Неаполис Смарт Еко СитиВъзможностите за инвестиции са много, но само някои от тях чертаят бъдещето. В стратегията за развитие на ЕС до 2020г. се подчертава, че Европа трябва да изиграе съществена роля в глобален план за създаването на по-умна и по-зелена планета в бъдеще. Същата е целта и на i-Cyprus Strategy 2020, която планира превръщането на Кипър в уникален за Европа Смарт Еко Остров. Част от стратегията е изпълнението на проекта за Неаполис Смарт Еко Сити (Neapolis Smart EcoCity). Създателите му твърдят, че той е първи на континента от този род и го наричат още Новият Град (New City). В рамките на Стратегията „Интелигентна Европа” Неаполис Смарт Еко Сити стартира като проект за създаване на автентична устойчива общност. Новият град представя стратегически план за постигане на интелигентна и зелена планета чрез най-добрите постижения в технологиите за интелигентни гардове (Information and Communication Technologies, ICT). Използва се всеобхватен подход с три водещи детерминанти – интелигентност, интеграция и иновации.
В Градините на Афродита расте модел за бъдещите устойчиви градове
На 16 октомври 2010г. компания Leptos Group, водещ инвеститор в строежи на недвижими имоти, обяви че стартира проекта Neapolis Smart EcoCity. В него ще се вложат повече от 2.5млрд. евро, като се очаква да възвърне инвестираните в него средства за 13-годишен период. Проектът е за интегрирано развитие на всички необходими функции на един съвременен град по високо технологичен начин, който не само ще улесни живота на жителите, а и ще намали отрицателното въздействие от него върху околната среда. Новият град ще се простира върху 1.1млн.м2 в района на Пафос. Неаполис Смарт Еко Сити е първият проект от свия род в средиземноморския регион и един от най-големите в Европа.
Първата фаза на проекта се състои от иновативни смарт еко сити инфраструктура, болница и жилищни сгради. Продажби на недвижими имоти ще започнат в края на първата фаза, която вече е в ход от тази година. В нея вече са инвестирани 171млн. евро. Проектът ще създаде 8000 нови работни места до края на 2018 година, като по този начин ще допринесе за местната икономика. В други разработени проекти Leptos Group постигна рекордни продажби от купувачи на имоти и инвеститори от скандинавските страни, Великобритания, Русия и Близкия изток.
„Макроикономическата стабилност и устойчивите икономически показатели са само част от атракциите, които предоставя Кипър. Островът също така има добро географско позициониране като кръстопът между Близкия Изток и Европа” – така г-н Лептос, основател и председател на компанията, коментира стратегическото позициониране на новия проект.
Основна концепция на проекта
Визията на създателите на проекта е да се разработи най-иновативният смарт еко град в средиземноморския регион, който ще постави новите стандарти за качество в здравеопазването, образованието, научните изследвания, транспорта, бизнеса, развлеченията и културата при най-съвременния дигитализиран и екологичен начин на живот. Акцентът на новия проект е създаването на устойчиво и технологично напреднало градско развитие и управление. Неаполис Смарт Еко Сити се основава на концепцията, че всички аспекти от живота на съвременния човек - здравеопазване, образование, научни изследвания, жилищна среда, търговски и бизнес услуги, култура и т.н., са неразривно свързани с околната среда. Иновативният еко-дизайн, интелигентното градско планиране, опазването на водите, рециклирането на отпадъците, технологиите за енергийна ефективност и за производство на енергийни ресурси от възобновяеми източници - всички тези подходи в изграждането на Неаполис, ще гарантират максимално приближаване към живот с нулеви емисии на въглероден диоксид.
Уникално за Европа инфраструктурно управление
Цялата идея за новия Неаполис се основава на развитието на здравословно интелигентен начин на живот, а жилищната среда е проектирана да предложи върховно изживяване от това. В проекта е обявено, че Неаполис е единственият град в Европа засега с централно управление на инфраструктурата. Новата градска структура ще използва интелигентна платформа, за да интегрира използването на новите екологосъобразни технологии, най-добрите цифрови приложения и решения за устойчива градска инфраструктура. Някои от уникалните характеристики на Неаполис включват: интелигентна мрежа на комунални услуги, използващи интегрирани интелигентни мрежи за енергия, вода и отпадъци с интелигентни измервателни уреди във всеки дом и бизнес сграда; безжичен интернет на разположение във всички публични места и домове, и устойчив и екологичен начин на живот, като 25% от консумираната енергия ще бъдат генерирани от възобновяеми източници като слънчева и геотермална енергия.
