Строителната техника и инструментите, носители на отличия от МТП – Пловдив Есен 200864-я Международен технически панаир раздаде 40 златни медала, разпределени между 20 български и 20 чуждестранни експоната. Отличените строителни машини и инструменти бяха повече от една трета от всички медалисти, което за пореден път доказва устойчивото развитие на строителния бизнес и стремежа за по-добра технологичност и механизираност на строителните процеси.
Строителна техника
Четири златни медала получи водещата компания в бизнеса със строителна и индустриална техника Евромаркет Груп на Международния технически панаир в Пловдив.
Едно от отличията беше присъдено традиционно на кулокран POTAIN, производство на Manitowoc Crane Group. Моделът POTAIN MCT 88 е с горно въртене и е представител на градската “City” гама, снабден е с компютърно управление и има максимална товароподемност 5 тона. На върха на 52-метровата си стрела (при максимален работен радиус) може да повдига товар от 1100 кг. Основно предимство на 41-метровия свободностоящ кулокран е специално разработеното компютърно управление на всички функции. То се контролира чрез радио-дистанционно управление с LCD дисплей, на който се изписват височината, дължината, както и вида на товара, повдиган от крана. Управлението на електромоторите на кулокрана е безстепенно, което прави движението му изключително плавно.
Друга отличена машина е телескопичният повдигач с висока проходимост MANITOU 1840 A Privilege, достигащ работна височина от 20 метра, и товароподемност 1000 кг при максимална височина. Платформата на телехендлера може да се разтяга от 2.25 до 4 метра. Максималният капацитет на повдигане с вилици е 4 000 кг, а при използването на кофа за работно прискособление силата на срязване е 80 000 N. Технологичните операции – издигане, сваляне, разтягане и събиране на телескопичната стрела, разтягане и изсипване – са оптимизирани, така че да се увеличи максимално полезното време на работа на машината. Моделът притежава достатъчна маневреност за стандартните си приложения, има 4 предни и 4 задни предавки и може да развива скорост до 25 км/ч.
Третият медал на Евромаркет груп е за тридековото мобилно сито за сортиране на инертни материали EXTEC S-7, производство на водещата британска компания в кариерната техника Extec Screens and Crushers.
Най-големият модел на S-серия на Extec, S-7 се характеризира със същата конструкция като по-малките S-4, S-5 и S-6, но се отличава с трипакетната си конфигурация, заедно с допълнителен страничен конвейер, голям приемен бункер (опция) с допълнителна двуплощна вибрираща решетка и комплект удължени конвейери, като тези свойства го превръщат в най производителното мобилно сито в неговия клас. Транспортното тегло е 38.2 тона, захранването става от дизелов двигател BF4M2012 с мощност 74.9 kW. С дължината си от 18 метра, S-7 използва два независимо регулируеми набора от сита, всяко с размер 3.048 х 1.524 мм, което представлява изключително голяма площ на отсяване при оптимална ефективност. Като модела S-6, Extec S-7 е с голямо стабилно шаси, осигуряващо голяма здравина и устойчивост. Допълнителното транспортно шаси осигурява независимо транспортиране, без да има нужда от товарни приспособления. Extec S-7 се предлага с множество допълнителни екстри, включващи вибрационна и повдигаща се решетка, допълнителна облицовка на бункера, магнитен сепаратор, реверсивен страничен конвейер и високоефективна система за обезпрашаване. Уникалната конструкция на разпределителната плоча на Extec осигурява разпределението на материала по цялата ширина на пресяване, при поддържане скоростта с цел по-чисто пресяване и равномерно износване. Опцията вибрираща мрежа позволява на Extec S-7 да произвежда пет отделни фракции, работейки бързо и с особено голяма производителност.
Машина, която осигурява двойно повече място в складовите помещения, стана носител на следващото отличие Златен медал и диплом, получено от Евромаркет Груп. Ирландският складов манипулатор AISLE-MASTER e с товароподемност до 2.5 тона и височина на повдигане до 12.2 метра. Вилиците му се завъртат на 180°, което позволява да се подреждат едновременно стоки от двете страни на стелажите. Машината е направена така, че да маневрира в изключително тесни работни коридори – от 2000 до 2 300мм при рабта със стандартни евро палети. Товари и разтоварва стоки както вътре в складовете, така и на открито – факт, който определено оптимизира производителността на всяка фирма. AISLE-MASTER увеличава складовото пространство с 50% повече от стандартния електрокар и с 30% повече от типичния складов манипулатор „ричтрак”. Слабото предлагане на качествени складови площи в България и високите цени за наем поставят търговците у нас пред два избора – да наемат по-скъпи и по-големи площи или да оптимизират наличното складово пространство. AISLE-MASTER е един практичен начин за по-компактно използване на мястото в складовете.
В областта на складовото оборудване отиде още един златен медал – за мотокара с напречна вилка JUMBO Sideloader(SL), произведен от Terra Technik и представен на изложението от фирма Терра България. Товароподемността на моделите от серията варира от 4000 до 8000 кг, предлагат се с електрически или дизелов двигател и имат максимална височина на работа 4 – 4.5 метра. Машината се характеризира с много добра маневреност и е напълно пригодена за съвременните условия на работа в складовите помещения.
JUMBO Sideloader предлага също голям комфорт на операторското място и максимално улеснено управление. Кабината е виброизолирана, особено просторна и с интуитивно, логическо разположение на контролните елементи. Седалката може да се регулира според антропологията на оператора, регулируем също е контролния панел, което гарантира спокойна и безопасна работа. Всичко това, в комбинация със специално разработените според необходимостта на клиента платформи с различни размери и разновидностти на мачтата, прави производителността на мотокара висока при всички стандартни приложения.
Два престижни приза получи фирма Би Ем Лизинг Трейд, съответно за триосно ремарке с Hardox надстройка CHKS 34/HS, и комбиниран снегопочистващ автомобил GILETTA HF 6040.
Триосното ремарке е с капацитет 25 м3, произведено от немската фирма Heinrich Carnehl Fahrzeugbau, специализирана в производство на полуремаркета, ремаркета с теглич, самосвални и обръщални надстройки.
Максималният полезен товар на CHKS 34 е 27000 кг, като товарното пространство е с размери 7500x1200x2340.
Снегопочистващият автомобил GILETTA HF 6040 на Giletta SpA е оборудван с гребло, подходящо за работа при необходимост от премахване на снега от улици, пътища и магистрали. Проектирано е да работи с положителен или отрицателен ъгъл на срязване, като режещия ръб може да е от стомана, гума или полиуретан. Стоманената рамка на греблото е с висока еластичност, а работната му повърхност е от полиетилен с висока плътност. Централното завъртане е плюс/минус 7°. Повдигането става чрез два хидравлични цилиндъра с вградени безопасни клапи.
Освен с греблото, комбинираният снегопочистващ автомобил е оборудван и със система за разпръскване на противозамръзващи материали. Самият разпръсквател е иновативно решение, позволяващо да се постигнат оптимални резултати както при работа само с твърди материали, така и при комбинирана употреба на твърди и течни антизамръзващи вещества. При новия разпръскващ диск Giletta, падането на течността, благодарение на нулевото изходно налягане, не оказва вличние на посоката на разпръскване, независимо от улсовията на смесването или скоростта на превозното средство.
Фирма Дестинация България бе отличена със златен медал и диплом от Международния Технически панаир ЕСЕН 2008 за представения експонат – автовишка, производство на италианската компания Lionlift Srl. Златният медал е признание за техническите параметри и възможности, демонстрирани от автовишката. Наградата е още по-ценна за фирмата, защото е получена в годината, в която страна партньор на Международния технически панаир е именно Италия. Вишката е с височина 18 м и е монтирана на 3.5- тонно шаси, което може да се управлява от водачи с В-категория. Управлението на машината е изцяло хидравлично, като електропомпа прави работата й възможна в закрити помещения, без да се отделят вредни газове. Както всички останали машини на Дестинация България, автовишката 43/45 Lionlift GT 18-10 се предлага с една година гаранция за нови машини и 6 месеца за втора употреба. Машината има оптимална височина за градски комунални приложения и е особено подходяща за големи строителни обекти.
Най-големият производител на кари в България, Балканкар Рекорд представи на изложението фамилията електрокари с променливотоково задвижване и един нов продукт – електовлекач АС/ЕТ 2.5, за който получи отличието Златен медал и диплом. Елекровлекачът е разработен с цел да обогати производствената гама на Балканкар Рекорд и да даде възможност за удовлетворяването на потребностите на по-широк кръг от клиенти. Машината e с теглително усилие 2.5кN (250кг) и може да тегли товар до 12500кг по равен, твърд терен (асфалт, бетон, и др.) в температурен интервал на околната въздушна среда от - 20°С до + 45°С със средна скорост 9 km/h. При разработването на електровлекача конструкторите на фирмата използват агрегати и възли с доказано качество и ниски експлоатационни разходи.
Шасито е заварена конструкция, унифицирана и за произвежданата гама дизелови влекачи от фирмата. Осигурен е лесен монтаж на уредбите и възлите. Якостта на конструкцията е установена аналитично и експериментално. Гарантирана е експлоатационната дълговечност на влекача. Използвания мост двигателен, производство на Балкан – Ловеч, е с осигурена висока надежност.
Мост управляем, производство на БК Руен, е съставен от здрава и добре защитена конструкция, в която е монтиран бутален цилиндър с двустранно действие. Закрепването на моста към шасито става посредством специални болтове и гумено-еластичен лагер. За високата спирачна ефективност спомагат вградените в мостта сервоспирачки, а за намаляване на вибрациите в моста са вградени еластични елементи.
Електровлекачът е снабден с кабина с две ергономични седалки, отопление, чистачки, огледала за обратно виждане, които гарантират на водача лесен достъп до всички органи на управление, отлична видимост и комфорт по време на работа.
Използваните асинхронни електродвигатели, тягов и двигател за сервоуправлението, са от фирма AMRE – Италия, а управлението им се осъществява с импулсни регулатори на фирма PGDT-Англия.
Отличеният със златен медал влекач, както и останалите продукти на Балканкар Рекорд отговаря на всички съвременни изисквания за безопастност, ергономичност, ефективност и екологичност.
За втора поредна година златен медал получи фирма Капитолия Товарни, за патентованата брезентова система CABRIOLE` на Cramaro. Тя е предназначена за покриване на самосвали, контейнери и самосвални ремаркета и полуремаркета, както със задно, така и с тристранно разтоварване.
Брезентът не променя товарния капацитет на надстройката. Предлага се с механично или електрическо задвижване и с дистанционно управление. Времето за покриване и откриване на товара е сведено до по-малко от 30 секунди, като за сравнение при стандартните брезенти е необходимо 10-15 минути. Това, особено при градска употреба, води до чуствително увеличаване на капацитета на товаро-разтоварната дейност.
Благодарение на по-добрия коефициент на съпротивление, разходът на гориво на товарния автомобил може да бъде намален с до 8%. Всички операции се извършват от земята, без да необходимо водачът да се качва върху надстройката. По този начин се елиминират предпоставките за злополуки от падане на оператора от камиона. Тези характеристики правят системата уникална и подходяща за различни приложения в съвременната строителна индустрия.
Стандартният брезент е от PVC, а този за транспорт на асфалт се изработва от неопрен, с цел термична изолация. Предлага се също и ADR вариант. Системата CABRIOLE e съвместима с всякакъв тип конструкции, което допълнително улеснява монтажа й.
Брезентовите покривала могат да бъдат произведени от PVC, PVC ADR (за превоз на опасни товари) или неопрен (за покриване на асфалт). Всички разновидности се предлагат с едногодишна гаранция и сервизно обслужване.
