ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина II, брой 4, ноември 2008

BAUMA – последни новости в сектора на бетонирането

BAUMA – последни новости в сектора на бетонирането

Производството и полагането на бетон са едни от най-бързоразвиващите се отрасли в целия строителен сектор. И това има своето логично обяснение – този материал е доказал своята универсалност и технологичност при изпълнението на множество различни по структура и предназначение обекти. В тази статия Ви представяме последните разработки на водещите компании от бетонната индустрия, които поставят нови стандарти за бързина и качество на работа

текст инж. Вера Ангелова

Бетоносмесителни инсталации
IMER представи няколко нови продукта на последната Bauma (23-29 април 2007, Мюнхен, Германия), включително системите ORU Just и ORU Multis 750. Последната е предназначена за нуждите на сектора от готова бетонна смес и има производителност 30m3/h. Характеризира се с минимално време за настройване в работно положение и се предлага във варианти с едно, две или три рамена. Работи съвместно с голямата бъркачка на IMER ORU MS 750/500.

Нов продукт е и ORU Just – мобилна бетоносмесителна инсталация. Производствената й мощност е 50m3/h, а капацитетът на саморазтоварване е 8.4m3 или 16 тона.
Бяха представени и нови мобилни бетоносмесителни инсталации от Lintec, Liebherr и Elba, ориентирани към развитието на производството и проектирани с възможност да бъдат лесни за транспортиране. Новата бетоносмесителна машина на Lintec – CC 3000 D, е с капацитет 240m3/h, събира се в ISO Sea Containers и работи с две бъркачки от по 3m3, което означава, че може да произвежда две смеси едновременно. Машината има възможност да поема 25m3 вода, 50 или 80m3 цимент и 25m3 за добавки, които не бива да надвишават 4 броя. Съоръжението се управлява лесно, което изключително ускорява обучаването на операторите. Машината може да работи при температури от -10°С до +50°С.
Подобно на CC 3000 D на Lintec, новата Compactmix 1.0 на Liebherr също може да бъде превозвана в стандартни контейнери. Машината произвежда 60m3/h и е снабдена с открит улей, който позволява на автобетоносмесителите да се съединяват с нея посредством дъга от 180°. Така се увеличава гъвкавостта на оборудването.

EMDW 4500 на Elba с капацитет 4.5m3 обработва главно самоуплътняващи бетони. Тя е част от новата стационарна станция Beton Center на Elba с капацитет 245m3/h.
Друг нов продукт на компанията е ЕМС 38 Mixcenter. Изграден около едноосевата бъркачка EMS 500, EMC 38 има капацитет 31.5m3/h и, подобно на последните машини на Lintec и Liebherr, може да бъде транспортиран в единичен стандартен контейнер.

Бетонпомпи
На Bauma бяха представяни най-много машини от производители, работещи в сектора изпомпване и полагане на бетон. Базираната в Германия компания Putzmeister представи новата бетонпомпа, клас 50 до 60m, с възможност за монтиране на камион. Снабдяващата линия е с диаметър 125mm, на което се дължи компактната конструкция.
Всички помпи от серията BSA над 130kW са снабдени с двигатели, отговарящи на изискванията на етап IIIA на директивата за намаляване на вредните емисии. Машините на Putzmeister се отличават и с EPS (Ergonic Pump System), която предотвратява покачването на налягането в хидравличната система и контролира стойностите му при изливането на бетона.
Гамата BSA на по-малките машини включва новата бетонпомпа 1003 D, разработена с капацитет 30m3/h.
В сегмента строителство на тунели, Putzmeister представя новото съоръжение за изпомпване и пръскане на бетон – BSF 21.11 SA, което може да бъде монтирано на камион и е снабдено със стрела от 4 елемента за работна височина до 24m. Тя може да се разгъва и в затворени помещения, високи само 4.9m.

