СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XVI, брой 6, 2019

Перфектният детайл и безупречното изпълнение са основополагащи в работата ни

Разговор с арх. Павел Янев, ALL in STUDIO

Перфектният детайл и безупречното изпълнение са основополагащи в работата ни

Арх. Янев, представете на читателите на Списание СТРОИТЕЛИ студио ALL IN – кога основахте студиото, дейността, с която се развивате, ценности и цели.
Основахме студиото през 2011 година. Преди това проектирахме основно големи комплекси, с голяма РЗП. Със спада на темповете в резултат на кризата насочихме дейността си към по-малки проекти. Фокусирахме се върху малките проекти, но изпипани в детайли и изпълнени изключително качествено. Работим предимно по резиденции, малки хотели с няколко стаи, сгради с малко на брой апартаменти. Дейността ни включва както проектиране, така и изпълнение на самия проект. Искаме да сме сигурни, че това, което сме проектирали, ще бъде направено точно и качествено както е по зададения проект.

Водещо в работата ни е отношението не само към архитектурния, но и мебелния детайл. Отдаваме много голямо значение на това и се стремим да правим бутикови неща, да имплементираме детайли, непознати на нашия пазар.

Какво считате за предимство в работата си, какво Ви отличава като творци и професионалисти?
Както споменах и в първия въпрос, отличаваме се от много фирми в бранша по това, че поемаме отговорността за целия процес – от проектирането до финалната реализация и завършване напълно на обекта. Предимство в работата ни е използването на система, чрез която клиентът може да следи по всяко време за какво се влагат парите му и как се развива проектът. Всеки петък клиентът получава репорт за изминалата седмица, за това какво се случва на неговия обект, какви средства са похарчени и за какво. Даваме и сравнителни цени. В случай, че клиентът реши за закупи продуктите от нас, се ползва с нашата отстъпка, която имаме от фабриките и търговците.

Следвате ли определена концепция? Кое определя „почерка“ Ви? (например предпочитания към стилове, материали, цветове).
Когато започнахме работа, бяхме много повлияни от минимализма. Но този минимализъм все още не се възприема особено добре в България. Затова и ние трябваше да намерим златната среда между минимализма, това, което е удобно за нас, и условията тук. Трябваше да намерим пресечната точка между нашата концепция и желания, от една страна, от друга очакванията и битовизма на клиента и от трета страна – възможностите, които предлага пазарът. И според мен постигнахме една много добра адаптация. Италианците например правят нещо подобно – с перфектните материали и това как те разбират начина на живот създават един много добър дизайн. Оказва, че принципите на формообразуване и материалообразуване, до които ние достигнахме, са доста сходни с техните. Разликата е в културните наслагвания, опита, който имат те и разбира се, цените.

Относно предпочитания към материали, стремим се да използваме два, максимум три, материала в обем. И да използваме обема в цялост. Друго, към което се придържаме в работата ни по интериори, е да използваме в много малка степен боя за стените. Желанието ни е да обличаме стената – с ламперия или тапицерия, защото за нас използването на някакъв цвят не е достатъчно да придаде идентичност.

Работим изключително със светлина и много държим на осветлението. Проектираме осветлението в няколко сцени и сценария.

В портфолиото Ви има редица впечатляващи и отличаващи се с иновативен подход сгради и интериори. Разкажете за някои проекти, с които се гордеете.
Най-новият ни завършен интериорен проект е изключителната резиденция H9. Специфичната архитектура и локация на къщата ни предизвикаха да избягаме от традиционното разбиране за лукс и да се откажем от тъмните тонове и тежките обеми. Вместо тях избрахме комбинация от естествен дъб, бял мрамор, чисти и топли тонове и детайли от злато, които подчертаха даденостите на къщата – високи тавани, естествена светлина и красива гледка към зеленината и градината навън.

Всяко от помещенията проектирахме с различен характер, запазвайки основните материали в общата концепция на проекта – белия мрамор, златните елементи в геометрията на мебелите и дъбовия фурнир. Избрахме да включим естествен камък и гранитогрес при част от настилките и мебелите, за да обогатим палитрата от текстури и усещането за естествени материали в проекта.

Дневната е най-голямото пространство в къщата и се характеризира с високи тавани, обилна естествена светлина и директна връзка между екстериор и интериор. Тя е сърцето на дома и комбинира няколко функционални зони в едно. Зоната с меко сядане се намира в центъра на композицията и нейните основни акценти са килимът и осветителните тела, подчертаващи височината и архитектурния обем на пространството. Огледално на тази част е позиционирана зона за почивка и уединение с вградена камина и удобни кресла пред нея. Странично на тях е проектиран и ефектен винен бар с остров и всички необходими екстри за перфектното посрещане на приятели и гости у дома.

Кухнята и трапезарията се намират в отделно пространство, където доминира белият цвят. Той е допълнен от динамичната текстура на камъка и акцента на златните детайли. Централен елемент е монолитният обем на домашното барбекю, което свързва зоната на кухнята със зоната на трапезарията и създава мултифункционално пространство с различни сценарии на сядане и готвене.

Банята на първото ниво от къщата е проектирана със сходен подход към разпределението и съчетава няколко функции в едно. Към традиционните за мокрите помещения елементи добавихме домашна сауна и второ подово ниво с вана и зона с меко сядане. За акцент в банята избрахме цветни стенни плочки с флорални мотиви, които допълват усещането за потапяне в пространство за почивка и релакс.

Проектът за домашния офис на втория етаж на къщата се възползва максимално от архитектурните дадености на пространството. Водещ елемент в него е високата библиотека с асиметрична геометрия, изпълнена с познатите вече основни материали от първия етаж. Мраморът по стените изглежда едновременно познат и различен, защото този път е комбиниран с оребрена ламперия от естествен дъб. По-смелото използване на тъмни цветове при первазите и осветителните тела е умишлено търсено и създава своеобразна рамка на пространството.

В зоната на спалнята мраморът и камъкът отстъпват място на текстила и меките дамаски, в комбинация с дърво и едва забележими златни детайли. Избраната гама от тъмно синьо, бежово и бяло подчертава характера на пространството като място за почивка и уединение.

Проектът за гардеробното пространство е изпълнен с внимание към нуждите на клиентите ни, предоставяйки максимално много пространство за съхранение. Едновременно с това не направихме компромис и с водещата концепция за проекта на чистота на формите и обемите, светли цветове и естествени материали. Нестандартните извити корпуси на гардеробите и елегантните им дръжки във фугите на вратите превърнаха на този тип стандартни мебели за съхранение в уникални елементи, които стават естествено продължение на архитектурните обеми.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини