Компактните машиниНовости от ВегасВ Лас Вегас се състоя едно от най-значимите събития в строителния сектор в световен мащаб – изложението ConЕxpo 2011. Изобилието от нови машини и компоненти обхващаше всички сектори и подотрасли, като производителите показаха готовност да отговорят на новите изисквания на пазара. В настоящата статия преглеждаме някои интересни нови машини, като се фокусираме върху най-новите попълнения в продуктовите гами платформи, хендлери и други компактни строителни машини и оборудване.
С повече от 2000 изложители, присъстващи на ConExpo тази година, беше логично да се очаква да бъдат представени стотици нови машини на шоуто и тези очаквания бяха оправдани. Интересен факт за тазгодишното изложение е засиленият интерес от страна на китайски фирми-производителки на строителна техника, съответно и осезателното присъствие на такива фирми. Общо 112 бяха китайските компании изложителки, сред които основни играчи като Sany, Shantui, Sunward и LiuGong.
Друго важно събитие, което до голяма степен оказа влияние на изложението ConExpo, е новият етап от международните разпоредби за ограничаване на емисиите вредни газове, отделяни в атмосферата от строителните машини, който е в сила от началото на годината. Той е приложим за двигатели от 130kW до 560kW, което включва основна част от строителните машини и неизменно означава нов дизайн на тези машини.
Въпреки това, най-често по-малките машини като работни платформи и универсално оборудване за строителната площадка, предизвикват по-голям интерес от страна на строителните компании и предприемачи. Затова изложението предложи множество нови разработки, показани за пръв път пред широката публика. Бяха представени голям брой нови модели мини челни и багер-товарачи, включително от водещи компании като JCB, Volvo, Case, Terex и Bobcat.
В сектора за оборудване за работа на височина също имаше интересни нови модели на работните платформи за трудни терени, както и електрически ножични повдигачи от Terex AWP, Manitou, Haulotte и Snorkel. Нови монтирани на шаси от камион модели кранове представиха Palfinger (с най-голямата машина 103m) и италианския производител Socage.
При производителите на оборудване за строителната площадка най-масово излагания продукт бяха осветителните кули. Новите модели включват батерии, светодиодни кули и първото в света осветително тяло, захранвано от горивна клетка.
Компактни машини
JCB представи своята нова серия мини челни скид стир товарачи и компактни верижни товарачи на Conexpo 2011. Замислени като „еко машини”, това са първите модели от JCB, които са изработени и конструирани в Северна Америка, в централата на компанията в Савана, Джорджия. Гамата включва седем челни товарача - четири колесни и три верижни. От компанията работят върху още 11 модела, които ще бъдат въведени впоследствие. Всичките представени на изложението седем машини са с вертикално повдигане, което дава възможност за по-голям капацитет и по-широк обхват при максимална височина на повдигане. Моделите на шоуто - колесните челни товарачи 260, 280, 300 и 330 и верижните товарачи 260T, 300T, 320T - са машини с голяма платформа с номинален капацитет на работа над 1179kg.
Според проучвания на JCB Северна Америка генерира 60% от световното търсене на челни товарачи и компактни верижни машини, така че разработването и производството на новото поколение машини в Савана е изключително добра предпоставка за успешен маркетинг.
Новите мини скид стир модели JCB имаха влияние и върху щанда на Volvo, тъй като двете компании вече имат договор за взаимно производство на този вид машини.
Най-новите допълнения в производствената програма на Bobcat включват компактния верижен товарач T770, който е с номинален капацитет на работа 1.61 тона. Хидравличният поток е увеличен с 30%, в сравнение с предходния модел и хидравличната помпа е съгласувана с работата на двигателя, така че пиковият поток съответства на пиковата мощност. От Bobcat твърдят, че това подобрява ефективността на използване на горивото и работата на системата за охлаждане на двигателя, като в същото време намалява времето на работните цикли.
Стандартната максимална скорост на движение е 10.6km/h, но може да бъде увеличена до 17.2km/h с двускоростната система, която се предлага като опция. Тягата на машината е 15% до 20% по-висока от предходните модели в този клас, което е предпоставка за по-добри товарни показатели и увеличена сила на копаене. В същото време по-големият резервоар за гориво увеличава времето на работа между презарежданията.
Terex Construction въведе нова линия от мини скид стир товарачи, за да обогати своята гама от компактни машини. Новите товарачи включват както модели с вертикално повдигане, така и с радиално. Има осем машини, с двигатели от 37.5 до 62.2kW, които се отличават с голям клиранс - 265mm.
Гамата включва четири модела с радиално повдигане (TSR50, TSR60, TSR70 и TSR80) и четири с вертикално (TSV50, TSV60, TSV70 и TSV80). Също така, новост от Terex е багерът-товарач с обратна лопата TLB840, който е създаден като заместник на популярния модел TX760B. Новата машина се задвижва от 66kW двигател Perkins и има иновативен заоблен дизайн на стрелата, който осигурява по-добър клиранс над препятствия и възможност да товари камиони от по-близка позиция. Багерът е с оперативно тегло 7150kg.
Case Construction също показа нов багер товарач на щанда си. Компанията наскоро стартира своята нова Construction King T Series, състояща се от четири модела – 695 ST, 590ST, 580ST и 580T. Мощността на 695 и 590 е 82kW при максимална скорост на пътуване от 39km/h и 72kW за максимална скорост на придвижване е 40km/h при две по-малки машини.
Новите машини са снабдени с товарочувствителна хидравлична система, която осигурява 10% намаляване на консумацията на гориво и емисиите на шум от двигателя, в сравнение с предходните модели, като работната производителност е увеличена с 20%.
Китайският производител LiuGong се представи на огромен щанд, разположен близо до някои от най-големите имена в сектора, тъй като от компанията са преценили, че ConExpo представлява чудесна възможност за представяне на новите продукти на световната сцена.
В сектора на компактното оборудване LiuGong представи широк диапазон от машини, включително 766III комбиниран багер-товарач и скид стир товарачите 365А и 385A. Компанията също така представи за първи път своята гама кари на ConExpo.
Gehl добави три модела към гамата произвеждани за европейския пазар съчленени колесни товарачи, а именно машините 140, 340 и 540. Те работят с товари от 0.86 до 2.31 тона и може да бъдат снабдени с широка гама допълнителни работни приспособления. Мощността варира от 17 до 35kW. Най-малкият модел е с ширина само 1.04m, което в комбинация с ъгъла на отклонение 45° в съчленяващата става, го прави подходящ за работа дори за най-тесни пространства.
Междувременно, съществуващата в рамките на същия концерн като Gehl компания Mustang, представи компактния телескопичен манипулатор 519. Машината предлага 5.8 метра височина на повдигане и максимален капацитет на повдигане 2.5 тона, като рамката е само 3.76 х 1.80 х 1.93 метра. Задвижването е от 63 к.с. (47kW) двигател Deutz, а максималната скорост на придвижване е 24km/h. Подобно на другите телехендлери на Mustang, устройството разполага с три режима на управление на задвижването.
Работни платформи
В сектора на работните платформи също се наблюдаваше голяма активност, като почти всички значими световни производители присъстваха на изложението. JLG и Terex AWP имаха интересни нови машини, които да покажат на заинтересованите специалисти. В същото време европейските производители имаха възможност да представят някои машини за първи път в Северна Америка. Пример за последното е Palfinger, които представиха модела P 333 със 103 метра работна височина. P 333 е монтиран на камион и е подходящ за всякакви терени. Palfinger, който от дълго време присъства на пазара на монтирани на камион кранове в САЩ, се надява с този модел да успее да навлезе и в сектора на монтиране на вятърни турбини, за където Bronto Skylift и Ruthmann също произвеждат и продават големи машини.
JLG Industries представи така наречения „най-голям самоходен подемник с телескопична стрела”. С работна височина от 45.7m, 1500SJ включва телескопична стрела, която се простира до 7.62m за допълнителен вертикален и хоризонтален обсег.
Както всички платформи в Ultra Boom серията на JLG, 1500SJ разполага с два различни товарни капацитета – 227kg или 454kg, три режима за управление и усъвършенстваните системи за подпомагане на безопасното позициониране. Друга новост от JLG е доста по-малката платформа със съчленена стрела 340AJ, с височина на повдигане 10.4m, 7m хоризонтален обсег, с максимално общо тегло 4.36 тона. Моделът предлага капацитет на коша 225kg.
