Обзавеждане за градската средаОбликът на един град е функция на много променливи – градоустройството, архитектурата, устройството на градската транспортна мрежа, парковете и др., всички част от градската инфраструктура.
Ако разгледаме всички тези компоненти както основните съставки и продукти за приготвянето на вкусно ястие, и искаме да постигнем финалния щрих, с който да обогатим и подчертаем комбинацията от вкусове, ще трябва да добавим и подправките. Кои са подправките в градската среда? "Подправките" са всички онези елементи, с които толкова сме свикнали в ежедневието си, че често не си даваме сметка за ролята и значението, което имат към цялостния облик на градските пространства. Става въпрос за градската „мебел“ - пейки, чешми, кашпи за цветя, кошчета за отпадъци, детски съоръжения, стойки за велосипеди и др., които ще разгледаме в настоящата статия.
Градската инфраструктура е в непрекъснат процес на развитие и промяна. Строят се сгради с модерен и иновативен дизайн, реконструират се улици и настилки. Всички тези промени налагат оформянето на обновените градски пространства с подходяща мебел. В последните години, в резултат на усвояването на средства по различни европейски програми, българските градове започнаха да придобиват нов облик. За да бъде хармонично завършен този облик, и за да се превърнат обновените градски пространства в приятни за гражданите места, от голямо значение е подходящият избор на външна градска мебел – пейки за отдих, фонтани и чешми, кашпи за цветя, кошчета за отпадъци, стойки за велосипеди, фитнес на открито и много други, съпътстващи градската инфраструктура предмети и съоръжения, имащи различно предназначение.
В статията ще разгледаме най-разпространените от градските мебели, възможностите за изработването им от различни материали, дизайнерските решения.
Пейки
Едва ли можем да си представим града без пейки, като неизменна част от пространствата в парковете, на градските площади, пешеходните алеи, пред сградите. През годините дизайнът на пейките се променя, но предназначението им винаги е едно и също – за почивка и отдих, за разтоварване, за разговори или просто да се насладиш на красива гледка сред природата.
Най-често използваният материал за направа на пейки е дървото. Но в днешно време пейките, изработени от други материали, не отстъпват по качество и предпочитания. Пейките могат да бъдат и от метал (ковано желязо, стомана чугун и др.), камък, бетон, полимербетон, пластмаса, в комбинация от няколко материала.
Основните варианти, по отношение на дизайна, са пейки с облегалка и подлакътници, пейки без подлакътници, пейки без облегалка, така че да се сяда и от двете страни, и разбира се, най-разнообразни и оригинални дизайнерски решения и уникални, атрактивни и забавни модели.
Изборът на дизайнерско решение за пейки зависи от мястото, където ще бъдат разполагани и въздействието върху минувачите, което се цели. Класическо изпълнение, особено популярно край алеите в парка, са пейките от дърво с крака и подлакътници от ковано желязо, които носят от романтиката на изминали епохи. В противовес на класическите варианти идват футуристичните и дизайнерски решения, които все по-често се налагат като средство за разнообразяване и разкрасяване на градските пространства. Пейки в разчупени форми, седалки в крива, пейки сливащи се с други предмети, част от градското обзавеждане, закачливи решения и много оригинални идеи, въплътени в цветове, форми и разнообразие от материали.
Кошчета за отпадъци
Дали ще замърсяваме по-малко, ако има повече кошчета за боклук в градовете? Често чуваме „Е, къде да си изхвърля сега боклука, като няма нито едно кошче“?. Не е и особено приятна гледката на преливащи отпадъци от градските кошчета. Решението – кошчета, съобразени като бройка и дизайн за конкретното място от града. Местата, където задължително трябва да има кошчета за боклук, са парковете, край пешеходни алеи, спирки на градския транспорт, метростанции, пред обществени сгради, градски площадки, детски площадки, туристически забележителности, където има струпване на много хора. Броят им трябва така да е съобразен, че от една страна да не са натрапчиво преобладаващи, от друга – да могат да поемат отпадъците от потока хора до следващото изпразване и почистване на кофите. Формата и дизайнът също имат отношение към „присъствието“ на кошчетата в заобикалящата среда. Трябва да бъдат лесно забележими, но да не дразнят и да не доминират над останалите елементи от оформлението на пространството.
Кошчетата с цилиндрична форма, фиксирани към земната повърхност, са сред най-често срещаните и прилагани дизайнерски решения. Изработват се предимно от бетон, като за акцент може да се добавят допълнителни декоративни ефекти като облицовка с мозайка, орелефяване на повърхността, оцветяване. Кошчетата може да бъдат „окачени“ на стойка, поединично или комбинация от няколко кофи (тип „камбанка“). В тези случай обикновено се изработват от поцинкована ламарина, с полимерно покритие, за да са пожароустойчиви.
