ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 3, 2016

Тази година приоритет е подмяната на подземната инфраструктура в Стара Загора

Разговор с Живко Тодоров, Кмет на Община Стара Загора

Тази година приоритет е подмяната на подземната инфраструктура в Стара Загора

Живко Тодоров е втори мандат кмет на Стара Загора. На последните местни избори той получи подкрепата на близо 80% от старозагорци на първи тур.
Завършил е ГПЧЕ „Ромен Ролан“ с английски и немски език в Стара Загора, а после СУ „Св. Климент Охридски“ със специалност „Европеистика“. През 2009 г. е избран за народен представител от ГЕРБ в 27-ми Старозагорски избирателен район. Бил е зам.-председател и председател на Комисията по външна политика и отбрана в парламента, както и ръководител на Постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.


Г-н Тодоров, в община Стара Загора през последните години бяха реализирани немалко значими инфраструктурни проекти. Очертайте основните направления, по които ще работите тази година и с какви цели продължавате?
Факт е, че през миналия мандат бяха реализирани проекти за над 300 млн. лв. Но свършеното е зад гърба ни и имаме нови цели. Днес основните предизвикателства са свързани с това да отговорим на високите очаквания на хората, да стигнем до всеки един човек и до решаването на неговите проблеми. Всички искаме градът да се развива, да върви напред, да се подобрява качеството на живот, младите да остават тук. Инфраструктурата и бизнесът, инвестициите и новите работни места са от първостепенна важност, и са безспорен приоритет. През 2016 г. ще обърнем основно внимание на подмяната на подземната инфраструктура в кварталите на Стара Загора, след което ще започнем ремонтите на улиците и междублоковите пространства там.

Миналата година открихте новоизградения парк в кв. „Казански“. Какви други проекти за благоустрояване на градската среда, местата за отдих и развлечения са предвидени в плановете на общината?
Предвиждаме изграждането на етап II на новия парк, след като през февруари Министерски съвет прехвърли собствеността на терена на общината. Това са още 40 дка, които ще са основно зелени площи и места за развлечения. Имаме прекрасни проекти за централната пешеходна зона на Стара Загора, за Аязмото, за парковете „5-ти октомври“ и „Александър Стамболийски“, „Станционната градина“.

През 2016 г. ще бъде направен и проект на Зоопарка, който е уникален за страната и е разположен в естествена горска територия. В близост до него ще бъде изграден парк на територия от 60 дка за свободно отглеждане на мечки. Този проект е в напреднала фаза и е в сътрудничество с холандската организация „Алертис“ и МОСВ.

Ще бъдат реновирани Летният театър, който също е на територията на Аязмото, Драматичният театър, Художествената галерия, залата на синдикалния дом. До края на 2016 г. врати ще отвори и Музей „Литературна Стара Загора“, който намери своето заслужено място след дълги години.

Бихте ли споделили по-подробно какво друго сте планували за развитие на инфраструктурата в община Стара Загора?
Ще продължим политиката по оправяне на междублоковите пространства и улиците. Ще инвестираме много в образователната инфраструктура – училища и детски градини. Образованието е приоритет. Очаквам санирането на панелните блокове да започне с пълна сила през тази година. В момента се работи по цялостен проект в кв. „Самара 3“ - подменена е ВиК частта, предстои цялостна рехабилитация на улиците и междублоковите пространства. В „Три чучура – север“ ще бъде подменена цялата подземна инфраструктура. В края на месец март подписахме с МРРБ договора за финансиране в размер на 1,3 млн. лв. След това ще продължим с ремонтите в целия квартал. В „Лозенец“ – ромският квартал на Стара Загора, ще направим водоснабдяване и канализация, както и улици, за да може там също да се решат основни инфраструктурни проблеми, да се спрат кражбите на вода, да се спре при дъждове заливането на града от водите, които не се прихващат в тази висока част на Стара Загора и при дъждовете от там се свличат камъни, пясък и кал.

Изграждаме кръгово движение на ул. „Капитан Петко войвода“ на пресечката с „Цар Симеон Велики“. Плувният басейн в Стара Загора се ремонтира основно. Ще обърнем сериозно внимание и на кв. „Три чучура - юг“ и „Казански“.

Започна втора фаза на проекта за интегриран градски транспорт. Бихте ли казали какво реализирахте през първата фаза и как ще продължи развитието на транспортната инфраструктура и модернизацията на транспорта през втория етап?
Този проект преобрази градския транспорт в Стара Загора, който стана на 100% общински. Първият му етап бе за близо 60 млн. лв. Хората днес се возят в чисто нови и удобни автобуси и тролейбуси, климатизирани и предвидени за хора в неравностойно положение. В основната си част бе подменена тролейбусната контактна мрежа, монтирани бяха „умни“ спирки, изграден бе GPS център, чрез който се следи в реално време движението на превозните средства, възникналите аварии и др.

В транспорта ще продължим да надграждаме това, което направихме през 2015 година. Ще въведем автоматична система за таксуване на пътниците. Както и „интелигентни“ светофари, които ще „четат“ трафика, за да бъде градският транспорт с предимство и хората да го предпочитат.

Във втория етап, който е за близо 15 млн. лв., е предвидено удължаване на велоалеите, реконструкция и разширение на надлеза над жп линията на бул. „Славянски“, рехабилитация на тролейбусното депо. Нещо важно е, че в системата за управление на градския транспорт ще бъде включено видеонаблюдение на основни кръстовища в града.

В началото на разговора посочихте, че приоритет са и привличането на инвестиции, разкриването на нови работни места. Планувате ли нещо конкретно?
Убеден съм, че през 2016 година това ще бъде един от основните акценти в работата на общината – да се предоставят терени на инвеститори, които да вложат своите пари в Стара Загора и да осигурят нови работни места. Водим напреднали разговори с редица компании за високотехнологични производства. Надявам се през следващите месеци да имаме добри новини в тази посока.