Арпезос-Север най-големият нов градски паркСлед като години наред в България не се създаваха нови паркове, съвсем заслужено един проект привлече силно общественото внимание.
Става въпрос за парк Арпезос-Север – новият, уникален зелен символ на Кърджали. Той ще е най-големият новосъздаден парк в централна градска част в България и на Балканите.
Ще се реализира като функционална връзка между старата и новата част на града по коритото на главния градообразуващ фактор – река Арда, реконструирана в така нареченото „Водно огледало”.
Инфраструктурният проект предвижда изграждане според всички изисквания на модерен рекреационен и увеселителен парк, своеобразен Кърджали-ленд в комбинация с Бизнес парк. Строителството на парка вече започна и е на път да се сбъдне една мечта на жителите на града. Проектът се осъществява с безвъзмездната финансовапомощ по Оперативна програма Регионално развитие 2007-2013г.
текст Вела Динкова История на проекта
В продължение на десетилетия пред Кърджали стоеше неразрешен важен градоустройствен проблем – благоустрояването на терена край река Арда, разделяща града на северна и южна част. През последните години възникна и друга необходимост – теренът на бившите казарми край реката трябваше да се включи в силуета на града. Наскоро успешно приключи реконструкцията на река Арда в частта си, в която преминава през града. Наречена „Водно огледало”, тя вече има европейския вид, от който се нуждаеше Кърджали и гарантира безопасност от наводнения, която населението заслужаваше. Логично след това идва ред и на терена около реката.
Идеята за парк Арпезос-Север възниква през 2005 година. След обществено обсъждане се оформя предложение в централната част на града върху терена на бившите казарми край реката да се построи парк. Тогава Община Кърджали публикува инвестиционно намерение за реализация на проектното решение за парк „Арпезос”, разработено в две части: „Арпезос-Юг” и „Арпезос-Север и Бизнес парк”. През следващата година е обявен конкурс за идеен проект на парк Арпезос-Север. В него участват седем авторски колектива, в които са включени водещи ландшафтни архитекти от цялата страна. Националният явен конкурс за идеен паркоустройствен проект за парк „Арпезос-Север и Бизнес парк” приключва през месец юли на същата година. Целта на конкурса е свързана с необходимостта от изграждане на част от централен градски парк, който да допълни и да обогати зелената система на Кърджали, както и да осъществи връзката със съществуващите и новопроектираните в близост зелени площи (Градската градина и парк „Арпезос-Юг”). Победителят от конкурса е екип с ръководител ландшафтен архитект Ганчо Бакалов. Журито обяснява, че именно този проект печели заради категоричният му парков характер, както и идеята новият парк да се вписва, допълва и обогатява зелената система на града.
На 4 януари 2009 година община Кърджали кандидатства за финансиране на парка по Оперативна програма „Регионално развитие” (ОПРР). Получава одобрение в надпревара с други проекти на 86 общини. На 21 октомври през същата година община Кърджали подписва Договор за безвъзмездна финансова помощ по ОПРР по проект „Изграждане на парк „Арпезос-Север” и „Бизнес парк” I и II етап град Кърджали” на площ от 64 декара. Общата стойност е 8 704 368 лева, от които строително-монтажните работи са 6 610 038 лева без ДДС. В търга за изпълнител на обекта участват четири фирми. Победителят беше обявен на 12 декември 2010 година. Това е консорциум „Ти Ви Би” – Димитровград с ценова оферта 5 950 000 лева.
На 18 януари 2011 година е подписан договора между община Кърджали и фирмата, която ще строи обекта. След по-малко от месец, на 11 февруари от 11 часа е направена официална първа копка на парка. Датата и часът са избрани така, че три пъти да се повтаря числото 11, а сумата от всички числа да е 1, което се смята за символ на новото начало. Крайният срок за финализиране на проекта е 21 октомври 2011 година.
Парк Арпезос-Север – от мечтата към реалността
Строителството на парк Арпезос-Север в Кърджали вече започна и е на път да се сбъдне една мечта на жителите на града. Проектът е дело на фирма Грийн Лайн с ръководител ландшафтен архитект Ганчо Бакалов и колектив от специалисти. Той се осъществява с безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за подобряване на градската среда”, Приоритетна ос1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, Операция 1.4: „Подобряване на физическата среда и превенция на риска”. Финансирана част от площта на парка е 64 декара от обща площ 238 декара. Специфичната цел на операцията е да повиши качеството на живот и съответните екологични условия, включително предотвратяване на рискове, както и подобряване на физическата среда на градските центрове и агломерации като част от по-широкообхватната стратегия за социално и екологично възраждане.
Град Кърджали се развива едновременно на двата бряга на река Арда, което прави реката основен градообразуващ фактор. Безспорно това е богатство, с което не всеки град може да се похвали. Идеята на проекта е богато развитие на парковата среда около реката като обединяващ структурно-пространствен фактор. Основна цел на проекта е социализиране на част от терена на бившия казармен район, граничещ с коритото на река Арда. Освен това така ще се доразвие зелената система на града и ще се постигне градоустройствена обвързаност на крайречната зона със съществуващите паркови пространства по протежението на реката през градската територия. И не на последно място, ще се изгради жива връзка между Бизнес парк Кърджали и гражданите на Кърджали, чрез изграждане на парково пространство осигуряващо удобно и приятно прекарване на свободното време.
