ОП Околна среда 2014-2020 г.Приоритетна ос 1Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г. е една от седемте оперативни програми, които ще бъдат изпълнявани в периода 2014-2020г. Документът очертава рамката и определя приоритетите за финансиране в областта на околната среда със средства от Кохезионния фонд на ЕС и Европейския фонд за регионално развитие през програмния период. Цялостният вариант на програмата съдържа шест приоритетни оси: Приоритетна ос 1: Води; Приоритетна ос 2: Отпадъци; Приоритетна ос 3: Натура 2000 и биоразнообразие; Приоритетна ос 4: Превенция и управление на риска от наводнения; Приоритетна ос 5: Подобряване качеството на атмосферния въздух; Приоритетна ос 6: Техническа помощ.
Приоритетна ос 1: Води
За постигане на съответствие с Директивата 91/271/ЕИО и Директива 98/83/ЕО ще се инвестира в: Изграждане на ВиК инфраструктура приоритетно в агломерации с над 10 000 екв. ж., определени като територии в ПУРБ и в регионалните генерални планове за ВиК; Доизграждане и/или оптмизиране на мрежите за мониторинг на количеството на повърхностните и подземните води; Доизграждане и/или оптмимизиране на мрежите за мониторинг на химичното състояние на на подземните води; Дейности, насочени към разработване на нови и/или актуализация на съществуващи стратегически документи във връзка с прилагането на Рамковата директива за водите (РДБ).
Стратегия за управление и развитие на ВиК сектора
В съответствие с Плана за опазване на водните ресурси на Европа, тъй като в нея са планирани следните приоритетни мерки за: намаляване на натиска върху водната среда от замърсяване чрез инвестиции за ограничаване на точковото замърсяване и подобряване на степените на съотвертствие при пречистването на отпадъчните води, съгласно изискванията на Директива 91/271/ЕЕС относно пречистватекните станции за отпадъчни води на населени места; подобряване на водната ефективност чрез инвестиции за намаляване на течовете и за подобряване на капацитета за формиране и прилагане на политики на ценообразуване и възвращаемост на разходите; подобряване на мониторинга на химичното състояние на водните тела; ограничаване на отрицателните последици от наводненията и сушите, чрез инвестии за подобряване управлението на риска от наводнения, изграждане на зелена инфраструктура, мерки за естествено задържане на водите (например - възстановяване на влажни зони).
Със средствата за водния сектор в България е нужно да се надградят постигнатите резултати през периода 2007 – 2013: инвестиране в изграждането и доизграждане на 55 ПСОВ (от които 53 са в агломерации с над 10 000 е.ж.), подготовката на други 26 проекта за подобряване и развитие на инфраструктура за питейни и отпадни води в агломерации над 10 000 е.ж., подкрепа за разработването на Планове за управление на речните басейни (ПУРБ), както и за реформирането на ВиК сектора по проект, изпълняван от Министерство на регионалното развитие. Финансовият ресурс ще се насочи към агломерации с над 10 000 е.ж., които обаче не са в съответствие с изискванията на европейското законодателство. За пречистване на отпадните води в България е необходимо да бъде осигурено събиране, отвеждане и пречистване на отпадните води в 364 агломерации. От тях 256 са между 2000 и 10 000 е.ж., а 108 са над 10 000 е.ж. За всички 364 селища около 80% от общия товар е обхванат от канализационна мрежа. Доизграждане е необходимо в 351 населени места.
Приоритетни проекти
В програмата са планирани следните големи проекта – на община Асеновград, на община Плевен. Този в Асеновград е на обща стойност около 55,8 млн. евро за нова ПСОВ, с проектен капацитет 65 500 е.ж. Ще бъде изграден и главен колектор в западната част на града (над 1,5км), ще се подменят и два главни колектора в същата част с обща дължина около 21,6км и ще бъдат рехабилитирани около 4,1км от водопроводната мрежа.
Проектът на община Плевен – Долна Митрополия е на обща стойност 79,5 млн. евро. С изпълнението му ще бъде реконструирана и модернизирана съществуващата обща ПСОВ с капацитет 130 670 е.ж. и ще бъде направена реконструкция на главен довеждащ колектор с дължина около 13,5км. В допълнение е предвидено изграждане на канализационна и водоснабдителна мрежа и довеждащ колектор за с. Ясен, Долна Митрополия, Тръстеник и с. Буковлък. 08/03/2015 |