Инструменти
Сред медалистите тази година има и представители на по-компактната техника – екектроинструменти и автомати, намиращи голямо приложение в съвременното строителство, особено при довършителните и покривните работи.
За втора поредна година на базираната в Ловеч компания Спарки Елтос бяха присъдени две отличия – за електроинструментите перфоратор BP330CE и ъглошлифовъчна машина МВА2600Р.
Перфоратoрът BP330CE е двуфункционален, даващ възможност за работа в два режима – ударно пробиване и къртене. Предназначен е за професионално използване, което означава по-голяма устойчивост на дълготрайно натоварване и стабилно поведение. Перфораторът се характеризира с ергономичен дизайн, голяма производителност и лекота и удобство при работа.
Ъглошлифовъчната машина МВА 2600Р спада към по-тежкия клас с по-големи размери и приложение за по-мащабни операции и е един от най-мощните модели, предлагани от фирмата. Принадлежи към серията МВА, инструментите от която притежават мощни двигатели, електроника за плавно пускане и ограничаване на пусковия ток, многофункционален прекъсвач, осигуряващ блокировка срещу непредвидено включване, застопоряване във включено положение и изключване и възможност за трипозиционно присъединяване на допълнителната ръкохватка. И двата електроинструмента са произведени с двойна изолация на корпуса, която намалява до минимум негативните физиологически последствия върху работника, дори при продължителна работа.
Златен медал и диплом спечелиха също два автомата за заваряване на покривни изолации и платнища на немската компания Herz, показани на изложението от фирма ХЕРЦ – България.
Автоматът Laron е съвременно решение за заваряване на всички видове термопластични покривни изолации и платнища, гарантиращ шев без гънки при максимална скорост на заваряване до 7 м/мин. Безчетковия задвижващ мотор позволява напълно безстепенно и фино регулиране на скоростта. Въртящата се ръкохватка позволява лесно движение напред и назад при работа. Температурата и скоростта се изобразяват дигитално през целия работен процес. Благодарение на тесния корпус, се пести материал за прихлупване при ръба на покрива. Автоматът е със стабилен и съобразен с работната среда дизайн, а благодарение на вложената стандартна електроника поддръжката и сервиза му са улеснени максимално, с минимизирани ремонтни разходи.
Tapron е нов продукт, предлаган отскоро от ХЕРЦ–България и предназначен за заваряване на термопластични пластмасови платнища. Притежава функции за безстепенно регулиране на заваръчната температура, безстепенно регулиране на въздушния дебит от 50 до 100% и дигитално показване на скорост, температура и дебит на въздуха. Автоматът стартира автоматично заваряването, а скоростта му на работа е достатъчно висока, за да се впише нормално и в най-кратките строителни срокове – от 0.5 до 12 м/мин. Tapron е компактен и удобен за работа уред, снабден с интегрирано повдигащо устройство за придвижване и осигуряващ високо качество на заваръчните шевове, без получаване на гънки.
Двата автомата са конструирани за заваряване на термопластични фолиа и са насочени към фирмите изпълняващи изолации от РVС и ТРО на плоски покриви и основи. При бързите темпове на изграждане на МОЛ-ове, производствени халета и бизнес-центрове днес, тези автомати могат да дадат възможност на много фирми за лесно, качествено и професионално изпълнение на поетите обекти. Автоматите Ларон и Тарпон притежават редица предимства и новости в конструкцията, разработени взимайки под внимание директните наблюдения и натрупания опит от строителната площадка. Притежават компактна конструкция с оптимално разпредерление на тежестта и вградена стандартна електроника, което води до ниски ремонтни разходи.
Разбира се, за да стане връчването на медалите действителност, спомогна и изключително атрактивната цена на уредите, както и фактът, че фирма Херц предлага безупречно сервизно обслужване и консултации при възникнали специализирани. 15/11/2008 |