Новият централен градски парк на площ от 64 декара, освен че ще даде важни градоустройствени решения, ще изиграе много силна социална, екологична и естетическа функция. Паркът ще предлага съвременни условия за отдих, разходка, игри на деца, както и комфорт и удобства за хората с увреждания. Той ще бъде с енергоспестяващо, светодиодно осветление с частично захранване от соларни батерии. От съображения за сигурност ще се охранява със система за видеонаблюдение от въртящи се и стационарни видеокамери. Предвижда се да бъде изградена автоматизирана поливна система. Така ще се гарантира осигуряване на най-подходящия режим на поливане според специфичните нужди на растенията, без излишни разходи на вода и с минимална необходимост от работна ръка.
Планирано е строителство на голям централен фонтан с форум, два малки кръгли фонтана и каскада от водни стъпала. За забавление на децата ще се построят пет нови детски площадки и една ще се реконструира. Ще има 223 градински пейки, 120 кошчета за отпадъци, инсталации за водоснабдяване и канализация и паркинг с 90 паркоместа, от които 5 ще са за хора със специални нужди. В цялата територия на парка ще бъдат осигурени условия за достъп на хора с увреждания.
Предвижда се зелената система на парка да се изгради от голямо разнообразие растителни видове, подбрани прецизно и разположени в раздвижени комбинации. В изпълнението на дейностите по озеленяването ще се разчита на открити затревени пространства с устойчив на отъпкване тревостой, смесени групи от широколистни и иглолистни дървета, вечнозелени и листопадни храсти, декоративни тревни и перенни цветя с подходящи естетически качества и съобразени с климатичните условия на района на Източните Родопи и надморската височина. Очаква се използването на около 190 броя екзотични иглолистни и широколистни дървета и 30 броя екзотични храсти. Периферията на някои алеи и площадки ще се оформя и подчертава от живи плетове от вечнозелени храсти.
Важна роля за естетическото въздействие на пейзажите от парка ще имат солитерите от декоративни дървета и храсти – индивидуално използване на единични видове, които впечатляват с форма, цвят, цъфтеж или друг декоративен ефект. Тревната растителност ще осигурява разделителните ивици, ще предпазва от разнасяне на прах и ще разнообразява колоритното въздействие на парковите картини. Планирана е ефективна растителна изолация на терена на парка от съседните транспортни комуникационни линии. Това ще намали праховото и шумовото замърсяване на парковата територия.
Вторият етап на проекта предвижда създаване на обществено ядро на парка, разработено като пространство, което посреща и изпраща посетителите на парка от централната градска част през Градската градина, парковото пространство при Бизнес парка към парковата територия край реката и парк Арпезос-Юг.
Перспективи и очаквания
„В България всеки ден не се правят паркове. В последните 20 години това е първият, който ще се реализира.” – това е мнението на архитект Петя Назърова, главен архитект на община Кърджали и ръководител на проекта, изразено на страниците на местния бюлетин. Именно тези думи обясняват и големите очаквания.
От изграждането на парк Арпезос-Север и Бизнес парк се очакват много положителни резултати. Реализирането на проекта ще повиши качеството на живот в града. Ще бъде осигурена достъпна и привлекателна градска среда за жителите, посетителите и работещите в града. Парковата инфраструктура ще отговаря на най-модерните изисквания. Новият парк ще дава възможности за отдих, развлечения, спортни и културни мероприятия. Чрез проекта се очаква да се разреши един важен градоустройствен проблем – конверсия и социализиране на бившите военни терени и обекти. Така те ще бъдат преобразени по-възможно най-естетичния, екологичен и функционален начин. Значително ще се увеличи степента на благоустрояване на терена около реката. Ще се обогати зелената система на града и ще се осъществи връзка на крайречната зона със съществуващите паркови пространства.
Очаква се и друг добър ефект - насърчаването за социално интегриране и обществена адаптация на хора с увреждания чрез подобрената достъпност на архитектурната среда за тях. Надеждите са и за положително въздействие върху развитието на туризма в района. Още повече, че има замисъл в по-далечно бъдеще парк Арпезос-Север да се развие и в други насоки. Има идеи, като част от дългосрочните перспективи за парка, да се изградят Кърджали-ленд и Мини България. Смята се, че тъй като се намира в центъра на града, парка трябва да има увеселителна зона, наситена с атракции, каквито няма в радиус от 150 километра около Кърджали. Замисълът е този парк да е наистина уникален, разумно съчетаващ разнообразие от функции. Не по-малко интересна е и друга възможна перспектива – в парка да се представят макети на български исторически и природни забележителности, тоест създаването на Мини България по примера на Мини Европа в Брюксел. 05/05/2011 |