ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 5, септември 2010

Инструменти за рязане на стъкло

Инструменти за рязане на стъкло

Стъклорезите са незаменими инструменти при рязане на стъкло. И ако преди години изборът им беше доста беден, то днес можеш да се объркаш сред многото модели. Многообразието е добра предпоставка да откриеш точния инструмент, който би бил най-подходящ за всеки отделен случай, стига да знаеш как да се ориентираш. Ще се опитаме да сме Ви полезни именно в тази насока – да направите правилния избор на инструмент за рязане на стъкло за проекта си.

текст инж. Вера Ангелова

Стъклото е ценен строителен материал, широко използван за прозорци, врати, фасади, покриви, атриуми, зимни градини, преградни стени, огледала, дори подове и парапети. То има редица качества, които му осигуряват важно място в съвременното строителство. Заедно с това обаче, то е и крехко. Това налага използването на специални инструменти за рязане на стъкло. С тях ще получите бърза и качествена работа.

Диамантен стъклорез
Наричан още елмаз за стъкло, диамантеният стъклорез е един от най-прецизните и използвани инструменти за рязане на стъкло. Той не губи актуалността си дори след появата на множеството съвременни високоустойчиви материали. Работата с него изисква голяма точност и опит. Рязането на стъкло тук се осъществява от едно режещо острие – диамантено зърно, закрепено със сребърен припой в долната част на стъклореза. Така се гарантира стабилна връзка на режещото острие и главата. Държачът, за който се прикрепя главата, има прорези за улесняване отчупването на тесни ивици стъкло. Инструментът завършва с дръжка, пригодена за удобство при работа. Върху главата или дръжката има символ, който при рязане трябва да се намира от лявата страна, за да се избегнат повреди върху диаманта. При работа стъклорезът се движи по стъклото перпендикулярно на линеала, с лек наклон напред.

Диамантеният стъклорез е подходящ за работа със стъкло с дебелина до 10мм, а „пробегът” му е не по-малко от 10000м. Когато единият режещ ръб на инструмента се изхаби, в работа се привежда друг. За целта задържащият винт на държача се отвърта и резецът се завърта на 90 градуса, след което отново се закрепва неподвижно. Наред със стъклорезите, работещи с природен диамант, се предлагат и такива със синтетичен, които са значително по-евтини и не по-малко ефективни в работата със стъкло. При тях обаче има едно ограничение по отношение на дебелината на стъклото – дебелината му не трябва да превишава 5мм.

Въпреки че е най-твърдият естествено образуван минерал, природният диамант, както и неговият синтетичен заместител, влизайки в ролята на режещо острие за стъкло, се износват с времето. Те имат определен експлоатационен период, който се изразява с „пробег”, или дължина на срез, който могат да осъществят най-ефективно. След преминаване на тази дължина те не са ефективни и трябва да се заменят или наточат. Наточването става на чугунени дискове или с точилен брус, покрит със смазка с елмазен прах. Резецът продължава да се точи докато стигне до положение да оставя чиста тънка линия върху стъклото при рязане.

При избора на ръчен диамантен стъклорез трябва да знаете, че този вид инструмент се предлага с резци от два типа – с форма на четиристенна пирамида и с криволинеен режещ ръб. Първите са предназначени за опитни майстори, а вторите за непрофесионалисти. Резецът с формата на четиристранна пирамида се прикрепя към главата под ъгъл 20-22 градуса спрямо оста на инструмента. При стъклорезите с криволинеен режещ ръб, диаманта се намира на една линия с оста на инструмента и това значително улеснява работата. Освен с това, при избора трябва да се съобразите с дебелината и вида на стъклото, което ще режете. Обикновено на опаковката на инструмента е оказана информация за това. Разбира се, важно е и удобството на дръжката. Тези инструменти се предлагат с различна форма на дръжката, за да се отговори на индивидуалните предпочитания на всеки майстор. От изключителна важност за постигане на качество на работата е инструмента да се използва точно според инструкциите. Освен задоволителен резултат от рязането, така ще спечелите и възможност за по-продължително ползване на инструмента.

Ролков стъклорез
При ролковия стъклорез, както проличава и от названието му, работният режещ инструмент продставлява ролка (диск) от стомана или друг вид твърда сплав, като например волфрам-кобалт. Различните модели обикновено предлагат избор между една, три и шест ролки. Всеки от дисковете е подходящ за рязане на не по-малко от 350м стъкло с дебелина от 1 до 4мм. Диаметърът на ролката най-често е 6,6мм, а ъгълът на заточване на режещият ръб – 100 градуса. При захабяването на единия режещ диск, той се сменя с друг. За целта закрепващият винт се отвива и ролковия барабан се обръща на 60 градуса.

Затъпената ролка може да се наточи на ръчно или механично точили с финозърнести абразивни дискове. За да направите това, ще трябва да се обзаведете и с инструмент, фиксиращ ролката в неподвижно състояние. С това отлично могат да се справят кух болт с вътрешна резба и винт с подходящ размер. Дисковете се заточват и от двете страни под необходимия ъгъл. При избора на ролков стъклорез важат същите препоръки, както при диамантения. И тук трябва да се съобразите с дебелината и вида на стъклото, с „пробега” и с инструкциите за работа.

Маслен стъклорез
Един сравнително нов инструмент за рязане на стъкло е масленият стъклорез. Той представлява ролков стъклорез, но снабден с функция за автоматично подаване на смазка. Резервоарът за смазочния материал е вграден в дръжката на стъклореза. Смазочната течност изтича към режещата ролка, преминавайки през филтър. Такава система минимизира триенето на ролката и следователно увеличава срока за работа с инструмента. Освен това смазочният материал обезпечава плавното движение на стъклореза по стъклото и свързването на фините стъклени частици, образуващи се в процеса на провеждане на резеца по повърхността на крехкия материал.

Маслените стъклорези се използват за работа със стъкла с дебелина до 20мм, а всеки резец има повече от 5000м „пробег”. След изминаването им, трябва да се смени цялата глава на стъклореза, защото при работа се износва не само ролката, а и оста на закрепване, както и страничните части на главата. В зависимост от дебелината на стъклото, което ще режете, се избира маслен стъклорез с различен ъгъл на затичване на ролката. За стъкла с дебелина от 1 до 10мм ъгълът на заточване на диска е 135 градуса, за стъкла от 10 до 20мм – 150 градуса.

Маслените стъклорези се предлагат във варианти с неподвижна или въртяща се глава. Вторият вид са за предпочитане при рязане на шаблони, където се предвиждат плавни линии. Но даже и при тези можели има възможност при необходимост главата да се фиксира неподвижно.

Стъклорез за кръгово и овално рязане
За изрязване на правилни кръгове и овали върху стъкло се използват специални стъклорези и системи от няколко инструмента, които позволяват описване на окръжности и дъги. Най-простият такъв инструмент представлява конструкция, състояща се от лапи (вендузи) за неподвижно фиксиране към стъклото, скала, по която се задава нужния радиус и стъклорез, който обикновено е маслен. Ако искате да получите овал, ще трябва да използвате система, състояща се от два перпендикулярно разположени един спрямо друг лоста. Те се закрепват стабилно към стъклото с лапи. Стъклорезът се фиксира на отделно рамо, което се движи по лостовете. Радиусите се избират така, че при пресичането им да се получи правилен овал. После се пристъпа към работа по изрязване и изкарване на изрезката.

Работа със стъклорези
При работа със стъклорези трябва да се осигури равна работна повърхност. Необходимо е стъклото, което ще се реже, да е чисто и абсолютно сухо. Малките замърсяващи частици бързо изхабяват стъклореза. Диамантният стъклорез се държи като молив, притиснат между палеца от едната страна и показалеца и средния пръст от другата страна в самата основа на дръжката. Движи се леко, без натиск, със слаб наклон по линията на линеала или шаблона. В идеалния случай се получава тънък, не дълбок и почти невидим срез, като лека драскотина. Характерният, дразнещ за много хора, звук, които се получава при движението на резеца по стъклото, е неизбежен. Наличието му е един от белезите, че работата върви добре.

За разлика от диамантния стъклорез, ролковият трябва силно да се натиска при провеждането на ролката по стъклената повърхност. Получаващата се линия е по-видима, бяла и по-дълбока. Независимо от вида на стъклореза, с който работите, трябва да помните, че втори срез по една и съща линия не трябва да се прави. В първите и последните 3-5мм до краищата на среза силата на натиск върху инструмента се намалява, за да се избегне излизане на инструмента от повърхността на стъклото и увреждане на режещия ръб от страничния ръб на стъклото. Линията, линеала и шаблона по които става рязането трябва да са с гладък кант.

След получаване на отбелязващата линия, стъклото се отчупва, като се разполага на ръба на маса или под него се поставя линия. Ръбът на масата или на линията трябва да съвпаднат с отбелязаната линия на среза. За да опростите процеса, може да ударите леко стъклото от долната страна. Така среза се задълбочава и отчупването става по-лесно. Тесни ленти стъкло се отчупват с плоски клещи или със страничните прорези в държача на стъклореза.

Промишлено рязане на стъкло
Описаните по-горе ръчни модели стъклорези са подходящи за неголям обем работа и при ремонт на място, в самия обект. В промишлен мащаб, например при производството на стъклопакети или друг тип стъклени материали за строителството, от гледна точка на задоволителна ефективност, се използва специализирано оборудване, позволяващо получаване на десетки кубични метра нарязано стъкло на ден. Към това оборудване се отнасят програмируеми механични стъклорезни машини. Тук могат да се посочат широка гама машини за лазерно, песъкоструйно и хидроабразивно рязане на стъкло. С тях се извършва автоматизирано рязане на стъкло с висока точност и без риск от повреждане на страничния ръб на стъклото. Използването на тези машини е обосновано в промишлените производства, където постоянно се налага рязане на голям обем стъкла. Ако проекта Ви изисква само периодично изрязване на отделни елементи от стъкло, по-удачно е да си изберете добър ръчен стъклорез. Ценовият диапазон, както на ръчните инструменти, така и на автоматизираните машини, позволява избор на подходящ модел в зависимост и от финансовата достъпност. Спестяването на средства обаче трябва да е разумно и не за сметка на качеството. Затова при избора си е най-добре да се обърнете към фирмите, специализирани в производството и търговията на подобни машини и инструменти, които биха могли да Ви консултират и да Ви предложат качествен продукт.