Интелигентното управление и поддържане на устойчива градска среда става чрез създадени за целта операционни системи, които предоставят обща платформа за боравене с бази данни от интелигентни сгради, градски пространства и инфраструктура. Използва се обширен набор от мрежи, сензори и компютърни технологии. Системите за управление събират данни за всичко случващо се в градската среда и запазват информацията за определено време. Това помага не само за реагиране в реално време на дадени ситуации и условия, но и за натрупване на история, която може да се използва за оптимизиране на всички функции в града. Тези нови приложения и функции от системите за управление на интелигентните градове допринасят за контрол на трафика, ефективна сградна автоматизация, спестяване на енергия, а от там и до значително по-качествена среда на живот.
Управлението на Неаполис с „Intelligence Platform” поставя Кипър на световната карта на смарт градовете, потвърждавайки общата тенденция към нарастване на интереса към интелигентните технологии и интегрирането им в градската среда. Според доклад на компания ABI research, която проучва пазара на интелигентните технологии, става ясно, че той ще нарасте от 8млрд. долара за 2010г. до 39млрд. долара до 2016г., натрупвайки оборот от 116млрд. долара за този период. Интелигентните технологии се използват като ключ за създаване на по-благоприятна за хората и природата съвременна среда за живот. В дългосрочен план приемането на подобен начин на управление ще е от първостепенно значение за поставянето на основите и за устойчивото развитие на всеки умен град по света и Неаполис ще докаже това.
Какви са очакванията от проекта?
Неаполис има за цел да се осъществи като първи град в рамките на ЕС с общество и инфраструктура, изцяло базирани на интелект и познания, благодарение на образование, научни изследвания и иновации. След завършването на последната фаза на проекта той трябва да има интелигентни домове, еко-хoтели, бизнес и търговски паркове, културни и развлекателни съоръжения, спортни комплекси, включително първокласни голф игрища, университет и изследователски център, болница, онкологичен, рехабилитационен и уелнес центрове – всички на световно ниво. Очаква се да има обширни зелени площи, които да разнообразяват градската среда с много растителни видове и ендемична фауна. Улиците ще са богато озеленени, съчетавайки духа на местните традиции и новите стандарти за екологично строителство.
Новият град ще предлага стилен и вълнуващ избор на тематични квартали с жилищни имоти, като се започне от по-достъпни жилища и се стигне до максимален лукс. Централният търговски обект, Lifestyle Neapolis Mall, ще бъде свързан с културен парк на Афродита. Той ще играе ролята на акцент на входа на града. Всичко това ще е богато допълнено от атракциони, театри, музеи и ресторанти. Офис паркът ще предлага възможност за настаняване на местни и мултинационални компании. При поискване ще има опция за заявяване на индивидуален дизайн. Това ще е един от най-привлекателните офис комплекси в Европа, построен според съвременните международни стандарти за устойчиво и екологично строителство. Градският център ще помества и модерният хотел, който ще е нещо като символ на града. Той ще отговаря на изискванията и на най-взискателните клиенти, осигурявайки им лукс, удобства, спа съоръжения и конферентни зали, оборудвани с най-новите съоръжения за телеконферентна връзка.
За целия остров Кипър в рамките на стратегията i-Cyprus Startegy 2020 е планирано изграждане на крайбрежни курорти, жилищни квартали и няколко голф игрища, всяко от които с богато озеленени околности с хиляди дървета. До края на 2016 година трябва да приключи и преустройството на пристанището на град Ларнака, в което са вложени инвестиции от 1млрд. евро. На новото пристанище ще могат да акостират 1000 яхти и круизни лайнери. Най-голямото пристанище на Кипър – това в град Лимасол, също ще бъде разширено и модернизирано. Работата по него вече е започнала и ще приключи до есента на 2012 година. В него са вложени 300млн. евро.
С този проект Неаполис и Кипър се очертават като подходящо място за живот, бизнес, пътуване и почивка през цялата година и то по един вълнуващ, високотехнологичен и щадящ природата начин. Така поне твърдят създателите на Neapolis Smart EcoCity и на i-Cyprus, а ние очакваме резултатите, които времето ще покаже. Дори и не всичко накрая да изглежда по първоначално планирания начин, защото промени в хода на реализирането на всеки проект са възможни, главните рамки ще се запазят в постигане на интелигентно управлявана инфраструктура, обширни зелени площи, ползване на голям процент енергия от възобновяеми източници, рециклиране на ресурсите и опазване на околната среда – неща към които всеки смарт еко град се стреми. 26/02/2012 |