ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VI, брой 7, 2012

Пешеходни мостове

Пешеходни мостове

В съвременната урбанизирана среда, често пешеходците се оказват непосилен допълнителен товар към градския трафик. На натоварените кръстовища преминаването на пешеходци забавя придвижването на автомобилите, а понякога дори създава рискове за безопасността. Едно адекватно решение на този и на други подобни проблеми е изграждането на мостове за пешеходци.

Мостовете за пешеходци, както и всички други видове мостове, трябва да са достатъчно дълги, за да позволяват преодоляване на съответното препятствие и същевременно достатъчно високи, за да не пречат на минаването под моста. Пътят за достъп до един пешеходен мост, обаче, често е твърде различен от това, с което са свикнали проектантите на магистрални мостове: не е необходима прецизна хоризонтална планировка (всъщност за предпочитане е достъпът да бъде под прав ъгъл спрямо частта от моста между двете подпори). Ето защо конструктивната последователност не е непременно изискване при изграждането на пешеходни мостове. Често основното продължение на моста е изградено на подпори.

При пешеходните мостове често се изисква удобен достъп за инвалидни колички и велосипедисти. Трябва да се осигурят платформи за достъп, ограничени до максималния наклон. Съответната дължина на рампите, където достъпът е от нивото на пътя или железопътната линия, над които се простира мостът, обикновено е много по-голяма от дължината на самия мост. Начинът на конструиране на рампите може да се окаже от решаващо значение при окончателното изграждане на моста.

Обикновено широчината на пешеходния мост не е голяма, но достатъчна, за да позволи свободно преминаване на пешеходците в двете посоки. Понякога се налага мостът да има обособени зони за велосипедисти и пешеходци, което налага увеличаване на широчината му. Парапетите са от жизнено важно значение за безопасността както на пешеходците, така и на потока от превозни средства. За пешеходните мостове над железопътни линии са необходими по-широки парапети и солидни панели, разположени директно над релсите.

Поради малките си мащаби и липсата на изисквания за висока товароносимост, пешеходните мостове предлагат повече свобода за иновативни инженерни решения в сравнение с останалите типове мостове. Мостовете за пешеходци над оживени магистрали или други препятствия трябва да осигуряват безопасно преминаване за всички типове потребители. Практичността и естетичността са важни съображения при пешеходните мостове, още повече, че размерите и формата им не са толкова зависими от икономически ограничения, тъй като като правило изграждането им е значително по-евтино от това на останалите типове мостове.

При проектирането на пешеходни мостове, обаче, поради факта, че те в голяма част от случаите не са масивни, задължително трябва да се вземе предвид влиянието на фактори като вятър, вибрации и евентуален сблъсък на товари. Обикновено се предпочитат дълги и сравнително тънки конструкции, тъй като те минимизират броя на подпорите, които са уязвими от такива влияния. Би трябвало да се отчитат нуждите на потребители в инвалидни колички и велосипедисти; освен това начинът на изграждане на парапетите е повлиян значително от изискванията за безопасност, функционалност и външен вид на съоръжението.

Разположение и габаритна височина
Пешеходните мостове и рампите за достъп трябва да бъдат разположени на желаното равнище, така че да се избегнат отклонения и заобикаляне от пешеходците. За намаляване на дължината на моста обикновено се предпочитат конструкции в квадратна форма: те също така дават възможност да се ограничат опорите, разположени в непосредствена близост до пътния трафик. Така се подобрява видимостта за шофьорите, минаващи под моста, и се редуцират рисковете за неблагоприятно влияние на колоните.

Външен вид
В сравнение с останалите типове мостове, пешеходните предлагат възможности за гъвкави решения по отношение на формата и разположението. Тъй като по тях се преминава бавно, от значение са детайлите и повърхностният изглед. Понякога тези мостове подобряват визуалния изглед на локации с магистрали или други подобни места, тъй като влизат в контраст с прилежащите съоръжения и околности с ниска височина. Декоративните елементи също са желан елемент от пешеходните мостове, който повишава комфорта на преминаване както по така и под тях. Поради малкото натоварване, в сравнение с останалите мостови конструкции, вида и формата на моста могат изцяло да бъдат съобразени с изискванията за естетическо сливане с околната среда или акцент на съоръжението на общия фон.

Широчина и наклон
Широчината на пешеходните мостовете зависи в най-голяма степен от честотата на използване и от типовете потребители: абсолютният минимум е 1.2m, но желателният е 2m, тъй като той позволява свободно преминаване на пешеходците в двете посоки. Ако мостът се използва едновременно от велосипедисти и пешеходци, те трябва да бъдат разделени при широчина от 3.5m и ясна разграничителна линия, която да не позволява на пешеходците да навлизат в лентата на бързо движещите се велосипедисти, създавайки по този начин рискове за безопасността.

За осигуряване на достъп на всички типове потребители обикновено се изграждат рампи. За предпочитане е наклонът на рампите да бъде 1 към 20, но от пространствени съображения могат да се наложат и рампи с по-голям наклон, като не бива да се надвишава ограничението от 1 към 12, тъй като по-големите наклони са особено трудни за преодоляване от трудноподвижни пешеходци. На всеки 3.5m увеличаване на височината трябва да се предвидят хоризонтални площадки с дължина от 2m. Редно е да се осигури също алтернативен достъп чрез стълби. Височината на стъпалата обикновено е от 125mm дo 150mm максимум, с не повече от 20 стъпала между площадките, които трябва да бъдат с широчина поне 2m, или 12 стъпала, ако няма промяна в ориентацията на по- долу разположената площадка.

Парапети
Парапетите трябва да бъдат с височина поне 1150mm, с промеждутъци и отвори не по-широки от 100mm, а на мостовете за велосипедисти височината им трябва да бъде минимум 1400mm. Парапетите трябва да отговарят и на определени якостни изисквания – за да изпълняват добре предназначението си те трябва да имат носимоспособност на хоризонтални натоварвания минимум 1.4kN/m в горната си част. Когато пешеходните мостове са разположени над железопътни линии от парапетите се изисква по-голяма солидност и завишена височина – минимум 1500mm. Друго надеждно решение за безопасността, използвано често в практиката, е пълното затваряне, което допълнително предотвратява изпускането на предмети от моста в трафикопотока отдолу.

Форми и материали
Както споменахме, функционалните характеристики на пешеходните мостове не налагат почти никакви ограничения в прилаганите конструктивни материали и форми. За изграждане на пешеходен мост може да се използват всички традиционни градивни материали – дървесина, конструкционна стомана и различните разновидности стоманобетон.

Стоманата като материал предлага малки сечения на елементите, често правейки конструкцията икономически изгодна и давайки възможност за създаване на атрактивни конструктивни и декоративни форми. В същото време се удовлетворяват всички изисквания за структурна стабилност и носимоспособност. Мостовите конструкции могат да бъдат фермови, гредови, от кухи стоманени профили или композитни греди. Стоманените мостове често се проектират като висящи, за да постигне изящен вид и визуален фокус върху конструкцията.

Съвременните дървени пешеходни мостове най-често се изпълняват от елементи с лепени съставни сечения, за да се обезпечи поемане на натоварването и премостване на необходимото разстояние.

За стоманобетонните мостове се предвижда или изграждане „на място”, или сглобяемо строителство на предварително подготвени стоманобетонни елементи. Като арматура може да се използват обикновените арматурни пръти или предварително напрегнати въжета. По-масовата практика е стоманобетонни мостове да се изливат „на място”, като могат да се приложат специални форми за подобряване на естетическото въздействие на външния вид на съоръжението. Долната повърхност и рампите трябва да бъдат извити така, че да създават плавни геометрични очертания и в този аспект изграждането „на място” има определени предимства пред използването на предварително изляти бетонни елементи, тъй като при конструктивно непрекъснатите платформи не се появяват строителни фуги.

Извитите мостове имат елегантен изглед и при тях в експлоатационно състояние бетонът работи на натиск. Някои производители предлагат предварително изляти платформени елементи, както и предварително напрегнати носещи греди. Те най-често имат формата на паралелепипед, или са със сечение Т или двойно Т, като се се разполагат линейно или в правоъгълник. Употребата на напрягащи въжета, напрегнати след отливане на елемента, уплътнени с циментов разтвор намалява напоследък поради съображения относно дълготрайността на експлоатационния период, но те все още се прилагат. В резултат от неотдавнашните разработки в областта на алтернативните нестоманени армировки в световен план все по-често се изграждат и мостови конструкции с армировка от въглеродни влакна.

По отношение на метода на изграждане, местоположението на конструкцията и евентуалното прекъсване на трафика често са определящи фактори. Опорите трябва да се изградят колкото се може по-далече от пътното платно, и много често предварително излятите платформени елементи, които могат да се вдигат във въздуха по време на кратко затваряне на трафика, са предпочитаният метод на строителство.

При проектиране на пешеходни мостове, независимо от вида на носещата конструкция, особено внимание трябва да се обърне на детайлите. Дълготрайността на конструкцията при проектирането на пешеходни мостове е задача от първостепенна важност. Абсолютно необходима е хидроизолацията на платформата и евентуално система за повърхностно отводняване.

Осветление и визия
Осветление практически не е необходимо да се проектира, освен в градските райони или там, където системата за осветление вече е изградена. Обикновено съществуващото осветление по пътищата е достатъчно, с изключение на покритите мостове. Ако се налага поставяне на осветителна инсталация, то тя трябва да бъде внимателно инкорпорирана в конструкцията, като се използват, по възможност, вдлъбнати ниши.

Осветлението по-скоро може да се разглежда като мощен инструмент за естетическо въздействие, позволяващ моста да приема специфичен и различен облик, внасяйки по този начин енергия и заряд в цялостната градска или извънградска картина.

Освен основното впечатление от формата и конструкцията на моста, външният вид може да бъде повлиян и от неконструктивни декоративни елементи като парапети и перила. Ако се търсят специални ефекти, може да се вземат предвид различни модели за тези декоративни елементи. Неконструктивните допълнения към подпорите също могат да допринесат за естетичния външен вид– например краят на един кабелен стълб може да бъде удължен и заострен или да му бъде придадена друга подходяща форма.

Местни забележителности
Все повече се налага изискването пешеходните мостове на ключови места да се възприемат като ‘местна забележителност’. Специално внимание се отделя на външния вид на конструкцията и това може да доведе до необичайни и причудливи конструктивни решения.

Допустимо е такива решения да бъдат не напълно ефективни (главно по отношение на сложността на изработката), но ако проектът е наистина добре изпълнен, естетическата стойност оправдава вложените допълнителни средства и време. При мостовете, които не се изграждат над магистрали или железопътни линии, има повече пространство за творчески решения, тъй като изискванията за парапетите не са толкова строги. Парапетите често са най-биещият на очи елемент от един пешеходен мост и разчупената употреба на по-атрактивни форми, стълбове и перила може да създаде приятно впечатление за окото. Влагането в конструкцията на извити под формата на свод елементи е твърде популярна тенденция понастоящем, както и кабелните стълбове.

Тъй като изграждането на "местни забележителности" обикновено се възприема за новаторски процес, тук не е съвсем уместно да се дават проектни насоки, но все пак трябва да се вземат предвид общите изисквания и принципи на проектиране, описани в настоящата статия, които си остават широко приложими.