Стремим се към пестеливо използване на водата чрез водни кръговратиРазговор с г-н Стефан Ангелов, Управител на Еко Макс БиоГ-н Ангелов, представете фирма Еко Макс Био.
През 1990 г. фирмата започва дейност като малка еднолична фирма. С развитие на бизнеса фирмата претърпява своето развитие и в днешния си вид Еко Макс Био е една от водещите фирми от групата ЕКОМАКС. Работим в четири основни направления: Изграждане на модулни пречиствателни станции за питейна и отпадъчна вода; Нано-филтрация на флуиди; Създаване на водни кръговрати; Доставка на реагенти и биоензимни препарати за пречиствателни станции.
Дейността на фирма Еко Макс Био се извършва с подкрепата на фирмите, които представляваме на българския пазар: ITN-NANOVATION – ГЕРМАНИЯ; Sukahan (Weifang) Bio -Technology Co., Ltd - един от най-големите производители Envasados del Pirineo; BIOAKTIV - Германия.
Разкажете повече за предлаганата от Вас технология за пречистване на питейни и отпадъчни води.
Основният акцент в работата ни е пречиствателни станции и нанофилтриращи системи за питейна и отпадъчна вода. От работата с колегите от ITN-NANOVATION се научихме да говорим за създаване на водни кръговрати, а не за пречиствателни станции. Затова и нашите усилия са насочени към пестеливо използване на водата, чрез създаване на водни кръговрати, системи за обработка на солена вода, използването на обезсолената, пречистена вода за технически цели, напояване в селското стопанство и при определени условия и за питейни нужди. Еко Макс Био предлага техника и технологии за реализиране на водни кръговрати и управление на водните ресурси. Технологията се казва CFM-SYSTEMS - керамична плоска мембранна система. Използва се за изграждане на филтриращи системи за питейни и отпадъчни води. CFM-SYSTEMS е най-доброто решение за MBBR пречиствателни станции за отпадъчни води, а от своя страна MBBR пречиствателните станции са най-ефективните пречиствателни съоръжения, конструирани досега. С използването на уникалната плоска керамична нано-мембрана в MBBR - CFM-SYSTEMS ®, е получена перфектна симбиоза между биологични и физични методи на пречистване, със 75% по-малка площ на мембраната и показатели на филтрация - недостижими с конвенционалните полимерни потопяеми мембрани. За разлика от полимерните мембрани, керамичните плоски мембрани имат следните предимства: работят при Ph от 1 до 14, което ги прави подходящи за пречистване на индустриални отпадъчни води; широк температурен диапазон на работа от 1 до 65oC; голяма филтрираща площ; специална самопочистваща се автоматизирана система с обратна промивка за безпроблемна работа на филтъра; филтърът работи с ниско потребление на ток, благодарение на специално разработената вакуумна система за филтрация при ниско налягане; живот на филтъра 20-25 години; ниски експлоатационни разходи - до 67% по-ниски в сръвнение с конвенционалните филтри; ниво на филтрация недостижимо за конвенционалните методи на филтрация; почти никаква поддръжка и техническо обслужване; автоматизирана система, предвидена за високо натоварване и продължителен период на работа.
Какви са очакванията Ви за развитието на фирмата в близък план?
В момента усвояваме производство на пречиствателни съоръжения за питейни и отпадъчни води, предвидени за пазара в Африка. За българския пазар сме разработили компактни системи за създаване на водни кръговрати на малки обекти - еднофамилни къщи от 5 екв. ж. до малки хотели и комплекси до 200 еквивалент жители. Системата осигурява оборотен цикъл на водата, като вкарва пречистената вода обратно в тоалетните казанчета, където е най-голямата консумация на вода, а излишната вода може да се използва за напояване или други цели. Имаме и интересни разработки, свързани с решаване на екологични проблеми във водоемите. Надяваме се българският пазар да се отвори още повече за такива високотехнологични пречиствателни съоръжения и инвеститорите да разберат, че инвестицията в едно високотехнологично пречиствателно съоръжение се възвръща много бързо и след това много дълго време работи безпроблемно и спестява огромни разходи за вода, която ще става все по-скъпа. 03/07/2013 |