Най-модерните осветителни кулиБурното развитие на
LED-технологията през последните две години достигна и до сектора на осветителните кули. В комбинация със слънчеви панели, които са достатъчно ефективни и доказали се на пазара, светодиодните лампи могат да заменят метало-халогенните варианти, тъй като са икономически все по-достъпни и да се превърнат в интересно еко- и икономически изгодно решение. Редица фирми вече са пуснали нови светлинни кули на пазара с
LED лампи или соларни панели, както и комбиниран вариант.
текст Анастасия Янкова Осветителните кули намират все по-широко приложение на строителни площадки, в пътно-строителни и ремонтни дейности, временно осветяване на различни обекти, както и дейности, изискващи работа през нощта. Те са компактни, стабилни, лесни за транспортиране и функционални, като могат да осигурят пълна осветеност на обекта. Устойчиви са на силен вятър и могат да достигат до 9m височина и 4000W осветление. Редица фирми работят върху модернизирането на моделите и предлагат на пазара разновидности с въртене на мачтата на 360о, нисък разход на гориво, малки експлоатационни разходи. Осветителните спотове могат да бъдат с висока степен на защита до IP65. Кулите се предлагат (най-често под наем) с необходимите допълнителни контактни излази, с допълнителни блокировки на стълба и предпазване от неволни завъртания по време на транспорт, стабилизатори за максимална стабилност по време на работа.
Светодиодните лампи са известни не само поради тяхната енергийна ефективност, но също и че не са толкова горещи и имат значително по-дълъг живот от традиционните лампи. Американската фирма Atlas Copco Portable Energy скоро е пуснала осветителна кула QLTS, която използва слънчев панел, свързан със светодиодни лампи. Панелите зареждат батерии през деня, а през нощта управляват (включват) осветлението: без двигател, нулев разход на гориво и без шум. Най-важно предимство - няма нужда от поддръжка на двигател. От фирмата производител казват, че високоефективните AGM батерии предлагат надеждно захранване, за да се осигури осветление с дни без да е необходимо зареждане.
В Европа фирма Rental Service Europe, която се намира в Холадия (RSE), показа своя осветителна кула със соларен панел Wanco на изложението Intermat по-рано през 2012 г. и вече ги продава в Европа.
Новите QLTS кули, които допълват фирмените сериите QLT светлинни кули с дизелов двигател, бяха пуснати за продажба в края на 2012 г. в северна и южна Америка, а в останалия свят – от началото на 2013 г.
Един от лидерите в осветителните кули, задвижвани чрез слънчева енергия, е Progress Solar Solutions, Апекс, Северна Каролина. Компанията разширява предлаганите възможности на своите соларни осветителни кули с два нови модела, в които има вятърни турбини на върха за допълване на енергията, произведена от слънчевите панели. От фирмата смятат, че новите варианти са много подходящи за места, където не достига достатъчно слънчева светлина, а средната скорост на вятъра е над 13km/h. Тези хибридни модели включват серии SLTW800 и SLTW1200, както и AC бързозарядни устройства, като резервен вариант, ако е необходимо. Като допълнение към модела с вятърна турбина, Progress предлага също дистанционна технология за наблюдение (мониторинг) чрез GPS, което дава на потребителя достъп до данни като местоположение и нива на заряд на батерията, както и светодиодни лампи, които могат да се справят с екстремни метеорологични условия. Например, новите LED кули работят добре и при ниски температури, тъй като светодиодите са достатъчно близо до обектива на устройството и това позволява на снега да се стопи. В миналото това е създавало проблеми с други светодиодни осветителни устройства. Светодиодното осветление може да се регулира на високи, средни и ниски настройки с флип на ключа.
Фирма Youngman Group от Великобритания също предлага светодиодно осветление в своя модел мобилна осветителна кула Ecolite LED. Кулата е снабдена с 400 отделни светодиода, монтирани в четири регулируеми рамки, които осигуряват обща мощност на светлината 91800 лумена. Разработена в партньорство с американската компания Green House Strategies, Ecolite LED предлага изключително малък разход на гориво от едва 0,65l/h, осигурявайки 145 часа непрекъсната работа с един резервоар гориво. От фирмата споделят, че лампите са изградени според военни изисквания на САЩ, което ги прави изключително здрави, а дизайнът на панела, със 100 индивидуални призматични лещи, намалява значително нивото на отблясване, което понякога е проблем при светодиодните източници на осветление.
