Национален семинар Качество и контрол на питейните води проведе БАВАктивно участие в семинара взеха 100 експерта от цялата страна – представители на ВиК дружества, регионални здравни инспекции, лабораторно изпитвателни комплекси, представители на общини, министерства, научните среди, бизнеса, БАВ и др. Семинарът има за цел да запознае мениджъри и специалисти от водния сектор с актуалните въпроси, свързани с качеството на питейните води, последните технологични решения и добрите практики в областта на мониторинга и пречистването водите за питейно-битови нужди, и оборудването на пречиствателните съоръжения.
Основни партньори на събитието бяха СЖС България, и А. Д. за Строителство и Услуги, КОПАСА – клон България.
Модератор на първия панел беше проф. д-р инж. Петър Калинков от УАСГ, който е зам.-председател на БАВ. Панелът започна с презентация на председателя на БАВ инж. Иван Иванов, на тема „Реформите в отрасъл ВиК“. За възможностите за предоставяне на финансиране във водния сектор през призмата на ОП „Околна среда 2014 – 2020 г.“ говори Гергана Грозданова, началник отдел „Мониторинг” в ГД ОПОС, МОСВ. Участие в панела взе и Марта Петрова, Съветник на министъра на околната среда и водите. „Качество на питейните води в България – основни проблеми и възможни решения“ – така беше озаглавена лекцията на д-р Димитър Димитров, член на БАВ. За качеството на питейната вода – критерии за оценка, ефективност на провеждания контрол говори инж. Йоланта Колева, Началник отдел „Контрол и решаване на спорове – ВиК услуги“ от КЕВР. Панелът завърши с дискусия, в която участници във форума от ВиК – Стара Загора и ВиК – Бургас отправиха въпроси към д-р Димитров, инж. Колева и представителите на МОСВ.
Вторият панел, озаглавен „Качество на питейните води“ беше воден от доц. д-р инж. Галина Димова от УАСГ. В него д-р Димитър Димитров от БАВ представи темата „Последни промени в Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – въвеждане изискванията на Директива 2013/51/ЕВРАТОМ за определяне на изискванията за защита на здравето на населението по отношение на радиоактивни вещества във водата, предназначена за консумация от човека“. Даниела Георгиева от Лабораторен комплекс на СЖС България направи презентация, озаглавена „Мониторинг на компонентите на околната среда – лаборатория за екологични анализи на SGS България“. Иновативна технология за изваждане на задържаните утаими и флотируеми вещества в разпределителните канали пред филтрите на ПСПВ „Бистрица” демонстрира инж. Пламен Зеленков от Софийска вода. Заглавието на презентацията на инж. Радослав Тонев от УАСГ, с ръководител доц. д-р инж. Галина Димова, беше „Технико-икономически параметри при дезинфекция на питейни води с хлорни агенти“.
„Технологии за пречистване на питейните води“ бе наименованието третия панел, с който семинарът продължи. Модератор беше д-р Димитър Димитров от БАВ. За решаване на проблема с наличието на шествалентен хром в подземните води, използвани за питейно-битови нужди в редица населени места в България говори гл. ас. д-р инж. Ирина Ангелова от УАСГ, с ръководител проф. д-р инж. Петър Калинков. Инж. Марина Бояджиева, специалист „Управление на Проекти“ в „А. Д. за Строителство и Услуги, КОПАСА“ – клон България представи лекция на тема „Технология на пречистване на ПСПВ Габрово”. За предизвикателствата по време на реконструкцията на ПСПВ Габрово разказа инж. Мери Николаева, ръководител на ПСПВ Габрово, „ВиК” – Габрово. Прожектирано беше видео по темата озаглавено „Пътят на водата“. 21/08/2016 |