Пътностроителни машини и технологиипо-бърза и висококачествена работаКакто в много аспекти в сферата на строителната техника, фокусът е насочен към нови машини с последно поколение нискоемисионни дизелови двигатели. Новите машини, предлагани на пазара, благодарение на новите изисквания по отношение на двигателите, свидетелстват за потенциал за по-голямо развитие в бъдеще.
Статията проследява новостите сред производителите на пътностроителна техника, резултатите от иновациите в сектора, как се постига конкурентоспособно предимство, по-бърза и висококачествена работа с възприемането на нова пътностроителна технология.
През тази година в сила влизат нови закони – в Европа (Етап IV), Япония (Клас 4) и Северна Америка (Клас 4 – Финален) за намаляване на емисиите от дизелови двигатели, използвани при строителната механизация. Двигателят е толкова важна част от оборудването на една машина, че в момента се обновяват цели продуктови гами, наред с допълнителни подобрения, съпътстващи промяната на двигателите. Въпреки това, проблемите с цените и качеството на горивото означават, че тези машини са подходящи единствено за развитите пазари, за които са предназначени, така че производителите, които искат да осъществяват продажби в останалата част от света, имат две отделни серии машини – една за богатите страни и една за развиващите се икономики. В много случаи производителите създават две напълно различни продуктови линии от строителна механизация, но в същото време някои подобрения в дизайна са универсални.
Например, през първото тримесечие на 2014 година, дистрибуторът на Volvo в Русия - Ferronordic Machines, представи за вътрешния си пазар пълната гама на Volvo C-Series верижни и колесни асфалтополагачи, първоначално представени в Европа. От Volvo обясняват, че когато става въпрос за качествено асфалтополагане, равна и гладка повърхност, С-серията е истински иноватор. Моделите разполагат с електрически накрайник за полагане, оборудван със система за загряване с три или пет цикъла, която позволява пълен контрол над температурата на индивидуалните ширини на полагане и бързо време за загряване при ниски обороти на двигателя. Тази интелигентна система дава възможност на оператора да регулира температурата на полагащия накрайник, което е критичен момент от гледна точка на последователността на полагане. Представянето на серията водещи в класа си асфалтополагачи в Русия е вълнуващо начинание за производителя. Предвид факта, че Руската федерация е изключително важен пазар в сферата на пътностроителната техника, от Volvo вярват, че представянето на новата серия асфалтополагачи показва ангажираността на компанията към клиентите й във Федерацията. Представените в Русия модели от С-серията са оборудвани с нов клас двигатели Volvo, съвместими с изискванията на Етап IIIA, които предлагат подобрена ефективност на разхода на гориво дори когато работят с дизелово гориво с по – високо съдържание на сяра, каквото в момента се предлага на този пазар. Използването на двигатели Volvo при асфалтополагачите означава, че клиентите вече ще могат да разчитат само на един партньор в подкрепа на инвестиционните им намерения.
Atlas Copco представи нова гама валяци, асфалтополагачи и фидери, проектирани не само да бъдат по-добри от предишните модели, но и по-безопасни и екологично чисти. Добър пример за това е новият валяк Dynapac CG2300, който има кормилна барабанна система вместо централна артикулация, както е при машините Dynapac CC с двойни барабани. Основна характеристика на новия валяк е стандартният екологичен режим на работа ECO Mode, който намалява разхода на гориво с повече от 15%. Шумът също е с ниски нива посредством използването на температурно чувствителен охлаждащ вентилатор с хидравлично задвижване, който работи единствено при необходимост.
В сферата на студеното рециклиране, Wirtgen представи нова версия на модела W 200, чиито барабан може да бъде преместван с 400mm наляво или надясно. Според производителя тази възможност улеснява работата при ограничени пространства, тъй като намалява необходимостта от маневриране на цялата машина с тегло 30 тона и също така позволява на изпълнителя да работи непосредствено до ръба на препятствия като огради и бордюри. Ръбовият протектор може да бъде повдиган до 420mm от двете страни, така че машината може да работи до ръба дори при големи работни дълбочини.
