ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VI, брой 2, 2012

В рециклирането на отпадъци имаме реализирани 10 проекта

Разговор с Гюро Кралев, Управител на Пауерскрийн-България

В рециклирането на отпадъци имаме реализирани 10 проекта

Г-н Кралев, Пауерскрийн-България е фирма с водеща позиция в сферата на минно-кариерното оборудване и услуги. Бихте ли споделили какви са основните Ви цели и приоритети?
Основната цел на всяка фирма от всеки един бранш е една. И това е печалбата. Или поне така пише в учебниците по икономика. Разликите идват от целите, които отделните фирми си поставят, от начините, по които се постигат целите, от дейностите, с които се занимават различните фирми и не на последно място – от хората, които са въвлечени в процеса по постигане на целите. Целите на нашата фирма, още от самото й създаване бяха формулирани така, че да бъдат постигнати резултати в по-дългосрочна перспектива. При създаването на фирма Пауерскрийн-България, преди 14 години, една от основните цели беше установяване на световно известната марка Powerscreen на българския пазар. Друга основна цел беше предлагане на най-високи стандарти по отношение на техническите и технологичните решения в областта на преработката на инертни материали. От особена важност беше това, за да се осигури качествена и своевременна техническа поддръжка и сервиз на предлаганите от нас машини. С други думи по-общата цел беше да се извоюва доверието на клиентите и това доверие да се задържи в дългосрочен план. Иначе казано – никога не сме се стремили да направим няколко бързи сделки в името на печалбата, а да наложим на българския пазар една от водещите световни марки. Считам, че тук постигнахме изключителен успех и заслужено се превърнахме в едноличен пазарен лидер, с пазарен дял над 50% в доставката на трошачно-пресевни машини и инсталации.

Нашият бранш е особен с това, че изисква строго специфични познания и умения. Изисква и голяма отговорност и внимание в детайлите при избора на конкретна технология или оборудване. При нас не може да има компромиси в технологично отношение, а евентуалните грешки в технологията или в избора на конкретна машина биха стрували много скъпо на клиента и още по-скъпо на нас самите.

Друг много важен приоритет при нас е сервизът и техническата поддръжка, както и доставката на резервни части. При работата с трошачно-пресевни инсталации сроковете за сервиз и доставка на резервни части са изключително важна тема. Само един малък дефект на машина може да означава за клиента спиране на целия производствен процес, в който са ангажирани още багери, товарачи, камиони и др. И ако например един багер или камион се повреди, той много лесно и бързо може да бъде заменен с друг още в същия момент или същия ден. Но една трошачна или пресевна инсталация, поради ред причини, не може да бъде подменена с друга при евентуална авария. И трябва да се действа светкавично. Затова се гордея, че имаме най-добрия мобилен сервиз на трошачно-пресевно оборудване в България и най-големия склад с резервни части и консумативи за трошачно-пресевни машини, с над 2000 позиции постоянно налични части, с възможност за доставка в рамките на един ден, а често и в рамките на същия ден на заявката им.

Разкажете повече за минно-кариерната техника, която предлагате.
Техниката, която предлагаме, е основно Powerscreen, бранд на TEREX. Това е един от световните лидери в предлагането на мобилни трошачни, пресевни и миещи инсталации и е фирмата с най-широка производствена гама мобилно оборудване за кариери, баластриери и мини – общо над 60 модела в категориите Сухо пресяване, Пресяване с миене, Трошене и Рециклиране на строителни отпадъци.

Основно приложение машините намират в над 250-те работещи в България кариери и баластриери, така също и в почти всички мини, пристанища и площадки за рециклиране на строителни отпадъци.

Радваме се, че Powerscreen установяват много от стандартите в нашия бранш. Ето например, към настоящия момент, всички пресевни инсталации имат опцията Dual-power или Двойно захранване – на дизел и на ток. Когато в една кариера има възможност машината да работи на ток от мрежата, тогава е много по-изгодно за клиента да работи на ток. По простата причина, че производствените разходи намаляват значително, предвид относително ниската цена на електроенергията и все по-растящите цени на горивата. Често повишаването на цените на дизела не могат да бъдат предвидени и планирани, дори понякога в краткосрочен план до 6 месеца се е случвало да се повишат с 25%. Това налага все повече използването на електричество при запазване на мобилността. Другата тенденция, която се наблюдава, това е изграждането на стационарни трошачно-пресевни инсталации – област, в която ние също се наложихме успешно. Изградихме, може би една от най-големите стационарни трошачно-пресевни инсталации за последните 20 години – инвестиция за над 5 милиона лева.

Какви са последните Ви проекти в областта на обработка и рециклиране на отпадъци?
В областта на рециклирането на отпадъци в България нещата все още буксуват, най-вече поради нормативни обструкции. Все пак нещо, макар и бавно, започва да се случва. В рециклирането на строителни отпадъци (предимно стоманобетон) дори вече имаме реализирани почти 10 проекта. При твърдите битови отпадъци нещата са по-различни, но и там имаме реализирани два по-големи проекта и в момента работим по няколко. Също работим и по проекти с рециклиране на отпадни води от промишления добив на кариерни и минни материали. В тази област на нашата дейност разчитаме също на водещи световни производители.

Какви са очакванията Ви за развитието на инфраструктурния сектор?
Инфраструктурният сектор в България, поне на книга, изглежда е един от най-развиващите се сектори в строителството днес. Факт е, че се работи усилено по магистрали, по жп инфраструктура, по водна инфраструктура и прочие. Друг е въпросът защо и как оживлението в сектора не доведе до подобряване на резултатите на производителите на инертни материали. Един пример - в момента голяма част от инертните материали, доставяни на най-големите строителни площадки в страната, са с доста неясен произход, макар и по документи всичко да е придружено от сертификати. Така се получи, поради основния критерий за избор на изпълнител, а именно – „Най-ниска предложена цена”. Всички специалисти, а вече и българската администрация осъзнаха, че това е дълбоко погрешно и в следващите големи търгове, критериите ще са по-различни. Дано това косвено да помогне на всички законно работещи добивни и преработващи компании да имат една много по-успешна 2012 година. Искрено им го желая.