Трошачно-пресевна механизацияПерспективите в трошачно-пресевната индустрия за преминаване към компактни машини са повече от обещаващи, благодарение на нормативните промени, позволяващи увеличаване на количеството рециклирани добавъчни материали като компонент в строителните смеси при ново строителство, което е често срещано в много страни. През последните години пазарните условия за компактни трошачни и пресевни решения са предизвикателни, в съответствие със ситуацията в строителния сектор като цяло, но започват да се виждат и признаци на развитие и нововъведения.
Трябва да отбележим, че към момента в много части на света рециклирането заема голям дял от трошачната индустрия, като много изпълнители обичайно достигат нива на използване на рециклирани материали по-големи от 90%. В по-общия строителен сектор, обаче, все още има какво да се желае по отношение рециклирането на материалите.
За производителя Rubble Master, Великобритания винаги е била важен пазар, като е един от първите и може би най-големи пазари за компанията до 2009-та година, когато до края на 2013 г. се свива драстично. Към момента изглежда, че пазарът се възстановява и има достатъчно работа, като производителността на машините може да отговори на търсенето и моментът е добър за връщане на марката в Обединеното Кралство. Някои страни, като Германия, Швейцария, Австрия, Северна Америка и Далечния Изток се възстановяват до обичайното си състояние, но не могат да достигнат миналите нива на търсене в Европа и по-специално във Франция, Испания и Португалия, както и в страните от Източна Европа, които винаги са били добър пазар за компанията. Това, към което Rubble Master се стреми в момента, е по-добра координация на дилърите, продажбите и следпродажбените условия. Компанията възнамерява да остане твърдо в сектора на компактната техника – един от най-високо оценяваните класове машини. Разработването и развитието на продуктите с марка Rubble Master винаги е било водено от изискванията на клиентите. В случай, че даден клиент има нужда от определено техническо решение, компанията разработва оборудването си в тази насока. За това допринася и форумът, създаден специално за клиенти на компанията, като специалистите на Rubble Master редовно събират информация от пазара, за да осигурят отговор на всички нужди на клиентите. Една от целите на компанията е да разнообрази продуктовата си гама, а намерението на Rubble Master е да произвежда поне по един нов модел на година.
Едно от най-големите продуктови представяния на изложението Hillhead тази година е от страна на Anaconda, под формата на новия модел J960 ECO, с който производителят навлиза в сектора на мобилната трошачна механизация. От компанията обясняват, че търсенето в дистрибуторската мрежа е това, което я тласка в тази посока. Тази стъпка е логична за Anaconda, тъй като в предвижданията за развитие винаги е фигурирало производството на пълна гама пресевни и трошачни машини, включително и конвейери, като ориентирането в сектора на мобилната механизация може би става малко по-рано от очакваното, базирайки се именно на търсенето. От Anaconda потвърждават, че след тази първа стъпка, с времето ще бъдат представени нови модели трошачна механизация, с оглед постигане на първоначалната цел на компанията. В бъдеще производителят предвижда да разполага не само с богата гама от по- големи машини, но и с нови модели трошачки. Търсенето на продуктите с марка Anaconda се оказва по-голямо от очакваното преди четири години, когато компанията се насочва към производство на компактна механизация, като още тогава търсенето на подобни машини на пазара е голямо, а с нарастване на дистрибуторската мрежа, нараства и търсенето на продуктовата гама. Като цяло, Америка винаги е била най-големият пазар за Anaconda, но от компанията отчитат и големият ръст на пазара във Великобритания през последните 18 месеца. След няколко трудни години, Anaconda окрива изключителни дистрибутори в Обединеното кралство, които успяват да свържат производителя с клиентите.
За пример може да послужи базираната в Лондон компания за управление на отпадъци Donoghue Waste Management. Фирмата вече използва 12 – тонния модел RM60 на Rubble Master, за да подпомогне процеса по обработка на над 4000 тона тухли, бетон и скален материал, които получава всяка седмица. RM60 се задвижва от дизелов двигател на Deutz и регулярно предоставя поток от 50 до 80 тона материал на час, като заема само 12 квадратни метра от ограниченото пространство, с което компанията разполага. Машината е доставена от дистрибутора Promac Solutions Ltd, който снабдява със строителна и промишлена механизация клиентите си, базирани в югозападната част на Англия.
От самото начало, продуктите на Anaconda са създадени с възможност за транспорт по море в контейнери, което от компанията вярват е в основата на успеха на марката в Америка, а стъпването на по-далечен пазар от Ирландския се оказва правилно решение. Още при самото създаване на Anaconda, основателите й осъзнават, че за да бъдат успешни трябва да потърсят нещо, с което да се отличават, за да предложат нещо повече от още една марка на пазара.
Според Rockster Recycler, икономическият климат в Европа бавно се подобрява, като Германия, Франция и Австрия все още са стабилни пазари за компанията. За съжаление, продажбите в Южна Европа намаляват отчетливо. Гледайки към бъдещето, Азиатският континент има голям потенциал, тъй като там рециклирането като индустрия постепенно се развива. В допълнение, в Америка се наблюдава тенденция към ръст на пазара и компанията планира да инвестира по-интензивно в този район. От Rockster Recycler допълват, че все още няма голям ръст в трошачно-пресевния бизнес, като възстановяването ще отнеме малко повече време.
