Индустриални подове фрагменти от бъдещетоЩе изследваме само подовете в предприятията на леката промишленост и складовете към тях. Тежката промишленост е с голямо стопанско значение и със специално място в националната икономика, но и с изключителни изисквания по отношение на конструкции, покрития и подове.
В отраслите от леката индустрия делът на частния сектор е значително по-висок, и систематизирането на основни положения при избор, изпълнение и поддръжка на подовете може да се окажат много полезни.
Факторите, с които трябва да бъде съобразен един под, са много и най-различни. Понятието "лека промишленост" включва хранително-вкусова, текстилна, трикотажна, кожаро-кожухарска, шивашка, обувна, полиграфическа. Всички имат нужда от стабилен и траен под.
Нормативната уредба препоръчва многоетажни конструкции за производствени сгради за леката промишленост, но допуска и едноетажни. Независимо от вида на сградата, основата на пода е стабилна плоскост, в общия случай стоманобетонна. Всеки под е комплексна система, създадена според технологично задание и действащи стандарти.
Каквото и да е окончателното покритие, има няколко основни правила, от които се започва проектирането на индустриалния под. При липса на сутерен подът на ниво терен се разработва според инженерно-геоложките данни и конкретните натоварвания. Когато покритията за производствени помещения се полагат върху етажни плочи, то стабилността им е гарантирана от проектните решения и от контрола по време на изпълнението.
В производствените или в складовите помещения всеки детайл е подчинен на обща идея - гладко протичане на технологичните операции при осигурени безопасни условия за труд и опазване на околната среда. Технологичните процеси, влияещи при избора на подово покритие в промишлените сгради, а и в складовете, където въздействията са аналогични, оформят няколко групи.
Процеси с повишена запрашаемост - при които се отделят прах и други вредни вещества. Избират се подови покрития, които лесно се почистват и мият, за предпочитане с машини.
Мокри производствени процеси - които са съпроводени с разливане на вода или с отделяне на водни пари. Подовете в такива зони са с водоплътно покритие и с наклон, осигуряващ бързо оттичане на водата към канализацията.
Процеси с възможност за разливи на агресивни вещества - основи, киселини, соли, нефтопродукти, масла и др. Избират се устойчиви на агресивност подови настилки, осигуряват се наклони за бързо оттичане на разлетите течности и заоблени ръбове между пода и стените. За почистване и измиване се предвиждат специална обработка или покрития, предпазващи от абсорбция на отделни силноотровни и агресивни вещества (живак и съединенията му, някои амино- и нитросъединения и др.).
Процеси с повишена пожароопасност или лъчения - подовете се проектират негорими или безискрови (токонепроводими). В помещения с йонизиращи лъчения покритието трябва да е устойчиво на лъченията и да позволява провеждане на дезактивиране на радиоактивното замърсяване.
Процеси с изключително високи изисквания към чистотата, до степен на стерилна среда - в хранителната и фармацевтичната промишленост, където се избират такива покрития, че да се почистват лесно и да предотвратяват образуването на плесени.
Процеси, съпроводени с преминаване на транспортни средства или други машини, създаващи механично и динамично натоварване. Настилките се проектират с висока устойчивост на износване там, където има интензивно движение на колесен транспорт, вибриращи агрегати и удари от тежки предмети.
Наличие на тежки съоръжения и складирани материали - в такива случаи е необходим завършващ слой с голяма твърдост.
Тези процеси налагат подовото покритие в производствените помещения да предотвратява хлъзгане и да удовлетворява технологичните, санитарно-хигиенните, противопожарните изисквания и изчислителното натоварване.
В началото е бетонната основа на пода
Индустриалните подове в производствените сгради могат да бъдат разделени в няколко групи - бетонни, полимерни, модулни. Общото между тях е, че завършващите покрития се полагат върху бетонна основа.
Накратко ще припомним, че изборът на бетон се прави не само според неговия клас по якост на натиск, но и съобразно устойчивостта му на въздействие от околната среда. Още при проектиране на бетонната плоча трябва да се отчетат въздействието на агресивни вещества и разширяването при топлинно въздействие.
Бетонната смес се поръчва в бетонов център, където технологията и материалите са с гарантирано качество. Полагането на бетонната смес и грижата за бетона след това също са предпоставки за добър краен резултат.
