Пречиствателни станции за отпадни водиИзисквания към проектите за водна инфраструктураСъгласно ангажиментите на Република България по Договора за присъединяване към Европейския съюз, агломерации между 2000 и 10000 е.ж. следва да изпълнят изискванията на Директива 91/271/ЕИО относно пречистването на градските отпадъчни води в срок до 31.12.2014г. С оглед спазване на ангажиментите на страната и сроковете по Директивата, Управляващият орган на оперативна програма „Околна среда 20017-2013г.” (ОПОС) в края на 2011г. отправи покана за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за проекти за населени места, определени като агломерации между 2000 и 10000 е.ж.
Тъй като по настоящата процедура ще бъдат финансирани проекти, чиято подготовка е напреднала и предстои да започнат или са започнали строителни дейности, предоставянето на безвъзмездна финансова помощ е обвързано с наличието на определена проектна готовност. В документа „Изисквания към подготовката на инвестиционни проекти за агломерации между 2000 и 10000 е.ж. по приоритетна ос 1 на ОПОС” са представени подробни изисквания по отношение на проектите. Документът посочва препоръчителни фази за проектиране на канализационни системи и специфични изисквания към съдържанието на проектната документация (прединвестиционни проучвания - ПИП, идейни проекти, работни проекти и др.) и предоставя подробни указания за определяне на броя е.ж. и водоснабдителна и отводнителна норма на дадена агломерация, както и допустим процент на ползваемост на канализационната мрежа, при който е целесъобразно изграждането на селищна ПСОВ и подходяща етапност на изграждане.
Генерален план
За изготвянето на един качествен инвестиционен проект е необходим пълен поглед върху ситуацията и перспективите за развитие на дадено населено място или агломерация. Това се постига с изработването на Генерален план. В него са обхванати всички аспекти, които биха оказали влияние върху вземането на конструктивни решения по отношение на вариантите в предлаганите проекти било то за линейната инфраструктура или за пречистването на отпадъчните води, относно броя пречиствателни станции, необходими за обхващане на отпадъчните води от дадена агломерация или възможността за съвместно им третиране с водите от съседни агломерации.
Изисквания към прединвестиционните проучвания
Общите изисквания започват с изясняване на инвестиционното намерение и обосновка на социалната целесъобразност и ефективност на инвестиционната инициатива, в т. ч. подобряване на благоустройствените, хигиенните и екологичните условия, откриване на работни места и осигуряване на обществени услуги. Включени са демографски данни за населеното място към момента на проектиране и прогнозни данни към края на проектния експлоатационен период (30г.) – тези данни трябва да се вземат от Националния статистически институт (НСИ); данни за промишлените, комунално-битовите и селскостопанските предприятия на територията на населеното място към момента на проектиране и прогнозни данни към края на проектния експлоатационен период – вид, разположение, продукция, производствен капацитет, брой на работниците, водопотребление, вид на канализационната система, количество и качество на отпадъчните води включвани в селищната канализация, и тяхната денонощна и часова неравномерност, наличие на локални пречиствателни съоръжения и състоянието им; данни за съществуващата водоснабдителна система – степен на изграденост, пространствена конфигурация (включително и на електронен носител) техническо състояние, физически загуби на вода, водоснабдителна норма (l/P.d) към момента на проектиране и към края на проектния експлоатационен период на канализационната система.
Необходими са и данни за съществуващата канализационна мрежа – вид на канализационната мрежа, вид на канализационната система, степен на изграденост, пространствена конфигурация (включително и на електронен носител), материал на тръбите, съоръжения по мрежата, техническо състояние и хидравличен капацитет на мрежата и съоръженията, отводнителна норма (l/P.d) към момента на проектиране и към края на проектния експлоатационен период; климатични и метеорологични данни за района на населеното място – дъждове, средногодишна, среднолятна и среднозимна температура на въздуха, продължителност на периода с температури на въздуха под -10оС, дълбочина на замръзване на почвата, посока и средна скорост на преобладаващите ветрове (роза на ветровете); данни за водоприемника (на пречистени отпадъчни води и на дъждовни води) – характерни водни количества и стоежи с определена обезпеченост, наличие, вид, проектна категория на водите; проучвания за потенциала на териториите с особена и превантивна устройствена защита (ако има такива) във връзка с режимите за опазване на териториите за природозащита и на обектите на културно-историческото наследство; инженерни проучвания, в т. ч. геодезически, геоложки, хидрогеоложки, хидроложки и др., като съдържанието им се определя в зависимост от местоположението, вида, характера и спецификата на обекта.
Изисква се и подготовка на картов материал/чертежи показващи границите на агломерацията и местоположението й спрямо близки защитени зони, (предложеното) място на ПСОВ, съществуващата канализационна мрежа, предложените нови/рехабилитирани канализационни колектори в проектното предложение, схема (генерален план) на съществуващата ПСОВ или “стандартна” схема (ген. план) на предвидената за изграждане ПСОВ, обща устройствена схема на водоснабдителната и канализационната мрежа, в случай че тези мрежи се изграждат. Следват специфични изисквания относно канализационните мрежи и ПСОВ.
Изисквания към идейните проекти
Идейният проект се изработва в съответствие с прединвестиционните (предварителни) проучвания и договора за проектиране. Той се разработва в минимум два варианта на проектните решения (при вече избрана площадка за ПСОВ в Предварителните проучвания). След технико-икономически анализ и обосновка на вариантните решения, в идейния проект трябва да се препоръча оптималния вариант за разработване в следващата фаза на проектиране. Идейният проект за ПСОВ включва технологична част за обектите, при които технологията е определяща при тяхната експлоатация, в случая пречиствателни станции за отпадъчни води. Тя съдържа обяснителна записка и технологични задания по подобекти към другите части на проекта, и чертежи. Другите части на идейния проект включват: обяснителна записка, поясняваща предлаганите проектни решения и съответствието им с изискванията на чл.169 ЗУТ за безопасна, сигурна, здравословна и достъпна за всички среда; изчисления, обосноваващи проектните решения, които се включват по преценка на проектанта, или когато се изискват със заданието за проектиране (договора за проектиране) и чертежи, които изясняват предлаганите проектни решения в препоръчителни мащаби.
