Стоманените конструкции подобряват средата за животРазговор с Проф. д-р инж. Михаил Цанков и Доц. д-р инж. Цветан Георгиев, Управители на ИрконПроф. Цанков и доц. Георгиев, представете проектантско бюро Иркон.
Проф. Цанков: Стартирахме преди 24 години. Сега през призмата на времето можем да кажем, че заложихме на академичното начало, екипа и вярата в младите, дълготрайността на целите и мъдрото влияние на източно- азиатската култура на Япония. Развивахме се постепенно, но устойчиво, като следствие от това развитие са резултатите, които постигахме сами.
Компютърните технологии са неизменна част от работата на съвременния инженер-конструктор. Бихте ли споделили какви софтуерни продукти използвате за проектите си и няколко думи за предимствата, които следват от тяхното използване?
Доц. Георгиев: Преди всичко бихме искали да направим следното уточнение. Съвременният инженеринг (т.е инженерни и архитектурни дейности) е немислим без компютърни технологии, но само и единствено с тях нищо съществено или запомнящо не се постига. Необходими са качествени специалисти, висококвалифицирани и креативни, които да се възползват от възможностите на технологиите. По отношение на софтуерните системи, които сме внедрили и с които работим, трябва да кажем, че те зависят от спецификата на работата. Нашето звено конструктори ползва Robot Structural Analysis като основен инструмент за анализ и оразмеряване за проекти у нас и в Европа. За азиатските ни проекти изискваха от нас да внедрим MIDAS и STAAD, с които също работим. Много силен помощник при проектирането на възли и съединения е Idea StatiCa, която все по-масово използване. Задачите, които решаваме чрез софтуер не спират до тук. Архитектурното ни звено, съвместно с основните инженерни специалности (Електро и ВиК) и разбира се конструктори, разработват проектите на сгради в среда на REVIT. Така постигаме пълна координираност. Армирането извършваме с Revit reinforcement. Нашата емблема – стоманените конструкции, се проектират в среда на Tekla Structures и се разработват до производствени чертежи и NC файлове. Често пъти ползваме Tekla и в концептуалната фаза. Когато работим цели промишлени инсталации, ползваме Plant Design, Navis work и постигаме координираност с нашите инженерингови партньори посредством PDMS или E3D.
Голям дял от проектите Ви заемат тези за промишлени сгради и инсталации. Какво по-специфично бихте откроили при проектирането на подобни сгради и съоръжения?
Проф. Цанков: Иркон винаги е проявявал интерес и е работил индустриални проекти. Следва да отбележим, че след 2011 година, нашите индустриални проекти значително пораснаха, т.е станаха мащабни. Сега с гордост можем да заявим, че работим цели заводи или части от заводи. Не е маловажно, че след 2015 година бяхме разпознати и на глобалния пазар. Днес около 40% от нашата продукция е за външния пазар.
Доц. Георгиев: Какво е специфичното? В промишлеността водещ е технологичният процес, всичко се прави заради него. В промишлеността има мащабни проекти и се цени силният екип. Технологичните процеси са различни и това създава големи инженерни предизвикателства. В проектите за промишлеността се срещат много разнообразни типове конструкции – скелетни (стоманени и стоманобетонови), листови (бункери, силози, резервоари, улеи, течки и др.), такива които работят в режим с голям диапазон на температури или пък са подложени на абразивни процеси. Срещат се различни проектни ситуации – нормална, извънредна, ремонтна, монтажна, тоест винаги има нещо предизвикателно и трудно. И като добавим строителство, в район с висока сеизмичност, букетът от проблеми за решаване става много пъстър.
Какво отличава Вас, кое Ви прави предпочитан партньор в областта?
Доц. Георгиев: Мисля, че не е само едно нещо. Напоследък започнахме да го промотираме със съкращението TCT (team-competence-technologies). Гръбнакът на целия проектен процес е екипът, неговата селекция и взаимна сработка, организираност и креативност са изключително важни компоненти. Разбира се, за да има такъв екип е нужно качествено университетско образование, развитие на квалификацията във времето и постоянно овладяване на новости. А за да не се разпилява натрупаният опит, трябва текучеството да е минимално. И накрая, но не на последно място, са технологиите, използвани в проектирането – софтуер за компютърни симулации, CAD и BIM технологии.
Проф. Цанков: Има и още нещо. Нашият подход в проектирането се отличава с това, че ние работим системно, раздаваме се и преследваме целите на проекта от първия замисъл до края. Това е част от нашата бизнес етика.
Представете интересни и предизвикателни проекти от практиката Ви.
Проф. Цанков: Живеем в силно развита информационна среда, така че разработените от нас проекти са достъпни и всеки може да ги види на сайта ни. Добре е да добавим, че освен изяви в промишленото строителство, името на „Иркон“ се свързва и с редица добре разпознаваеми Обществени сгради като „Арена Армеец“, „Интер Експо Център“, „Булстрад Арена Русе“, „Спортно оздравителния комплекс“ в Камчия , Хангари за самолети и хеликоптери. Тази година вярваме, че съвместно с наши колеги от още две проектантски бюра, ще можем да покажем още една запомняща се спортна зала. Имайте малко търпение.
Доц. Георгиев: Предизвикателства не липсват. Тази година получихме възможност да се представим на два много престижни проекта. Заедно с наши партньори от Полша и Китай работихме за един енергиен проект в Япония. Това е висока референция за нашите знания в областта на сеизмичното инженерство. Заедно с други наши партньори от Дания очакваме да имаме възможност за работа по един много престижен проект в Париж. Ситуацията с пандемията сериозно обърка нещата, но вярваме, че рано или късно ще се стигне до възстановяване и отново ще имаме нашите възможности за изява.
Една тема, която също би било интересно да обсъдим – какво е мястото на стоманените конструкции в съвременното строителство в България?
Проф. Цанков: Стоманените конструкции имат своето лидерско място в тежката индустрия и това никой не може пък и не иска да го отрича. Но в контекста на това, за което питате, си мислим, че стои въпросът за стоманените конструкции в живота на хората, градовете или по-общо казано в средата, която създаваме и обитаваме. Тук у нас има много какво да се желае и върху, което да се работи.
Доц. Георгиев: Напоследък влагаме много енергия, за да възвърнем мястото и „блясъка“ на стоманените конструкции в мостостроенето. Стоманените и комбинираните мостове са широко застъпени в Европа, дори на Балканите, а погледнете какво е у нас. Ние повтаряме традиционни решения от 70 - те години и не правим и крачка в посока на осъвременяване. Тук ще използвам и трибуната, която ни давате за да споделим горчивината си, че отговорните институции в областта на инфраструктурата са се отдали на рутина и са длъжник на всички ни. Защо у нас няма модерни стоманени мостове? Къде са запомнящите се пешеходни мостове?
Погледнете какво направи една „Арена Армеец“ в София. Това не е просто спортна зала. Тя промени културния афиш на столицата, докара редица световни звезди, даде сцена на родни звезди и направи така, че младите да има какво да споделят. А когато те споделят със своите връстници от света, това което става тук и то ги прави щастливи, те нямат необходимост на напускат страната. Това е изключително важно за бъдещето на нацията и чрез стоманените конструкции ние можем много да допринесем за подобряване на средата за живот и самочувствието на българина.
В заключение, споделете насоки или планове за бъдещото Ви развитие
Проф. Цанков: Насоките са ясни – напред, с още качествени проекти, предизвикателни инженерни и архитектурни решения. Всичко това следва да утвърждава името на „Иркон“ и да доставя радост за екипа ни.
Доц. Георгиев: Плановете ни са свързани със стремежа за непрекъснато усъвършенстване, удоволствието от добрата работа, добиване на нови знания и споделяне на опит с по-младите. Ние вярваме в това.
13/09/2020 |