В действие
Новите технологии в пътностроителния сектор са само един от аспектите на работата. Що се отнася до изпълнителите, трябва да има ползи и възврaщаемост. Пример за това идва от Саудитска Арабия, където фирма Al Mabani изпълнява по-голямата част от асфалтовите работи на най-голямото летище в страната King Abdulaziz International Airport (KAIA). Първата фаза по разширяването му трябва да завърши тази година, като основен изпълнител е Saudi Binladin Group. Работата на Al Mabani започва с площадките за престой на самолетите и пътеките за рулиране и след това продължава по пистите. Използват се два асфалтополагача Cat AP1055E с накрайници AS3301C. Конструкцията на настилката се състои от пет пласта асфалт с дебелина общо 420mm, които включват два пласта полимер-модифицирана смес и три пласта изчислени по метода Маршал. Полагането става на ширина от 6м и обикновено напредва с 5 метра на минута. Тези полагачи са първите в страната, чиято ходова част е оборудвана със системата Mobil-Trac System (MTS) на САТ с поддържащи ролки, които са в непрекъснат контакт с повърхността на полагания пласт, независимо дали са налице неравности. Това означава, че положените пластове са гладки, без неравности, които да се предават на повърхността. Благодарение на това проблемите с неравности на износващия пласт ще бъдат по-малко.
Междувременно в Австрия, консорциум състоящ се от фирмите Granit и Swietelsky се налага да се справя с всички обичайни рискове на работата в условия на непрекъснат трафик и при разстояния от приблизително 1 км между местата за достъп при преасфалтиране на участък от автомагистрала А2. Голямото разстояние между възможните места за достъп до магистралата затруднява осигуряването на непрекъсната доставка на гореща асфлатова смес до асфлатополагача модел Vögele Super 1900-2 с използването на конвенционални методи. За да избегне това изпълнителят е избрал захранваща машина модел Vögele MT 3000-2 Offset Power Feeder с подвижен конвейер. Фидерът получава асфалтовата смес от камиони и непрекъснато я подава до асфлатополагача, без пряк контакт с машината, докато камионите се придвижват на обекта. Капацитетът на фидера позволява да бъде натоварен с целия асфалт от един 25-тонен камион, който машината транспортира в достатъчно количество за непрекъснат поток до полагача. Това предотвратява получаването на проблемни участъци, появяващи се когато асфалтополагачът поднови работата си след прекъсване. Непрекъснатата доставка на материал помага и на оператора да се съсредоточи върху полагането на асфалта, без да се безпокои за потока от материал или да се налага да работи директно с камионите. Асфалтополагачът е оборудван с разширяваща се полагаща част модел AB 500 TV, като ширината на полагане варира от 4.75 до 6 метра. Машината полага биндера в два пласта с дебелини съответно 70 и 75mm, за да бъде осигурена здрава основа. Износващият пласт се състои от 35mm сплитмастик. Благодарение на захранващата машина, се постига изключителна равност на настилката, в съответствие със строгите изисквания за качество. Системата намалява времето за спиране на екипа, тъй като позволява непрекъсната работа на обекта и допринася за спазване на сроковете и висококачественото изпълнение.
Телематика
Използването на технологията за дистанционно наблюдение – телематика, намира все по-широко разпространение в строителната индустрия и за базирания във Флорида, САЩ изпълнител
The Turtle Companies е безценен помощник при един от най-мащабните строителни проекти. Компанията печели поръчка за рехабилитация по метода Студено рециклиране на участък с дължина 30 мили (48 км) от междущатски път 75 (I-75) и въпреки, че разполага с общо пет машини за студено рециклиране за работа на обекта, е отчетено по – малко от 1% време за престой. Най-новите машини на компанията са оборудвани с фирмената програма за поддръжка Elite Maintenance Programme, както и с телематичната система Guardian Telematics System, благодарение на които на практика е елиминирано времето за непредвиден престой. Програмата за техническо обслужване изисква три часова поддръжка след всеки осем часа работа и в допълнение всички членове на работния екип са обучени да разпознават евентуални проблеми и да извършват прости ремонтни работи, при необходимост. Телематичната система Guardian е техническо решение на Roadtec, което Turtle прилага на две от машините си модели Roadtec RX-600e и на две машини Roadtec RX-700e. Системата е предназначена да следи машината безжично в реално време, предоставяйки информация на собственика и на сервизния персонал на Roadtec. Диагностиката на машина, оборудвана със система Guardian, е много по-бърза и ефективна. Системата Live Schematics позволява визуализация на всички електрически вериги на проста и ефективна схема със статута в реално време на всички ключове, клапани и настройки. При необходимост могат да бъдат правени промени в параметрите на контрола дори от лаптоп, без пряк контакт с машината.
Компанията винаги с лекота възприема новите технологии, с оглед подобряване на работата, като приблизително от три години използва телематични системи, разработени от други фирми. Когато Roadtec разработва собствена телематична система, Turtle с ентусиазъм я превръща във важна част от бизнеса си. Системата допринася за по-ефективна работа и намалява оперативните разходи, увеличавайки печалбата. Също така позволява проблемите да бъдат забелязани още в началото, преди да са станали сериозни, което спомага за планиране на поддръжката и ремонтите преди да се случи повреда на обекта, която ще представлява разход за клиентите. 26/09/2014 |