ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 5, септември 2010

Подвижни стълби

Подвижни стълби

Стълбите са популярен помощен инструмент, когато става въпрос за работа на определена височина и дължат тази своя популярност основно на простата си конструкция, удобството на пренасяне и лесната употреба. Съществуват различни видове стълби, в зависимост от конструкцията, механизмите и сферата на приложение.

текст инж. Вера Ангелова

Класификация
Стълбите се разделят на битови и професионални, като класификацията се базира основно на няколко критерия.

Първият от тях е височината на изкачването. Битовите подвижни стълби позволяват изкачване на височина от 2 до 4 метра, а професионалните, които имат подвижна конструкция, са значително по-дълги, по-устойчиви и ограниченията във височината се налагат единствено от съображения за сигурност.

Показателят максимално натоварване на стъпалото също е водещ при класификацията. Колкото е по-голямо допустимото натоварване на стъпалото на стълбата, толкова тя е по-близо до класа на професионалните стълби. Битовите обикновено са ограничени до тегло от 100-120 кг.

При професионалните също имат възможност за комбиниране на няколко функции. Простата битова стълба изпълнява само ролята на стълба, докато професионалната може да се използва и като строително скеле, има сигурни начини за фиксиране в различни положения и на различни височини.

Най-простите стълби следва да избираме като обръщаме внимание на това колко надеждни са съединенията на всичките им възли, фиксирането им и дали стъпалата не са хлъзгави. Когато е разгъната, стълбата трябва да има правилна геометрична конфигурация. Това може да се види с просто око - поставя се стълбата на пода и трябва да погледнем дали крачетата й прилягат равномерно към него и няма луфтове, които могат да се видят и при следващата проверка – полюшване на стълбата встрани. На крачетата на стълбата трябва да има не плъзгащи се и не драскащи пода тампони.

За битови цели е най-удобна и надеждна универсалната стълба, която има стъпала и от двете страни. Това позволява тя да се използва от двама души, което се случва много често.

За професионалистите се произвеждат стълби, които се трансформират в строителни скелета, стълби, които могат да се отворят вертикално и да се превърнат телескопично в подвижни стълби. Този тип мобилни стълби имат много модели и са представени много широко. Струва си обаче да кажем, че трябва да се избира продукцията на известни производители при многофункционалните стълби, защото се намалява съществено риска от падане и следващи последствия.

Обикновено подвижните стълби се правят от метал или дърво. Носещите подпори са от железни или стоманени тръби, а стъпалата са дървени. Разбира се, тези съоръжения не са много изящни, дори са тромави, тежки и заемат много място.

Ясно е, че дървените подвижни стълби са непрактични. Дървото се разсъхва с времето, пука се, разкривява се там, където се закрепват стъпалата за подпорите и не издържа натоварване по - голямо от 100кг.

За това най-добрият материал за подвижни стълби е бил и си остава металът алуминий или дюрал. По принцип дюралът (дуралуминий) също е сплав. Но производителите на подвижни стълби твърдят, че това са различни неща: в дюрала има по-малък процент алуминий, а навсякъде алуминиевите стълби са по - здрави и скъпи от дюраловите. И алуминият и дюралът са особено здрави и надеждни материали. Често стълбите се правят от комбинирани материали. Например подпори от метал, а стъпалата са от пластмаса или дърво. Трябва да се има предвид, че основното натоварване пада върху подпорите.

Най - често металните стъпала от двете страни на стълбата се закрепват с нитове към металната стойка. Там, където е пробит металът, е покрито с пластмаса. Това парче от цветна пластмаса изпълнява не само декоративна роля, но и служи като опознавателен знак. Оказва се, че по цвета може да се определи страната-производител на стълби. Ако подвижната стълба има червен знак, значи е направена в Германия, синя - в Италия. Ако цветът е оранжев, по - скоро е от Финландия или Холандия.

Най - надеждно е закрепването на стъпалата, ако са завалцовани към стойката. С други думи двата края на стъпалата (метални пластини или тръби) са вкарани в стойката. Металът здраво се запоява с метала. Такива стъпала никога няма да “изкочат”, а да се счупят е невъзможно.

Критерии при избор
Освен вида и качествата на използваните материали и професионалната израборка, при избор на стълба трябва да се обърне внимание и на още няколко фактора.

На първо място стъпалата трябва да са набраздени, а още по–добре е да бъдат с пластмасови или гумени килимчета. Това е важно, за да не се подхлъзне крака, което е особено опасно при големи височини.

Не трябва да се хлъзгат не само нашите крака, но и краката на стълбата. Затова е важно те да бъдат “обути“ с предпазители от гума или мека пластмаса.

Съществува още една опасност - да се използва подвижната стълба без ограничителен колан. Често става така: поставяте стълбата и фиксирате нейното горно стъпало или площадка, която съединява двете секции на стълбата. Като че ли всичко е наред, можете да се качвате на горе. Но да предположим, че сте закрепили лошо площадката и стълбата започва да се плъзга в най-отговорния момент. Точно тогава ограничителните колани няма да й дадат възможност да рухне окончателно.