На пазара вече се предлагат и кошчета от рециклирана пластмаса. Устойчиви са на атмосферни условия и могат да се впишат отлично в паркове, алеи, планински или морски курортни места.
Освен традиционните решения, дизайнът на кошчетата може да бъде разнообразен, така че освен да изпълняват основните си функции, но и да бъдат част от тематичното оформление на пространството. Пример за такива решения са кошчета за боклук във формата на животно, в чиято уста се изхвърлят отпадъците. Подобни идеи може да се окажат много интересни за децата, а и ще имат възпитателен характер. Защото всички знаем, че добрите навици се формират още в ранна детска възраст.
Кошчета в различни цветове също разнообразяват и освежават средата. Такива най-често са кошчетата за разделно събиране на отпадъци, където всеки цвят указва вида на отпадъка, за който е предназначено кошчето.
Кашпи за саксии
Какво е градската среда без онова цветно и живо настроение, което създават цветята и зеленината. Едно удачно решение, там където няма възможност за оформяне на градини и тревни площи, е използването на кашпи като допълнителен щрих в цветното оформление на градските пространства.
Първоначално най-разпространеният материал за направа на кашпи е била глината. В днешно време обаче на практика няма ограничения за използвания материал. Трябва да са устойчиви, а дъната да позволяват отводняване. Откъм материали за изработка, изборът не е малък – кашпи от бетон, керамика, дърво, метал, пластмаса, гранит, мрамор, стъкло, комбинация от материали.
По форма и големина кашпите се отличават с разнообразие от решения, в зависимост от посадените цветя или храсти. От малки за дребни цветчета, до големи кашпи, в които могат да бъдат отглеждани храсти и ниски дръвчета. Ниски, високи, плитки, във форма на буренце или причудливи дизайнерски форми. Поставени ниско на настилката, окачени на стълбове, от които се излива водопад от цветя, или подредени във височина (каскадни колони), превръщащи се в цветни и уханни пирамиди от цветя.
С кашпи може да се освежи пространството около паркинги, пешеходни алеи, зоните около спирките на градския транспорт, да се украси пространството пред обществени сгради, молове, увеселителни центрове. Подредени по определен начин може да служат и като разделителна зона на различни градски пространства. Например, между булевард и пешеходна алея, между тротоара и детската площадка, между заведения и др. Нужно е само въображение и желание да направим средата, в която живеем, по-хармонична и приятна.
Паркови чешми
Най-често през топлите месеци, когато сме навън под жаркото слънце, търсим прохладата от водната струя на някоя чешмичка или малък фонтан. Местата, където е почти задължително присъствието на чешми и фонтанки, са градските паркове. От една страна декоративната им функция и вписването им сред зеленината на парка създава усещането близост до естествения облик на природата. От друга страна хората могат да утолят жаждата си, да се разхладят или да отпочинат в приятната компания на водния ромон.
На пазара има голямо разнообразие от чешми, които могат направо да бъдат монтирани на предназначените места и свързани към ВиК мрежата. В зависимост от мястото, където ще бъде поставена чешмичката – парк, градинка, градски площад, пред сгради, и ландшафтното оформление на терена, се предлагат много възможности на дизайн и материали за изработка (бетон, гранит, мрамор, варовик).
Преплитане на стилове, в комбинация с различни цветови решения, декорации с мозайка, облицовка с плочки, орнаменти на растения и животни, корита в различни форми, са само част от акцентите, с които може да се допълни декоративното оформление на чешмата.
Стойки за велосипеди
Стремежът към опазване на околната среда и устойчиво развитие на градовете наложи все по-честото използване на екологичен транспорт. Пример за такъв за велосипедите. За да се развие и стимулира велосипедният транспорт в един град е необходимо изграждането на подходящата инфраструктура. Разбира се, най-съществената част от която са велоалеите и добре организираната безопасна веломрежа. Част от тази инфраструктура са паркингите и стойките за велосипеди.
Дизайнът на стойките за велосипеди е разнообразен, но независимо от това, както и от материала за изработка, конструкцията на всички трябва да е стабилна и трайна, да са стилни и да изискват минимална поддръжка, да предпазват велосипеда. И разбира се, да се вписват в заобикалящата градска среда, да са умело съчетани с останалата част от оформлението на конкретното градско пространство.
Сред най-често използваните материали за изработка на стойки за велосипеди са стоманата, бетонът, дървото, също и сферографитен чугун – сплав, която е с по-висока механична устойчивост от тази на чугуна.