Друга нова машина е Sika-PM 407 с капацитет 20m3/h – колесна бетонопръскачка от съюза Sika-Putzmeister, разработена за тунели с малки диаметри.
Новата бъркачка MOVER (Multi Optional Vehicle Range) към момента представлява 5-кубиков барабанен миксер на колесно шаси, стигащо на височина само 2.5m, което позволява да бъдат достигнати иначе трудни за бетониране места. Друга иновация от Putzmeister в този сектор е стационарната машина BSA 2100, която може да изпомпва бетон на разстояние, по-голямо от 2km.

Автобетонпомпи и автобетоносмесители
Новост от Schwing Stetter е моделът S 52 SX, със стрела RZ5 с радиус 270° - първата бетонпомпа в класа 50m, която може да бъде монтирана на шаси на камион. Тя е снабдена със стрела от 5 секции. S 52 SX е монтирана на петосево шаси и е дълга само 12m. 45-тонната машина използва дъгообразна опора в предната част и сгъваема опора в задната част, за да оставя по-малки следи, което е изключително важно при работа в притеснените градски условия.
Компанията предлага и по-малката S 17, която е предназначена за работа на малки обекти в града и в тунели. Широка само 2.2m заедно със стрелите, S 17 се предлага и в модел Vario, снабден със специални боксове, които могат да поемат до 100m маркуч DN 65, или 36m маркуч DN 80, или DN 100. И двете помпи са снабдени с Rock Valve System, която оптимизира работата на контролните блокове и намалява загубата на енергия с 50%.

Новата автобетонпомпа ВР 4800, производство отново на Schwing Stetter, е оборудвана с 300kW дизелов двигател Stage IIIA. Електронният механизъм в двигателя поддържа скоростта му постоянна, дори и при най-сурови условия. Според компанията е отделено особено внимание на ВР 4800 по отношение максималното улесняване на работата с него, на поддръжката и обслужването му. Задвижването, например, е променено от бутално към лостово, което не изисква допълнителни маркучи.
Последният модел на италианския производител Cifa, включен в гамата SL на автомиксерите – 8-кубиков SL-X8, се отличава с подобрен дизайн на барабана, а новите компоненти включват херметизиран алуминиев резервоар и изпускателни тръби, което позволява да се запази общото малко тегло на машината.

Друга новост от компанията е бетонпомпата K35L XZ. Тя е снабдена с петсекционна стрела – дълга 35m, диаметър 305mm и конфигурация Z-ZR, с патентован въртящ механизъм в последната секция. Благодарение на обикновената Х-конфигурация на предните опори и задното удължаване, помпата може да бъде монтирана на триосево шаси със стандартно междуосие от 4.2m.
Друга нова машина е автобетонпомпата K58L XRZ, която може да бъде монтирана на пет- или шестосово шаси. Снабдена е с 58-метрова шестсекционна стрела със система за сгъване RZ. Шестата секция има 90° шарнир за по-голяма стабилност. Другите характеристики включват предни опори с Х-конфигурация с тройно телескопично удължение и заден жак, както и електронната контролна система K-Tronic.

Последни новости при кофражите
Бързината на работа зависи от всички звена в изпълнението на проекта, затова и водещите фирми-производителки на кофражни системи се ориентират към все по-технологични продукти, гарантиращи качествена и скоростна работа.
Интересна иновация от Doka е нейната Table Lifting System (TLS), която е разработена с цел да се подобри скоростта на изпълнение на подовите плочи. Съоръжението може да повдига кофражите тип „маса“ на Doka от един етаж до следващия със скорост 10 метра в минута, което значително ускорява строежа на многоетажни сгради. Има възможност TLS да бъде повдиган с кран и интегриран към съществуваща кофражна система или да се монтира в основите, ако сградата е с по-малка етажност. Системата може да бъде управлявана само от един човек и има максимална подемна височина от 40m.
Doka предлага още един иновативен продукт, насочен изключително към високото строителство – High-Rise System – евтина система за катерещ кофраж, която преодолява промените във височините на етажите, без да е необходимо допълнително нагаждане на опорните скелета. Тя може да бъде използвана както с рамкови кофражи, така и с такива от дървени греди. Позволява бързото изграждане на външни фасадни стени, подсилени фасади или стоманобетонни ядра на многоетажни сгради.

