Система на КНАУФ за саниране на стоманобетонни мостовеМостовите съоръжения са неразделна и особено важна част от пътната и железопътната инфраструктура на всяка една страна. Изпълнявайки своите функции, те са изложени на редица неблагоприятни въздействия – променливи динамични натоварвания, редуващи се цикли на замразявания и размразявания, агресивна среда, както и влиянието на CO2, който предизвиква карбонизация на бетона, водеща до нарушаване целостта на бетоновото покритие, респ. до корозия на армировката. Ето защо, много важно е да бъде запазена в максимална степен целостта на стоманобетоновите конструкции, това ще удължи техния експлоатационен живот, а както знаем разходите за една навременна поддръжка във времето са много по-малко от разходите за построяването на едно ново съоръжение.
За целта фирма КНАУФ е разработила система от полимер-модифицирани смеси (PCC), предназначена за защита на армировката и възстановяване на нарушеното бетоново покритие. Тя се състои от три основни компонента: TS 110 – за защита на армировката от корозия, както и свързващ мост към последващия пълнежен слой; TS 210 – за възстановяване на бетоновото покритие при дебелини над 5mm; TS 310 – за дебелини на слоя до 3mm или финишна шпакловка.
В случаите, когато са засегнати големи площи от бетоновата повърхност, по-ефективно е машинното нанасяне на саниращите разтвори. В този случай подходящите продукти са: TS 420 – смес за нанасяне на принципа на сухото торкретиране; TS 425 – смес за нанасяне на принципа на мокрото торкретиране.
След като бъдат извършени работите по санирането, за още по-добра защита на стоманобетонната конструкция от агресивни агенти, се препоръчва нанасянето на специални защитни покрития, повечето от които познати под масовото наименование силани. КНАУФ е разработила няколко такива продукта, най-често използваните са ТS 710 и TS730.
Важно условие за всички продукти, които се използват за саниране на стоманобетонни конструкции, е те да отговарят на синхронизираната европейска норма БДС EN 1504. Там са указани важни технически параметри, които трябва да покриват тези продукти – якост на натиск, якост на опън при огъване, модул на еластичност, адхезия и др. Само така инвеститорът може да е сигурен, че похарчените за рехабилитация пари са били изразходвани целесъобразно и ще бъдат възвърнати във времето. 20/04/2014 |