ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VII, брой 7, 2013

Кариерна техника

тенденции в сектора

Кариерна техника

Водеща цел на всички производители на кариерна техника е да доставят на клиентите ефективни машини, независимо дали благодарение на двигателите или начина им на действие, и новите продукти тази година отразяват това желание. Основните цели на производителите са: постигане на висока производителност, ефективна работа на машините при всякакви условия и при обработка на всякакъв тип материал, намаляване загубите на материал и др.
Ще разгледаме тенденциите в сектора, продиктувани именно от изброените цели на производителите.


Фирма Sandvik представи новата трошачна инсталация QI440 за първично и вторично разтрошаване, предназначена за компании, извършващи големи по мащаб дейности. QI440 е оборудвана с голям захранващ бункер със система за ефективна предварителна проверка и устройство за намаляване на загубите на материал, както и за защита на основния конвейер от материали, идващи от ротора с голяма скорост. За улесняване на операциите, машината е снабдена с контролна система от вида PLC (programmable logic controller) и цветен дисплей. За модела са предвидени поредица от опции, с които трошачната инсталация да бъде адаптирана към специфичните изисквания за приложение от клиента. По избор може да бъде монтирано включително и двойно сито с рециркулация, което позволява получаването на материал с точно определена зърнометрия, непосредствено на строителната площадка.

Sandvik също пусна на пазара два нови модела стационарни трошачни инсталации под формата на конусната инсталация CH550 и C15 Prisec – трошачка с хоризонтален удар. CH550 се базира на Hydrocone дизайн и произвежда материал с отлична зърнометрия само с няколко етапа на разтрошаване, като машината дава възможност да бъде адаптирана към променливите изисквания. Моделът C15 се предлага на базата на модули, което позволява първична и вторична конфигурация.

Следвайки изискванията, наложени на пазара и специалните желания на клиентите, Sandvik разработи трето поколение, по-ефективна мобилна трошачно-пресевна инсталация с иновативен дизайн, който гарантира висока производителност. За разлика от предишните серии машини, новият модел Sandvik UH450E е с електрическо задвижване. Работният процес се захранва от двигател Volvo Penta модел TAD1651GE, инсталиран в звукоизолиран контейнер. Като основни предимства за избора на двигател Volvo Penta за новата трошачна инсталация UH450E, Sandvik визира ниския разход на гориво и добрата репутация на този тип двигатели.

Електрическа мощност
Моделът двигатели Volvo Penta TAD1651GE осигурява 505kVA първоначална мощност и 556kVA в режим на готовност при 1,500 оборота в минута. Двигателят отговаря на Клас III-А/Етап 3, съгласно директивите за намаляване на вредните емисии.

Новата мобилна верижна пресевна инсталация на Keestrack в гамата под 30 тона - моделът Novum Eco Drive+ също е оборудвана с електрическо задвижване. Според производителя, новата инсталация Novum Eco Drive, както всички модели на Keestrack от вида Eco Drive, може да бъде захранвана от собствен генератор и дизелов двигател, както и от външен източник на енергия – например електрическата мрежа.

Keestrack разполага и с два нови модела ударни трошачки – моделите Destroyer 1011 в гамата под 30 тона и по–големия Destroyer 1313 Eco Drive. Според спесификациите, в пълната си версия с първично сито, конвейер за отпадъци, магнит, вторично сито, връщащ конвейер със свръх голям размер и греда за трета степен на смилане, машината все още е с тегло под 30 тона. Keestrack уверява, че гредата, предназначена за трета степен на смилане досега, не е прилагана към ударна трошачка от този клас. Моделът Destroyer 1313 Eco-Drive с дизелово–електрическо захранване представлява осъвременен вариант на доказалия се Destroyer 1312 и ще се предлага в три разновидности, в зависимост от захранването – с напълно електрическо задвижване, с електрическо захранване за всички устройства и дизелово задвижване на ротора или с дизелово захранване на всички устройства, включително и на ротора.

Metso представи високоенергийно хоризонтално сито с елиптично движение – моделът Metso ES, който осигурява повече време на непрекъсната работа и по–безопасна експлоатация. В същото време, производителността на машината е с до 25% по–висока, в сравнение с конвенционална пресевна машина от същия клас. Планира се пускане на модела на пазара до края на месец май. Двата дебалансирани валови сегмента се въртят в противоположни посоки, като произвеждат високоенергийно елиптично движение с възможност за самостоятелно синхронизиране.