От Terex AWP показаха три нови високопроходими ножични подемници – Genie GS-2669RT, 3369RT и 4069RT. Машините се отличават с нов индустриален дизайн и подобрена производителност. От Terex твърдят, че повишената мощност и проходимост позволява на машините да преминават безпроблемно през пясък, кал и върху бордюри. Цялото семейство RT69 е оборудвано с иновативни системи и компоненти, за да се повиши мощността с до 30%, да се увеличи работната площ на платформата, както и да се улесни поддръжката. Новите технологии са включени и в трите нови модела, които са на пазара от март 2011 година.
Също така, нови машини от Terex, на изложението бяха самоходните вертикални подемни мачти Genie GR-20J и GR-26J. Това са машини, произведени от Manitou по силата на договорка за производство между двете компании, обявена миналата година на Bauma.
Френският производител Haulotte Group използва ConExpo за да покаже две машини за първи път на пазара в Съединените Щати: моделите HA 33 CJ+ ( известен като HA 12 CJ+в Европа) и Compact 3947 E (Compact 14).
HA 33 CJ+ има височина в прибрано положение от 1.9m и е широк едва 1.2m, което го прави идеален за интериорни приложения. Електрическият ножичен подемник Compact 3947 E е лек и компактен с работна височина от 12m и общо тегло 3.1т.
Snorkel фокусира производството си основно върху големите машини на този етап, затова и на Conexpo те бяха основен акцент. На изложението беше показан за първи път ножичният подемник с двойна платформа и първата голяма подемна машина със съчленена стрела – и двете, проектирани за новите шасита Polaris на компанията.
С 20m работна височина новата ножична платформа S6090RT е един от серията четири нови модела с двойни платформа. В6090 се захранва от двигател Kubota 33kW и предлага капацитет на платформата до 568kg, който може да бъде увеличен до 900kg при моделите с по-малка работна височина. Когато и двете разширения на платформите се използват, общата й дължина се сумира на 7.3m.
Съчлененият високопроходим подемник A62JRT междувременно е най-новото в средния клас машини, монтиран на шаси Поларис, което е използвано за първи път на телескопичната стрела T46JRT миналата година.
Спецификациите за A62JRT включват работна височина от 21m, обсег 13m, и височинен клиранс от 9m. Стрелата е с 2.4m дължина, а капацитетът на платформата е 227kg. Моделът A62JRT заменя Snorkel AB60, като предлага значително улеснено управление и оптимизирана подемна работа.
Skyjack представи на изложението богат асортимент от продуктовата си гама, като особено внимание беше обърнато на най-новата машина SJ12 самоходен вертикален мачтов подемник. Моделът е проектиран с мисълта за минимален отпечатък и конкурентна маневреност, за максимална ефективност в ограничени пространства.
Много по-малки и специализирани компании също представиха интересни продукти на изложението. Италианският производител Socage показа DA365: една автовишка, разработена за Северна Америка, на база на модела DA320. От Socage споделят, че този тип машини - с двойносъчленена стрела дава много добри работни показатели, съобразени с особеностите на американския стил на работа. Работната височина е 19.8 метра и максималният обсег е 9.4m.
Skako Lift показа новия Falcon FS105-Z атриум лифт. Той е снабден със съчленена първа част на стрелата, която издига подемника точно над центъра му, телескопично рамо и съчленена работна стрелата. Платформата е с вертикален лимит от 32m и 158 хоризонтален обсег, като общото тегло е около 5.85 тона.
Altec Industries, междувременно, показа верижният AC38-127S - монтиран на Prinoth Go-Track 4500 шаси - който е предназначен за изграждане на електрически далекопроводи и работа на нефтени находища в отдалечени локации. С капацитет на повдигане 34.5 тона, устройството може да се оборудва също и с платформа за хора.
Оборудване за строителната площадка
Conexpo представи много нови модели осветителни кули, производство на Doosan Infracore Portable Power, Multiquip и Terex AWP, както и на други по-малки компании.
