ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XI, брой 3, 2017

Зелени технологии за градска среда

Светът осезаемо усеща последствията от климатичните промени. Бурите стават все по-опустошителни, сезоните не са това, което бяха, изчерпаемите източници вече са намалели драстично, а животинските видове изчезват с главоломна скорост. Масово хората не смятат за нужно да променят мисленето и навиците си, затова продължават да вредят на природата чрез ежедневните си действия. За щастие, все по-често се говори за необходимостта от природосъобразни подходи във всички аспекти от живота.

Специалисти от различни сфери работят усърдно, за да помогнат на природата. Или поне да спрат нейното безжалостно унищожаване. Техните усилия водят до реализиране на ценни “зелени” идеи - от простички нововъведения, предназначени за бита, до мащабни проекти като екосгради и цели селища. Днес ще ви разкажем повече за някои от най-напредничавите изобретения, разработени през последните години. Повечето са в процес на тестване, но е въпрос на време проектите да се превърнат в реалност.

Важно е да направим едно уточнение - сред основните проблеми на “зелените” технологии е тяхната практическа употреба. Или по-скоро липсата й. Дори да става дума за най-впечатляващата иновация, ако тя не може да бъде използвана в ежедневието, смисълът от нея е нулев, просто защото така възможността тя да окаже позитивно влияние върху природата намалява драстично. Ето защо не може да подминем продуктите, които от една страна въздействат върху околната среда, от друга - намират своето приложение в строителството.

Керемиди, които пречистват въздуха
Сред последните тенденции от света на строителните материали е поставянето на покритие от титаниев диоксид върху керемиди. Веществото действа като фотокатализатор, когато е изложено на UV светлина, преобразувайки азотните оксиди и летливите органични съединения в разтворими нитрати и мастни киселини.

Проучванията, направени при тестването на изобретението и неговите възможности, сочат, че нанасянето на дебел слой от материала върху покрива намалява с 97% излъчваните парникови газове. Използването на керемиди с по-тънък слой пък снижава драстично цената, но не и ефекта - с такова количество вредните газове са с до 88% по-малко.

Според авторите на идеята всеки би могъл да покрие керемидите на своя дом с пречистващото въздуха вещество. Поне на теория и то срещу скромна сума. Азотният окис, който един обикновен покрив отделя дневно, се равнява на 21 грама - количество, еквивалентно на замърсяването, причинено от средностатистическия автомобил за 18 хиляди километра. Възможността за широка употреба на продукта ще позволи на всеки дом да се превърне в малка станция за пречистване на въздух. С идеята все още се експериментира, но ранните резултати са изключително обещаващи.

Покритите с това вещество керемиди имат и по-светъл цвят - още един фактор, който ги прави предпочитани пред използваните досега. Благодарение на своя нюанс, през лятото биха се нагрявали по-малко, облекчавайки разходите на домакинството за охлаждане.

Авторите на еко продукта имат и друг концептуален проект - за производство на керемиди, които премахват въглеродния диоксид от въздуха. Най-вероятно обаче този вид покривна облицовка ще бъде по-трудна за монтиране и съответно - с по-малък обхват на практическото приложение.

Екобетон

Създаването на материала екобетон е “зелена” идея, която комбинира сила, функционалност и пречистване на въздуха. Той, също както природосъобразните керемиди, за които вече стана дума, включва титаниев диоксид в състава си.

Въздействието му върху околната среда е значително - той поглъща смога и замърсяването, превръщайки въглеродния оксид в безвредни азотни съединения. Този материал вече е инсталиран и тестван в Холандия, а резултатите са повече от добри. Експериментите с екобетона показват, че при подходяща метеорологична обстановка той е способен да намали вредните газове в градския въздух с 45%.

Най-големият проблем на екобетона е неговата цена. Стойността му е в пъти по-висока от тази на обикновения бетон, тъй като титаниевият диоксид, вграден в природосъобразния вид, е доста скъп. Екипът, който стои зад идеята, в момента търси разрешение на проблема, касаещ нейната финансова страна. Ако наистина се намери приложима алтернатива на бетона, количеството вредни газове в световен мащаб ще бъде намалено драстично, тъй като това е един от най-често използваните материали в строителството.

Студена настилка
Тъмният асфалт, полаган върху повечето пътища, независимо в коя държава се намират те, абсорбира слънчевата енергия и води до нагряване на околната среда. През лятото температурата на настилката може да достигне до 65°C. По този начин се получава т.нар. “ефект на горещия остров”, който има преки последствия върху местното население.

Пътищата се нагряват неимоверно, излъчвайки топлина дълго време след слънчевия залез. Това води до увеличаване на енергията, използвана за охлаждане; намаляване на качеството на въздуха и водата; отделяне на вредни газове, причиняващи болести и смърт.

Терминът “студена настилка” се използва, за да опише тенденция в областта на пътните настилки, която се интересува от технологиите, способни да понижат температурата на пътищата. Понятието е синоним както за настилките, които са създадени с помощта на вече съществуващи материали като асфалт и бетон, така и за новите подходи, използващи специално покритие - огледално, тревно и т.н.

Чрез поставянето на студена настилка, температурата на пътищата ще бъде доста по-ниска. При положение, че улиците заемат около 35-40% от площта на градовете, охлаждането ще доведе до благоприятен ефект, касаещ хиляди хора.

Учени от Калифорнийския университет в Бъркли провеждат проучвания, чиято цел е да се открие оптималният цвят на настилката, благодарение на който тя ще остане максимално студена, независимо какво е времето навън. Двете най-добри опции са да се създаде огледално покритие на вече съществуващите пътища или да се разработи нов вид настилка, направена от по-светъл материал, отразяващ слънчевите лъчи.

Ползите от подобен вид огледална настилка не се изчерпват с понижаването на температурата. Използването є ще намали замърсяването и смога, ще забави глобалното затопляне, ще спести огромни количества енергия от употребата на климатици и дори ще превърне уличните лампи в ненужни предмети от миналото.

Когато вали силен дъжд пък, по улиците се образуват огромни реки, които затрудняват движението и препълват шахтите, замърсявайки цели жилищни райони. Концепцията за модернизиране на пътищата предвижда настилките да бъдат с пореста структура, благодарение на която да поглъщат значителна част от водата и да я отвеждат директно в почвата. Намалявайки потоците от дъждовна вода, студените настилки ще подобрят качеството на пътищата, дори когато времето е лошо.

Порите на настилката имат и друго предназначение - те намаляват шума от гумите на преминаващите по тях автомобили с от два до осем децибела. Това означава, че средните нива на шума от гуми в градовете ще спаднат под 75 децибела, въпреки че с износване на материала отново ще се повишат.

Настилките с отразяващо светлината покритие биха били полезни не само през светлата част на денонощието. Те подобряват видимостта през нощта, намаляват необходимостта от улично осветление и спестяват едновременно пари и енергия. Безопасността на пътищата също би се повишила благодарение на тях.

На последно място, но не и по важност, студените настилки са незаменимо оръжие, използвано в борбата с горещите острови в градска среда.