Нови продукти предлага и фирма Bruno Generating Group (BGG), подразделение във Великобритания на италианската компания Bruno Generators. Предлаганата от тях светодиодна кула Boxlight 2000 е с четири LED прожектора по 500W, които осигуряват светлина от 200000 лумена. Прожекторите са монтирани на 9-метрова мачта и могат да се въртят и накланят, а самата мачта също може да се върти на 350 градуса. Също нов модел на фирмата е Sitelight 986K-LED, който използва осем светодиодни светлини по 250W и се захранва от 4kW двигател Kohler и който трябва да използва половината от горивото в сравнение с обикновените модели с четири 1000-ватови метални халогенни лампи.
Вариант на LED осветителна кула е пуснат на пазара през 2011 г. и от фирма Terex Aerial Work Platforms. Днес компанията предлага три варианта светодиодни кули: AL 4L – със захранваща батерия, като едно зареждане на батерията осигурява 10 часа работа; AL 4L – Generator – използва генератор като източник на захранване и от фирмата заявяват, че използването на светодиодни лампи ще намали потреблението на гориво с 40%; AL 5L - най-сложен и тежък модел с двигател Kubota и 8kW-генератор, което ще осигури зареждане на три батерии AL 4L едновременно.
Всъщност, насочването към LED кули със слънчеви панели е само една стъпка за преминаване към незамърсяващи съоръжения с нисък разход на енергия. Все още високата цена на светодиодните лампи би разубедила фирмите, които дават под наем такива съоръжения да инвестират в тях.
Италианският производител Towerlight (с експортен офис в Милтън Кейнс, Великобритания) също предлага LED осветление, както и осветителни кули с много нисък разход на гориво, но с традиционни лампи. Нейният VT-1 Eco, например, е разновидност на VT-1 SuperLight, но с добавени ползи за околната среда и възможности за намаляване на разходите. Вариантът Есо има светлинен сензор и стоп/старт механизъм, с който устройството се включва автоматично при намаляване на светлината наоколо до предварително определено ниво. От друга страна, сензорът ще изключи осветлението, когато е достатъчно светло. Затова няма нужда от наемане на работници за ръчно включване и изключване на отделните устройства за осветление.
Според фирмата-производител, съкращаването на часовете за работа ще намали нивата на замърсяване до 30%. Компанията наскоро предложи и нов модел с по-малък дизелов двигател и „умна” електроника, което спомага за поддържане на добра светлина от метало-халогенни лампи, а разходът на гориво е намален със 72 % в сравнение с традиционните устройства.
През 2012 г. фирма ArcGen Hilta пуска свое „зелено” решение за осветление - SMC Eco90. Новото устройство е с по-малък 3000rpm двигател в сравнение със 7,4kW модел, с който работи стандартният TL-90 и има четири метало-халогенни лампи по 400W вместо лампи по 1000W. Използването на светодиоди в осветлението по пътищата осигурява допълнителни икономии, а кулата има 185 работни часа.
Eco tower се присъединява към ArcGen’s SMC TL-90 LED и соларния вариант SP55. Светодиодният вариант предлага до 288 часа непрекъснато осветление.
Не всички нови осветителни кули трябва да са високотехнологични модели. Фирма Doosan Portable Power, например, е пуснала нов 50Hz вариант на своята LSC (LightSource Compact) - преносима светлинна кула за Средния изток и Африка. Кулата, която вече има и разновидност - 60Hz model, се отличава с надежност и дълготрайност. Тя работи с дизелов двигател с водно охлаждане Kubota D1005, който осигурява мощност от 8,5kW при 1500 оборота в минута (rpm). Светлината се осигурява чрез четири метало-халогенни лампи по 1000W. Капацитетът на резервоара за гориво позволява 64 часа време за работа.
LED осветлението може да не е винаги на мачта или стълб, както показва фирма Birchwood Price Tools със своите нови осветителни устройства от серията Defender.
При моделът LED 6000 (на снимката вдясно) се използват 20 енерго-икономични CREE LED лампи, които създават ярка светлина от 6000 лумена. От фирмата споделят, че оперативните разходи за светлина са само £0,12 на ден спрямо £0,80 за халогенна лампа от 500W. Очакванията са за добра възвращаемост на инвестиция от LED 6000, тъй като има 17 години експлоатационен живот (въз основа на 8 часов работен ден/300 дни в годината). Устройството се предлага и във варианти по 110V или 240V.
Също нов е и Uplight V3 (на снимката вляво), трето поколение флуоресцентна светлина. Осветлението е от 1,2m нискоенергиен флуоресцентен стик с устойчиви на удар лещи. Осигурява 2654 лумена светлина. Uplights могат да се свържат и да образуват верига, за да се осветяват по-големи области.30/08/2013 |