И понеже сме на тема "бетон", ще се спрем на една "ever green" настилка - шлайфан бетон.
Шлайфан бетон
Процесът на шлайфане се изпълнява и за подове на терена, и за подове на етажните нива, но винаги върху пресен бетон. Прясно положеният бетон се третира с механични "пердашки", наричани още "хеликоптери". Те обработват повърхността до постигане на равна, гладка, плътна и твърда настилка, като се използват и специални добавки - течни втвърдители и влагозадържащи мембрани. Тази смес от частици с висока износоустойчивост и твърдост, противосъсъхващи добавки и добавки за обработваемост се посипва равномерно върху прясно излятата бетонна плоча и се шлайфа машинно. Създава се монолитна връзка между бетона и покритието. Избирането на добавки за завършващия слой трябва да става от специалисти от фирма за строителна химия. При правилен подбор на "посипката", се получава гладко финишно покритие с висока износоустойчивост, висока плътност, устойчивост на удари и здравина. В резултат шлайфаните бетонни подове са подходящи за места с тежък и интензивен трафик или натоварване.
Използването на влагозадържащ импрегнатор осигурява до 94% задържане на влагата в бетона, и при правилна обработка шлайфаните бетонни настилки не отделят и не задържат прах, имат понижено абсорбиране на течности и замърсители, лесно се почистват, не задържат алергени и не са склонни към образуване на мухъл.
Шлайфаният бетон може да бъде полиран, и тогава покрива и най-завишените хигиенни изисквания.
Материали
Групата на полимерните подове обхваща основно епоксидни, полиуретанови, епоксидно-уретанови, метакрилатни и полиуретан-циментови системи, разработени на база смоли. Е, всъщност това са синтетични високомолекулни органични съединения (полимери), известни в миналото като "смоли", но и досега тази дума се е запазила като термин. За разлика от шлайфания бетон, полимерите могат да се изпълняват и върху стари настилки - бетон, замазка, полимер, мозайка, плочки, камъни, дърво. В такива случаи може да се наложи запълване на неравности, корекция на наклони, ремонт на фуги и пукнатини в основата. Това се постига с полимербетон - композитен материал, който, освен пясък и чакъл, съдържа и свързваща полимерна съставка. Чистата, суха и здрава основа е условие за успешно полагане на полимерния под. Гладкостта на основата влияе върху разхода на смола, т.е. на цената, затова бетонната плоча си остава предпочитаната основа. При нов бетон е добре повърхността да се заглади с механична заглаждачка (хеликоптер), без да се гланцира. Циментовото мляко се почиства механично, за да се отворят порите на бетона и връзката да е добра. Пукнатини, кухини и други дефекти се ремонтират, за да се получи качествен под.
За всички видове настилки, базирани на химически реакции, е задължително да се спазват указаните от производителя съотношения на компонентите!
Най-употребяваните смоли са епоксидните и полиуретановите. Епоксидните смоли притежават по-високи температурни характеристики от полиуретановите, проявяват по-ниска степен на свиване при втвърдяване, по-твърди и здрави са. Имат по-добро прилепване, висока устойчивост на химикали, отлична устойчивост на влага, както по време на втвърдяване, така и след него. Полиуретановите смоли са по-меки и еластични от епоксидните. Те се втвърдяват по-бързо, проявяват по-висока износоустойчивост и имат по-ниска работна температура (до –60°С).
На тази база са разработени двукомпонентните епоксидни и полиуретанови подови покрития. Те се полимеризират (втвърдяват) в резултат на реакция между смолата и втвърдителя, които се доставят в отделни опаковки и се смесват непосредствено преди полагането. Времето на втвърдяване зависи от температурите на основата, смолата и околната среда.
Епоксидните настилки са много твърди и плътни, но сравнително крехки, не издържат на удари. Подходящи са при големи механични и химични натоварвания. Разработено е и двукомпонентно епоксидно покритие с висока химическа устойчивост и електростатична проводимост, подходящо за подове на помещения с антистатични изисквания.
Полиуретановите настилки са изключително еластични. Подходящи са за вибрационни и ударни натоварвания, абразивни въздействия, а са пригодени и за външно полагане, защото имат варианти със защита от UV-лъчи. При тези покрития е възможно втвърдителят да реагира с влагата на въздуха или основата, при което да се наруши полимеризацията на материала. Използват се и еднокомпонентни полиуретанови покрития, които се втвърдяват от влагата във въздуха.
Интересна е разработената специално за хранително-вкусовата промишленост четирикомпонентна полиуретанова система. Тя е съставена от уретан, стабилизиран с карбамид, оцветители, прахове и кварцов пълнител. Предлага се с дебелина от 6mm. Има висока удароустойчивост, термична, химическа и абразивна устойчивост. Полага се просто, с маламашка, дори не е нужно грундиране. Достигнат е баланс между противоплъзгащия ефект и лесната поддръжка.
Епоксидно-уретановата настилка обединява твърдостта на епоксидните и еластичността на полиуретановите съединения. Резултатът от тази комбинация е настилка, която издържа големи механични и динамични натоварвания - в гаражи, ремонтни работилници, печатарски цехове.
Метил-метакрилатните покрития са резултат от полимеризацията на основната съставка метил метакрилат чрез добавяне на втвърдяващ компонент - пероксид. Реакцията може да се осъществи дори при отрицателни температури, но веднъж започнала, не може да бъде прекратена, и за около два часа процесът приключва. Покритието е устойчиво на средно химическо и механично натоварване и може да се използва при много ниски температури. Метил-метакрилатият материал е с много остра миризма, затова при полагането му се обръща внимание на добрата вентилация на помещенията и личните предпазни средства за работниците.
Полиуретан-циментовите системи се състоят от три или повече компоненти. И при тази система смесването става на обекта. Дебелината на пласта варира от 3 до 9mm, съобразно технологичните изисквания. Това е покритие с нехлъзгаща се повърхност, високи физико-механични показатели, добри адхезионни свойства към стар или към пресен бетон, и намира широко приложение в промишлеността, особено при тежък трафик. На това подово покритие може да се разчита в температурен диапазон от -40°C до +120°C. С антимикробна добавка получаваме много подходяща настилка за хранително-вкусовата и фармацевтичната промишленост.
Полагане на полимерен под
Саморазливните подови покрития, често разглеждани като отделна група индустриални подове, всъщност имат една основна разлика с описаните системи, и това е дебелината им, респективно начините на полагане. Покритията с дебелина 0,6÷0,8mm обикновено се нанасят с валяк, най-често в два слоя. При необходимост от повишено съпротивление към хлъзгане се прави посипка с кварцов пясък върху втория слой, преди сместа да се е втвърдила.
Саморазливното подово покритие е с дебелина над 1,5mm, достига до 9,0mm, и се получава, като се разлее сместа върху основата. И при саморазливния под може да се направи посипка с кварцов пясък, преди сместа да се втвърди. Освен на полимерна основа, има разработени и саморазливни подове на циментова основа. Те са подходящи за изпълнение на запечатващ пласт над бетонни настилки, когато се изисква висока степен на равнинност и много добро сцепление с основата.
При полагане на настилките винаги се започва с изследване на основата. Измерват се якостта на натиск, повърхностната якост и влажността, които трябва да превишават определени стойности или да са в определени граници. Следващата стъпка е механично почистване на основата от циментово мляко и замърсявания - масла, химикали и др. Използват се дробоструйни машини, фрези, шлайфмашини, за получаване на награпавена повърхност, която накрая се обезпрашава с мощни индустриални прахосмукачки. Продуктите винаги се нанасят върху здрава и чиста повърхност.
За да се получи добро сцепление, основата се грундира. Грундът, обикновено епоксиден, може да се нанася с четка или с валяк, и не се опесъчава, макар да се шири схващането, че така се повишава сцеплението. Следва приготвянето на сместа. Едната съставка, смолата, преди смесването се разбърква механично. Прибавя се втората съставка, втвърдителят, и се разбърква до получаване на еднородна смес. Прибавят се добавките по технологията на производителя. Трябва да се избягва прекалено дългото разбъркване, за да не се въвлече въздух в сместа. Този тип настилки осигуряват експлоатационните показатели при точно дозиране и правилно хомогенизиране на съставките, с използване на професионална техника - електрически бъркалки с променливи обороти и др. Първият слой от покритието се полага след грундирането, изчаква се полимеризацията, заглажда се, отново се обезпрашава, и тогава се нанася основният слой. Винаги се следи забърканата смес да бъде положенаа в рамките на предписаното отворено време за работа, след което се изчаква технологичното време за набиране на якост.
