може да се осъществява интензивно проветряване без значителна загуба на топлина. Нещо повече - притокът на топлина към стаите от нагрятата от слънцето остъклена постройка би се увеличил, ако се осъществи пряк въздухообмен между двете места.

Впрочем най-голямата икономия на енергия от отопление на дома чрез зимната градина се осъществява в преходните сезони - през пролетта и есента. Но стопанинът на “отоплителната система” трябва добре да знае как да борави с нея. Така например, за да може излишъкът от топлина, събран в зимната градина, да достигне по най-бързия начин до дома, трябва да се отвори междинният прозорец. Когато започне да се усеща прохлада обаче, трябва веднага да бъде затворен.

За да се увеличи ефективността на тези процеси, може да се монтират малки стенни вентилатори с термостат. Тяхната задача е да пренасочват въздуха от оранжерията до близките стаи дотогава, докато в оранжерията не стане по-студено, отколкото във вътрешността на къщата.

Най-важното, което трябва да знаете за формата и размерите
Зимните градини с наклонени стъклени покриви, пристроени към къщата, позволяват слънчевото лъчение да бъде оптимално използвано. И тъй като през зимата се очакват снеговалежи, ъгълът на покрива не може да бъде твърде малък, защото, задържайки се върху покрива, снегът би ограничил достъпа на слънчевите лъчи до повърхността. По този начин ефективността на алтернативния източник на енергия би била драстично намалена.

Снегът не се задържа върху покрив с наклон от 60° или повече. Най-добрите резултати се постигат в зимни градини с формата на многостен, но подобен проект трудно се реализира и още по-трудно се приспособява към цялостната архитектура на вече съществуващата постройка.

Най-малката зимна градина може да бъде с размери 3 метра по протежение на стената на къщата и 2 метра ширина. В такова помещение даже могат да бъдат поставени малко на брой растения, така че да може да се минава покрай тях. Ала едва ли ще има място за мебели. Ето защо специалистите съветват оранжерията да не е по-малка от 10 квадратни метра.

За да се превърне остъклената постройка в пълноценно място за отдих, не трябва да е съвсем малка. Колкото по-голямо е помещението, толкова по-добра е циркулацията на въздуха, което пък води до създаване на комфортна среда и по-лесно управление на микроклимата.

Максималният размер на зимната градина зависи от дължината на южната стена на съответния дом, както и от наличния бюджет, предвиден за целта. Независимо дали смятате тепърва да строите своя нов дом, или планирате неговото разширяване, трябва да си отговорите на няколко важни въпроса преди да решите каква зимна градина искате и да встъпите към действие.

Първият въпрос е “Каква е нейната цел?”. Както става ясно в настоящия материал, от огромно значение е дали ще я използвате като алтернативен източник на енергия, или като място за любимите ви цветя. Вторият е “Разполагате ли с достатъчно място?”. Ако стената є граничи с двора на съседите, или имате само 4 квадратни метра за оползотворяване, по-добре се откажете от тази идея. “Има ли начин постройката да бъде изградена на южната страна на къщата, без да бъде засенчвана от съседни здания или дървета?”. Това е от съществено значение за ефективността на инвестицията.

Зимната градина може да бъде пасивна система за използване на слънчевата енергия за отопление на дома, само в случай че е проектирана или приспособена за тази цел.

Подходящи строителни материали
Конструкцията на зимната градина би могла да бъде изградена от дърво, алуминий, стомана или композитен материал и практически във всякаква форма. Дървесината е добър топлоизолиращ материал, но за да се обезпечи необходимата сила, конструктивните елементи, оформени от нея, трябва да имат относително големи сечения, което пък намалява достъпът на светлина до вътрешността на постройката. Ситуацията с композиционите материали е абсолютно същата.

Що се отнася до стоманените профили, те са по-устойчиви от дървените и затова не е нужно да имат голямо сечение. В такъв случай градината би изглеждала много по-добре, а вътре в нея ще попада по-голямо количество светлина. Ала техният недостатък са топлоизолационните им свойства. На тяхната повърхност често кондензира влага, а ако температурата в оранжерията е ниска, от стоманените профили може дори да започне да капе вода.

Ето защо най-подходящият материал за построяването на домашна оранжерия е алуминият - той е лек, устойчив на корозия и лесен за почистване. С негова помощ може да се изгради устойчива конструкция, която да върши оптимална работа.

Сред готовите решения има зимни градини с проста форма и едноскатен навес, както и такива със сложни конструкции, включващи наклони с различни ъгли и дори форми, наподобяващи беседка. Както при всяка сграда обаче, финалната дума има проектанта, способен да въплъти в едно визия и функционалност.

Подови настилки
На пода в зимните градини най-често се поставят керамични плочи, тъй като поддръжката и почистването на това покритие е изключително лесно. Едновременно с това огромният асортимент от размери, шарки и цветове на плочите позволява и най-смелото интериорно хрумване да бъде реализирано без каквито и да е проблеми. Този вид настилка лесно се нагрява и дълго време акумулира топлината, след което обаче я отделя бавно и постепенно. Това има огромно значение с оглед поддържането на постоянен микроклимат в зимната градина.

Изключително ефектно изглежда настилката от естествен камък. Инвестицията в природния камък е дългосрочна, тъй като тези плочи са много по-здрави и устойчиви на външни влияния от всички други облицовъчни материали. Важно е да знаете, че те не се влияят от киселини и други химични вещества. Нещо повече - те не се влияят от почти нищо. Издръжливи са на студ, вятър, дъжд, жега, удар… И много по-рядко се нуждаят от освежаване, в сравнение с другите облицовъчни плочи, губещи първоначалните си характеристики в кратък период от време. Естествените камъни притежават неподправена индивидуалност и създават усещане за сигурност и уют, където и да бъдат поставени.

