ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VII, брой 4, 2013

Всяка една инвестиция, направена в Габрово, ще осмисли следващите

Разговор с г-жа Таня Христова, кмет на община Габрово

Всяка една инвестиция, направена в Габрово, ще осмисли следващите

Уважаема госпожо Христова, представете някои от ключовите текущи инфраструктурни проекти?
Освен факта, че Габрово е разположен географски в центъра на България, през последните години градът ни се превръща в център на мащабен инвестиционен процес. Като кмет, ангажиран с европейското развитие на Габрово, основен приоритет е активната работа за привличане на европейски ресурс за решаване на проблеми в базисната и екологичната инфраструктура, за повишаване качеството на образователната, социалната, културната, туристическата и градската среда. С гордост искам да подчертая, че Габрово продължава да впечатлява с обема, както на привлечения, така и на инвестирания ресурс по европейски проекти.

Само за периода 2009-2013 г. привлечените средства надхвърлят 190 млн. лв., като повече от 60 млн. са вече реално инвестирани.

А иначе, най-типичната картина в момента за Габрово е да срещнете табела, на която е изписано „Обектът е в ремонт“. И това е така, защото тук се разгръща интензивен строително-ремонтен процес почти във всички части на града. С инвестиции за над 150 млн. лв. само до края на 2014 г. Габрово ще отговори на високите европейски стандарти за качествена екологична инфраструктура.

Подобряването на ВиК системата е един от най-мащабните проекти на територията на общината. Почти година се работи интензивно за рехабилитация на над 100km ВиК мрежа и за реконструкция на две пречиствателни станции. За успешната реализация на тази сложна и предизвикателна инвестиция през 2012 г. сключихме 5 инвестиционни договора. Община Габрово добави собствен ресурс от близо 4 млн. лв., за да осигури цялостно преасфалтиране на голяма част от уличната мрежа в обхвата на проекта, надхвърлящ 120 млн. лв.

От началото на годината стартираха строителните работи на стойност над 16 млн. лв. по изграждане на регионална система за управление на отпадъците, която ще обслужва общините Габрово и Трявна. С реализацията й ще въведем двукомпонентно разделно събиране, което е нов подход.

Гордост за нас е, че само за 4 години с близо 13 млн. лв. по ОП „Регионално развитие” въведохме енергийно ефективни мерки в 17 обекта от образователната инфраструктура. Приключват строително-ремонтните работи на последните две детски градини, с което категорично заявяваваме ангажимента си за развитие на активна политика за енергийна ефективност.

До края на годината ще приключат дейности по подобряване на туристическата инфраструктура чрез изпълнението на „Интегриран проект за развитие на културно-историческия туристически продукт и свързаната с него инфраструктура”.

От началото на годината в Габрово се реализира газификацията. Вероятно във времето това е една от причините част от инвестиционния интерес да ни подминава. Газификацията е важна както за бизнеса, така и за битовите потребители. Особено важна е за екологичната среда – ще намали използването на дърва и въглища, които кризата принуди хората да използват. Изграден е газопроводът от Севлиево до Габрово, започна изграждане на градската мрежа.

С инвестиция от над 7 млн. лв. продължаваме да подобряваме градската среда чрез благоустрояване на публични пространства, създаване на зони за отдих, развитие на нови транспортни комуникации и паркоместа. От началото на септември ще започне реконструкция на парк „Маркотея”, в който не са влагани инвестиции повече от 20 години. Той ще бъде изцяло осъвременен и реконструиран. Ще бъде изградено кръгово кръстовище до Консултативна поликлиника. Предстои благоустрояване на квартал Шести участък, който е недвижима културна ценност. Категорично мога да кажа, че Габрово се променя. Без съмнение, наред с инвестициите за подобряване на цялостната инфраструктура, най-важна е тази, за изграждане на обходен път и тунел под вр. Шипка. След повече от 100 години на очакване и битки началото й бе поставено тази година.

