ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 1, 2016

Вярвам, че Водната реформа ще бъде доведена до успешен край

Разговор с инж. Иван Иванов, Председател на Българска асоциация по водите

Вярвам, че Водната реформа ще бъде доведена до успешен край

Инж. Иванов, да започнем с това, че Водната реформа вече осезаемо напредва. Какво бихте отбелязали като ключови моменти от нея, които вече са в ход? Какво предстои да се завърши в близко бъдеще?
Наистина, с радост мога да кажа, че водната реформа е в разгара си. Намираме се в етап, при който са налице вече доста ключови неща. В същото време до края на тази година трябва да се случат най-важните етапи от водната форма – да се промени начинът на регулиране и да се изготвят петгодишните планове на ВиК операторите. Друг важен етап, който трябва да приключи, е окрупняването на операторите на областен принцип. Това са ключовите моменти в реформата. Разбира се, виждам някои неща, които биха попречили целият процес да завърши до края на годината.

Например, има общински ВиК оператори, които предпочитат да не се окрупняват. И това може да се окаже пречка за използването на европейски средства за бъдещите им проекти. Но по-важното е, че започнаха да се случват нещата. Защото ние от години говорим за реформи, но дълго се повтаряше цикълът започване и спиране на процеса. Докато сега вече, притиснати и от Европейската комисия, сме задължени да осъществим заложеното в стратегията за ВиК отрасъла.

Но стъпка по стъпка нещата се случват и се надявам с по-малко сътресения да стигнем до добрите резултати, които целим.

В близък план, това, което е актуално към момента, и предстои в рамките на няколко седмици да бъдат одобрени, са двете наредби – едната за ценообрзуване, другата за бизнес планиране.

Бихте ли споделили какви са очакванията Ви за водната реформа и възможностите за успешна реализация на предвиденото за новата оперативна програма?
Очаквам известни промени в предварително заложените дейности. Имам известни опасения, че може да се стигне до прекалено голям административен натиск и контрол върху ВиК операторите, без това да води до положителен резултат. Защото, освен Държавният регулатор, който ще определя цените и ще приема бизнес плановете, ВиК операторите от своя страна ще трябва да се отчитат на ВиК асоциациите. Предстои да се сключат договорите между всички ВиК оператори и ВиК асоциациите. В хода на целия този процес очаквам и някои промени, но по-важното е, че посоката е дадена, налице е решимостта и съгласието на повечето експерти и участници в процесите, така че, считам, че реформата ще бъде доведена до успешен край.

Вече са факт и първите сключени договори с асоциациите по ВиК и ВиК дружествата. В тази връзка, бихте ли казали какви промени ще настъпят в резултат на тези договори?
Да, през миналата година бяха сключени два такива договора – в Смолян и Русе, и очакваме в началото на тази година навсякъде да бъдат подписани тези договори, тъй като и ВиК операторите, и сформираните асоциации имат готовност. Има малко неясноти в тези договори, тъй като в бързите темпове, които се наложиха, не се чуваше докрай думата на ВиК операторите. Не я ясно, например, какво ще се случи в тези области, където има повече от един ВиК оператор.

От една страна е ВиК асоциацията, от друга – общинските съвети, които работят с дружествата, и в цялата тази комуникация може да настъпят леки сътресения. Но като цяло не мисля, че това ще е нещо толкова критично, което би спънало реформата като цяло.

Как сключването на тези договори ще повлияе работата на общините?
С подписването на тези договори общините ще имат повече възможност да участват в определянето на инвестиционните приоритети, а също и в избора на ВиК оператор, който към момента е формален. До момента общините почти не въздействаха на ВиК операторите.

Какво предстои пред Българска асоциация по водите за 2016-та година? Какви приоритети и цели сте си поставили?
Българската асоциация по водите винаги е била пряк участник в процесите във водния сектор. Давали сме становище по актуални въпроси и сме били търсен партньор от институциите. Освен тези стратегически задачи, ние ще продължим да развиваме нашите дейности.

Продължаваме упорито да се опитаме да наложим Знак за качество на БАВ, с което да гарантираме, че във ВиК проектите ще се използват доказано добри продукти, такива, които минават на постоянен контрол. Също така, надявам се и ми се иска да развием нашия център за професионално обучение.

Убедени сме, че има необходимост от такъв център, защото трябва да се заложи по-сериозно на знанията на кадрите, върху тяхното развитие, дори и върху тяхното намиране, защото е много чувствителна и липсата на подготвени млади хора, които да имат готовност и желание да работят в този отрасъл.

Българската асоциация по водите участва и в Дунавската програма чрез изпълнение на двугодишен проект за Бнчмаркинг /сравнителен анализ/, в който взеха участие 16 ВиК оператора.

Сега предстои новата фаза, но първо трябва да осигурим допълнително финансиране и впоследствие да привлечем още ВиК оператори, както и да добавим и консултантски дейности.

И, разбира се, ще продължим да правим това, което успешно развивахме през годините – провеждане на конференции и семинари. Предстоят ни през тази година две традиционни конференции – Булаква, която ще се проведе по време на изложението Вода София през април, и Международната конференция за намаляване загубите на вода, която ще е в края на октомври. Аз лично отдавам много голямо значение и на специализираните семинари, защото са добър начин за повишаване на квалификацията и обмяна на опит.

Предвидили сме семинари по няколко ключови теми – Пречистване на отпадъчни води, Пречистване на питейни води; Утайки.

Не на последно място ще спомена и състезанието за откриване на скрити течове, което е единственото професионално състезание в отрасъла, и тази година ще се проведе през май в района на ВиК Хасково. То успя да се превърне в добра традиция и се очаква с нетърпение от ВиК операторите.

Надявам се и да бъдем успешен партньор по някои от проектите, свързани с европейско финансиране. Нашата задача е да бъдем платформа за всички добри идеи и всеки е добре дошъл, ако има какво да сподели с нас, а ние пък от своя страна да бъдем полезни.