Използвайте например познатия от дълбока древност травертин. Това е крехък камък с бежов, жълт, бял или розов нюанс. Структурата му позволява да се полира и шлифова - факт, който го прави идеален за огромен набор от приложения в строителството.

Друг вариант е да се спрете на под от мрамор. Декоративните свойства на мрамора превъзхождат всички изкуствени имитации. Всяка плоча има неповторима индивидуалност, способна да превърне и най-скучното помещение в произведение на изкуството. Мраморът съществува в почти всички цветове на дъгата - още едно качество, което го прави предпочитан участник в различни строителни дейности.

Топлите дървени покрития придават на зимната градина уютен и домашен вид, обединявайки я с другите помещения в къщата. Ала замърсяването в тази постройка е неизбежно, а дървесината се почиства толкова трудно! Освен това, тя бързо променя цвета и формата си, чувствителна е на влага, жега и студ, с две думи - не се препоръчва използването на дървен материал като настилка в оранжерията.

Не забравяйте да обърнете внимание и на цвета. Светлите тонове правят помещението по-приветливо и оптически увеличават наличното пространство. Освен това, ако зимната градина е със светла настилка, в нея би било доста по-прохладно през лятото. Тъмните подови покрития пък имат положително въздействие при събирането на топлина през зимата. Усещането за домашен уют, което създават, също не е за подценяване.

Детайлите при остъклението
Зимната градина представлява помещение, в което значителна площ от стените и тавана представлява остъклена повърхност.

Остъклението на зимната градина, изпълняващо функцията на слънчев колектор, трябва да бъде изработено от топлоизолиращо неукрасено стъкло. Нещо повече - то трябва да бъде с висок коефициент на пропускане на слънчевите лъчи, 60% или повече. Стъклото може да бъде заменено от композит, но плочите от този материал лесно се цапат и трудно се почистват. Това може да се окаже огромен проблем, тъй като замърсяванията пречат на слънчевите лъчи да проникнат в сърцевината на постройката.

Наклонът на стъклените стени на зимната градина също влияе върху количеството получена топлина. Колкото по-голям е ъгълът, под който слънчевите лъчи падат спрямо стъклото, толкова по-голяма част от тях проникват вътре. Оптималният ъгъл на остъклените повърхности е от 20 до 75 градуса. Ако при изграждането на конструкцията се вземе предвид промяната в ъгъла на падане на слънчевите лъчи от есента до пролетта, може да се постигнат най-задоволителни резултати. Колкото повече остъклени повърхности има постройката, толкова повече ще се нагрява тя през деня. Ала през нощта или в облачни дни именно стъклата се явяват причината за значителната загуба на топлина, която тя претърпява.

Счита се, че прозорците, които играят ролята на слънчеви колектори, трябва да са окомплектовани с топлоизолационни екрани, които е най-добре да бъдат монтирани от външната страна. За целта могат да се използват даже щори. Тяхната употреба би довела до намаляване на топлозагубата през прозорците с приблизително 70%.

Външните екрани се препоръчват и по още една причина. Огромната остъклена постройка, разположена обикновено от южната страна на къщата, благодарение на която през зимата се пести енергия, създава осезаемо прегряване в съседните стаи през лятото. В крайна сметка това е цената, която всеки трябва да плати, ако иска понижение в зимните разходи. Външните топлоизолационни екрани позволяват да се минимизира парниковият ефект, упражняван върху къщата. Ако през горещите дни прозорците на зимната градина са закрити и през тях не проникват слънчеви лъчи, проблемът с прекомерното загряване бива елиминиран.

Съществуват модерни електронни системи за управление на затъмнението. Предпазните панели са свързани с датчици за топлина и светлина, които определят посоката и градуса на тяхното движение, така че да заемат възможно най-подходящата за текущия момент позиция.

Понякога обитателите, които не търпят летните жеги, предпочитат за по-лесно да използват климатик с цел охлаждане. Това тотално обезсмисля инвестицията във водеща до спестяване на енергия зимна градина, тъй като разходите за ток през лятото ще направят баланса нулев.

Слънчеви колектори
Има начин домът ви да стане още по-енергоефективен, но в този случай и инвестицията би била по-голяма. Зимната градина е перфектното място за поставяне на слънчеви колектори. На това място ефективността от тяхната употреба би се увеличила още повече. Загубата на енергия от корпуса на колектора би била незначителна, щом като част от топлината се отдава към стъклената постройка.

Изграждането на една такава система би било едно наистина скъпо начинание, но пък би гарантирало по-високите нива на пасивност в конкретната къща. При взимането на решение за строителство на екологичен и енергоспестяващ дом трябва да се помни, че той е подходящ за хора, които имат средства, но са пестеливи и едновременно с това мислят за последствията на съвременното общество върху околната среда. За да се получи значителен икономически ефект, първоначално трябва да бъдат реализирани сериозни инвестиции.

Намаляването на топлозагубата би възвърнала средствата, похарчени за изграждането на зимна градина, но след определен период от време. При това крайният ефект върху бюджета на домакинството зависи от размера на постройката и материалите, използвани при изграждането є. Нещо повече - дори времето навън има влияние върху осъществените икономии, а това е фактор, който не подлежи на предвиждане. Въпреки това концепцията за зимна градина, играеща ролята на алтернативен източник на енергия, привлича много хора и е въпрос на време да се превърне в популярна тенденция, която обхваща новото строителство.