Идейният проект за канализационната мрежа и съоръженията към нея включва обяснителна записка, поясняваща предлаганите проектни решения и съответствието им с изискванията на чл.169 ЗУТ за безопасна, сигурна, здравословна и достъпна за всички среда. В технологичните решения трябва да бъдат разгледани варианти, като е препоръчително да бъдат разгледани варианти с разделна и смесена канализационни системи. Необходими са хидравлични изчисления на цялата канализационна мрежа (съществуваща, реконструирана и нова); спецификация на тръбите по материал, размери (диаметри) и дълбочина на полагане. Представят се количествено-стойностни сметки по окрупнени показатели и обобщени стойностни сметки, по варианти, с отразена етапност на строителството. Следва заключение с предложение за дейности за изпълнение в периода до 2014г.
Изисквания към работните проекти за ВиК мрежите
Работният проект се изработва въз основа на съгласувания и одобрен проект в идейна фаза. Той подлежи на одобряване и е основание за издаване на разрешение за строеж и за възлагане и изпълнение на строителството. Работни проекти се разработват за водоснабдителната и канализационната мрежа или техни участъци, предвидени за етапно изграждане. Част Водоснабдяване и Канализация се изработва в самостоятелни раздели за водоснабдителните и канализационните мрежи. С работния проект се изясняват конкретните проектни решения в степен, осигуряваща възможност за изпълнение на всички видове строително-монтажни работи (СМР) и за доставка и монтаж на технологичното оборудване, и обзавеждането на обекта. Освен това се осигурява възможност за ползването му като документация за договаряне изпълнението на строителството, включително чрез процедура за възлагане на обществена поръчка за строителство и/или за доставка на оборудване при условията и по реда на ЗОП. Осигурява се и съответствието на проектните решения с изискванията към строежите по чл.169 ЗУТ.
Проектните части на работния проект за ВиК мрежите включват обяснителна записка, поясняваща предлаганите проектни решения, към която се прилагат издадените във връзка с проектирането документи и изходни данни. Обяснителните записки на разделите на част водоснабдяване и канализация на работния проект съдържат: изходни данни и общите изисквания на Заданието за проектиране; данни за водоснабдяването и отвеждането на отпадъчните води; геоложката и хидроложката характеристика на района (ако са необходими), включително специфичните изисквания във връзка с особеностите на обекта; данни за водопроводните и отводнителните норми; начина за оразмеряване на ВиК мрежите и крайните резултати от изчисленията; избора на канализационна система и техническа характеристика на тръбите и елементите; начина за отвеждане на отпадъчните води (в съществуваща канализация, в пречиствателно съоръжение и др.); необходимостта и начина за изпълнение на дренажи, водопонижаващи системи, предпазване от повърхностни води и др.
Изчисленията към част водоснабдяване и канализация на работния проект включват: хидравлични изчисления, вкл. за хидравличен удар (при водоснабдителни помпени станции), и оразмерителни таблици за водоснабдителните и канализационните мрежи и съоръжения и/или за водопроводните и канализационните мрежи; разчетни таблици и графики; изчисления на конструкциите на строителните съоръжения към водопроводните и/или канализационните мрежи, когато такива не се прилагат към част конструктивна на работния проект; спецификации на всички съоръжения, свързани с проектните решения на мрежите, с данни за техните технически параметри и спецификация на необходимите основни материали и изделия. Правят се количествени сметки по подобекти (профили) за водоснабдителните и канализационните мрежи и съоръжения по тях (вкл. оборудване). Когато се изисква със заданието за проектиране (договора за проектиране), към част водоснабдяване и канализация на работния проект се прилага и количествено-стойностна сметка на строително-монтажните работи.
Подготвя се ситуационен план в подходящ мащаб с характерни данни от вертикалната планировка, на който са нанесени трасетата на съществуващите и проектираните водопроводни и канализационни мрежи с означени дължини, наклони, коти на тръбите, местоположение на ревизионни и други шахти, водни количества, напори и съоръжения. Включени са надлъжни профили в М 1:1000 за дължините и в М 1:100 за височините на външните водопроводни и канализационни клонове с означени оразмерителни данни, местата на арматурните или канализационните шахти, на всички отклонения с номер на клона и диаметър на тръбите, местата на пресичанията с други подземни комуникации, нивото на съществуващия терен и категорията на земните работи. Необходими са напречни профили на улиците в характерни точки, с нанесена подземна инфраструктура и хоризонтални и вертикални разрези на съоръженията с нанесени тръбни мрежи и коти на съществуващия терен.
Изготвя се монтажен план за водопроводни мрежи с нанесени номера на основните кръстовища, монтажни схеми на възлите с означения на връзките и арматурите по вид и брой, номера на клоновете с дължини, вид, разположение, диаметър на тръбите, спецификации, условно работно налягане и др. Детайли на съоръжения и детайли на нестандартните елементи. В чертежите за водопроводни и/или канализационни мрежи се включват данни за оразмерителните водни количества и скорости, наклони, напори, коти на изкоп, легло тръба, съществуващ и проектен терен, разстояния между чупки, подробни точки от терена, съоръжения и арматури, хоризонтални и вертикални разстояния до пресечните точки с други подземни проводи и съоръжения, дължините на участъците и вида на тръбите и арматурите. 26/02/2012 |