Без значение от обема на проекта ние от Хьорман подхождаме винаги с отговорност и с немска прецизност към всеки клиентВладислав Вачев, търговски мениджър проекти Хьорман БългарияИнж.Вачев, за професионалната читателска аудитория на списание Строители ще бъде интересно да разбере повече за съвременни логистични решения предлагани от Хьорман България.
Благодарение на изключително богатата гама от продукти и решения за складови и логистични бази, с които разполага Хьорман, е много лесно да се изпълни всяко изискване на инвеститора или ползвателят на дадения обект. Важно е да се погледне в максимално детайлен аспект проекта и да се знаят параметрите и изискванията както към превозните средства, които ще „акустират“ на доковете, така и към стоките, които ще се съхраняват в складовите пространства. Има много голяма разлика в оборудването примерно за хладилни бази от това за „сухи“ складове. Има различни решения за товарене на бусове, на малки единични камиони или тирове. Разполагаме и с комбинирани решения, при които с една мултифункционална рампа можете да натоварите практически всички видове превозни средства. От лекотоварни до тирове. Тези решения не бяха много разпространени в България до преди няколко години и се разглеждаха по-скоро като екзотични, но развитието на онлайн търговията, доставките от врата до врата, както и поръчките на хранителни стоки от магазина в Ковид пандемията наложиха някои промени в инвестициите последните години. Комбинираните товаро-разтоварни рампи се използват и в складове, които получават стоките си с камиони, а дистрибутират продукцията си с малки превозни средства или бусове. Тогава наличието на поне една такава рампа в логистичния склад дава възможност на ползвателите ѝ да натоварят над 3-пъти по-бързо и удобно превозното средство. Това е така, защото натоварването става автоматично и от нивото на сградата влизате с палетната количка директно в буса или лекотоварния автомобил. Важно е да се отбележи, че този тип рампи имат спецификата на разделения /сегментиран/ подаващ се език и според превозното средство, което товарите, можете да избирате колко широк език да се подава напред от рампата. Ако оперирате с малки лекотоварни автомобили и бусове, то използваемата ширина е 1040 мм. и останалата част от езика остава пасивна и не излиза напред, а в режим на товарене на камион езикът се подава в пълния си обхват от 2000 мм. В режим на опериране с малки лекотоварни автомобили и бусове рампата има блокировка и при скачането си с превозното средство се самозаключва за да не „тежи“ с килограмите си на превозното средство. Така практически можете да натоварите бус или лекотоварен автомобил до пълния му капацитет от килограми, тъй като загубата от натиск на самата рампа е само 40 кг. Когато няма такъв тип заключване на рампата нейните килограми се спускат директно в превозното средство и загубата от неиния натиск може да достигне до 500-600 килограма, което практически е лимита на лекотоварният автомобил и на половина лимита на бус.
Хладилните бази от своя страна имат основни изисквания както към запазване на температурата вътре в помещението, така и недопускане на загуби през секционните врати и товаро-разтоварните рампи. Тези изисквания се постигат чрез специфични детайли на вграждане на продуктите в сградата, но и чрез специфични продукти. Секционните врати по рампите например на такъв тип обекти е препоръчително да бъдат с прекъснат термомост както на панела, от който са съставени, така и на касата на самата врата. Термопанелите на този тип врати на Хьорман са с дебелина от 67 мм и постигат до 50% по-добра топлозагуба в сравнение със стандартния панел без прекъснат термомост от 42 мм. Термомостовете, които биха се получили в летните и зимните периоди при нормалните врати, са практически преодоляни и сведени до минимум при вратите с прекъснат термомост. За да изолират в максимална степен товаро-разтоварният сектор вратите се проектират да слизат пред товарните рампи и да затварят сградата или до котата на външният терен или до предварително заложен термопанел под самата рампа. По този начин се получава една изцяло изолирана товарна зона и тя не влияе в толкова голяма степен на средата вътре в сградата. Всичко това обаче ни дава спокойствие само тогава, когато сградата е в режим на покой, няма нито една врата отворена и нямаме „акустирал“ камион на товаро-разтоварната рампа. Но никой не строи хладилно-логистична сграда тя да стои затворена – нали? Стокооборотът на този тип логистики е бурен и скоростта на товарене-разтоварване е от изключително значение. Колкото по-дълго държите вратите на товарните рампи отворени, толкова повече загубите на температура се увеличават и трупат разходи за енергия за възстановяването ѝ. Последните разработки на инженерите на Хьорман в Германия са именно в тази насока – как да изолират рампата така, че когато се товари камион и вратата е отворена, то загубите да се сведат до минимум. Намереното решение е иновативно и вече се предлага на пазара както в България, така и в Европа. Товаро-разтоварните рампи се произвеждат с вградена изолация в тях посредством термопанел и дори в процес на работа и скачена с камион пред нея, рампата изолира помещението с до 50% по-добре от всички останали стандартни решения. Когато към такъв тип рампа се добави уплътнителен ръкав за камион с принудително надуване и секционна врата с прекъснат термомост, то тогава сградата става изключително добре топлоизолирана и термозагубите са сведени до минимум. Инвестицията в такова съоръжение се изплаща в годините от разходите за електроенергия и от комфорта на по-малко натоварената хладилна инсталация и нейната амортизация.