На щанда на Multiquip вниманието на посетителите привличаше осветителната кула, захранвана от водородна горивна клетка. Моделът H2LT, който беше показан за първи път на изложенито World of concrete, използва водород като източник на енергия и единственият отпаден продукт при работата му е чиста вода. Осветителната кула е енергийноефективна, на практика не генерира никакво замърсяване на околната среда и може да бъде използвана в затворени пространства. Според техническите спецификации кулата може да работи до 50 часа при ниво на шум 43 децибела на седем метра.
H2LT също така използва плазмена технология за излъчване на светлина, без нажежаеми елементи, което според компанията отговаря на всички изисквания за чиста, естествена светлина. От компанията допълват, че плазмените осветители произвеждат 22 000 лумена, като консумират само 255W, при срок на експлоатация до 50000 часа.
Ценообразуването ще зависи от конфигурацията на кулата, като допълнителните екстри неизменно ще водят до известно оскъпяване. Интересно е, че водородните резервоари и горивните клетки имат 15-годишна продължителност на живота. Като цяло от компанията описват новите си продукти като надеждни, поради липсата на движещи се части; трайни - не замърсяват поради разлив на гориво; с минимална поддръжка; удобни за потребителя, използвайки горивна дюза, подобна на автомобилните.
Резервоарите за водород са с покритие от фибростъкло и взривозащитени, като системата е обрудвана с детектор за отчитане на течове. Зареждането с гориво на практика не се различава от класическата процедура на бензиностанциите. Очаква се основен клиент на новата осветителна кула да са САЩ и Канада, с общо около 70 функциониращи станции за водород и още около 25 в процес на изграждане. Предлагат се също и мобилни зареждащи станции за водород. Моделът на изложението беше с осем литров резервоар и при 4 включени лампи, се нуждаеше от презареждане след 60-70 часа работа.
На щанда на Doosan посетителите можеше да видят моделите от серията Light Source Compact (LSC), които са до 20% по-компактни, когато са в транспортна конфигурация, в сравнение със средния размер за осветителна кула. По груби изчисления, това позволява 11 кули да будат събрани на стандарната транспортна платформа от 14.6m, като теглото е 670kg.
Въпреки компактните си размери, LSC се предлага с 9.14m мачта и оборудвани с 1000 ватови правоъгълни лампи. Според Doosan този тип лампи, в сравнение с по-често разпространените кръгли, дават по-добро разпределение на светлината. Като резултат, всяка една от кулите може да осигури 4951 Lux светлина.
Задвижването е от 10.5kW двигател Mitsubishi, като Doosan са използвали опита си от предходните модели, за да поддържат сервизирането и техническите обслужвания минимални. Това включва поцинковани мачта, лебедки и стабилизатори.
Серията осветителни кули LSC бяха показани за първи път на изложенито World of Concrete, под формата на 60 Hz модел. Сега на ConExpo Doosan представи и версия 50 Hz.
Междувременно Terex показа своите иновативни модели LED осветителни кули, които се захранват от батерии. Кулите AL4L и AL5L осигуряват до 10 часа осветяване с капацитет сравним с този на 4000W метал-халогенни модели. Тъй като LED моделите се захранват от батерии, замърсяването и шумовите емисии от двигателя са напълно елиминирани.
Моделът AL5L дори предлага генератор за зареждане на батериите в самата кула.
След другите нови машини и системи за строителната площадка, на изложението беше представен и The Dust Destroyer от CW Machine Worx. Lincoln Electric показа своя нов заваръчен апарарат PowerWave S350.
Както на всяко изложение от такъв мащаб, на ConExpo се представиха всички водещи производители на помпи, които представиха най-новите си модели за строителната площадка.
Новият концерн ITT/Godwin представи концепциите си за интегриране на технологията на импелерите ITT в новите помпи с марка Godwin, които са в процес на разработка.
Thompson Pump в същото време представи серията помпи Compact, при разработването на която са използвани всички преимущества на серията JSC, като размерите са намалени с 35%, а теглото с 20%. Съставните части са сведени до минимум за по-лесна поддръжка и по-ниска пазарна цена. 05/12/2011 |