Боларди за контрол на достъпа в градска среда от БисайдОт няколко десетилетия болардите (потъващи в земята прегради) се наложиха като незаменим елемент от контрола на достъпа в градска среда и за защита на стратегически обекти. Въпросът „Що е болард и има ли той почва у нас?“ вече има еднозначен отговор и в България.
Има български общини, които успешно реализираха проекти с боларди, главно за контрол на достъпа на МПС за пешеходните зони, където пешеходците преминават свободно, а се допускат само оторизирани МПС за сервизна и аварийна дейност.
Какви видове и колко на брой боларди да използваме за проекта си?
Като всяко съвременно техническо средство, е нужно внимателно да се подбере най-подходящото решение за конкретното приложение.
Важно е да се консултирате със специалисти, които да Ви обяснят какви са предлаганите модели и аксесоари.
Добре е да потърсите и мнението на потребители, които вече са осъществили проекти с боларди. При анализа и взимането на решение следва да се имат предвид и някои основни положения. Преди всичко, трябва да определим какво искаме да защитим с боларди.
За градска среда са достатъчни стандартни боларди, като Vigilant 500, които са непреодолима преграда за МПС.
Ако обектът е с повишен риск от терористични атаки, като летища, правителствени сгради, дипломатически и военни мисии, най-добрата защита са специалните подсилени антитерористични боларди, като FORCE 825. Те издържат на атака и от големи МПС, дори ако се движат с висока скорост.
Важно е да се определи правилно мястото на централата за управление на болардите. Максималното препоръчително разстояние от централата до болардите е 25 m. С боларди се преграждат и големи пространства, като се ползват основно неподвижни боларди и само на прохода за оторизираните МПС се поставят автоматични боларди. Важни са климатичните специфики на обекта: за много студени райони – да се предвиди вграден нагревател, за горещи зони - светла алуминиева капа. За морски и заснежени райони, с наличие или употреба на сол, е препоръчително да се ползват боларди от неръждаема стомана.
Трябва да се съобразим и с особеностите на електро-захранването на обекта. Ако има токови удари над 240 V – препоръчителен е автотрансформатор. При често отпадане на напрежението – да се предвиди UPS резервно захранване.
Важно е да се знае, че и без UPS, при отпаднало захранване, болардът може лесно да се свали. За целта обаче трябва да има оторизирани обучени лица при потребителя. Болардите могат да се управляват по много начини – с бутони, дистанционни, четци, датчици за близост, камери разпознаващи номера, антени за четене на кодове и т.н. Трябва да се предвидят и подходящите системи за безопасност – най-често с метал детектори. Задвижването на болардите бива 2 вида – електромеханично или хидравлично.
Фирма Бисайд предлага боларди и с двата вида задвижване. Като цяло, фирмата препоръчва на клиентите си електромеханично задвижване, предвид големите температурни амплитуди на климата в България.
Техническата поддръжка на качествените боларди не е особено ангажираща, но трябва да се извършва от специалисти. Достатъчно е регулярно да се почистват и сменят гарнитурите в основата и да се проверява работата на системите. При наличие на UPS, батериите му трябва да се сменят най-много на 2 години.
Грешка е да се мисли, че болардите са подходящи само за големи градове. Навсякъде пешеходците имат нужда от защита от МПС. Последният проект с боларди на Бисайд, бе в община Елхово. 25/09/2015 |