При проекти за логистични сгради без изисквания към климата вътре в сградата или така наречените „сухи“ складове, също има специфики и могат да се предложат различни решения. Под пространството за товаро-разтоварната рампа обикновено се завихря вятъра и внася боклуци и прах, които в много от случаите могат да проникнат дори в халето през необходимите технологични хлабини на рампите. Тези хлабини могат да бъдат защитени чрез EPDM уплътнения, които намаляват значително навлизащите боклуци, прах и дори дребни насекоми.
При складовите и производствените предприятия в голяма степен има предпочитания за остъкления на секционните врати както при рампите, така и при останалите водещи на вън. Тези остъкления допринасят както за визуален контакт при акустиращ камион, така и за връзка на хората работещи в склада с околната среда извън него. Навлизащата светлина също е в плюс при складовете без регулиране на температурата в тях.
Представете конкретни реализации и референтни обекти, които говорят за високото качество на предлаганите от Хьорман решения.
В годините фирмата е имала възможността да изпълни редица големи и малки проекти в почти всички сфери на логистичните и производствени дейности. Без значение от обема на дадения проект в Хьорман се подхожда винаги с отговорност и с немска прецизност към всеки клиент. Разбира се големите логистични бази с много на брой и най-вече разнообразни продукти са истинско предизвикателство както за търговско менажиране така и за монтаж и поддръжка в бъдеще. Важно е да се разчита на точните доставки в правилният момент от графика на обекта без значение на техният обем. Малките проекти от своя страна ти дават възможност за вникване във всеки по-дребен детайл и за предлагане на по-бутикови изпълнения.
Като говорим за по-големи проекти няма как да не отбележим няколко логистични бази изпълнени от Хьорман с повече от 100 бр. врати и рампи, вложени в тях.
Логистичната база на ЛИДЛ в с. Кабиле до гр. Ямбол е една от най-големите логистични сгради изпълнявани в България. В нея са вложени може би най-много на брой разнообразни продукти на Хьорман, тъй като тя съдържа в себе си както сухи складове така и хладилни, всички със своите специфики и изисквания.
Подобен е случаят и с логистичната база на Кауфланд в с. Стряма, която след последното си разширение преди няколко години се превърна в най-големият логистичен хъб за България. Общо в цялата база има монтирани над 200 бр. товаро-разтоварни гейта, на които едновременно можете да товарите или разтоварвате стоки от всякакъв характер. Въпреки огромната си натовареност вече повече от 10 години вратите и рампите на първата сграда работят безотказно, като нямат направени капитални ремонти по основните си компоненти.
Няма как да пропусна и логистичния център на JYSK в Индустриална зона Божурище. Логистиката е проектирана да покрива нуждите на Балканите и част от Източна Европа като съдържа в себе си над 100 броя врати и рампи, които спомагат за захранването и издаването на стоки от напълно автоматизираните високостелажни складове.
В списъка от референтни обекти на компанията влизат още значими проекти като логистиките на магазини БИЛЛА, Фантастико, БЕРС Логистикс, както и най-новият логистичен център на ФригоСток, който е разположен само на няколко километра от центъра на София. С двадесетте си ТИР-гейта, част от тях хладилни, логистиката е идеалният представител за компактност в сърцето на големия град.
Мога да добавя още като логистичната база на Паладин в Елин Пелин, Логистичната база на Технополис и Практикер също в Елин Пелин, Орбико, СТАД, Елдом-Варна, Матраци Нани и много, много други наши клиенти, които ни се довериха в годините и избраха немското качество с марка Hörmann.
На какви активности ще заложите през тази година, за да бъдете по близо до Вашите настоящи и потенциални клиенти?
За съжаление през изминалата година и половина поради пандемията от Ковид-19 бяхме принудени да ограничим всички дейности свързани с контакта „лице в лице“ с клиента. Пропаднаха ни няколко планирани изложения, конференции както и обучения за подобряване както на нашата така и на компетенцията на проектантите в нашият бранш. През това време заложихме на активна радио реклама, както и на срещи от разстояние чрез платформи за видео връзка.
Имаме разбира се надежда, че с напредване на времето и с излизане от хватката на коронавируса, активностите ще се възобновят и отново ще можем да се срещаме свободно с всички наши клиенти.
Първата такава активност всъщност ще е съвсем скоро и само след няколко дни Хьорман България ще представи продукти на Изложението: Архитектурно-Строителна Седмица в Интер-експо център – гр. София. Имам удоволствието чрез Вас да поканя Вашите читатели да ни посетят между 16 – 19 Юни 2021 г. на щанд А3 в зала 2. Там те ще могат да се запознаят с някои от нашите нови продукти да обсъдим техните проекти и да получат нашите практични съвети за предстоящите им инвестиции.
Следващата ни среща ще е на планираните изложения за Склад и Логистика, както и на други различни активности свързани с нашата дейност. Участваме също така с шандове на националната конференция на архитектите в България, различни типове събития с награди за постижения в строителството.
Разчитаме също така и на корпоративната ни реклама в шампионата по биатлон през зимата, както и на националните футболни отбори в Европа. 10/06/2021 |