Високи изисквания
Според Metso, моделът ES се представя отлично при всякакви приложения с високи изисквания към точността на пресяване, дори при трудни условия на работа като пресяване на влажни или слепени и замърсени материали. Твърде честото и продължително спиране от работа на ситата за поддръжка и ремонт намалява печалбата, поради което Metso ES е оборудван с по–здрава рамка и връзката между основните елементи не е посредством заварка. По този начин се постига по–дълъг период на безпроблемна експлоатация. Липсата на заварки по страничните плочи осигурява оптимална дълготрайност и висока устойчивост на натоварване. Болтовите връзки гарантират перфектни хомогенни монтажни условия. Също така липсват механични синхронизиращи устройства, зъбни колела, ремъци или места с течове на масло, което, заедно с надеждната система за гресиране, свежда времето за поддръжка и ремонт до минимум.

Mobicat 110 е нов модел челюстна трошачка от гамата EVO Contractor Line на фирма Kleemann. Новото устройство се предлага в две разновидности – Z версия с независимо предварително сито и R-версия със сито, интегрирано в захранващия бункер. Според производителя, новите верижни трошачки са преработени основно за включването на функции като интегриране на бункерните стени в шасито и напълно хидравлична настройка на разтрошаващата част, заедно с познатите функции като двойно независимо предварително сито. Моделите MC 110 Z и R са оборудвани също така и с подемна, съчленена трошачна челюст, която предотвратява блокиране от твърде едри късове материал. В допълнение, придвижването на материала от предварителното сито или захранващия бункер е решено така, че материалът да пада лесно в челюстта, осигурявайки равномерен поток. Kleemann твърди, че и с двата модела може да бъде постигната производителност до 300 тона на час, в зависимост от вида на материала, който трябва да бъде разтрошен.

Terex Finlay и Powerscreen са група от компании на Terex за обработка на минерали и трошачно–пресевно оборудване. Наскоро Terex Finlay представи два нови модела – пресевната инсталация 883 Spalek и ударната трошачка I-100. Пресевната инсталация 883 Spalek е оборудвана с немски двойни кутиеобразни сита Spalek. Стъпаловидният дизайн на горната част се комбинира с най–съвременната технология за обръщане на потока на долното стъпало, което прави машината идеална за обработка на тежки отпадъци, рециклиране на шлака, отпадъци от строителство и разрушаване, метални изрезки, дърво, компост и руда. Тежкотоварното вибрационно сито може да обработва материал с диаметър на зърната от 1 до 120mm. Директно задвижваната, хоризонтална ударна трошачка I-100 е оборудвана със здравата и доказала се работна камера на Terex Finlay за постигане на отлични коефициенти на намаление и висока плътност на продукта. Инсталацията разполага с усъвършенствана електронна система за контрол, чрез която се регулира работата на тежкотоварния захранващ бункер. Бункерът разполага с вградено предварително сито за поддържане на постоянен поток от материал в ударната камера за оптимални условия на разтрошаване.

Дъщерната компания Powerscreen е разработила предварителните сита от модела XA400S, в които се включва напълно независимо, хидравлично задвижвано предварително вибрационно сито с висока амплитуда и увеличен ъгъл на дъното, с цел подобряване пропускателната способност на машината и общия й капацитет. Размерът на отворите е увеличен от 200mm на 320mm, което позволява по–бързо придвижване на материала, преминал през предварителното сито към камерата за разтрошаване.

Към новата DL–серия сита на фирма Allu се включват три нови модела. Според компанията, вече съществуващата D–серия е допълнена с тези три нови елемента, предназначени за компактни базови машини.

Големи машини
Anaconda Equipment представи най–голямата си машина – пресевната инсталация модел SR514, оборудвана с тройни или двойни сита с размери 4.3х1.5m, захранващ бункер 4.3m, основен конвейер и три или четири хидравлични сгъваеми конвейера за складиране на материал. С тегло почти 29 тона и тройна конфигурация, новата машина е захранвана от дизелов двигател модел Cat 4.4, с мощност 75kW. Според производителя, фирма Anaconda, инсталацията се сглобява лесно до режим на готовност за работа в рамките на 45 минути от доставката й на обекта. Стойките, ситата и всички конвейери са с хидравлично задвижване. Моделът SR514 разполага с функции за регулиране на скоростта, което позволява скоростта на транспортната лента да бъде настроена за всякакви приложения. Ъгълът на ситата може да бъде променян, като варира между 20° и 34° за постигане на оптимална ефективност при пресяване. Налице е стандартна дистанционна разтоварваща решетка за големи късове материал. Достъпът до ситата е напълно осигурен, с оглед безпроблемната им поддръжка.

Роторните центрофужни трошачки от серията RSMX на фирма BHS-Sonthofen са предназначени за обработка на твърда и полу–твърда скала за производството на баластра от трошен камък и висококачествен скален добавъчен материал. Компанията уверява, че използваният принцип „скала върху скала” и патентования ротор, който разполага само с две центрофужни камери, имат значителни предимства пред многокамерните ротори, използвани в ежедневната практика. В последните години изискванията към бетона и асфалта, а оттам и към чакъла, трошения камък и пясъка са значително по-високи. Тъй като търсенето на висок клас дребнозърнест трошенокаменен материал, както и на висококачествени добавъчни материали, непрекъснато нараства, инсталациите за производството им трябва да се разширяват и да оборудват своите машинни паркове, за да отговорят на европейските стандарти и директиви, които изискват повишено използване на висококачествени добавки.

BHS предлага машини в четири различни размера за пропускателна способност до 400 тона на час. Приложението на ударни трошачки BHS, които разполагат с вертикални валове и двукамерни ротори, е често срещано при много инсталации за производство на висококачествени добавъчни материали. Роторните центрофужни трошачки на фирмата работят на ударен принцип. Материалът се подава вертикално отгоре към високоскоростния ротор, който е монтиран на вал с вертикални лагери. Максималният размер на зърната е от 80mm за твърда скала до 150mm за меки скали, което осигурява оптимален поток на материал в ротора, без опасност от запушване и по–висока пропускателна способност с 15% до 20% за същия разход на енергия.

За базирания в Италия производител МВ 2013 година се свързва с две нововъведения под формата на две представяния, които допълват фирмената продуктова гамата – моделите MB-S10 – пресевна машина и MB-C50 – трошачка. Тъй като са малки, компактни и леки, машините са подходящи за приложение към средни от 4 до 8 тонни багери. Новият модел пресевна машина MB-S10 е с тегло 445кг и капацитет от 0,6m3. Разработен със същите материали и по същата технология като съществуващите пресевни машини на МВ, новият модел MB-S10 осигурява по–лесен транспорт и по–добра маневреност. Последното допълнение - MB-C50 е най–малката трошачка в продуктовата гама на МВ.

Също с малки размери и лека, машината осигурява намаляване стойността на работния процес и необходимото време, като се елиминират излишните разходи за транспорт. За този модел МВ притежава единствения издаден патент за двойна подвижна челюст. Новата трошачка тежи 750кг и има товарен капацитет от 0,25m3.

Според Screen Machine Industries (SMI) преносимият верижен складиращ конвейер, с който машината разполага, ще направи революция в конвейерната индустрия.

Дистанционно управление
Безжично, дистанционно управляемият конвейер има уравновесен дизайн, комбиниран с тежкотоварна рамкова конструкция. Спoред SMI хидравличната горна част и цилиндрично позициониране правят транспортирането между две работни площадки, както и настройката в работен режим, бързи и без усилия. Glen Creston заявява, че фирменият модел ролкова трошачка е с подобрен дизайн и функции. Машината може да бъде оборудвана с нова контролна кутия тип PLC, която позволява дистанционно наблюдение и контрол на трошачката по време на работа. Най–големият единичен вал вече е с дължина 800mm и ширина 500mm, като може да раздроби въглищен къс с диаметър до 250mm. Машината е описвана като здрава, процесът на разтрошаване е бавен, оборудвана е с единични или двойни ролкови валове, снабдени с разтрошаващи камери, които се въртят между разтрошаващи и режещи зъбци. Налични са различно оформени разтрошаващи елементи, в зависимост от материала. Износоустойчивите стоманени разтрошаващи зъбци са монтирани на ролковия вал в различни посоки, като според компанията са разположени на точно определени разстояния, с цел преминаване между разтрошаващите и режещи зъбци, разположени странично в противоположни посоки по вътрешната повърхност.