Друга новост от Doka, в основа на която е безопасността, е платформената система за кофраж Xsafe. Тя се характеризира със сгъваеми работни платформи, интегрирани странични и крайни предпазни устройства, подвижна стълба и автоматично затварящи се капаци. Всичко това я прави готова за работа веднага след доставянето на обекта, което значително съкращава обема на подготвителните работи.
Но, освен новите продукти, голямо значение има и обслужването. Meva, например, сега предлага внушителна гаранция от 7 години за пластмасовата обшивка на кофража Alkus. От компанията твърдят, че за пръв път се предлага подобна дългосрочна гаранция за продукт от този тип, защото кофражните платна обикновено са обшити с шперплат, който е податлив на гниене и напукване, ако не се поддържа както трябва. Гаранцията на Meva включва гниене, устойчивост на ултравиолетово лъчение, здравина и устойчивост на агресивното действие на химическите съединения, които се използват обикновено за приготвяне на бетонната смес.

Новите решения на компанията включват системата катерещ управляем кофраж MGC, която обединява стенни кофражни платна и обезопасяващо работно скеле в едно. Предназначена е за проекти на сгради с голяма височина. Съоръжението е устойчиво на ветрове със скорост до 70km/h и е снабдено с лесна за ползване опорна система. Може да се комбинира със системата KLK на Meva.
Компанията също увеличава гамата подпори МЕР с още един модел – МЕР HD. С капацитет на натоварване 120kN, тя е подходяща за използване, когато се излива бетонна плоча с дебелина над 1m.
Ново техническо решение от Meva е и системата Shaft Corner, предназначена за бетонни клетки и шахти като тези, в които се поместват асансьори и стълбища. Обикновено големите напрежения при подобно бетониране означават трудно декофриране и затова е проектирана лостовата система на Meva, улесняваща значително този процес.

Стенната кофражна система Maximo на Peril представя нова, конична съединителна система, която може да бъде монтирана само от едната страна от един човек, превръщайки сгобяването на кофража в много по-лесна задача. Допълнително предимство при използването на тази система е високото качество на готовата бетонна повърхност, което улеснява значително последващата обработка. Система Maximo може да бъде използвана самостоятелно или в съчетание с популярната система Trio.
Нова е и леката алуминиева кофражна система за плочи Gridflex на Peri. Тя се състои само от три части – специална подпора, панел Gridflex и шперплат и може да бъде бързо и лесно сглобявана на земята. Разработена е с цел повишаване на производителността и увеличаване нивата на безопасност.
Съвременно решение за строителството на тунели и мостове е VarioKit на Peri. Той представлява модулна система, която се състои от мултифункционални здрави и гъвкави компоненти. Тя може да бъде използвана като подпорна конструкция на кофражи при изграждането на тунели, както и при строеж на мостове по конзолна технология.

Rail Climbing System (RCS) е друга нова система от Peri, която позволява различни приложения, изискващи катерещ кофраж. Системата се състои от кофражно скеле с носач (RCS C) за фасадни стени, или катерещ се панел (RCS P) за пълно изолиране на изгражданите подове. И в двата случая самостоятелно изкачващото се скеле е свързано със строящата се сграда посредством пълзяща челюст RCS, дори и по време на изкачването.
Hьnnebeck представи новата подпорна система Europlus. Тя позволява бързо декофриране, отличава се с нови, лесни за използване спускателни щифтове, които се предлагат в две разновидности – със съпротивление 20 или 30kN.

Тенденции
Основната цел на производителите на оборудване в областта на бетонирането е подобряването на производителността и ефективността. Но същевременно значително внимание се обръща и на безопасността при работа. На този етап се очаква да продължи работата в тази област, като всички машини и приспособления, участващи в процеса на бетонирането, ще стават все по-лесни за използване и допускащи минимална възможност за грешка или създаване на рискова ситуация. Другата тенденция, която наблюдаваме, засяга разработките, предлагащи дългосрочна гаранция. Те продължават да набират популярност заради сигурността и спокойствието, които предоставят на клиента. Въпреки първоначалния по-голям разход при покупката, те са много икономически съобразни за времето на експлоатационния си живот.