Приключи проектът за рехабилитация и разширение на софийската ПСОВ КубратовоКонсорциум Кубратово, в който влизат Строително-предприемачески холдинг и ИСА 2000, успешно завърши проекта за реконструкция и разширяване на Софийска пречиствателна станция за отпадни води (СПСОВ) Кубратово и за изграждане на канално-помпена станция (КПС) и тласкател в кв.Нови Искър. Със завършването на проекта капацитетът на СПСОВ Кубратово се увеличава с 342 000 еквивалент жители (е.ж.) до 1 313 000 е.ж. и се постига пречистване на отпадните води, които до момента се заустваха директно в реките в района на София.
На 12 май 2011г. обектите бяха официално открити от министъра на околната среда и водите Нона Караджова и министъра по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. На церемонията присъстваха и министърът по европейските въпроси и международното сътрудничество на Кралство Холандия Бен Кнапен, кметът на столицата Йорданка Фандъкова, посланикът на Кралство Холандия Н.Пр. Карел ван Кестерен.
Проектът е част от „Интегриран проект за водния сектор на град София” и е на стойност 29 980 000 евро. От тях 75% са по програма ИСПА на ЕС, 10% са национално съфинансиране от държавния бюджет и 15% са заем от ЕИБ. Дейностите по рехабилитацията и разширението СПСОВ Кубратово и изграждането на КПС Нови Искър стартираха на 30 март 2009г. и бяха приключени в предвидения срок от 20 месеца.
Целите на проекта са отвеждане към СПСОВ Кубратово на отпадните води на 342 500 жители, които в момента се заустват директно във водоприемниците, което ще доведе до значително намаляване на замърсяването на реките в град София. Освен това с рехабилитацията и осъвременяването на станцията и с внедряването на трета степен на пречистване за отстраняване на азот и фосфор ще се покрият изискванията на европейското и българското законодателство в областта на опазването на околната среда.
В рамките на проекта бяха извършени две основни групи дейности. Първата обхващаше работите по рехабилитацията и разширението на СПСОВ Кубратово. За да се постигне крайната цел – отпадните води на град София да се пречистват по най-високите европейски стандарти беше извършено мащабно проектиране за увеличаване на капацитета на станцията от сегашните 360 000m3 отпадни води до 480 000m3. Това се равнява на 1 313 000 е.ж., което е с 342 000 е.ж. повече от досегашния капацитет на съоръжението.
За постигането на тази цел беше извършена рехабилитация и реконструкция на 4 първични утаителя, 6 биобасейна, 6 вторични утаителя и на калови шахти и шахти за плаващи вещества. Бяха изградени и два нови вторични утаителя, помпена станция за рециркулация на активна утайка, резервоар за калови води, реагентно стопанство и трафопост. Освен това изпълнителят на проекта изгради и допълнителна подземна инфраструктура с дължина над 4 километра, която включва тръбопроводи за технологични води с диаметри от DN 300 до DN 1 800.
В СПСОВ Кубратово беше въведена трета степен на пречистване на отпадните води, с което се постига отстраняване на азот и фосфор. Това отговаря изискванията на Директивата на ЕС за градски отпадни води и на националните наредби за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадните води, зауствани във водни обекти от т.нар. „чувствителни зони”.
Втората група дейности обхващаше доизграждането на КПС Нови Искър и рехабилитацията на канализационните колектори в района. След приключването на предвидените строително – монтажни работи капацитетът на станцията беше увеличен до максимален поток при дъжд от 844 литра в секунда. Бяха рехабилитирани и 5 километра канализационни колектори в гр. Нови Искър и беше изграден напорен тръбопровод от стъклопластови тръби DN 600 с обща дължина 5,6km.
СПСОВ Кубратово е най-голямото подобно съоръжение на Балканския полуостров. Тя е разположена на площ от 600 декара. Проектирането й е започнало през 1973г., а е въведена в експлоатация през 1984г. След успешното завършване на проекта за рехабилитация и разширяване, станцията отговаря на най-строгите изисквания за пречистване на отпадни води и ще допринесе за подобряването на околната среда в района на град София. 13/05/2011 |