На какъв етап е реализацията на проекта, свързан с подобряване на водната инфраструктура?
От средата на миналата година многомилионният проект за водния цикъл на гр. Габрово излезе от етапа на процедури и бързо навлиза в активно строителство. Целите, които сме си поставили за тази година, определят физическия напредък по проекта, възлизащ на 32 млн. лв. В процес на изпълнение са всички пет строителни договора от инвестиционната програма. Тя включва реконструкция на пречиствателна станция за питейни води, три отделни етапа на рехабилитация на 76, 5 км от водоснабдителна мрежа, разширяване на канализационна мрежа - 18, 5 км, рехабилитация на канализационна мрежа - 21,6 км, ремонт на помпени станции, реконструкция на пречиствателна станция за отпадъчни води. Реализацията трябва да приключи до края на 2014 г. До сега са изпълнени 20.5 км водопровод и 7 км канализация. Полагаме усилия за предоставяне на актуална информация за хода на строителството на информационния портал на проекта. С водния цикъл в Габрово освен подобряване на екологичните показатели и на ВиК мрежата, се създават и възможности за последващи инвестиции за качествена градска среда, които до скоро бяха стопирани поради липса на адекватна подземна инфраструктура.

Бихте ли разказали за някои от предстоящите проекти?
Намираме се в изключително отговорен етап от европейското развитие на България и на Габрово, в частност. Това изисква мобилизиране на усилия за ефективно използване на ресурсите от настоящия програмен период, както и готовност за посрещане на предизвикателствата на новия. Нормално е периодът 2013-2015 г. да е сред най-динамичните, поради реализация на започнатите големи стратегически проекти. Важно е в открит дебат да идентифицираме онези ключови приоритети и сфери на инвестиции, които, съобразени с европейската рамка, ще доведат до качествени резултати и устойчиви ефекти за социално-икономически растеж на страната ни и балансирано регионално развитие. Фокусът за развитието на Габрово е в контекста на град, провокиращ възможности за индустриален напредък, с добра транспортна комуникация, с качествен културен и туристически потенциал. Това идентифицира визията на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, в който са заложени най-големите инвестиции в Габрово през следващите 7 години, основно с европейски средства. В рамките на 3 зони за развитие ще се насочва ресурс, който да стимулира икономическа активност, енергийна ефективност, качествена заетост, младежко предприемачество и привличане на млади хора, преодоляване на бедността и развитие на социална среда. Ще продължим да инвестираме в екологична инфраструктура. Планираме мащабна инвестиция за транспортните услуги чрез проект за интегриран и устойчив градски транспорт. В плана присъстват проекти за пространствено и архитектурно развитие на градската среда. Като кмет съм убедена, че това е пътят за устойчиво развитие, който превръща града ни в атрактивен за професионална изява и предпочитано място за живот.

Какви са Вашите очаквания за развитието на града? На какво ще разчитате, за да реализирате поставените цели?
За съжаление продължаваме да живеем в трудни времена, белязани от нелеки ежедневни битки, което понякога ни пречи да погледнем стратегически на възможностите за развитие на града ни, на държавата ни. И това, въпреки добрите данни, които статистически определят профила на Габрово: добра бизнес среда, нелош инвестиционен климат, стратегически инвестиции в публична инфраструктура, качествена екологична среда, много добро ниво на средното образование, наличие на Технически университет, ниска безработица. На фона на положителните базисни предпоставки, всички най-много ни боли и тревожи демографският проблем, социалната изолация и обедняване. Няма лесно решение на тези проблеми, но и не бива да се поддаваме на негативизма и отчаянието, да се отказваме отговорно и разумно да се изправим срещу тези предизвикателства. Иначе, данъкът, който ще плащаме, е най-тежкият, който взима най-ценното – човешкият потенциал. Грешно е да издигаме изкуствени граници, правилно е да създаваме възможности. За това си заслужава всяка една инвестиция, която се прави сега в Габрово, защото тя ще осмисли следващите. Пътят за Габрово е само един – този, поет преди няколко години, който успешно води града и хората към европейските хоризонти и дава надежда за достойна и заслужена промяна.