Различните стойки за велосипед, както и възможностите за монтаж, осигуряват различна степен на сигурност на велосипедите. В дизайнерско отношение класическият вариант е стойка с много отделения, която осигурява възможността за паркиране на много велосипеди в сравнително компактно организирано пространство. Стойките с няколко отделения могат да бъдат конфигурирани и в клъстери, така че да се осигуряват места за около 100 велосипеда. Има и единични стойки, но когато се търси функцията на паркинг, те могат да бъдат обединени и организирани по интересен начин.
Алтернатива на стойките за велосипеди са контейнерите, в които може да се заключва велосипеда и са един вид като мини гаражи за велосипеди в градски условия. Велосипедните шкафчета предлагат най-високото ниво на сигурност и са подходящи за жилищни сгради, търговски офиси, учебни заведения и на обществени транспортни центрове. Шкафчетата за велосипеди се изработват най-често от композитен материал (монолитен дуропласт), който се произвежда почти неразрушим, с дълъг живот, устойчивост на UV лъчи и други атмосферни фактори. Размерите на подобни шкафчета са от порядъка на 800-100cm в широчина, 200cm – дължина и 130-150cm – височина.
Външни спортни и фитнес уреди
Движението може да замени всяко лекарство, но всички лечебни средства не са в състояние да заменят движението”, е казал още през XVIII век френският лекар Тисо. Ползите от движението и тренирането на тялото за здраве и тонус са немалко. Физическите упражнения подобряват както външния вид, но влияят благотворно и върху психиката, имат сериозно отношение към това човек да се чувства тонизиран, енергичен и удовлетворен, намаляват стреса. Голям е процентът на хората, които обаче водят заседнал начин на живот, с много ниска физическа активност. Хората най-често оправдават това с липса на време в забързаното си и натоварено ежедневие. Друга изтъквана причина за това е липсата на удобни места за практикуване на спорт. Случващото се напоследък, обаче, в обнадеждаващо за развитие на спортната култура и здравословния начин на живот. Все по-често виждаме бягащи хора, които предпочитат да ползват велосипеда не само за спорт, но и за придвижване в градската среда. Общините също направиха крачка в тази посока. Зачестява практиката на определени места в градовете да са оформени фитнес пространства, където комплект от фитнес уреди може да направи тренировката по-приятна на открито. Подобна практика отдавна е част от градското обзавеждане на редица европейски държави. Уредите са достъпни са за всички, а някои са пригодени и за ползване от деца.
Уредите трябва да са така подбрани, че да може да се използват както за аеробни (най-често велоергометри и кростренажори, фит тренажори, ски тренажори, уреди за единично ходене и др.), така и за силови тренировки (бодибилдинг машина, преса за крака). В допълнение може да има и лостове и висилки, както и комбинирани уреди. Някои площадки фитнеси на открито са снабдени и с рехабилитационни уреди за раздвижване. Важно е да се подчертае, че уредите трябва да бъдат стабилни и безопасни. Препоръчително е към всеки уред да е приложена информация за това как се използва, за кого е подходящ. Подходящо решение е фитнес площадките на открито да бъдат в близост до детска площадка. Така родителите ще могат да спортуват, докато са на открито с децата.
Детски площадки
Няма как да пропуснем точно тези кътчета в градската среда, когато говорим за обзавеждане на градските пространства, защото детските площадки имат своята много важна социална функция. Именно затова към проектирането и дизайна на детските площадки трябва да се подхожда отговорно. Площадките за игра не са просто местата, където може да се намерят няколко съоръжения, които децата да ползват. Те трябва да осигуряват възможност за креативна игра, да развиват умения у подрастващите, да бъдат безопасни.
Основните елементи, които трябва да са част от детската площадка, са: съоръженията за игра, настилката, пейки, кошчета за отпадъци, ограда.
Изборът на игрови съоръжения е на база основно възрастовата група на децата, както и да отговарят на нуждите за тяхното израстване и развитие. За да се постигне висока игрова стойност на съоръжение, площадката трябва да е оборудвана с колкото се може повече модули за различни игри – катерене, пързаляне, люлеене, висене, пазене на равновесие, комбинирани съоръжение, съоръжения за групови игри и др.
Материалите, от които се изработват съоръженията, трябва да са трайни и устойчиви. За предпочитане е да бъдат от екологични материали, например висококачествена дървесина. Често срещани са пластмасовите детски съоръжения, в свежи цветове.
Разнообразието от настилки за детски площадки също не е малко. Настилките може да бъдат естествени (най-често това са затревени площи), от насипни материали (пясък или стърготини), синтетични (каучукови плочи, многослойни цветни настилки). Всички съоръжения и настилки трябва да бъдат сертифицирани.
Разгледахме едни от най-често присъстващите „мебели“ в градската среда. От всички нас, ползващи тези мебели и съоръжения ежедневно, се изисква единствено да ги пазим и поддържаме. За да се гордеем с града си, за да ни е приятно, когато сме навън. 16/08/2014 |