ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VIII, брой 3, 2014

Прецизно микротунелиране в деликатна околна среда

Прецизно микротунелиране в деликатна околна среда

Община Варна стартира проучването на различните възможности за изпомпване на пречистените отпадъчни води през напорен тръбопровод от пречиствателната станция на Златни пясъци до една морска миля навътре в Черно море през 2009 г. Проектантът предлага решение, при което два тръбопровода да бъдат монтирани по метода на микротунелиране от изкуствения кей към пречиствателната станция и от кея към морето. При този вариант не се нарушава плажната ивица, състояща се от защитени дюни, нито вълнолома на пристанището. При алтернативния вариант би се наложило заобикаляне на стената, което би довело да значително увеличение на разходите по проекта. Затова бива избран монтаж по метода на микротунелиране.

Гладката външна повърхност на тръбите HOBAS, ниските сили на натиск, необходими за микротунелирането, както и компактната структура на стената им, благодарение на което се отстранява по-малко количество почва, убеждават инвеститора в полза на производителя.

След необходимата подготвителна работа на кея е издълбана кръгла шахта и в пречиствателната станция са извършени ремонтни дейности. В края на туристическия сезон на 2013 започва монтажът по метода на микротунелиране. Изграждането на междинна станция за микротунелиране на двете отсечки за микротунелиране, всяка с дължина от 210 м, не е възможно, тъй като една шахта в морето би струвала изключително скъпо. За целта са произведени напорни тръби за микротунелиране HOBAS с висок клас коравина от 640000 N/m2, независимо от благоприятните почвени условия (мокър пясък), така че да бъдат микротунелирани само с едно прибутване. Изграждането продължава 3 седмици. За в бъдеще пречиствателната станция ще бъде в състояние да посрещне нуждите на 72 000 души – според прогнозите това ще бъде броят на населението към 2030 г., като Ривиера, Чайка и Ален мак също ще се присъединят към тази станция. Проектът се финансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавата.