ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IX, брой 1, 2015

Решения за дъждопреливни системи за смесена канализация

Решения за дъждопреливни системи за смесена канализация

Събирането и отделянето на дъждовни и отпадни води представлява ежедневно предизвикателство за канализационните съоръжения и общините. При смесените канализационни системи отпадните води от домакинствата, търговските и индустриални предприятия, както и дъждовните води, се вливат в обща канализация преди да бъдат отведени към пречиствателната станция. Поради зачестяване на екстремно силните дъждовалежи каналите често са претоварени и пречиствателните станции достигат лимита на капацитета си. За да може системата да функционира безупречно и при извънредни натоварвания, на подходящите за целта места се изграждат задържащи резервоари, които заедно с преливните съоръжения регулират количеството отпадни води, постъпващо в пречиствателната станция. Ретензионните системи служат като междинен резервоар, от който отпадните води постепенно се отвеждат към пречиствателната станция.

HOBAS предлага две алтернативи на конвенционалните ретензионни басейни: камерата HOBAS CSO (Комбинирана преливна камера за канализационни тръбопроводи), която представлява модулна система преливници за смесени канализации с лесни за поддръжка връзки между отделните модули, и стъклопластови задържащи системи GRP.

HOBAS разработи особено ефективна система преливници от стъклопласт GRP за смесени канализации съвместно с Пражкия Технически Университет CVUT и в съответствие с Европейската директива за водите 2000/60/EC: камерата HOBAS CSO отделя от канализационния поток и филтрира особено ефективно замърсявания, образувани от неразтворими вещества, и ги отвежда към водопречиствателната станция, а пречистените води се отвеждат към водоприемника.

Всяка камера HOBAS CSO се произвежда съобразно изискванията на клиента. В сравнение с конвенционалните дъждопреливни системи тя предлага множество предимства: много по-добра пречиствателна способност дори при ниски дебити, кратко време за производство, лесен и бърз монтаж, безотказно функциониране, дизайн, спестяващ място и изкопни работи – и не на последно място, помага значително за опазване на околната среда.

Камера HOBAS CSO, внедрена при изграждането на тръбопровод с обща дължина 30 метра включително дросел и помпена шахта, със спецификация DN 1600, SN 5000 и 10000, PN 1. Методът на монтаж е открит изкоп.

Задържащите системи са необходими там, където е невъзможно изграждането на открити ретензионни системи (например в центъра на града). По същество двата продукта функционират по еднакъв начин: при пороен дъждовалеж прииждащата вода първо се складира, а след това се дроселира и отвежда в канализационната система. Твърдите частици, които се отлагат в канала, биват отмити при следващия валеж и попадат в пречиствателната станция. Заради изключително гладката вътрешна повърхност на продуктите от стъклопласт HOBAS GRP, практически каналът се самопочиства и не изисква поддръжка.

Задържаща система Хайделщайнщрасе е приложена при друг проект на тръбопровод с дължина 55 метра, също открит изкоп, в приложение за складова система. Спецификацията на тръбопровода е DN 3000, SN 10000, PN 1.

Разработените от HOBAS системи осигуряват бърз и лесен монтаж, възможност за увеличаване на складовото пространство. Решенията са изцяло съобразени с изискванията на клиента.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини