Новостите в пътностроителния секторВниманието в сектора е насочено към технологиите, било то при бетона или асфалта. Един от аспектите в това отношение са разпоредбите за намаляване на вредните емисии в Европа и Щатите – Клас IIIB/Етап 4, както и Японския им еквивалент, съгласно който производителите трябва да оборудват техниката си с нови нискоемисионни двигатели.
В допълнение на това са добавени и нови по–усъвършенствани системи за контрол, заедно с телематични опции и устройства за контрол на машините, чрез които се постигат повишени точност и производителност.
Изключителен напредък
Като пример може да послужи фирма GOMACO, която се възползва от възможността да представи на Bauma последната версия на машината си за полагане на бетонови настилки – моделът GHP-2800, който вече е оборудван с приоритетния за компанията G+ Connect контролер. Устройството позволява двупосочна комуникация между всички аксесоари, бордовата хидравлика и електроника и контролера, който работи заедно с новия софтуер на GOMACO. Връзката се осъществява посредством специално разработена безжична мрежа – Controller Area Network (CAN). Системата допринася за по–бърза и прецизна настройка на машината и операциите по полагане на настилката, като е програмирана да функционира на много различни езици. Специален екран на контролния панел показва различните аспекти от работата на машината, включително разположение на ходовата част и накрайника, скорост на полагане и процент на изпълнение, информация за движението на машината, отклонение в метри и др. Функциите се идентифицират и разбират лесно, благодарение на цветните графики. Системата съхранява подробен регистър на всички системни грешки с информация за времето и дадата, на която са се получили.
В областта на асфалтополагането, Dynapac пусна на пазара нова версия на асфaлтополагача SD2550CS, оборудван с нова версия – 2,0 на контролната система Pave Manager. Машината е подходяща за асфалтиране на автомагистрали, като ширината на полагане достига до 14 метра. Номиналната производителност е 1,100 тонна на час. Полагащият накрайник е оборудван с отоплителна система с мощност 60kW, с която се осигурява бързо нагряване по цялата работна ширина, като в същото време захранващият бункер, който е с капацитет 15 тона, захранва работния накрайник посредством тръба с диаметър 1,3 метра. Към устройствата се включва ново табло, проектирано така, че да бъде удобно за използване.
Таблото е оборудвано с нови функции, предложени от оператори на машини, като големи превключватели за удължаване и изравняване на работния накрайник, с които лесно може да се работи дори и когато операторът носи дебели ръкавици. Обновената система за контрол Pave Manager 2.0, с цветен дисплей, предлага подобрен интерфейс, директни бутони за достъп до ключови опции на основното табло, подобрен дисплей за контрол на работния накрайник, както и допълнителни функции за полагане.
Междувременно, Caterpillar обнови контролната система на валяците си. Системата Cat compaction при моделите CB44B, CB54B, CD44B и CD54B – от 7 до11 тонни двубандажни валяци, включва инфрачервени температурни сензори с възможност за визуализиране на данните върху карта, за да бъде операторът информиран за текущите температури на материалите, позицията на машината, както и за степента на изпълнение на покритието. Системата също така записва информация за бъдещ анализ на работните процеси и качествен контрол.
Операторите ще забележат и обновеното управление на валяците, което заменя традиционния волан с джойстик вдясно и ръчно колело вдясно на седалката. Според Caterpillar този вид система е по–ергономична, по–интуитивна от традиционния волан и осигурява по–добра видимост.
Ammann, от своя страна, предлага системата ACE, с която се определят степента на уплътнение, осъществява се контрол и се съхранява информация за работата на новия 9 тонен двубандажен валяк ARP 95, както и за по–малкия модел AR 85. Машините са оборудвани с двигатели, съвместими с Клас IIIB и Ammann се е възползвала от възможността да препроектира конструкцията на ARP 95 за подобряване едновременно на дизайна и комфорта на оператора. Системата АСЕ спомага за улесняване работата на оператора, посредством регулиране честотата и амлитудата на вибациите, в зависимост от измерванията, които прави на температурата на асфалта и носещата му способност. Системата също така регистрира и документира данните.