При нужда от обезвъздушаване на смолата се използват иглени валяци. Накрая се прави посипка, лакиране на повърхността, запечатка за UV защита или друга финална обработка.
При полагане на полиуретанови подове особеното е, че трябва да се измери относителната влажност на основата и на въздуха. Ако влажността на основата е над 4% и на въздуха над 70%, то втвърдяването на полиуретановата смола няма да протече качествено.
При полагане на полиуретан-цимент особеното е, че използването на грунд не е задължително, тъй като сместа има много висока адхезия.
Полагането на такива настилки се извършва само от професионалисти!
Поддръжка, почистване, поправки
За да се осигури добър външен вид на пода, остатъците от покритието трябва да се премахнат веднага след полагането. Периодично подът трябва да се почиства с въртящи се четки, прахосмукачки, водоструйки и др., като се използват подходящи почистващи вещества и вакси. Подовете на полимерна основа са устойчиви на конвенционалните миещи препарати в температурен интервал от -10°С до +60°С. След измиване покритията се подсушават.
Поддръжката на саморазливно епоксидно покритие е подобна - подовете редовно се почистват с промишлени подопочистващи машини с двойна или единична въртяща се глава в комбинация с измиващ препарат на леко алкална основа. Всички разливи трябва да се почистват своевременно и да се подсушават.
Най-лесна за почистване е настилката на база полиуретан цимент - само с пара или топла вода.
Понякога се налага да се възстановяват стари бетонни и/или полимерни подове. Поради липсата на фуги полимерните настилки изискват действия на голяма площ, обикновено по цялата повърхност, макар че е възможно и локално обновяване. Един от начините за поправката им е полагането на тънък пласт запечатка на база смола, специално разработена за готови подове, с посипка от кварцов пясък. При бетонните настилки може да се заздрави лесно само компрометирания участък, от фуга до фуга, с използване на циментова изравнителна саморазливка замазка, обикновено с дебелина от 5÷25mm. Полагането е ръчно или с помпа. Такава замазка позволява и цялостно безшевно/безфугово покритие.
Подово покритие с модулни плочи
При зони с тежкотоварен трафик се използва и система от модули, която създава слой на повърхността на пода, осигуряващ допълнителна устойчивост на износване, топлинни въздействия, проникване на течности, масла, разтворители и др. Това подово покритие е много подходящо при изолация на шум, топлина и вибрации. Модулите са отделни PVC плочи с размери 500х500х6,5mm, които се полагат без залепване, но се напасват една към друга чрез специално назъбване по контура им. Може да се наложи залепване само при подове, които ще бъдат излагани на дълготрайни топлинни въздействия. Системата може да бъде инсталирана на стари и нови повърхности. Почистването на под от модулни плочи се извършва с въртящи се четки и pH-неутрални почистващи препарати.
Предимствата, полагането и поддръжката на модулните настилки, в частност на антистатичните, са много интересни, но ще ги разгледаме следващия път.
Природата и полимерните настилки
Природосъобразното ни поведение постепенно се налага във всички аспекти от живота ни. Все повече се интересуваме как реагира околната среда на нашите действия.
Настилките на база бетон имат дълъг живот, сравнително проста поддръжка и ремонт, който не генерира много отпадъци. Разглеждан като отпадък, бетонът се разгражда в природата за около сто години.
Системата полимерно покритие е класифицирана като безопасна за здравето на човека и околната среда. Дългият живот на полимерите и безшевната повърхност намаляват нуждата от поправки, поддръжка и почистване. Въпреки това е добре да се помни, че термоустойчивите материали, каквито са полимерните системи за индустриални подове, са втвърдени със специални химически вещества и не могат да бъдат разтопявани или формовани, затова те са по-трудно рециклируеми, но могат да се използват навсякъде като пълнители. Разграждането им в природата е сравнително бавно - за около 300 години. 20/08/2018 |