Нови предложения
Anaconda не е единственият производител, който в последно време представи нови продукти на пазара. Редица нови компактни машини също са представени за първи път. Kleemann, например, е друг производител, който се възползва от възможността да представи на изложението Hillhead новата си конусна трошачка в 30-тонния клас модел MCO-9, предназначена за лесен транспорт и бърза и лесна настройка. Според Kleemann, новата конусна трошачка може да постигне производителност от 250 тона на час и по-добро съотношение на раздробяване за получаването на краен продукт с по-високо качество в сравнение с други трошачки в същия клас. Машината е оборудвана със система срещу завъртане, която предотвратява вътрешното завъртане и значително намалява износването в това отношение. На разположение са също така магнит и метален детектор, като опция за значително повишаване на оперативната надеждност. Новата трошачка MCO-9 разполага със същата контролна система със сензорен дисплей, която вече се е доказала при останалите EVO машини на компанията. Когато работи съвместно с челюстната трошачка MC 110 Z-EVO, транспортиращите материала конвейери на двете машини могат да бъдат оптимално адаптирани, с оглед да се гарантира, че MCO-9 винаги поддържа оптимално ниво на пълнене и, че качеството, с което се произвежда крайният продукт е възможно най – високо.
Друго отличаващо се представяне на Hillhead е конусната трошачка Maximus MXC-2 – средно до голямо вeрижно устройство, оборудвано с конусен накрайник модел MSP300, с голям капацитет и дължина 1.2 метра, който е подходящ за вторични приложения, предоставяйки отлични показатели при намаляване размерите на материала, пропускателна способност и оформяне на готовия продукт. Машината е стандартно оборудвана със система Webasto за загряване на маслото в резервоара, която може да бъде предварително настроена да загрява маслото до два часа преди започване на работа при седемдневен работен цикъл. Двигателят е дизелов, модел C13 328 kW (440 hp) на Cat. Maximus преработи и челюстната си трошачка MXJ-1, посредством нов модулен дизайн и лесна за използване контролна система, която увеличава максимално производителността и прави машината идеална за работа в кариери, мини, за рециклиране и при разрушаване. Моделът е снабден с трошачно отделение с размери 1.15 м х 0.75 м, предназначено за взискателни приложения и с допълнителна якост и дълготрайност при тежкотоварни приложения.
Ударно въздействие
Друг нов модел, този път ударна трошачка, е представен от австрийския специалист в областта Rockster Recycler под формата на R1100DS, който предлага гъвкавост, бърза настройка и подобрено представяне. Според Rockster, фирмената гама се оптимизира непрекъснато, с оглед компанията да предложи най-добрия избор на пазара за клиентите си. С новия модел R1100 клиентите могат да покриват много широк пазарен сегмент и такъв тип машина има много голям потенциал. Поради тази причина, производителят постоянно развива този тип механизация, имайки предвид непрекъснато нарастващите изисквания за безопасност и фокусирайки се предимно върху улесняване на работните операции, гъвкавостта и представянето. Новоразработеният мултифункционален дисплей на машината позволява празните пространства при разтрошаване да бъдат напълно коригирани хидравлично, за да се даде възможност за просто и лесно определяне на крайния продукт и да се осигури точна пресевна крива. Скоростта на транспортния конвейер непрекъснато се адаптира към натоварването на трошачното отделение и работното налягане на главния конвейер, така че да бъде предотвратено претоварване и блокиране на машината. При необходимост, вибрационният фидер може да бъде контролиран ръчно, с помощта на дистанционно управление. Моделът R1100DS дава възможност да бъде снабден със система за едновременно раздробяване и пресяване, което позволява изпълнението на двете операции само с една машина. С патентованата двойна връщаща система на Rockster, връщащата лента може да бъде използвана като резервен конвейер за складиране на материал с височина на заустване от 4 метра. Освен това, новата машина R1100DS е с двойно действие, като само за няколко часа може да бъде преобразувана от ударна в челюстна трошачка, позволявайки оптимизиране в широк диапазон от приложения.
Нови челюсти
Друга австрийска компания - dsb Maschinenbau, представи нов модел мобилна челюстна трошачка Innocrush 40J, с така наречения от компанията изключително компактен дизайн, която предлага производителност от порядъка на 330 тона на час. Най-подходящото й приложение е за първично разтрошаване, чийто краен продукт е материал с голям размер на зърното. Новата машина е с дължина 11.6 метра, широка е 2.6 метра и тежи 39.8 тона. Захранва се от двигател Cat C11 с мощност 287 kW (385 hp). Моделът е стандартно оборудван с хидравлично понижаващ се основен конвейер, страничен конвейер, хидравличен вибрационен фидер с интегрирано първично сито, магнитен метален сепаратор, система за премахване на праха и дистанционно управление.
Междувременно, Keestrack преработва и модернизира своята продуктова гама, резултатите от което бяха представени неотдавна на среща на дистрибуторите на компанията, проведена в Австрия, а именно – три нови копактни трошачки – Destroyer 1011, 1113 и 1313, с нова концепция за ротора и завъртащ се извънгабаритен конвейер, който може да бъде използван като резервен конвейер за складиране на материал.
В допълнение, бяха представени и две нови челюстни трошачки в 30-тонния подклас, моделите Argo и Apollo, с нов дизайн на трошачното отделение и на фидера, предназначени за разтрошаване на естествени твърди скални материали и с нова концепция за дистанционно управление, което позволява на челюстните трошачки да се рестартират с изцяло разтрошаваща камера. Keestrack представи и новата пресевна инсталация S175, чиято площ на пресяване е с размери 1.5 х 5 метра. Двата модела на компанията S175 и Novum се предлагат и с лесно отстраняем страничен конвейер. Компанията също така обяви, че в сътрудничество с Binder, австрийският производител на пресевната инсталация Bivitec ще представи GIANT – нова мобилна пресевна инсталация, с площ на пресяване 1.9 х 6 метра. Не на последно място, Keestrack заяви, че съвместно с BHSSonthofen разработва верижна мобилна VSI трошачна инсталация, в която ще бъде интегриран техническият опит и на двете компании. 26/09/2014 |