Фирма Bomag вече предлага системата Economizer за наблюдение степента на улпътнение на асфалта в гамата си от леки двубандажни валяци – функция, за която твърди, че е първата в света за подобен клас машини. Системата Economizer е предназначена да отстрани всяка несигурност при работа с леки валяци, като предлага опростен дисплей за наблюдение напредъка на уплътнението, с което да бъдат идентифицирани всички недостатъчно уплътнени места. Операторът получава тази информация, посредством обикновен LED индикатор.
Телематиката е друга област, в която технологията променя начина, по който пътно–строителната техника не само може да бъде използвана, но и наблюдавана, контролирана и дори поправяна. Roadtec, например, предлага своята телематична система Guardian, като стандартна функция към всички свои машини за фрезоване, съвместими с Етап 4 (обозначени с буква „е” в номера на продукта). Последното допълнение към фирмената продуктова гама е компактната машина RX-100e, която може да фрезова пластове с дебелина 203mm на ширина 0,5m. Моделът RX-100e е важен за компанията, която винаги е била водеща на пазара при големите фрезоващи машини, но не и при по–ниските класове. Към функциите на модела се включва възможност за промяна позицията на десния заден накрайник, така че фрезоването да не бъде прекъсвано поради наличието на бордюри или други препятствия. Захранването е с двигател Cummins с мощност 103kW, а задвижването на барабана е хидравлично.
Вентилаторът работи с променлива скорост. Тази функция осигурява охлаждане, когато има необходимост от такова, вместо вентилаторът да работи с постоянна скорост и на моменти напразно.
Телематичен контрол
Wirtgen Group изведе развитието на телематиката с една стъпка напред, с представянето на новата си система Witos на изложението Bauma. Системата комбинира функциите на телематична система за контрол на целия машинен парк заедно със софтуер за оптимизация на работните процеси. Компанията твърди, че това дава възможност да бъде оптимизирана цялата последователност от строителни операции, включително фрезоване, полагане на настилка и уплътнението й, които се изпълняват в точно определен момент.
Системата е модулна и се състои от две основни части – част за управление на машинния парк и част за оптимизация на процесите. В първата част се включват подразделение за наблюдение и преглед на всички машини, като за всяка една може да бъде получена детайлна информация, подразделение за планиране на поддръжката, както и част интелигентни устройства, която позволява на сервизните техници да наблюдават машините, съгласно споразумението за услуги. Другата основна част – за оптимизация на процесите, от своя страна се разделя на отделни секции за полагане на настилката, фрезоване и уплътнение на положената настилка. Според компанията, при тази част има голям потенциал за подобрения. По данни на производителя, от 60% до 80% от времето, което се отделя за даден пътно–строителен обект е непродуктивно, поради неефективност на процесите и редица грешки. Голяма част от тези загуби могат да бъдат предотвратени с прилагането на една обикновена система за управление, улеснена с Witos. Модулът за полагане на настилка, например, използва телематична система за интегриране на целия процес по полагането на асфалта от планирането до контрола, базирана на параметри като скорост или ширина на полагане, като същите се проверяват периодично. По време на строителството, натоварването на камионите се контролира при асфалто–смесителната инсталация посредством интернет.
При разтоварване на обекта екипът, който ще изпълнява полагането, записва точното време за разтоварване, с помощта на устройствата на полагача. Продължителното събиране на такава информация и предаването й в реално време осигуряват високо ниво на прозрачност на процеса по доставка на материала, едновременно за ръководителя на смесителната инсталация и за екипа на обекта.
Функцията показва кога точно определен камион ще пристигне при смесителната инсталация или на обекта. По този начин се отварят голям брой възможности за контролиране на всички строителни процеси в реално време за осигуряване на непрекъснато полагане, по–високо качество, понижаване на стойността на строителството и свеждане до минимум на забавянето. Подобни възможности съществуват и при модулите за фрезоване и уплътняване. 27/11/2013 |