СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XVII, брой 8, 2020

Новият дом на технологичната компания Сайтграунд

най-висок клас енергийно ефективна сграда

Новият дом на технологичната компания Сайтграунд

Разговор с арх. Елица Панайотова, Собственик на архитектурно студио Скица

Арх. Панайотовa, в началото на разговора ни бихте ли представили архитектурно студио Скица. Разкажете за дейността, екипа и развитието през годините.
Основах студиото преди вече повече от 20 години. По това време работех в Националния център за регионално развитие (и жилищна политика). Това беше зората на пазарната икономика, новите проекти, новото развитие на България. Аз специализирах в катедра Градоустройство и още в началото на своята професионална кариера имах късмета да работя по много интересни и мащабни проекти, като градоустройствените планове на големите курортни комплекси - Златни пясъци, Константин и Елена, както и по новите гранични пунктове - Илинден, Силистра, Лесово и малко след това и по концепцията за създаването на първия офис комплекс на Балканите - София Бизнес Парк.

Започнах активно да развивам студиото няколко години по-късно и тогава смених името на СКИЦА. През годините екипът се разрасна и в момента сме 15 души. През ръцете ни са минали много и различни проекти, някои от които знакови. Покриваме целия спектър от проекти: промишлени сгради, хотели, офис сгради, търговски центрове (София Ринг Мол), жилищни сгради и комплекси (Резиденшъл Парк София), градоустройствени разработки и интериори.

Да поговорим за един от проектите на студиото, отличаващ се с висок клас на енергийна ефективност, отговарящ на всички съвременни тенденции за устойчиво строителство - Офис сграда Адора 2. Какви бяха изискванията на Инвеститора? Представете накратко и Вашата концепция.
Инвеститорът искаше знакова сграда от най-висок клас, по отношение на сградни инсталации, материали, пространства, енергийна ефективност, функциониране и околна среда. Съвсем оправдано - теренът е с прекрасна видимост от Околовръстен път и откъм бул. Малинов, както и с гледка към Витоша, и наистина даваше възможност да се открои силуетът на сградата, както и от всички страни да има хубава гледка.

СКИЦА Студио беше проектант на градоустройственото решение за целия квартал, както и на сградата на Декатлон в съседство, и прекрасно познаваме терена, възможностите и ограниченията. Трудната част беше дълбочината на парцела и овладяването на сградата, в план не беше лесна задача. Също така теренът беше с голяма денивелация. Но успяхме да превърнем тези дадености в предимство: просторно фоайе на две нива; централно стълбищно ядро с асансьори, което позволи на всички офис пространства да имат прекрасни гледки към града и планината. Използвахме и светлинни тръби - така дори по-дълбоките части на сградата имат естествена дневна светлина. А трите зелени покривни тераси и двора на сградата дават възможност от половината офис нива работещите да имат директен контакт със естествена зеленина и място за почивка.

Какъв беше изборът Ви на материали за оформление на интериорните пространствата и фасадната обвивка, с което да гарантирате по-здравословна и комфортна среда?
С арх. Миряна Кръстева искахме фасадата да бъде едновременно изчистена, но и запомняща се, интересна. Ситуирана на високоскоростна пътна артерия, сградата следва скоростта на преминаване чрез обемни бели ивици от естествен камък, които плавно се движат нагоре и надолу, за да оформят акценти: богати зелени тераси с изглед към София и Витоша.

Теренът се качва с един етаж от север на юг, което също е подчертано с плавното отхлупване на елементите. В интериора тази връзката между нивата преминава през пейзажна каменна стълба, свързваща основния просторен вход от север с парка на горно ниво. Използвахме и дърво, което да "стопли" пространството и да направи прехода към зеленината във вътрешния двор по-плавен и естествен.

Разкажете за отличителните сградни технологии и решения за постигане на висок клас енергийна ефективност.
Енергийната ефективност е много съществена, особено от гледна точка на експлоатация на сградата, както и постигане на добър комфорт на обитаване. За целта фасадите са с висок клас остъкляване, което осигурява не само топлинна, но и звукова изолация. На източната, южната и западната страни на сградата са предвидени външни автоматизирани щори, осигуряващи висок комфорт в помещенията през топлите дни. За отоплението, вентилацията и климатизацията на всички нива са използвани са най-висок клас съоръжения на Дайкин, а сградната автоматизация (BMS) позволява оптимизиране на работата на системите и спестява енергия по време на експлоатация. В допълнение на двете подземни нива са разположени и места за зареждане на електромобили.

Споделете за други проекти от работата и интересни решения, свързани с тях.
Много интересен за нас проект беше София Ринг Мол. Интересен факт е, че този тип сгради са много технологични. За да проектираш правилно и добре подобен търговски комплекс, трябва много добре да познаваш потоците - какво движи посетители и какво ги мотивира да обиколят целия Мол. Къде е добре да е разположена зоната за забавления - кина и хранене; къде трябва да бъдат големите търговски вериги или така наречените ‘котви‘ (anchors). След работата по този обект вече може лесно да анализираме грешките на други подобни сгради, които след това създават бизнес предизвикателства пред функционирането им.

Това е едно от интересните неща в архитектурата - за да направиш истински добра сграда, трябва добре да познаваш процесите, които ще протичат в нея. Успешният бизнес модел зависи в много голяма степен от успешното архитектурно и инсталационно решение.

Подобни проекти, от които много сме научили, са Бизнес Парк София, където аз участвах в създаването на концепцията за Парка, както и в проектирането на първите сгради; Контролно пропускателните гранични пунктове; София Тех Парк; Конкурс за Център за издаване на лични документи и много други.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини