ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 3, 2016

Студентите, завършили МГУ София, се реализират успешно на пазара

Разговор с Доц. Д-р инж. Павел Павлов, Зам.-ректор по научноизследователска дейност, Минно-геоложки университет, София

Студентите, завършили МГУ София, се реализират успешно на пазара

Доц. Павлов, в началото бихте ли споделили с читателите на Списание ИНФРАБИЛД малко повече за работата си? Какви са отговорностите и предизвикателствата в работата Ви?
Аз съм Заместник ректор по научноизследователска дейност. Дейността ми е свързана с организацията на конференции и всички научни мероприятия, които се провеждат в университета. Занимавам се с научната и издателска дейност на Минно-геоложкия университет. Ръководя работата на Кариерния център на университета. В моя ресор влиза още комуникацията с фирмите от минерално-суровинния и енергиен отрасъл, които си партнират с нас и с които работим съвместно по различни научни и научно-приложни проекти.

Развитието на научната дейност в Минно-геоложки университет е в пряка връзка с Националната стратегия за развитие на научните изследвания на Република България. Основната ни задача е всячески да подпомагаме развитието на науката в МГУ, което да рефлектира пряко върху повишаване значимостта на университета ни по отношение „научен капацитет” и косвено да допринесе за развитието на минерално-суровинния отрасъл на страната. Имаме одобрена дългосрочна стратегия за научните изследвания, която отразява виждането на ръководството на МГУ, че образованието, научните изследвания, технологичният растеж и иновативните подходи са основа за постигане на динамично и устойчиво развитие на нашия университет.

Разкажете повече за изучаваните специалности. Има ли по-засилен интерес към определени, предвид пазарните тенденции и състоянието на отрасъла?
Специалностите в нашия университет са много и различни, и са уникални за страната, защото ние сме единственият минен университет и единственият университет, който обучава в специалности, които обслужват минерално-суровинния отрасъл. Имаме специалности Разработване на полезни изкопаеми, Обогатяване и рециклиране на суровини, Геология и геоинформатика и специалности, които са изключително актуални към момента – това са специалностите Сондиране, добив и транспорт на нефт и газ, Компютърни технологии в инженерната дейност и мн. др.

Разбира се, към момента имаме и доста желани специалности, сред които Маркшайдерство и геодезия, Подземно строителство, Хидрогеология и инженерна геология. Нашите специалисти, завършили тези специалности, успешно се реализират при строителството на Метрополитена в София.

Противно на широко разпространеното мнение, че имаме само мъжки специалности, мога да кажа, че университетът е предпочитан както от момчета, така и от момичета. Като дамите се ориентират основно към икономическите специалности, екология и биотехнология.

Бихте ли казали какви кадри подготвя университетът, и какви са възможностите пред тях за професионална реализация впоследствие?
Университетът подготвя магистри и бакалаври. Гордост за нас е, че студентите, завършили нашия университет, се реализират успешно на пазара и получават много добри за нашата страна заплати. Това го казвам не без гордост, защото малко са университетите, които могат да се похвалят, че имат добро сътрудничество с бизнеса, че студентите провеждат практически обучения и летни стажове. Нашите летни стажове и практики започват още от първата година на обучение. Провеждат се в реални условия - в рудниците и минните обекти на страната както и във фирмите от енергийния отрасъл. Това е изключителен плюс, защото студентите ни имат много добра теоретична и практична подготовка, когато се дипломират. Могат да влязат в сектора с летящ старт и да работят успешно на работното си място.

Сътрудничим си и с минни университети от чужбина – Миннен университет Льобен, Австрия, Минна академия Фрайберг, Германия. Минен университет Санкт Петербург, Русия и много други. Наши студенти посещават летни практики и стажове там. А австрийските и немските студенти посещават наши минни обекти. По този начин науката и образованието се глобализират. Още повече, че ние работим по идентични учебни планове и програми. В тази връзка, искам да допълня, нашите специалисти се реализират много успешно и в чужбина. В европейски мащаб минните университети са седем, в световен – 35. Нашите дипломи са признати по целия свят и не се налага студентите да приравняват нива или да учат допълнително, за да докажат компетенции, или да си валидират дипломите. Наши студенти работят в Африка, Азия, Канада, Латинска Америка, САЩ. В това число наши преподаватели и докторанти участват редовно в полярните експедиции на Антарктида. За да се реализира, обаче, студент успешно извън страната, трябва да притежава езикови компетенции, да има шанс и да не пропуска предоставените възможности, да е находчив и разбира се - инициативен.

Споделете за ключов проект, по който университетът е работил, със значение за професионалната реализация на студентите.
Ключов проект, в който сме участвали, и който е с образователна насоченост, е Проект „Студентски практики”, който се реализира по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, и е една от важните ни инициативи. Той има първостепенна роля за професионалната реализация на студентите. Със съдействието на водещи експерти от МОН ние създадохме работна среда, в която всички участващи наши студенти бяха мотивирани да изпълняват качествено и отговорно своите задължения във фирми от минарално-суровинния и енергиен отрасъл. И най-доброто доказателство за тези констатации е фактът, че всички студенти от университета ни, които започнаха практика по проекта, завършиха успешно. По последни данни, в проекта са кандидатствали 1062 студенти, 515 са завършили успешно практиката, като на 117 от тях им е предложена работа. В очакване на продължение, допълнително 213 студенти вече имат потвърдено от работодателите съгласие за провеждане на обучение. Това е един много добър резултат и демонстрира позитивните тенденции, произтичащи от нашите активни контакти с бизнеса в нашия сектор.

Как гледате на възможностите за сътрудничество между бизнеса и университета?
Сътрудничим с бизнеса по редица съвместни научни проекти, чийто резултат е повишена икономическа ефективност от страна на бизнеса. Имаме съвместни патенти, съвместни разработки. И което е най-важното - бизнесът ни дава правото да правим наука и да тестваме получените резултати в реална среда. Това е изключително важно, защото така студентът, пък и не само той, може да провери знанията си, които е добил в лабораторията, и да ги докаже на живо.

Сътрудничим си с много фирми. Фирмите от минерално-суровинния отрасъл са и един от финансовите източници на университета. Подпомагат пряко развитието на научните изследвания в университета. Финансират научноизследователски проекти с практическа насоченост, чиито резултати рефлектират пряко върху постиженията им като „стопански субекти” и гарантират тяхното устойчиво развитие. През изминалите няколко години Минно-геоложки университет развивашe активно контактите си именно с тези фирми, които от своя страна имат и значителен принос за икономиката на страната ни: Асарел–Медет; Елаците мед; Минстрой Холдинг; Мини Марица изток; Минпроект; Метрополитен; Евро Алианс Инженеринг; Булгартрансгаз и много др. Като позитивен факт може да се посочи, че за изминалата 2015 година именно с тези дружества сме реализирали 41 научни и научно-приложни проекта. Последният изключително значим проект, по който участваме, е съвместен с Булгартрансгаз и е по направление обезпечаване на енергийната сигурност и назависимост на страната ни.